Klepetalnica #115

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

aceofs
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 16
Na forumu od: 14. 12. 2022

Neprebrana objavaNapisal/-a aceofs » 14. Dec. 2022 16:02

hoj pozdravljeni hojla
a je kdo probu od armani prfum k lih? :D
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 06. Jan. 2023 10:08

hayley napisal/-a:Ja, seveda...


Jaz po mojem niti ne poznam toliko ljudi, da bi jih 100 povabila.
Se pa tudi sliši zelo drago, organizirati hrano in vse za 100 ljudi.

BDW, lahko kdo deli tudi koliko denarja je za poroko porabil.?


Midva sva dala cca 10k za komplet vse (tudi kar sva dobila od bližnjih "za darilo" - recimo moj brat je častil šampanjec, sestra od mojega pa torto - to je vse zajeto v teh 10k). se da naredit zelo dober budget, kljub temu da ti povsod ko slisijo "poroka" zaračunavajo 50% višjo ceno, če si zastaviš točke na katerih šparaš maksimalno in na čemu ne boš šparal.
Midva nisva šparala nič na bandu, fotografinji, prstanih (sva izbrala točno tisto kar sva si zamislila), minimalno denarja sva pa dala recimo za mojo obleko in čevlje, dekoracijo (rože, prostor za žur, "cerkev", šopek, darila za svate......), hrano (pač čisto navaden 3 hodni meni kot ce greš na neko kosilo v restavracijo).

Tako da midva sva bla zadovoljna z dnevom in se mi ni zdelo drago za toliko ljudi :)
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 06. Jan. 2023 10:11

aja, pa morda se bodo moje točke glede "šparanja" zdele komu malenkostne - izposoja samo obleke (brez čevljev itd) se vrti okoli 700-1,5k. vsaj toliko sem dobila ponudbo jaz, in približno toliko so dale tudi kolegice (za tiste ki vem) ki so imele izposojene :) .
Enako dekoracija - zadnje dve kolegice so dale cez jurja za rože :tot: . js še zdej ne morem verjet da se ljudje tako pogosto odločajo za tako drago storitev.
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 06. Jan. 2023 21:30

pri meni doma je dosti starih fernkov, pa šivalni stroj, pa se bomo znajdl :D
sem ravno par dni nazaj videl nekje, kako je ena ženska našla lepo poročno obleko za samo par eur.

drugače pa ob takih stroških ni čudno, da imajo ljudje še večji odpor do poroke kakor ga je že..
hej norci :)
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 06. Jan. 2023 21:45

mah, jaz pa mislim da strošek ni nikoli razlog za ne-poroko. poročiš se lahko za 0 eur - civilni obred je zastonj (in to na krasnih lokacijah po celi Sloveniji), prstani niso obvezni, enako ne priče. tako da če kao "nočeš cirkusa" se lahko poročiš popolnoma sam, brez posebne obleke, prstanov česarkoli.

danes se registriraš, v sredo si lahko poročen :D
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 07. Jan. 2023 0:30

A potem Sarissima tebi se poroka finančno ni pokrila?

Sej če maš 100 gostov in vsak prinese 100 EUR, je to 10k, kar si tudi napisala, da te je vse skupaj stalo. Pa kakšni sigurno prinesejo več.

Oz. vsak neki prinese, pač OK, mogoče naredita manjši minus, odvisno koliko luksuza hočeta imeti...

Mislim, strinjam se, da se poročiš zaradi sebe (čeprav zaradi sebe se nenazadnje tudi potem ne rabiš poročit :!: ). Jaz bi se vsaj cerkveno še poročil, slavje (in vse malenkosti okrog) če bi me preveč stalo, bi pa potem res razmišljal... ali sploh imeti neko slavje ali raje iti na ornk poročno potovanje. Najraje bi oboje :oops: :)

Se nam je pa v širši družini en poročil zelo simpl, čez noč in nas čist presenetil... je pa tud nek trend, da se folk ne poroča in potem raje naredijo ornk slavja ob krstih otrok.
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 07. Jan. 2023 8:10

haha, ne midva sva si naredila konkreten minus na račun poroke :D . lahko ti takoj povem, da 100eur/osebo nihče ne prinese razen najbližje žlahte (recimo brata je šampanjec stal precej več kot 100eur :D ). bolj realno je cca 100eur/par oz 50/osebo kar ti ravno za silo pokrije stroške za to kar pojejo čez dan. (kar se mi zdi prav, niso gosti krivi da maš ti sposojeno obleko za jurja in pol :D )

Recimo večina kolegov je bila takrat še študentov ali so se ravno zaposlili tako da so prinesli še precej manj oz kako simbolično malenkost. Popolnoma razumljivo. sem pa ful hvaležna ker se je marsikdo kot darilo ponudil z uslugo (ena mi je naredila frizuro za darilo, ena je pomagala oz kar sama zrihtala postavljanje dekoracije, drugi so nam uredili lokacijo za obred, eni kolegi so nam peli itd.). ogromno enih DIY stvari ki so ble ful osebne in so nam več pomenile kot to da bi dobila kup keša.

midva sva uglavnem že iz štarta planirala v smislu "kaj si zmoreva sama privoščit, brez da od kogar koli dobiva 1 eur" in nisva računala koliko tet z Nemčije je treba povabit da kej zaslužiš na ta račun :D
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 07. Jan. 2023 12:39

Moji dve prijateljici sta se nekaj pogovarjali koliko bi stala poroka že več let nazaj, ko se še nista poročili. Zdaj sem že malo pozabila o kolikšnih zneskih sta se pogovarjal, ali je bilo rečeno 20k ali nekaj med 10-20 k. Ju pa nisem nikoli spraševala, koliko sta dali.
Za 100 ljudi se sliši 10k kar dobro oz udodno, ja. Čeprav se ne spoznam toliko na te stroške, cene.

Sicer mislim, če bi naredila poroko sama seveda bi računala, da imam jaz dovolj denarja za naredit, ne da bi se na goste zanašala koliko mi bodo nazaj prinesli.

Glede poročne obleke, eni prijateljici vem, da ji je kupil brat za darilo, tako da ni imela stroška z njo.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 07. Jan. 2023 12:45

Sarissima napisal/-a:haha, ne midva sva si naredila konkreten minus na račun poroke :D . lahko ti takoj povem, da 100eur/osebo nihče ne prinese razen najbližje žlahte (recimo brata je šampanjec stal precej več kot 100eur :D ). bolj realno je cca 100eur/par oz 50/osebo kar ti ravno za silo pokrije stroške za to kar pojejo čez dan. (kar se mi zdi prav, niso gosti krivi da maš ti sposojeno obleko za jurja in pol :D )

Recimo večina kolegov je bila takrat še študentov ali so se ravno zaposlili tako da so prinesli še precej manj oz kako simbolično malenkost. Popolnoma razumljivo. sem pa ful hvaležna ker se je marsikdo kot darilo ponudil z uslugo (ena mi je naredila frizuro za darilo, ena je pomagala oz kar sama zrihtala postavljanje dekoracije, drugi so nam uredili lokacijo za obred, eni kolegi so nam peli itd.). ogromno enih DIY stvari ki so ble ful osebne in so nam več pomenile kot to da bi dobila kup keša.



Ja tudi jaz sem dala po 50 eur, pa tudi sem slišala, da naj bi bil nek standard 50 eur.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7043
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 07. Jan. 2023 13:26

Ne spomnim se vec tocnega zneska, ampak najina poroka je bila manj kot 5k za cca 50 ljudi. Sem pa potegnila vse vezi, kar sem jih lahko, da sem prišparala, kjer pa vez ni bilo, sem handlala cene. Prstane nama je nabavila sestra, mami nama je placala band, obleko sem dobila na razprodaji za 300€. Je pa bilo vse na koncu pokrito z darili, ce tako pogledam, ampak tudi ce ne bi bilo.
Moja sestra je bila se "hujsa", porocila sta se februarja, dvajset ljudi, ampak party je vseeno bil :)
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 07. Jan. 2023 17:17

Jaz se še nisem poročil, bo pa sedaj poroka v ožji družini.

Cena vem da bo že bližje 20k, že od začetka sem se odločil da ne bom ničesar komentiral, ker vem da jima to veliko pomeni. Nekako, kot meni ni noben sral za moje enoletno potovanje, lahko jaz spregledam 24h obilja in luksuza.

Je pa en izmed mojih racionalnih strahov, da bi zašel v situacijo, kjer bi moja potencialna partnerica želela takšno poroko...ker nisem škrt, imam pa dva osebnostni omejitvi:

- vsako večjo stvar ovrednotim proti dolgemu potovanju (torej 11 mesecev potovanja me je stalo cca 9.400 evrov)
- nikoli ne rinem v center pozornosti, nočem biti v centru pozornosti

Torej, se tu že neka povprečna slovenska poroka konkretno kreše z mojimi vrednotami.

Če mi daš proste roke, lahko nekako tako kot Emanuela ciljam na tam 4-5k, to bi mi bil nek smiseln kompromis.

Nekako sanjsko je zrihtal moj prijatelj, nabrala sta okoli 10k, videla absurd, v dveh tednih zrihtala super poroko za tam 3.5k, in potem odšla surfat za 6 mesecev na Portugalsko. To je to.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 07. Jan. 2023 18:01

No sej zato se mi je neumno zdelo 50 EUR na osebo, ker če malo razmislim, to niti hrane / pijače ne pokrije, posebno sedaj ne, ko je vse dražje.

Pol sem jima jaz kar v redu znesel dal. :)

Čeprav sem po poroki bil malo razočaran... pa mogoče zaradi tega moram poslušati, da imam dobro plačo, vsaj ne poslušam, da sem škrt, čeprav morda pa sem jima vseen premal dal :roll:

Glavno, nekoč je bil moj zelo dober prijatelj oz. edini, potem so se nama vezi ohladile... se mi je pa pred kratkim "odkupil" oz. mi je dal nekaj dobrih (zdravstvenih) nasvetov... od zdravnika, ki ga "pozna", do tega da mi je rekel, da je to dovolj resna stvar, da se naj s tem ne zajebavam, naj pač plačam kolikor je potrebno (četudi se mi zdi neumno, pa četudi me potem jezi zakaj sploh plačujem zdravstvena zavarovanja :!: ). Ampak ja, če bi v štartu šel samoplačniško, bi bilo precej bolje, s tem na koncesijo sem se kar zafrknil... jebeš, ko si pacient ne moreš spreminjati sveta... do tega da mi je rekel, da ne rabim denarja za ženske, da nimam kaj početi z žensko, ki ni dovolj samostojna in rabi moj denar - simpl nasvet, a življenjski, dovolj, da mi dajo za misliti

Glavno, iskreno povedano. Ne vem če si želim na svojo poroko (po)vabit folk, ki mi bo prinesel 50 EUR po glavi. Seveda, če nima, razumem, sam drgač so mnogokrat škrt tisti, ki imajo. Dobro, eno so sorodniki, tam moraš razmislit... morda jih povabiš, ker jih že dolgo nisem... prijateljev pa, ki bi mi na poroko prnesli manj kakor od nje odnsesejo, pa ne rabim (razen če so študentje ali brez šihta) - morda preveč skozi ekonomijo gledam na to stvar, pa vendarle :)
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 07. Jan. 2023 18:36

Sarissima napisal/-a:mah, jaz pa mislim da strošek ni nikoli razlog za ne-poroko. poročiš se lahko za 0 eur - civilni obred je zastonj (in to na krasnih lokacijah po celi Sloveniji), prstani niso obvezni, enako ne priče. tako da če kao "nočeš cirkusa" se lahko poročiš popolnoma sam, brez posebne obleke, prstanov česarkoli.

danes se registriraš, v sredo si lahko poročen :D


saj ne, da bi bil to glavni razlog, samo dodaten odpor je. živimo pač v družbi, kjer poroka pomeni neko slavje, ki naj bi bilo veličastno, in to je v bistvu tudi smisel poroke. v enih kulturah celo življenje šparajo in životarijo, samo da bi imeli čimbolj luksuzno poroko :P da se pa omejiš samo na vpis na matičnem uradu.. če je komu vsaj malo do romantike in ne dela vsega tega izključno za pridobitev nekih pravic, si bo želel, da je ta dan vsaj malo poseben.

kar se pa daril tiče.. se mi zdi res trapasto razmišljati samo o tem, koliko je darilo vredno, pa sploh ubadati se s tem, kaj kdo prinese? vsaj jaz gledam veliko bolj na to, da je darilo nekaj osebnega, uporabnega, ker neko odvečno navlako bi se mi zdelo res škoda sprejet, sploh če je šel za to kup denarja. raje vidim, da ni nič. ok, poroka je le nekaj posebnega in ne moreš ravno samo vrečke kave prinest, ampak vseeno.. smisel poroke je praznovanje združitve para, ne pa zbiranje plena.
hej norci :)
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 07. Jan. 2023 20:37

mmm napisal/-a:Glavno, iskreno povedano. Ne vem če si želim na svojo poroko (po)vabit folk, ki mi bo prinesel 50 EUR po glavi. Seveda, če nima, razumem, sam drgač so mnogokrat škrt tisti, ki imajo. Dobro, eno so sorodniki, tam moraš razmislit... morda jih povabiš, ker jih že dolgo nisem... prijateljev pa, ki bi mi na poroko prnesli manj kakor od nje odnsesejo, pa ne rabim (razen če so študentje ali brez šihta) - morda preveč skozi ekonomijo gledam na to stvar, pa vendarle :)


btw a ko povabiš kolege k sebi domov jim postrežeš toliko kot si nazadnje dobil od njih? če so prinseli samo 10 dek kofeta jim skuhaš samo kofe, če pa tudi piškote jim postrežeš tudi piškote?
ne vem, js ne gledam tako recipročno iz materialnega vidika, a bi mogla mogoče kolege s katerimi se družim omejit samo na tiste ki padejo v isti dohodninski razred? :D
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 07. Jan. 2023 23:14

Sej nevem če me nočeš razumeti al sem se sam nerodno izrazil :D
(mislim da vsakega po malem)

Pač gre se za to, da tisti nasvet 50 EUR po glavi pač več ni ustrezen za poroke, ker pač praviloma narediš več stroškov. Bolj je sedaj 100 EUR po glavi za stroške, če pa hočeš da je darilo pa še kaj zraven.

Če nekdo ima, (naj) da, to je bila moja poanta. Če nima, sem vesel, da pride... simbolna darila itak imajo še večjo vrednost od materialnih, že samo udeležba prijatelja ali da ti stoji ob strani takrat ko rabiš (in to je poroka) je več kot lepa gesta

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov