Bog.. je to vse res ali samo legenda?

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
claire
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3646
Na forumu od: 19. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a claire » 28. Jun. 2011 20:37

...
Zadnjič spremenil claire, dne 11. Jan. 2013 11:47, skupaj popravljeno 1 krat.
sAv€ ENErgy, plaY in The D@rk.
Uporabniški avatar
lizika.123
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 3. 5. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a lizika.123 » 28. Jun. 2011 20:38

dodajam samo še naslednje. naslov teme je: "Bog.. ali je vse to res ali samo legenda?" Tako, da se opravičujem če sem napačno razumela tvoje besede, pač nisem vsega brala. Glede na naslov teme bi rekla, da debata teče o bogu in njegov (ne)obstoju.

In ja, vem veliko o literarni teoriji, ker sem na takem faxu, kjer je tako znanje potrebno :). Pa tudi če ne bi imela pojma bi vse, kar rabim za eno debato na tako temo, našla pri stricu Googlu. Mislim pa da to zna vsak sam, torej mi ni potrebno tukaj navajati raznih zgodovinskih imen ipd.

Pismena sem, ker pišem in berem- mislim, da je to dobro razvidno že ko se javlam tukaj. Imaš še kako žaljivko zame? :)

Pa zmešana tudi nisem, če imam svoje mnenje in če se mi zdi banalno sploh razpravljati o obstoju nečesa takega v 21. stoletju.
Uporabniški avatar
Lady_Cristina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 428
Na forumu od: 10. 6. 2009
Kraj: Graz

Neprebrana objavaNapisal/-a Lady_Cristina » 28. Jun. 2011 22:28

lizika.123 napisal/-a:Pa dodajam še to, sama sem rojena v krščanski družini: imam krst, obhajilo in birmo. Hodila sem k maši 15 let. bila sem prisiljena, tako iz strani zastarele miselnosti mojega kraja kot iz strani mojih preveč prilagajočih se staršev, ki si niso želeli, da bi ljudje grdo govorili o nas, če ne bi šli v cerkev. da ne govorimo o posiljujočem župniku, ki je hodil na dom polagat pridige, da kako me vzgajajo ker ne verjamem v boga.. ja imela sem dolg jezik že pri 12ih. bog zame ni obstajal in nikoli ne bo, in to sem župniku jasno povedala.


:D
Joj jaz bi takemu župniku življenje na glavo obrnila :D Z mano se nebi hoto hecat. Idiot...
Adiijo da bi k meni prišu župnik s finto češ kak jaz vzgajam moje otroke da niso verni... prisežem da bi mu eno prek gobca tak da bi se mu glava okrog obrnila. In ne hecam se.
Zadnjič spremenil Lady_Cristina, dne 28. Jun. 2011 22:34, skupaj popravljeno 1 krat.
A vida é bela. Só tens de a tornar bela. <3
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 28. Jun. 2011 22:32

Meni je zelo neumno, navsezadnje te noben župnik ne sili, da sediš pri verouku. Tudi jaz nisem višek vernosti, pa sem hodila k verouku do birme in kljub temu, da smo imeli včasih težke debate, nam je vse razložil, nikoli ni težil, pa tudi mi nismo bili nespoštljivi...obiskovanje verouka ni obvezno in ne vidim smisla, da težiš tam župnikom :roll:
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Lady_Cristina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 428
Na forumu od: 10. 6. 2009
Kraj: Graz

Neprebrana objavaNapisal/-a Lady_Cristina » 28. Jun. 2011 23:03

Predhodnika se ne citira. Emanuela

Ja pa očitno so jo starši silili..
A vida é bela. Só tens de a tornar bela. <3
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 28. Jun. 2011 23:09

Kakorkoli, bi pa to njim dopovedovala in ne župnikom. Naš je take, ki so imeli predolg jezik, enostavno poslal iz učilnice in posledično papa birma, če so mislili ostati isti. Pa smo imeli super župnika, ni tečnaril, pa odbojko smo špilali itd, je bil bolj kot ne mlad :D
The world is as you are.
Uporabniški avatar
claire
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3646
Na forumu od: 19. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a claire » 29. Jun. 2011 8:57

...
Zadnjič spremenil claire, dne 11. Jan. 2013 11:52, skupaj popravljeno 1 krat.
sAv€ ENErgy, plaY in The D@rk.
Uporabniški avatar
lizika.123
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 3. 5. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a lizika.123 » 29. Jun. 2011 14:29

emanuela napisal/-a:Meni je zelo neumno, navsezadnje te noben župnik ne sili, da sediš pri verouku. Tudi jaz nisem višek vernosti, pa sem hodila k verouku do birme in kljub temu, da smo imeli včasih težke debate, nam je vse razložil, nikoli ni težil, pa tudi mi nismo bili nespoštljivi...obiskovanje verouka ni obvezno in ne vidim smisla, da težiš tam župnikom :roll:


problem je v družbi.. ko sem bla jaz v teh letih, so v tem mojem kraju pač ljudje še vedno bili take sorte, da so obsojali vse, ki niso bili pri maši vsako nedeljo. kaj bi šele bilo če ne bi šla k verouku? izobčili so vse..

in ja, župnik je bil živa groza.. hodil po domovih, težil, se posmehoval, grozil češ, da če kdo ne gre k verouku ni normalen in se niti zaveda ne kako življenje ga čaka v tem primeru.. in potem te cela občina gleda postrani (poudarim naj, da so bolj kot ne starejši ljudje). Župnik je prek svojih "pripadnikov" (al kako naj temu rečem) lepo prisilil vse otroke v to :) .

vem pa, da obstaja vse sorte župnikov. pač mi nismo imeli sreče, al kaj naj rečem :)
Uporabniški avatar
lizika.123
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 3. 5. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a lizika.123 » 29. Jun. 2011 14:38

claire napisal/-a:
lizika.123 napisal/-a:naslov teme je: "Bog.. ali je vse to res ali samo legenda?" Tako, da se opravičujem če sem napačno razumela tvoje besede, pač nisem vsega brala. Glede na naslov teme bi rekla, da debata teče o bogu in njegov (ne)obstoju.


očitno res nisi brala. niti za sabo.
mater baba odtrgana, ti si začela s tem, da bibilija ni dokument, jaz sem ti to trditev samo spodbijala. iz mojih postov ne razbereš niti ali sem verna ali nisem, niti ali verjamem v boga ali ne, niti ali imam zakramente ali ne.

lizika.123 napisal/-a: In ja, vem veliko o literarni teoriji, ker sem na takem faxu, kjer je tako znanje potrebno :). Pa tudi če ne bi imela pojma bi vse, kar rabim za eno debato na tako temo, našla pri stricu Googlu. Mislim pa da to zna vsak sam, torej mi ni potrebno tukaj navajati raznih zgodovinskih imen ipd.


lažeš lažeš lažeš. ja je pomembno.

lizika.123 napisal/-a: Pismena sem, ker pišem in berem- mislim, da je to dobro razvidno že ko se javlam tukaj. Imaš še kako žaljivko zame? :)

Pa zmešana tudi nisem, če imam svoje mnenje in če se mi zdi banalno sploh razpravljati o obstoju nečesa takega v 21. stoletju.


ja imam. ker si dobesedno neumna, glede na to, da spet podjebavaš z obstojem boga o čemer tečejo vzporedne debate, ne najina.

kako težko je priznati slovenceljnom, da se samo delajo pametne. z enim stavkom bi lahko priznala, da to ni tvoje področje (fizika tudi moje ni), ne pa da si delaš sramoto.


Kako razburjanje, ojojoj. Nisem na ustnem zagovoru, da bi mogla tukaj podajati kaj znam in kaj ne. To je navsezadnje moj problem :). Mar ne?

Pa z zadnim odstavkom žališ tudi sebe, ker menim, da si tudi ti slovenka, je tako? A boš priznala, da se ni lepo razburjati in žaliti ljudi (še posebej tiste o katerih nimaš pojma). Da ne govorim o obsojanju, posploševanju, nestrpnosti, sklepanju ipd..


-end of topic-
Uporabniški avatar
claire
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3646
Na forumu od: 19. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a claire » 29. Jun. 2011 15:16

...
Zadnjič spremenil claire, dne 11. Jan. 2013 11:52, skupaj popravljeno 1 krat.
sAv€ ENErgy, plaY in The D@rk.
Uporabniški avatar
Dioniz
Cosmo moderator
Cosmo moderator
Prispevkov: 3231
Na forumu od: 21. 1. 2010
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Dioniz » 10. Jan. 2013 12:29

claire napisal/-a:samo mi je zanimivo kako nekdo ki biblije niti prebral ni, meče ven dokumentarce in kruli kako je pameten da on ne verjame v boga. :roll: me zanima če v jupiter verjameš, glede na to, da ga nikoli ne boš videla. ali si prepričana da antarktika obstaja? saj je še nisi videla


Ni nekaj potrebno videt, da bi verjel v to. Verjamem v Antarktiko, ker imam dovol dokazov, da je nekje na zemlji področje, ki smo ga poimenovali Antarktika. Nisem še vido Nemčije ampak imam dovol dokazov, da obstaja. Prav tako še nisem videl Jupitra ampak zaradi dokazov kot so fotografije, znanstvene knjige, itd. verjamem, da obstaja in lahko z visoko gotovostjo trdim, da če bom zdaj (no ne zdaj, ker je oblačno pa nisem glih prepričan, če je trenutno iz mojega položaja na Zemlji možno videt Jupiter) pogledal v dovol močan teleskop, da bom videl Jupiter. Potemtakem tud v zrak ne bi mogli verjet, ker ga ne moremo videt ampak samo, če napihneš balon ugotoviš, da zrak obstaja.

To je pa razlika med verovanjem v boga za katerega nimamo niti enega vidnega in resnega dokaza in verovanjem v nekaj kar lahko vidimo, doživimo, občutimo, opazujemo, raziščemo itd.

ribicaX napisal/-a:kot praviš, če bi bog res obstajal, potem ne bi bilo na svetu vojn, bolezni,... vsi bi živeli v miru in sreči. ampak ker bog ne obstaja, je temu tako kot je.


Hm, glede na to, da je po pričevanju biblije bog ena velika ljubosumna, maščevalna pošast, ki odobrava posilstvo, suženjstvo, pobije vso človeštvo in ljudi pošilja v pekel na večno mučenje samo, ker ne verjamejo v njega ali pa, ker si rojen z drugačnim seksualnim nagnjenjem kot on, potem res ne verjamem, da bi se dobro imeli, če bi bog obstajal.

p.s. vem, da obeh katerima sem repliciral več ni na forumu ampak, če sem našo to temo, sem se mogo oglasit :)
“To be yourself in a world that is constantly trying to make you something else is the greatest accomplishment.”
― Ralph Waldo Emerson
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 10. Jan. 2013 14:58

Zanimiv izsek si izbral za komentirat.. Jz mislm, da je bistvena razlika med obstojem Jupitra (in ostalih planetov :D) in obstojem boga (btw planete vseeno vidimo :D) ta, da Jupiter in njegova knjižica izrekov, naukov, načel, pravil ipd, ne usmerjata življenj miljard ljudi, medtem ko "bog" pa katerokoli ime si izberemo zanj- točno v ta namen služi - zaradi boga ljudje živijo na določen način, delujejo na določen način, majo določene navade, manire, v imenu boga izvajajo nasilje, uničujejo in za vse je religija en lep izgovor + uteha.. To ali bog obstaja ali ne, ali ga vidimo al ga ne, je meni včasih čisto pointless debata, problematično je predvsem kaj vse izvira iz tega koncepta in kako lahko še vsako človeško gnusobo opraviči.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
Dioniz
Cosmo moderator
Cosmo moderator
Prispevkov: 3231
Na forumu od: 21. 1. 2010
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Dioniz » 10. Jan. 2013 16:01

To definitivno se strinjam, da je večji problem kot "vprašanje obstoja boga", to kar religija dela ljudem. Verniki mislijo, da se mi kao rodimo kot grešne duše vredne pekla in moramo pol z lizanjem riti bogu si zaslužit nebesa. In tako vsi verniki (ne samo kristjani ampak vse moderne najštevilčnejše religije) ostajajo, ker so vere narejene tako, da se ljudje grozno bojijo pekla in zato delajo kar pač delajo, obenem pa strašijo svoje otroke s peklom, oni svoje otroke itd..

Vprašanje obstoja boga je pomembno samo zato, ker vedno, ko se z vernikom o tem pogovarjaš ti bo probal dokazat boga. In, ker ga tebi pač ne more dokazat s svojimi običajnimi izgovori za boga, moreš met protiargumente, ker te hitro znajo povozit. In meni bi bil dokaz za boga samo dejanski prikaz tega bitja pred mano ali pa, da rečem naj me zdaj srčni infarkt pa me dejansko srčni infarkt. :D
“To be yourself in a world that is constantly trying to make you something else is the greatest accomplishment.”
― Ralph Waldo Emerson
Uporabniški avatar
DangerRoss
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 91
Na forumu od: 27. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a DangerRoss » 11. Jan. 2013 0:52

claire napisal/-a: me zanima če v jupiter verjameš, glede na to, da ga nikoli ne boš videla. ali si prepričana da antarktika obstaja? saj je še nisi videla..


zdaj me nekaj resno zanima: a verjameš samo v tisto, kar vidiš?
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 11. Jan. 2013 3:15

(pikica) napisal/-a:Ok,tale se bo nekaterim zdela mal čudna.mene zanima kako si vi predstavlate pač Boga..pa to krščanska vera. a verujete u use to kar naj bi se zgodil...pač d je Bog ustvaru svet,pa glede Jezusa in njegovih čudežev. ker jst živim v zelo pobožni družini..starši so zlo verni.sam jst pa ubistvu ne verjamem u čudeže. :? in so to čist drugač predstavlam. moje razmišljanje je če že tako častimo Boga,pa kaj use je za nas storu pa d Bog use reš use težave sam d mormo molit za to...če bi res Bog lahko use na svetu odločal kakor ns uči katoliška vera zakaj potem nismo usi srečni? zakaj so pol vojne na svetu?zakaj so nekateri bolni? enostavno ne razumem...zato mi je tut bad hodt u cerkev..ampak starčem ne morm rečt ker potem bi me enostavno zasovražil...kako si pa vi predstavljate use to?..Bog?...Jezus?..čudeži?..vera?


Bog - beseda za nekaj nadnaravnega, lahko bi bila tudi uporabljena beseda energija.

Jezus - junak povesti

čudeži - zgodbe

vera - razdružuje in združuje, ustvarja prepreke in gradi mostove

Jaz nisem "veren" po nobenih merilih ki obstajajo, v cerkvi si mrmram pesmi ter gledam okoli, rad pa pojem hostijo..ker je pač yumi.

Vem kaj je storila Cerkev v imenu boga, vem kaj delajo duhovniki, vem da so zavirali napredek, vem da se vmešavajo v politiko...

A to ni nič povezano z mano, niti z nobenim ki veruje v katerokoli izmed ver..ker če veruješ, ne nosiš bremena dejanj drugih oseb ali institucij.
Največja napaka vseh ver je ta, da so omadeževala besedo vernik...ljudje se sramujejo in še kvečjemu z ponosom govorijo da niso verni.

In moti me, da je sedaj ateizem postal izgovor za intelektualnost, češ: "jaz nisem veren, nisem ta drhal ki hodi na nedeljo v cerkev ali se sklanja nad preprogami..ker jaz poznam resnico".

Zame ima resnica mnogo obrazov, nekaj so dejstva ki so neizpodbitna (Jezus, nastanek sveta..bla bla bla) ki jih vsi vemo zato ker naša družba in civilizacija napreduje. Nekaj je pa da upaš, verjameš ali čutiš da je nekaj, nekje. In če v tem najdeš svojo resnico, upanje, tolažbo, energijo...kaj je v tem slabega?

In zame sta ista oba; tisti ki mi maha pred obrazom z sv. Pismom ali človek ki je ravnokar pogledal Zeitgeist. Oba sta mi imbecila, ki mi vsiljujeta svojo verzijo resnice.

Vsak ima pravico verjeti v kakršnokoli resnico, ki mu je na razpolago in noben ne bi smel imeti pravice omejevati drugega ali mu vsiljevati svojo verzijo resnica.

Kar se tiče moje resnice, ne verjamem v boga, ne verjamem v pekel, ne maram Cerkve, občudujem verske spomenike, spoštujem sočloveka in pripadnika druge vere, ne omejujem ali obtožujem druge, živim po svojih merilih ki ne škodujejo ali prizadanejo nikogar, verjamem v svobodo razmišljanja..svojega in sočloveka.

In vseeno upam, da da je nekje nekaj neobrazložljivega in da ko umrem fizično, da gre moja energija naprej..in da mogoče obstaja kraj kjer srečam tiste ki jih ni zraven mene, in da bom moje sopotnike v temu življenju še kdaj srečal na svojemu naslednjemu potovanju.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron