Slovenski kotiček

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Nincha II
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 88
Na forumu od: 16. 11. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Nincha II » 17. Apr. 2012 13:36

AnaK napisal/-a:Sicer pa je ena od napak, ki me precej motijo v slovenščini, polvikanje! "Gospa, boste prisedla?" ipd. Prav zmrazi me, ko to slišim.

Ja, mene tudi! Včasih imam občutek, da zna le redko kdo pravilno vikat. Tudi najbolj izobraženi ljudje (recimo zdravniki) uporabljajo te cenene izraze, kot so "gospa, boste vstopila" itd. Groza!

Ena od napak je tudi nepoznavanje dvojine! "Bile sva v trgovini", "šle sva skupaj" "punčke sta lepi" itd.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 17. Apr. 2012 13:37

grammar nazi :P
hej norci :)
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 17. Apr. 2012 13:45

Nincha II, jaz sem ena tistih, ki bi te ob pogovoru ob živce spravila, ker ne uporabljam prave dvojine :D Jbg, pri nas na naših koncih rečemo "sma šle." Še vseeno bolje kot moj fant Primorec, ki dvojine sploh ne uporablja :P
No, sam midva oba drugače veva, kako je prav :P
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 17. Apr. 2012 13:56

mislim da nihče v navadnih pogovorih ni brez slovničnih napak. se strinjam da mora biti vse pravilno če gre za članek, dokument, itd, samo v pogovorih..

mal me moti včasih napačno naglaševanje, ali pa tako izrazit naglas da komaj zastopiš človeka, sam glavno je da zastopiš kaj hoče povedat :)
hej norci :)
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 17. Apr. 2012 15:06

^^ Jp, v pogovorih se itak uporablja kvečjemu knjižni pogovorni jezik (ki ni enak zbornemu, ki ga uporabljamo za pisano besedo), tako da je celo ustrezno, če v pogovoru uporabljamo to 'sproščeno' različico, tj. da spuščamo določene končnice (npr. hočem napisat', ne napisati) in podobno :D

Se spomnim, da je profesorica v gimnaziji prav poudarila, da zborni jezik ni ustrezen za govorjeno besedo in da bi bila ravno to v bistvu napaka, ker je treba izbrati pravo različico jezika za določeno situacijo :) (izjema so seveda razni nastopi, tv, radio, kjer mora biti zborni). Tako da ne vem, 'sva šle' bi pomoje brez težav lahko uvrstili v knjižni pogovorni jezik, nisem še slišala, da bi kdo govoril 'sva šli'... drugo je pa seveda v tekstih. Prostorske in interesne zvrsti (narečja, sleng, žargon...) so pa itak namenjene govorjenju in jih načeloma ne pišemo (ok, tukaj na forumu komot, dokler se še razumemo med seboj, v uradnih tekstih pa seveda ne :D ).
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 17. Apr. 2012 15:16

Ja, ampak sej sem potem sodi tudi ta zdravnikova "boste prišla notri, gospa," torej ne vem, zakaj "razburjanje" :D
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 17. Apr. 2012 15:50

^^ Res je, ja.. sem šla googlat zdajle, je točno to navedeno (npr. ''boste povedali; pogovorno tudi: boste povedala'') :). Samo meni se tudi ne sliši lepo tole polvikanje, bi raje rekla ''boste povedal' '', pa je nekje vmes oz. še vedno pogovorno, hehe :)

Saj je itak obe skupini ''napak'' navedla ista oseba... se pa strinjam, da tisto ''punčke sta lepi'' tudi ni ustrezno, ker če se odločiš za eno obliko, moraš biti dosleden, četudi gre za knjižni pogovorni jezik... tako da bi bilo bolj pravilno ''punčke sta lepe'' (oz. zborno ''punčki sta lepi'', pač da se za eno končnico odločiš) :)
dayđremer
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1107
Na forumu od: 4. 2. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a dayđremer » 17. Apr. 2012 16:40

Sem šel v Tuš-AAA, Spar-AAA. Whataa fuck :(
A potem rečeš tudi:''A boš jogurt-A?''
Al rečeš:''A boš jogurt?''
Seveda rečeš jogurt. :)
How quickly jealous I become of the wind when it, and not I, gets the privilege of properly messing up your hair.
Uporabniški avatar
rokerca
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1037
Na forumu od: 20. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a rokerca » 17. Apr. 2012 17:02

Kaj pa: sem šel tečti, pospraviti, umivati. Jaz znorim, če mi kdo to reče :D
Ljudi cenimo bolj na osnovi tega, kako uporabni so za nas, kot pa na osnovi tega, kar so.

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron