Klepetalnica #115

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7042
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 28. Jun. 2019 13:15

Za poroko bi dala min 50€/osebo.
Za krst...v zadnjih letih smo zraven našega imeli le enega, tam sem dala cca 100€ in še nekaj malenkosti zraven (cotike, igračka).
Pri nas se ne dogaja veliko, se ne poročajo in ne delajo otrok :D
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 28. Jun. 2019 13:39

Pačuli, zanimivo - dej pojasni malo več.
A potem lahko te obleke se za kam porabis ali jo po poroki pač vržeš stran?
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 28. Jun. 2019 14:37

A ni 100e malo dosti, ce ni nek bliznji sorodnik. No kakorkoli, tolk vem da ne bom dala.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7042
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 28. Jun. 2019 14:42

To je bila moja mala sestrična.
Za druge bi dala 50€.
V obzir vzemi tudi, da so na štajerskem (vsaj Ptuj&okolica) to večji dogodki, nemalokrat velika fešta.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 29. Jun. 2019 12:09

Sarissima napisal/-a:Pačuli, zanimivo - dej pojasni malo več.
A potem lahko te obleke se za kam porabis ali jo po poroki pač vržeš stran?


Sej za "evropske" poroke (v narekovajih, ker je bila zadnja ne-bangladeska poroka na Sri Lanki, ampak bolj v zahodnem stilu) imam itak koktejl oblekice, ki jih lahko se vedno oblecem. Pac imam rada oblekice in ker si redko kaj kupim, ni skode, ce si obcasno kupim kaj, kar ne bom ravno nosila, dokler ne razpade :D Za bangladeske poroke pa uf...
Torej, poroke so ponavadi razpotegnjene cez vsaj 4 dni. Koliko dni dejansko gres, je odvisno od tega kako blizu si si z zeninom/nevesto. Jasno, za vsak dan rabis drug outfit. Za zenske je to ponavadi sari ali lehenga (dolgo, siroko krilo in bluzica).
Spet, ce si si z druzino, kjer je poroka, blizu (druzinski clan, dober prijatelj), se ponavadi vsaj za prva dva dni dobi sari od njih. Recimo, ko se je tamali brat od mojega porocil, sem dobila 2 sarija in lehengo.
Prva dva dni sta bolj zurka, en dan pri nevesti in en dan pri zeninu. Ta del se imenuje holud, ker je del obicaja, da se nekako blagoslovi mladoporocenca s kurkumo (=holud). Ta del je bolj vesel, sproscen in posledicno so ljudje obleceni v bolj zive barve. Ponavadi se doloci neko barvno temo in se potem podari bliznjim svatom sari za zenske in panjabi (tradicionalna dolga tunika) za moske v tej barvi. Na naslednji poroki bo spet druga barva, tako da se sari za holud tezko spet porabi, in ponavadi niti niso nekaj ful kvalitetni.
Tretji dan je dejanska poroka. Za zenske ponavadi sari, kako fancy je, je odvisno ce si od zenina ali od neveste :) Ta dan gosti nevestina druzina, zato so obleceni malo bolj svecano, ker je to za njih glavni dan. Mimogrede, ta dan je zenin v tradicionalni porocni opravi, zadnji dan je ponavadi kar v zahodnem suknjicu in kravati.
Zadnji dan je sprejem pri zeninu, se pravi spet malo lepsi sari.

Sedaj imam ze dovolj sarijev, da lahko malo izbiram, ampak mi je vseeno bedno imeti veckrat enega, ker se zaradi barv, miliona starih fotografij itd vidi, da se ponavljam. Poroke so pa na tem koncu svetu nekaj, kjer se mora videti luksuz, ki si ga ne morejo privoscit :D Mi je pa tudi bedno, ker dobesedno nikoli ne oblecem sarija, razen za poroke. Prevec dela, premalo udobja. Na WC it je sploh cela misija :D
Tako da imam dve skatli + dno omare polno sarijev. Ko se bom odlocila, da se mi jih ne da vec gledat, jih bom podarila. Ali si iz blaga dala sesit kaj drugega.
Uporabniški avatar
saarijarvi
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 4434
Na forumu od: 18. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a saarijarvi » 29. Jun. 2019 13:27

Haha zakon :)


p.s. sem se nasmejala tistemu s kurkumo, zadnjic je ena frencida pizdila, kako ji gre kurkuma na zivce in da nekateri na cisto vse dajo kurkumo. Evo, celo na mladoporocence ocitno. :D
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 01. Jul. 2019 10:34

Kurkume tudi spravis ne za eno lepo s koze. Je pa zdrava, baje :nixweiss:

Ko smo ze pri porokah: kaj date za darilo, da ni denar?
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 01. Jul. 2019 20:08

Najslabša stvar azijske hrane: Koriander.

Cel koriander v sendviču s slanino, koriander na pici, koriander v juhi, koriander v omaki.

Preziram koriander, sem en izmed tistih ljudi ki mi ima koriander okus po žajfi.

Dobim pico v Kirgiziji,, gor koriander, samo dal nekemu brezdomcu..ko vas jeb* koriander.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 02. Jul. 2019 6:45

Odnos do koriandra je baje gensko pogojen :schlaumeier:
Meni nima okusa po zajfi, ampak imam tudi raje, ce ga je cim manj.
Govorimo seveda o listih, semena so ena osnovnih zacimb zame.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 02. Jul. 2019 6:49

Kaj je ze to, mislim d majo v dabudi ene jedi s koriandrom ma sem ze pozabla ksno je..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 02. Jul. 2019 8:32

Zgleda ko petersilj :) Sam okus je bolj mocen. Ne znam ga opisat. Mislim, da se v slovenscini oboje, semena in listi, imenujejo koriander, v anglescini so pa listi cilantro, semena pa coriander. Semena so cisto drugega okusa, lahko so cela (male kroglice, velikosti popra) ali zmleta.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 10. Jul. 2019 11:01

_patchouli_ napisal/-a:Ko smo ze pri porokah: kaj date za darilo, da ni denar?


Hvala za vse predloge :mad:
No, sedaj itak ne greva, ker mora moj tocno tisti vikend bit na drugem koncu sveta.
Zato novo vprasanje:
Kam naj grem na 4-5 dnevni oddih konec avgusta, da se da pridet z javnim prevozom, ni vec kot 5 ur od Ljubljane, po moznosti ne predrago. Morje je plus, ni pa nujno. Lahko kampiram.
Long shot, ampak je bil kdo v Albaniji? Mogoce Crna gora?
Uporabniški avatar
Cryselle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 697
Na forumu od: 6. 8. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a Cryselle » 10. Jul. 2019 14:29

saarijarvi napisal/-a:^ Cryselle, a potem furata neke vrste odprto zvezo? Tell me more :D


Pri nama je tako, da sva praktično večino časa monogamna. Pa ne zato, ker bi imela pravilo, da sva npr. 11 mesecev v letu monogamna, en mesec v letu vmes pa si dava duška in dejtava na polno, lol, ampak zato, ker v praksi noben od naju ne spozna pogosto še kakšne druge osebe, ki bi ji bila pripravljena posvečati čas oz. niti ne iščeva. Če pa se pojavi kakšna takšna oseba, pa noben ne zapaničari oz. dobi napadov ljubosumja. ONS-ji nobenega od naju ne zanimajo, iskanje casual sexa preko online-dating appov tudi ne. Tako da bolj ko ne ostane samo še spoznavanje v realnem življenju. Jaz imam trenutno samo enega prijatelja, s katerim se občasno dobivam, in je dosti starejši od mene, spoznala sva se preko službe in sem čisto po spletu naključih v debati z njim izvedela, da je že celo življenje nemonogamen in je dal čez že malo morje nekih različnih oblik ljubezenskih razmerij, haha. Se pa pogovarjava o vsem, kar po navadi v monogamnih zvezah itak že sodi pod varanje.

Sama nikoli nisem zdržala dolgo v nekem zaprtem krogu ljudi, zato se niti ne čudim, da mi takšen princip odprte zveze ustreza. Ne znam si več predstavljati, da bi mi bilo komuniciranje z nekim moškim, ki me privlači, prepovedano oz. da se o nekaterih temah z njim ne bi smela pogovarjat samo zato, ker sem v zvezi. Ne vem, verjetno za večino težko razumljivo načelo, ampak meni je zelo enostavno. Poleg tega se vedno učimo eden od drugega in če bi se celo življenje o svoji zasebnosti lahko pogovarjala samo s svojim partnerjem, bi to čutila tudi kot neko prikrajšanje za lasten osebnostni in čustveni razvoj.

Seveda pravila so. Nikoli ne bi pristala na zvezo, kjer ne bi bilo nobenih kompromisov. Nobenega od naju ne zanimajo partnerjevi prijatelji, sodelavci, ljudje v družinskem krogu itd. To bi bilo obema prevelik poseg v zasebnost en drugega. Tega sama ne vidim kot prepoved, ampak kot kompromis.

Po tem, kar opažam, je v okolju, kjer živim, večina nemonoganih zvez itak takšnih, da so praktično iste kot večina monogamnih zvez, samo da ljudje zraven še sexajo z drugimi. Veliko nemonogamnih ljudi ima strah pred tem, da bi se njihov partner čustveno preveč povezal s t.i. stranskim partnerjem, zato so kontakti večinoma omejeni izključno samo na sex brez dodatnih drugih aktivnosti. No meni je to brezveze, ker osebe nikoli ne vidim zgolj kot nek seksualni objekt, ampak mora kliknit nek gumb, da začutim ujemanje tudi na ostalih področjih.

Je pa kul, da se je v zadnjih letih odprla odkrita debata o tem, da je monogamija družbeni konstrukt in ne nekaj, kar bi bilo človeku dano. Žalostno je, ko imajo ljudje slabo vest in so prepričani, da varajo partnerja, samo zato, ker se vzburijo ob pogledu na nekega neznanca. Ali pa se počutijo krive, ker jih po določenem času v zvezi nič več ne vzburi tako kot na začetku. Kot nek boj z lastno seksualnostjo, a naravnih zakonov pač ne moremo spreminjati.

Nikoli pa ne bi trdila, da je nemonogamija boljša alternativa monogamiji. Bolje je lahko samo tisto, kar človeka naredi srečnejšega. Zdaj če je to monogamna ali nemonogamna zveza je čisto vseeno.

Me pa moti, ko ljudje vstopajo v nemonogamna razmerja zato, ker je to postal nek trend med liberalci v zahodnih družbah. Vse, v kar se podaš zaradi trenda in ne zaradi lastnih prepričanj, je zame osebno bullshit.
The strength of man's position in the world depends on his degree of adequacy of his perception of the world and reality. (Erich Fromm)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 10. Jul. 2019 14:40

Ok potem ce povzamem - nista monogamna. Cene pa kul razlaga, je fajn se kak drugacen/ nov vidik prebrat. :top:

(Moj je pa cisto za monogamijo, ni sans kaj drugega, js sem tudi malo nagnjena bila v preteklosti k temu, da mi je postala vsec se druga oseba, ampak vedno karakterno, nisem vizualni tip, da bi me kar nekdo zacel zraven vizualno privlacit, zato sem po navadi pozorna, ce (bi) zacutila kaj takega, da si takoj razcistim v glavi, ker nocem mojega prizadet.. Je pa tudi moj imel neko grupo kolegov, kolegic, kjer je bilo vsem normalno, da nisi monogamen in je samo on imel drugacno mnenje.. )
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Cryselle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 697
Na forumu od: 6. 8. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a Cryselle » 12. Jul. 2019 9:35

Jaz v Sloveniji še nisem spoznala para, ki bi bil nemonogamen, zato je tudi dosti težje živeti tak koncept, ker praktično ni ljudi, s katerimi bi izmenjeval izkušnje/mnenja.

Ja pa da ne bo pomote - razumem tudi ljudi, ki so za čisto monogamijo in jim največ pomeni, da imajo zgolj z eno osebo na tem svetu intimni prostor in nimajo potrebe po seksualnosti z drugimi.
The strength of man's position in the world depends on his degree of adequacy of his perception of the world and reality. (Erich Fromm)

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov