Klepetalnica #115

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7526
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 10. Jul. 2021 12:58

...
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Ash.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 525
Na forumu od: 31. 8. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Ash. » 12. Jul. 2021 8:48

LZ, sej v osnovi se strinjam s tabo 100%, sam pač kot ženska si mislim "I wish", ker sliši se kul, samo verjetno če se jaz odpravim na solo potovanje po eni državi, kjer so ženske še vedno drugorazredna bitja, imam v glavi tolk enih scenarijev, na katere se moram pripravit - npr. oklevam, kako se oblečt, da čim bolj skrijem žensko postavo, lase, ampak da tudi ne umrem od vročine...ugl. odvzame določeno mero svobode, ker si pač samo želiš v miru delat svoje stvari na potovanju, ne pa bit tam nek eksponat, za katerim se vsi obračajo. Da varnosti niti ne omenjam.
Samo še vedno izberem "grem" kot pa "če bo mami dovolila" :D.

Pa glede velikih mest: kot ženska se itak da bolj varno počutim v New Yorku, Parizu kot pa Delhiju, Cairu npr.

Lih zadnjič sem gledala neke videe od enega Američana, kako potuje po Ugandi in itak največja težava, da folk misli, da je živ stroj z denarjem (en otrok je mislil, da je duh zaradi barve kože :D ). Tudi moškim ni lahko, ampak je pa vsaj lažje.
Zadnjič spremenil Ash., dne 12. Jul. 2021 8:49, skupaj popravljeno 1 krat.
But if thought corrupts language, language can also corrupt thought. (George Orwell)
Uporabniški avatar
Ash.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 525
Na forumu od: 31. 8. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Ash. » 12. Jul. 2021 8:48

...
But if thought corrupts language, language can also corrupt thought. (George Orwell)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7526
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 12. Jul. 2021 9:29

Drugace se gre največ za to, kje je nevarnost terorizma, ne kako je ženska oblečena. Če greš prav v muslimansko državo, se seveda oblečeš primerno tamkajšnjim navadam.
Kolegica je bila tudi na nekaj destinacijah sama, že pred več leti, npr. Indija, Vietnam, samo je že skor malo bolj poseben tip ona... Zdaj bi šla pa na vsak način v Sirijo, če bi imela možnost.
Npr. šla bi z agencijo iz Jordanije v Sirijo, če bi le bila priložnost.. (zvedela naknadno od kolega za njene plane).

Jaz sem že v prejšnjih postih napisala tako, da ne bom na veliko ponavljala, pa vendar, se meni ni slo za iti na specifično lokacijo, niti ni bila moja posebna želja, samo kolegoma sem se želela pridružiti na enem njunem potovanju, zaradi družbe, dogodivščine, ni mi toliko vredno, da bi se s familjo skregala zaradi tega..

Drugače, ko sem bila jaz v srednji šoli, so vsako leto potekala neka tekmovanja Oz neka olimpijada iz fizike. Reševanje neke uganke ali kako odpret neko skrinjo (pozabila točen naziv), je šla po ena skupinica, v Izraelu in mislim, da so šli tudi malo po Jordanu, do Petre.
Moji se nekaj zmisljujejo, D aje bilo pred leti bolj varno kot zdaj. Jaz nekaj časa za raziskovati celotno situacijo nisem imela.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 12. Jul. 2021 10:33

Kar je Ash. napisala :top:
Jaz se teh razlik nisem niti zavedala, dokler nisem primerjala izkusenj z moskimi popotniki. Kaj mislis s tem, da nihce sredi noci ne trka na vrata tvoje (poceni) hotelske sobe? Kako to, da nikoli ne slikas registrske tablice taksija? Ja, me veseli, da ti je uspelo zunaj na parkiriscu dobiti prevoz za pol cene v navadnem, neoznacenem avtu ob dveh ponoci :eek: :D
Pa ce smo ze pri tem, sem kaj kmalu ugotovila, da po drugi strani mi pa recimo barva koze nudi ogromen privilegij, ki se ga prej sploh nisem zavedala.
Ce je tvoj najvecji problem, da ti vse dvojno zaracunajo, si gotovo bel moski :D
Uporabniški avatar
Ash.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 525
Na forumu od: 31. 8. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Ash. » 12. Jul. 2021 10:56

hayley napisal/-a:Če greš prav v muslimansko državo, se seveda oblečeš primerno tamkajšnjim navadam.


navadam, ki zahtevajo nekaj čisto drugega za oba spola. Moški: (kratke) hlače, (kratka) majca - kul; ženska: ok, recimo grem na taktiko tom boya, torej kratke majca - a si naj povežem joške z nečim? Dilema. Kaj z lasmi? Kapa nonstop kljub vročini zunaj? Kratke hlače: Si naj pustim rasti dlake na nogah, da bom zgledala čim bolj moško? Pol so tu še roke, glas, koža ...kot belka bom na udaru tudi za fehtanje keša, ni problem samo ženstvenost. S tem pridejo tudi neki privilegiji, kot je že patchouli napisala, ampak še vedno se gre v prvi vrsti za to, da sem kot ženska omejena in moram imeti v glavi 101 stvar, na katero moški še pomislijo ne.

Ok, če moški najprej pomislijo na terorizem, štekam, jaz pač pomislim na to, kako imet mir na potovanju, da se noben ne bo spotikal ob moje telo.

Ja, sem fouš moškim popotnikom, ker nimam vpliva na to, kako v drugih kulturah dojemajo moje telo.
But if thought corrupts language, language can also corrupt thought. (George Orwell)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7526
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 12. Jul. 2021 11:08

Odvisno zdaj v katero državo greš. Meni samo na splošno imeti neke daljše obleke/ hlace, ki pokrijejo noge v celoti, ter zgoraj kratki rokavi ali dolgi, ter širša oblačila, da ni nič oprijetega, ne zdi problematično.. Govora o tem, ze ce greš nekam na splošno, v vecih, ne sam, ce se že gre v neke take predele, ki niso toliko turistični Oz muslimanske države, se prilagodis.

Da bi šla pa kam sama potovati, pa nisem imela nikoli želje..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 12. Jul. 2021 12:35

Ma s temi oblacili je tak. Js sem v salwar kameezih (tradicionalnem juznoazijskem oblacilu) z ruto cez joske prvih par let v Bangladesu zivela. Na avtobusih sem si zaradi obcutka anonimnosti ruto cez lase potegnila.
Pa veste kaj? En k***c nic je to nardil. Se vedno sem bla preslatana, tipi so si ga pred mano drkal in kakega zalezovalca ali dva sem si pridelala.
Zdej oblecem, kar se mi zazdi, seveda glede na priloznost. Ce bo en tip tam mel neciste misli, ker bo moja kolena al pa obris josk videl, naj gre pa se enkrat vec zmolit, pa bo. Pa v koranu pise, da mora stran pogledat, ne sam, da se morajo zenske pokrivat :D
Ampak spet, ta bmk odnos je privilegij, ki ga imam zaradi barve koze, financnega stanja (zivim in gibam se v middle/upper middle class soseskah) in dejstva, da sem odrascala v drugacnem, manj seksisticnem okolju.
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 12. Jul. 2021 13:38

Jaz direktno povem, da sem mislil da vem kako se ve počutite ko hodite po ulici, pa v bistvu nisem imel pojma, ker kako lahko, sem bel moški, genetska zmagovalna vstopnica ki te reši pred 90% sranja.

Potem sem pa prišel v Indijo, in sem razumel, da hodim po ulici, in je okoli mene na desetine moških, eni od njih agitirajo in ogovorajajo, iščejo konflikt, tvoj odziv.

Na koncu je prišlo že tako daleč, da me je en poskušal prestrašiti tako da je peljal vame ko sem hodil po cesti, sem imel dovolj in sem mu enostavno vrgel flašo vode v smer njegove glave.
Nisem najbolj ponosen na to, ampak jbg, smo prišli do konca.

Z muslimanskimi državami imam dobre izkušnje, je pa res da sem potoval po državah centralne Azije, kjer je komunizem ločil državo od religije, kjer je 90% odkritih, in kjer ženske delajo in so vključene v elemente civilne družbe in spoštovane. Dobra plat komunizma je bila ta da so morali vsi delati.

Izpostavil bi da je dežela ki je vsaj zame imela najslabši odnos do žensk, tako kot do svojih, kot do tujk, je brezdvoma Indija, ne vem, nekaj je ko vržeš skupaj maso ljudi in konzervativnost.

Jaz nobeni ne bom govoril da mora iti nekam sama, če se ne počuti varno sama. Vem samo da smo konstantno bombardirani s samo količino informacij, kaj in kje se dogaja nekaj slabega, ljudje ki še nikjer niso bili vate poskušajo preliti svoje frustracije in strahove.
Sam delam v okolju, kjer ko sem povedal kje sem bil, ljudem povzročil same burne reakcije, ljudje mislijo da Azijo prejahaš na kameli, v levi roki držiš Sveto pismo, v desni meč, in kolješ te brezbožne pokvarjene in revne posameznike.
Jaz vsakemu rečem, ni važno kam greš, ali greš v muslimansko deželo, ali v deželo kjer so nomadi, ali kjer se nebotičniki dotikajo neba, kjer je bankomat, coca cola in internet, je kapitalizem, in kapitalizem dela cel svet enak, na boljše ali slabše. Sam sem razumel, da bodo čez desetletje, cel svet boli ali manj enak, zato sem v dejanski dirki da še vidim in doživim neke stvari.

Varnost je pa relatvna, če si na napačnemu mestu ob napačnemu kraju lahko fašeš. V Nepalu so se mi vnela pljuča v Himalaji, je kolega od nekje snel helikopter in smo preskočili 5 dni hoje nazaj, in moje morebitne komplikacije. V Vietnamu sem zapeljal izven tunela, ko sta sredi ceste dve Švedinji slikali dolino, hb sem pri ene 60kmh zapepljal točno med njima, spet, bi mel hujše zlome. V Kirgiziji sem bil na ene 4000m ujet v poletno snežno nevihto, in sem se skoraj podhladil, in bil ob koncu etape še napaden iz strani enega velikega ovčarja, hb je ravno en pastir priletel mimo.

Te stvari te čakajo, lahko te čaka bomba v Parizu, lahko te čaka prometna nesreča v Indiji, lahko te čaka utopitev nekje v reki...tko to je, to je lajf,
Vsak išče ravnovesje, in vsak ve kje je meja njegovega tveganja, sam ne tvegam veliko, recimo, v Vetnamu nisem prevozil celotnega Vietnama, ker sem vedel da moje zavarovanje ne velja, in 3000km tistih cest, bi me lahko pustilo za več 10k vrednim računom za zdravje, v Indiji so eni skakali iz cevi za plin iz ene na drugo, no, padec je bil 4m, sam sem lepo splezal dol in šel okoli. Ena Nemka je skočila in zgrešila, rezultat, zlom noge na treh delih.

Je pa vredno tveganje, ker alternativa je zame slabša, vem da so enostavno ljudje ki ne marajo potovati, vem pa da je mentalni proces ki ga recimo dolgo potovanje, ali potovanje v kulturo ki izzove tvoja prepričanja dober za tvoje možgane.
Ljudje smo potomci ljudi ki so šli v svet in počeli stvari, in niso postali bitja udobja, varnosti sebe in svojih prepričanj.

Vse pizdarije ki sem jih napisal o Indiji, niso niti 1% proti vsemu dobremu kar se mi je zgodilo v Indiji. Indija je tako je*eni zabavna, cel dan se samo smejiš stvarem ki se dogajajo, vse ima tak nek poln ritem. Samo v sprehodu do trgovine vidiš več zanimivh stvari kot tu v enemu tednu.

Se pa v vse te stvari vpelješ postopoma, sam sem imel sreče da prihajaš iz familije, kjer smo potovalikot otroci, in da sem kot otrok imel naloge, postavljal sem šotor ko smo nekam prišli. Oče mi je dal naloge, bral sem karto, ko sem prišel v neko mesto, sem moral kupiti karte za podzemno in takšne stvari, da sem razumel kako lahko rešujem probleme.
Noben ne gre na prvi trip v Indijo, čeprav sem jih videl, in kr speljejo.

Sam sem zdaj na tisti točki, kjer hočem psotati overland popotnik, na motor in nekam daleč. Biti popolnoma odgovoren zase, da greš ko hočeš it, da greš kamor hočeš it.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
Ash.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 525
Na forumu od: 31. 8. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Ash. » 12. Jul. 2021 13:44

Hayley, glede tvojega zadnjega stavka: Se vprašam, kolk žensk noče it same potovat v nezahodnjaške države, ker res nimajo želje al pa pač bolj zato, ker se jim ne da ubadat s kulturnimi razlikami in posledično nadlegovanjem, ker že misel na to ubije dobršen del same želje/motivacije. Težko je v takih razmerah ohranit željo po avanturizmu in brezskrbnosti.

Patchouli, si predstavljam, da če oblečeš neko tradicionalno oblačilo ne rešiš problema. Še vedno prepoznajo evropejski obraz in kožo. Zato pač se mi zdi taktika tom boya boljša, če potem ne vejo a si tip al ženska, samo pride spet v poštev za bolj drobne ženske in dolge lase je treba skrit pod neko kapo. :P

In pa ja - družina ima že velik vpliv na to, kolk tveganja je nekdo pripravljen sprejet. Se učimo od malega. Če so starši otroku govorili, da bog ne daj po domači vasi hodit po 10. uri zvečer, bo otrok težko avanturist, ki se potepa po Indiji. :mrgreen:
Zadnjič spremenil Ash., dne 12. Jul. 2021 16:31, skupaj popravljeno 1 krat.
But if thought corrupts language, language can also corrupt thought. (George Orwell)
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 12. Jul. 2021 15:32

Ja, nek androgen videz bi bil morda zanimiva resitev :lach: Samo to je pa res prevec dela se zame, pa nisem ravno girly girl :D

Drugace pa eni od potovanj odnesejo vec, drugi pa od sproscujocih pocitnic. Eni pa nic od tega in so doma in spijo. Nic zato. Potovanja niso edina stvar, ki omogoca osebnostno rast.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7526
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 12. Jul. 2021 17:19

M aja kakorkoli, meni se zdi bolj zabavno iti v kakšni zasedbi, v dvoje, v troje, kot sam nekam.. Mogoče ker sem že veliko sama tako ali tako tekom tedna, ko imam službo in mi paše prosti cas/dopust skombinirat z nekim druženjem.. Mogoče kaksnim roadtripom.. (kar se tiče teme solo potovanj)

Ma se mi zdi, da je vseeno velika večina ljudi za bolj turistična potovanja, pri kolegici so se v srednji šoli v glavnem vsi zgražali, zakaj ji starši toliko pustijo okrog hodit sami.. Je veliko tudi prestopala..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 18. Jul. 2021 15:34

.,
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 17:01, skupaj popravljeno 1 krat.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 21. Jul. 2021 19:51

.,
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 17:01, skupaj popravljeno 1 krat.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 15. Avg. 2021 6:47

.,
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 17:01, skupaj popravljeno 1 krat.

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov