Predsodki se pokažejo preko provokacije

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 21. Apr. 2008 19:19

Nekdo je že napisal...mislim, da kr.ena.

Jaz z veseljem pomagam tistim, ki si želijo pomoči. Ni fora, da bom jaz zdaj nekomu dokazovala, da nima prav, če me niti ni vprašal za mnenje.

Ne vem...Boris, če boš kdaj profesionalen terapevt, ti bo veliko lažje, ker bo do tebe prišel folk, ki si bo želel pomoči. Nekaj na silo ljudem tlačiti v glavo, sploh na način, ki ga uporabljaš ti (za krinko humorja provociraš ljudi), je pomoje težka naloga.

;)
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 21. Apr. 2008 20:21

Zvoncica napisal/-a:Nekdo je že napisal...mislim, da kr.ena.

Jaz z veseljem pomagam tistim, ki si želijo pomoči. Ni fora, da bom jaz zdaj nekomu dokazovala, da nima prav, če me niti ni vprašal za mnenje.

Ne vem...Boris, če boš kdaj profesionalen terapevt, ti bo veliko lažje, ker bo do tebe prišel folk, ki si bo želel pomoči. Nekaj na silo ljudem tlačiti v glavo, sploh na način, ki ga uporabljaš ti (za krinko humorja provociraš ljudi), je pomoje težka naloga.

;)


Po mojih izkušnjah ravno pojasnjevanje biserov svinjam terja največ energije in predstavlja pravzaprav največji izziv. Ja joj Boris! Kako se pa obnašaš?! Pa to je personifikacija, zaBussha!, saj ni žaljivka.

Za osebo kakršno si se mi zdaj naslikala, uporabljamo izraz mlakužar (pri njih je tako, da če jih agresivnež ne vpraša za mnenje, mu kar pustijo delati kar hoče, mu ne dokazujejo, da nima prav). Pri teh se zna zgoditi, da se prepuščajo agresivnežem (ali pasivnim ali aktivnim ali prikritim) v nedogled, dokler ne prekipijo in se potem vsa njihova neprijetna čustva zlijejo ven v prav pretirani obliki na neprimernem mestu. Seveda pa je zelo dobro, če vsaj do tega pride, da le ne pride do hujših čustvenih blokad. Z drugimi besedami, zanima me, Zvončica, kako uspevaš delovati z buldožerji.

Buldožer

Teh ljudi se okolica pogosto boji. Ko stopijo v prostor, ljudi spreleti srh. Njihov cilj je uveljaviti svojo voljo za vsako ceno. Toda njihovo neustrezno vedenje daje samo kratkoročne uspehe, redko tudi dolgoročne. Prav obsedeno hočejo zmagati v prav vsaki razpravi. Zdi se, da uspešno zbirajo dejstva, s katerimi nato napadejo v dokazovanju pravilnosti svojega stališča. To jim daje ogromno moč v manipuliranju z drugimi. Pri buldožerjih je treba doseči, da takoj sedejo. Ko človek sedi, praviloma težje še naprej stresa jezo. Včasih je treba narediti samo to. Buldežer je pogosto čustven nasilnež in če se mu uprete brez ovinkarjenja, bo morda uvidel, da mu spopad uhaja iz rok. Če to ni dovolj, mu zastavite nekaj vprašanj o njegovi težavi. Pozorno ga poslušajte in mu ne očitajte neustreznega vedenja, saj bi ga to le še bolj podžgalo. Zapletite ga v pogovor, morda se bo iz njega razvila celo konstruktivna razprava. Buldožerjem glejte naravnost v oči in jim odgovarjajte odločno, brez razburjenja in napadalnosti. Če vas prekinjajo (najverjetneje vas bodo), jim sezite v besedo: "Samo trenutek, tudi vi boste lahko povedali svoje." Ne smete pa jim dovoliti, da bi vas še naprej ustrahovali.


Prav je, da ljudje vzgajamo en drugega in se znamo postaviti zase in za svoje pravice, spoštovati en drugega. Ko se nekdo neprimerno vede, ga jaz na to opozorim, to je moja izbira, to je asertiven pristop. Pred tem pa ugotovim, ali se res neprimerno vede, ali se mi to le zdi, torej - vprašam osebo po njenih namenih.

Uff, Zvončica, ko boš (morda si celo že, pa se tisti trenutek nisi spraševala o tem) naletela na osebo, ki je vulkan in buldežer in ostrostrelec hkrati (oziroma prehaja alternirajoče iz enega stanja v drugo), in bo ta človek tebi! povzročal nevšečnosti, potem boš verjetno malo drugače razmišljala o tem, ali se splača nekaj na silo ljudem tlačiti v glavo.

Ampak kaj se ponavadi dogaja? Ko ima kdo težave z agresivneži, jih rešuje kdo? Ljudje iščejo pomoč pri psihoterapevtih in psihologih in šamanih in zdravilcih in vsepovsod. No, jaz se potegnem za take ljudi in agresivnežu stopim na žulj, pa ne zahtevam 30€ na uro. Ne stopim z namenom razboleti žulj, ampak pokazati, kaj dela narobe, da je do žulja prišlo.

V nekaterih teorijah prihoterapije velja, da je vredno nekoga prizadeti tako malo, kolikor je najmanj potrebno, da spozna, kaj počne napak, če je krivičen/hudoben/nespoštljiv/...
Zadnjič spremenil Boris, dne 21. Apr. 2008 20:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 21. Apr. 2008 20:30

Hočeš reči, da se nekateri prepuščamo agresivnežem in buldožerjem v nedogled in potem eksplodiramo?
Ne, Boris, ne bom eksplodirala zaradi tvojih postov. Še vedno znam ločiti spletni forum in realno življenje. :wink:
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 21. Apr. 2008 20:41

kr.ena, napravi poskus.
Včlani se v nek nov forum, daj v avatar svojo sliko, svojo telefonsko, se na kratko opiši. Biti skrit za nickom je nekaj drugega, kot biti identificiran.
Nato najdi na tistem forumu intelektualca, ki se često zadržuje na forumu, in ki je strokovnjak na nekem področju, se striktno oprijema svoje ideologije, je agresiven ter nestrpen do drugačnih in drugačemislečih.
Dober poskus bo npr. na kakšnem verskem forumu.
Ti moraš biti nasprotnega mnenja od tistega fundamentalističnega fanatika in to, za kar se boš zavzemala, mora biti tvoja velika vrednota.
Spričkaj se z njim, tako da bo o tebi začel navajati hude laži in te sramotil.
Naj bo ta oseba buldožer, ostrostrelec in vulkan, naj bo čustveni nasilnež.

Potem se vrni sem in povej kakšen je rezultat. Poročaj o občutkih in čustvih, ki te bodo prevevali ob tem, ko boš na javnem mestu diskreditirana, onečaščena, osramočena.

S takimi ljudmi sem imel jaz že opraviti.

kr.ena, ti si se mi do sedaj prikazala v dokaj pozitivni luči, tvoja samopodoba zna biti precej dobra, a ni pri vseh tako. Tega se zavedaj.

P.S.: nisem jaz buldožer, jaz sem žeribuldožer ;)
Pa čustva so pomembna. Človek, ki je umirjen, ne more biti buldožer. :)
Zadnjič spremenil Boris, dne 21. Apr. 2008 20:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 21. Apr. 2008 20:47

Sem že večkrat povedala, da nisem za take poskuse. Ne maram manipuliranja z ljudmi.
Moja samopodoba je moja stvar; če ima kdo slabšo od mene, se ne bom zato spravila nanj in ga izzivala. Kvečjemu nasprotno (ja, nekaj časa sem delala v pedagoškem poklicu).
Na tak način bi prej lahko komu pomagala.

Moja taktika s fundamentalističnimi fanatiki je - mirno povedati svoje mnenje, pač večkrat, če je treba in se ne odzivati na provokacije. Pa saj to že veš iz lastnih izkušenj. :wink:
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 21. Apr. 2008 20:50

Ne razumem kaj želiš sporočiti. On bo manipuliral s teboj, ne ti z njem. Ti samo poskrbi, da bo s teboj manipuliral.

P.S.: zgoraj sem nekaj dodal
Zadnjič spremenil Boris, dne 21. Apr. 2008 20:55, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 21. Apr. 2008 20:53

Ne maram, da manipulirajo z mano in jaz ne maram manipulirati z drugimi. Sicer sem ateistka, ampak tole "ne delaj drugim tistega, kar ne želiš, da bi drugi tebi" mi ustreza in se držim tega.
V temi o tekočem pudru bom pisala o tekočem pudru in v temo "Kdo je najpametnejši" bom pisala o svojem pojmovanju inteligence. As simple as that.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 21. Apr. 2008 20:59

Gre za to, da spoznaš, da operiranje preko interneta le ni tako hudo drugačno od "realnosti", ko gre za primere, kjer je ogrožena tvoja čast.
Praviš, da tu nisi ogrožena, in s tem si mi le povedala, da si čustveno dokaj uravnovešena, oziroma da nisi nevrotik. To pa še ne pomeni, da se neprijetna čustva ne bi pojavila v primeru, ko bi bila na internetu identificirana.

In če hočeš res spoznati, kako trdna si, ni druge, kot da se preizkusiš, ali pa da to sanjaš (tudi to se da, če znaš sanje napeljati v to smer).

Sicer ne vidim smisla, da pišeš, da znaš ločiti internet od "realnega" življenja.
Ti samo poskrbi, da bodo ogrožene tvoje vrednote, pa ne bo važno ali bo to preko telefona ali preko interneta ali pa v živo.

To je samo moj predlog, če se želiš preizkusiti. Jaz sem se in kljub moji izdelani samopodobi so se še vedno pojavila neprijetna čustva. Seveda pa sem jih umiril v času parih sekund. Pri običajnih ljudeh to traja dlje. Še dlje. Veliko dlje.
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 21. Apr. 2008 21:10

@kr.ena
Primerjaj npr. aktivnost v temi
kdo/kaj vam gre na živce
z aktivnostjo v temi
Kdo/kaj vam ne gre na živce.

Ljudi marsikaj vznemirja, pride do neprijetnih občutkov, jeze, frustracije, užaljenosti. Na forumu samem. To ni zato, ker uporabniki ne znajo ločiti realnega življenja od spleta, marveč zato, ker nekaj ogrozi njihove vrednote (npr. "Jaz menim, da je grdo uporabljati kletvice, ti pa karnaprej kolneš. To je greh! Prenehaj! Slabo vplivaš na ostale!"), oziroma nekaj, na kar se navežejo (npr. "jaz imam zelo rada skupino Siddharta in če kdo blati njo, je zelo nesramen, le kako si lahko to dovoli!"), ali nekaj s čimer se identificirajo (npr. "jaz sem kristjanka in če kdo žali mojo veroizpoved, žali mene"). Razumeš? Take stvari znajo nekatere hudo prizadeti.

Ali pa poglej, nad vsem čem so uporabniki foruma vznemirjeni v temi moderatorji.

Živci... treba jih je umiriti, pa ne tako, da bežiš in zgolj tarnaš venomer. Se je treba soočiti s težavo. Temu so med drugim čustva namenjena - so senzorji, ki nas opozarjajo, nekaj nam sporočajo. In če se pojavijo neprijetna čustva, nam ta sporočajo, da je nekaj narobe ali z nami, ali s situacijo, ali z drugim, ali pa da nečesa ne razumemo dobro. S pomočjo njih lahko vedno ustvarimo kaj lepega, ali pa jih ignoriramo, oziroma pometemo probleme pod preprogo. Od nas je odvisno. In jaz imam vedno raje ustvarjanje.
Zadnjič spremenil Boris, dne 21. Apr. 2008 21:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 21. Apr. 2008 21:23

Če bi me kdo identificiral, ne bi imela problema s tem. Mimogrede - en uporabnik me je že, sva ugotovila, da se poznava še s faksa, nekaj drugih sem pa spoznala v živo preko tega foruma.
Vse, kar pišem tukaj, si upam povedati v intervjuju na nacionalki. :D
Zakaj sem potem anonimna? Nekaj je realnih razlogov, ki jih seveda tule ne bom povedala, malo pa tudi kar tako - ker pač ta možnost obstaja.

Če se nekdo ne strinja z mano v kakšni temi, zato še ni ogrožena moja čast. Če uporablja pri tem žaljivo komunikacijo, prav tako ne. S tako komunikacijo pove več o sebi kot o meni.
Moj jaz je veliko več kot "kr.ena". In ta ostaja nedotaknjen. :)
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 21. Apr. 2008 21:39

Potem pa ti ne preostane drugega, kot da "brez vseh izkušenj" odpreš neko društvo, ali pa začni voditi neke delavnice in si naloži toliko dela, da ga ne boš mogla opraviti, in da ne boš mogla biti dosledna, potem pa za nameček še kandidiraj za predsednico države, kot je to storil Matej Sedmak. Obljubim ti, da bodo padale tako hude žaljivke, da bo to pravi preizkus zate in tvojo vzdržnost ;)

Sedmaka so npr. diskreditirali v članku "Odprto pismo Mateju Sedmaku", katerega sem analiziral v članku "Kako podajati mnenje o nekom (ali kaj so to neprimerni argumenti)".

Neki kolega mi je rekel, da bo M. znorel po kandidaturi. Jaz pa sem stavil na to, da je njegova samopodoba zelo izpopolnjena, in da mu razen žalosti in joka po vsem nerazumevanju in razvrednotenju ne bo hudega. Tudi tam (v odprtem pismu M.S.) so žaljivke, ki so padale po Sedmaku, več povedale o drugih, kot o njem, pa čeravno je sam naredil precej napak, katere je priznal in se opravičil.

No, seveda imaš tudi druge možnosti za preizkušnje, ampak tale "je na nivoju". ;)

P.S.: Ne kliči Hudiča, če nočeš da res pride.
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 22. Apr. 2008 10:27

Lejla86 napisal/-a:Boris, študiraš psihologijo, al je to tvoj hobi :P ?


Psihologije ne študiram na fakulteti, psihologija je del mojega življenja. Obiskujem pa ŠČI.

Mimogrede, na začetek sem dodal par zanimivosti. Naj jih še sem pripopam...

Strokovno o provokativni terapiji si lahko preberete na naslednjih straneh:
http://www.provocativetherapytraining.com/
http://www.provocativetherapy.co.uk/whatsPT.html
in pa na wikipediji o pokojnem dr. Janezu Ruglju oziroma na "njegovem" portalu tukaj,
ali pa gledate videoposnetke o tem
http://www.youtube.com/watch?v=FiOrcHrfTNY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ooRLY_JMkCI&feature=related
Uporabniški avatar
Lejla86
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 988
Na forumu od: 23. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Lejla86 » 22. Apr. 2008 10:40

Škoda, ker se mi zdi, da bi kr pasu na FF...vsaj kolkr sm jst mela spoznat študente psihologije v enem letu...
Sharona05
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 157
Na forumu od: 14. 3. 2008
Kraj: štajerska

Neprebrana objavaNapisal/-a Sharona05 » 22. Apr. 2008 10:46

Boris, kaj če bi ti iz knjig stopil malo v real life ...
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 22. Apr. 2008 11:23

:rofl:

Sicer je hec tole o rea lifu, ampak je pa zanimivo pogledati na vso stvar še z drugih gledišč.

"It is an important and popular fact that things are not always what they seem." -- Douglas Adams ; asociacija v filmu



Morda pa še tole

"Ne virtualna realnost, temveč realnost virtualnosti." -- dr.Slavoj Žižek
Slavoj Žižek - The Reality of the Virtual (Part 1/8)

Ali pa pogled na to, kaj je iluzija - vse je iluzija...
The Whole World is an Illusion

Je bilo to dovolj nazorno?

"Stopi v real life" zame pomeni "stopi v moj svet iluzije". Me vabiš na pijačo?

Če ne, pomisli, kateri obrambni mehanizem te je morda prevzel ob zgornjem "predlogu".

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov