Najbolj/najmanj prijazni narodi

Popotovanja, izleti, tripi, trekingi, pohodništvo in še in še...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Nita*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 316
Na forumu od: 14. 7. 2007
Kraj: **lost in my world**

Neprebrana objavaNapisal/-a Nita* » 01. Jan. 2011 15:13

Meni pa se angleži zdijo prijazni oz. imam dobre izkušnje z njimi. Mi je vsakič, ko nisem vedela poti, kakšen sam od sebe ponudil pomoč itd. Tega pri nas žal ne doživiš. V ostalih državah pa niti nisem bila toliko v stiku z domačini.
sometimes it's better to be alone.. no one can hurt you that way
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 01. Jan. 2011 15:31

Tega pri nas žal ne doživiš.


Ni res, tudi Slovenci znamo bit do turistov prijazni (samo eden do drugega ne). Ravno zadnjič sem bila res pozitivno presenečena. Na medkrajevnem busu je bila ena punca, po naglasu sodeč nekje bolj iz vzhodne Evrope, ki ni znala slovensko. Poskušala se je dobiti z nekim prijateljem, ki bi jo naj pobral na nekem cestnem odseku nekje pred Ljubljano. Seveda punca ni imela pojma, kje je to, niti kje sploh vozi avtobus. In ji je pol avtobusa pomagalo. Šofer avtobusa je na koncu poklical po telefonu tega njenega prijatelja, da mu je razložil, točno na katerem križišču jo bo pustil in vse in nato je celo ustavil bus tam, kjer ga ne bi smel (ni bilo postajališča), kar sicer ne delajo radi.
To je gostoljubnost, ki jo srečujem po svetu, ko se izgubim (in to ni malokrat) :D
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 01. Jan. 2011 15:38

Mah, kar daješ, to dobiš. A boste rekli, da se na dopustu obnašate enako kot doma? A v Ljubljani z enakim entuziazmom navezujete stike s prodajalko v trafiki, kjer vsako jutro kupite cigarete, kot na nekem štantu sredi Bogote?

Načeloma smo Slovenci prijazen narod. Mene čisto vsak, od tašče, do prodajalke vozovnic na železniški postaji, tretira prijazno in prisrčno. Mogoče zato, ker se jaz do njih obnašam enako. Bi bili presenečeni, koliko odtehta nasmešen in pozdrav, sploh če zraven še rečeš "gospa, gospod". Prodajalka ti takoj začne sama od sebe zlagat fasengo v vrečko. Naduvanemu tipu pred mano, ki ni niti hvala ni rekel, je pa valjda zabrisala hrano na konec pulta, pa naj se sam ubada s tem.
Je pa res, da smo zadržani, kar meni osebno odgovarja, ker mi tisti ameriški princip pogovora z naključnim znancem, ki se od vremena po treh minutah prestavi na religijo, družinske težave in travme iz otroštva, ne paše.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 01. Jan. 2011 16:38

Mah, jaz sem eno najbolj prijaznih bitji daleč naokoli, pač deformacija, če delaš v službi, kjer velik del zaslužka pomenijo napitnine (pa tudi značajska napaka, I guess). Do namrščenih ljudi sem še posebej rada prijazna. Pa take prijaznosti in ustrežljivosti, kot jo dobiš nek v JV Aziji tu ni. Zaradi kulturne razlike, seveda, ne, ker bi bili Slovenci slab narod. Za moj okus smo Slovenci pač malo preveč zadržani.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 01. Jan. 2011 16:55

Ali pa mogoče zato, ker JV Azija živi od naših neprijaznih, zadržanih evrov.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 01. Jan. 2011 18:11

Delno res, ampak je precej kulturno pogojena, tale njihova prijaznost. Konec koncev jo pokažejo tudi, ko ni evrčkov in dolarčkov zraven.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 01. Jan. 2011 18:18

Samo v razmislek, jeseni smo imeli na obisku žlahto, ki že 50 let živi v ZDA. Tudi oni so govorili o neverjetni prijaznosti Slovencev, ki je po njihovem kulturno pogojena.
Nadvse presenečeni so bili nad našo pozornostjo in ustrežljivostjo, baje so se jim ljudje povsod posvečali, jim delali najrazličnejše usluge in ustregli vsaki njihovi želji.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 01. Jan. 2011 18:37

Vem, da se mi do turistov obnašamo čisto drugače, kot eden do drugega. To mi je čisto jasno že lep čas. (Pa saj smo mi gostoljubni... Ne vem no, ampak kamorkoli gremo na obisk, vedno je takoj vino ali pivo ali sok na mizi, skupaj s pecivom in domačim narezkom :) )
Ampak bila sem že v nekaj različnih državah po svetu z istimi evri (in dolarji) in dejstvo je, da so razlike med narodi. Včasih niti ne med narodi, celo med področji znotraj držav (ogromna razlika med andsko regijo Peruja ter Ekvadorja in obalo teh dveh držav, naprimer). In nekateri narodi tudi v medsebojni interakciji delujejo drugače kot mi.
Ponovno, nimam nič proti svojim sonarodnjakom, to so pač samo moja opažanja.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 01. Jan. 2011 22:14

Se strinjam, Patchouli. Mnja, Slovenci smo načeloma zelo prijazni do turistov in to samo zato, ker jih pri nas ni na pretek. Odnos do drug drugega je pa žal povsem drugačen (če ni ravno prisotno hektolitrov vina). V Sloveniji se dogaja t.i. pozitivni rasizem, oz. če citiram Dnevnikov članek glede osmih darfurskih beguncev, ki smo jih sprejeli pred enim mesecem, mislim da lahko enako rečemo o turistih:


Slovenija premalo vajena priseljencev

Franci Zlatar, ki pri Slovenski filantropiji vodi center za psihosocialno pomoč beguncem, je ocenil, da bodo imeli begunci iz Afrike nekaj težav pri vključevanju v družbo predvsem zato, ker je "Slovenija premalo navajena na priseljence iz različnih delov sveta". Dejal je, da slovenska družba do Afričanov ne goji izrazitega odpora, zaradi nepoznavanja pa nanje gleda večinoma na nerealen način, s preveč "romantike" oziroma "pozitivnega rasizma". Zlatar upa, da bo tudi prihod osmerice afriških beguncev z Malte "pripomogel k temu, da bi tudi Slovenija postala bolj multikulturna".
Uporabniški avatar
*SunFlower*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 613
Na forumu od: 20. 5. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a *SunFlower* » 01. Jan. 2011 22:41

jullia_ napisal/-a:Načeloma smo Slovenci prijazen narod. Mene čisto vsak, od tašče, do prodajalke vozovnic na železniški postaji, tretira prijazno in prisrčno. Mogoče zato, ker se jaz do njih obnašam enako. Bi bili presenečeni, koliko odtehta nasmešen in pozdrav, sploh če zraven še rečeš "gospa, gospod". Prodajalka ti takoj začne sama od sebe zlagat fasengo v vrečko.


Točno to sem jaz hotela reči. Ogromno pomaga, če se do ljudi, ki so ti morda malo preveč samoumevni (taksist, šofer avtobusa, prodajalka, natakar) vedeš prijazno in ne samo nevtralno. Jaz sem se navadila, da tudi če imam slab dan, vedno pogledam človeka, pozdravim in se nasmehnem. 90% ljudi se mi nasmehne nazaj in so do mene čisto prijazni. Se pa seveda najde tudi tistih 10%, ki so tečni, imajo slab dan ali pa se jim enostavno ne da biti prijazen.
Every rose has its thorn
Uporabniški avatar
v-e-s-n-a
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3414
Na forumu od: 10. 5. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a v-e-s-n-a » 26. Jan. 2011 14:10

Kitajci so zelo prijazni in ustrežljivi.
Tudi o Hrvatih samo najboljše!
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 07. Jan. 2015 22:04

Slovenci smo zelo prijazen narod, sem gostil ogromno CS in so mi povedali res lepe stvari, šli preko mej da so jim pomagali.

Sem gostil ene Poljakinje in so mi rekle da je bil dež in jih je pobral en šef slovenskega podjetja v novem Mercedesu in se vrnil 200km nazaj v Ljubljano, potem pa nazaj spet v Avstrijo.

Ni neprijaznih narodov, so samo narodi ki so manj komunikativne narave in imajo bolj hladen temperament.

Recimo Nizozemci, zelo vljuden in inteligenten narod...noben ti ne bo pomagal, ker se bolj zase držijo.

Vsi štoparji se pritožujejo nad Avstrijci, ne pobirajo, zadirčni....

Jaz imam lepe izkušnje z: Albanci, Bosanci, Poljaki.

Azijski narodi se mi zdijo najbolj vljudni, gostil sem Tajvanko in Japonca, vsaka druga beseda je Tenkju, Tenkju...toliko zahvaljevanja, da sem zahteval da zmanjšajo zahvaljevanje.

Tudi potoval sem z Kandačanko, in isto...sorry ker ti blokiram sonce, sorry ker sem zamudila 1 minuto, yorry to, sorry tisto. Sem rekel, ne govori sorry ker se izgubi pomen :D.

Sploh pa ne dvomim da so najslabši turisti Angleži, vedno ko srečam kakšno skupino Angležev v hostlih mi grejo na k. tako kot vsem.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.

Vrni se na Potovanja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov