Katero možnost bi izbrali vi?

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
*belina*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 24. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *belina* » 16. Mar. 2007 11:42

Malo za razmišljanje.

Prvi primer:

Stojite na mostu čez železnški tir in opazujete okolico. Na prvem tiru pridno dela pet delavcev, na drugem pa samo eden. Opazite da prihaja vlak na prvi tir. Nobenega od teh delavcev ne morete opozoriti na prihajajoči vlak imate pa dve možnosti: Prva: Na mostu na katerem se nahajate obstaja ročica s katero lahko preusmerite vlak na drugi tir in tako v najboljšem primeru umre samo en delavec, ostalih pet preživi.
Druga: Ne naredite nič. Vlak zapelje čez vseh pet delavcev na prvem tiru. Izguba je tako večja kot v prvi možnosti.


Drugi primer:

Ste v podobni situaciji kot v prvem primeru. Le da tu nimate ročice in opazujete en sam tir na katerem dela pet delavcev. Poleg vas stoji oseba močnejše postave. Opazite prihajajoč vlak. Ponovno imate dve možnosti.
Prva: Osebo, ki stoji poleg vas vržete na tir in tako zaustavite vlak, a ta oseba umre. Ostalih pet delavcev se reši. Druga: Ne naredite nič. Ne dotaknete se osebe, ki stoji poleg vas in ponovno umre vseh pet delavcev.

Torej katero možnost bi izbrali vi? Oz. ali bi sploh kaj storili? Ta dva primera sta bila ena izmed vprašanj kratke raziskave podzavestnega odločanja oziroma konfabulacije na newjorškem radiu WNYC.
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 16. Mar. 2007 12:04

Šiiit. Nič od tega. Začela bi vpiti, vrgla kakšen kamen proti delavcem, da bi jih opozorila. Magar bi si čevlje sezula in jih zmetala dol.

DEFINITIVNO ne bi porinila močnejšega človeka pod vlak :?
Uporabniški avatar
Dagi
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 754
Na forumu od: 1. 8. 2006
Kraj: ...

Neprebrana objavaNapisal/-a Dagi » 16. Mar. 2007 12:14

Js bi tud vpila kt zmešana, skakala v luft pa kaj js vem kja še vse... če je pa una fora, da me v nobenem primeru ne bi vidl/slišal, bi pa premaknila ročico, da bi sam en umru... al kaj js vem... A sm zdej psiho? :D
Always look on the bright side of life!
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 16. Mar. 2007 12:18

Bolno. Jaz bi vprasala tistega, ki se zmisljuje taka nezivljenska vprasanja ce je res vsako uro fizike presprical ze v osnovni soli ... in ce je vse OK z njim / njo. Da neko osebo vrzemo pred vlak, da se ta ustavi? :help: In seveda ima veze to, da je oseba 50kg tezja od povprecne osebe. Se vlak prej ustavi, al kaj?

A v Ameriki lahko kdorkoli premika kretnice? Noro :D
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
*belina*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 24. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *belina* » 16. Mar. 2007 12:29

^^ ti moraš zmeri vsako temo popackat z nekimi moralističnimi čuti in raznimi estrogenskimi mnenji "kako je to butasto". To je pač ena fora za razmišljanje. Itak pa je na svetu raznoraznih ljudi, za katere sm prepričana, da bi bi bli sposobni tud koga druzga vržt pod vlak :? 100 ljudi - 100 čudi.

Jst po moje ne bi nardila nč, ker preprosto otrpnem ob takih situacijah, pa čeprav bi vedla, da sm imela možnost zmanjšat št. mrtvih. V primeru potegnjene ročke, bi potem jst sama ubila tistega človeka in bi me pekla vest do konca življenja. Tko da to ne pride v poštev.

V drugem primeru (da nekoga drugega porineš) se mi zdi tud nesprejemljivo, ker če bi se že šla nekega junaka in odločala o življenju drugih ljudi, bi blo najbl fer, da se sam vržeš pod vlak.

Seveda je pa vse odvisno od tega, v kakšnem odnosu si z njimi. Če je vseh 6 popolnih neznancev, ne bi od straha mogla nč narest, v primeru, da bi šlo pa na eni strani za sorodnike(a) oz. bližnje pa bi brez pomisleka nekaj ukrepala.
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 16. Mar. 2007 12:29

jst nebi nardila nč..drla bi se, skakala, karkoli bi počela, ampak sigurno nebi pa premikala nič in nebi porinla nobenga na tirnice...
in to zato nebi nardila ker če vlak sam zapelje v koga nebom imela jaz nobene slabe vesti da sem koga ubila, v primeru da bi koga porinla, premikala kretnice bi bila jaz tista ki sem enemu sodila...in nočem met človeka na vesti...
sploh pa se to tud meni zdi neumno..sploh ta da se vlak ustavi če vržeš človeka..ja se ustavi ko vidi da ga je povozil, ampak po petsto metrih :?
sicer pa se mi zdi tud neumno, ker človeška podzavest je podzavest, nikoli pa neveš kaj bi takrat dejansko storil..tko da to ne moreš primerjat..zdaj lahko rečem da bi nardila to, če takrat nebi recimo...in če znanstveniki tega ne vedo pol jim je lahko samo bed :) :roll:
Uporabniški avatar
***Ally***
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1030
Na forumu od: 8. 7. 2006
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a ***Ally*** » 16. Mar. 2007 12:39

Saj ni finta v tem da bi debel človek ustavil vlak, ampak če bi želel spremeniti usodo...jaz najbrž ne bi, ne vem no.
Houd de wereld tegen
Uporabniški avatar
*belina*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 24. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *belina* » 16. Mar. 2007 12:45

^^ ja točno to!

Ali je oseba močna ali ne, je zanemarljivo in nima nič v zvezi z vprašanjem. Poleg tega je zanemarljivo razmišljati ali bi bila ta oseba dovolj močna, da bi zaustavila vlak. To pri primeru ni bistveno. Enostavno predpostavimo, da je ta oseba tega zmožna. Pomen vprašanja je ali bi prišli v neposredni stik z osebo in odločali o njeni usodi ali pa ne bi naredili nič.
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 16. Mar. 2007 12:47

milim da noben nima pravice odločat o življenju in usodi drugega...pa kakršenkoli bil človek, še vedno je živo bitje in ga ne moreš kar pahnit pod vlak...v tem primeru nebi bil ti rešitelj ampak morilec...moje mnenje pač...
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 16. Mar. 2007 12:51

Hm, ja, se pridružujem mnenjem, da bi tud jz probala na kakšen drugačen način pritegnit pozornost morebitnih žrtev - s kričanjem, skakanjem, metanjem (ne nevarnih)predmetov..
Ampak v realnosti bi tud jz verjetno kar "zmrznila" in niti glasu dala od sebe.. :?
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 16. Mar. 2007 12:59

*belina* napisal/-a:^^ ja točno to!

Ali je oseba močna ali ne, je zanemarljivo in nima nič v zvezi z vprašanjem. Poleg tega je zanemarljivo razmišljati ali bi bila ta oseba dovolj močna, da bi zaustavila vlak.


Jah, jaz si ne morem pomagat, to je prva stvar na katero sem pomislila in tako tudi napisala. Sem sigurna, da majo tudi za moj ocitno netipicen primer razlago, kaj pa to pomeni. Ne me napadat no, samo odgovorila sem, da je vprasanje nerealno in glupo. Po moje, j*biga :D
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
*Laura*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 318
Na forumu od: 28. 12. 2006
Kraj: Pariz

Neprebrana objavaNapisal/-a *Laura* » 16. Mar. 2007 13:27

kaj pa jaz vem...
nimam pojma, kako bi reagirala. vprašanje, če bi sploh ugotovila, da lahko kaj naredim.
po vsej verjetnosti bi onim delavcem ful kričala, naj se umaknejo, da pelje vlak.
jaz ne bi bila tista, ki bi odločala, naj umre en ali 5 ljudi.
Uporabniški avatar
blue eye
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 726
Na forumu od: 8. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a blue eye » 16. Mar. 2007 13:55

Grozna situacija in priznam da ne vem kako bi ravnala, sicer pa delavci ki delajo na tirih pomoje točno vejo kdaj pride vlak mem..sm jih opazvala enkrat in so se umaknik deset minut prej usaj preden je vlak pršu na postajo..

sam če bi npr. prjela uno ročko (iz prvega primera) kaj če bi nardila še večjo škodo, k pojma nimam koko to deluje..drgač pa itak da bi probala kej vpit al pa kej druzga..
Za dežjem vedno posije sonce!!
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 16. Mar. 2007 14:16

blue eye napisal/-a:Grozna situacija in priznam da ne vem kako bi ravnala, sicer pa delavci ki delajo na tirih pomoje točno vejo kdaj pride vlak mem..sm jih opazvala enkrat in so se umaknil deset minut prej usaj preden je vlak pršu na postajo..


Heh, sej res. Valda da po določenem času, kolkr tam delajo, vejo kako stvari potekajo..itak se ga tud sliši ful prej kot vidi.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Mar. 2007 14:17

Se strinjam s Kepko. Verjetno bi naju ocenili kot osebi brez domišljije, ker bi najprej pomislili na fizikalne zakonitosti in na to, da ročice za premikanje kretnic ne ležijo kar tako naokrog :wink: :D
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov