kateri konec Slovenije vam najbolj ugaja?

Popotovanja, izleti, tripi, trekingi, pohodništvo in še in še...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Hanah
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 85
Na forumu od: 11. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Hanah » 02. Jun. 2008 15:34

Letty napisal/-a:Dejstvo je, da je ljubljanščina najboljše narečje za afnanje. Pojdite po mestu in poslušajte poslušat folk - kot da bi se en čez drugega delali kdo je bolj pomemben, višji, pameten, bolj fancy ... (v resnici pa izpade le bolj afnasto za 'outsiderja').

Opažam, da vas veliko ne pozna prave ljubljanščine. Tista "hardcore" ljubljanščina nastaja predvsem med ljudmi, ki niso rojeni in odrasli v Ljubljani, temveč so se priselili tja. Tako dnevna migracija iz okoliških krajev, kod tista stalnejša. Tako pride do tega, da se "imigranti" trudijo govoriti vsaj podobno ljubljanskemu govoru a jim ne ratuje. In potem imamo to kar imamo. Se pa to v Ljubljani vsekakor veliko bolj pozna, saj je migracija iz ostalih delov Slovenije in širše veliko večja kot v druge kraje. Seveda pa štajerščina ni afnanje, mar ne? Toti, nena, nea... ne, to že ni afnanje iz
Slovenščine :roll:

In če še niste vedeli: "normalna" ljubljanščina je najboljši približek slovenščini. Nekoč je bila knjižna slovenščina sestavljena iz dolenskega narečja in ljubljanskega govora. Vsekakor ni mogla biti osnova za slovenščino Štajerska ali Primorska, kjer se je po večini govorilo nemško ali italijansko.

Sicer pa je tako: tisto "orto" ljubljanščino govorijo samo tamali froci tam nekje do 18 leta... nekateri potem odrastejo in se zresnijo. Tistih tamalih pa tudi jaz ne razumem, pa sem prav tako Ljubljančanka.
Zadnjič spremenil Hanah, dne 02. Jun. 2008 15:55, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Hanah
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 85
Na forumu od: 11. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Hanah » 02. Jun. 2008 15:51

all*starka: ne bom vsega komentirala, ker ne bomo daleč prišli, ampak bi samo tole izjavo komentirala:

all*starka napisal/-a:ti misliš da govoriš prav slovensko- takoj ko greš izven lj se sliši tvojo ljubljanščino. vedno bolj se zgražam nad tv in radijskimi napovedovalci, tipičen primerek je nina osenar v big brotherju. jst ne vem kako ji dovolijo na neki nelokalni televiziji tako narečno govort. in mogoče zaradi tega ti misliš da govoriš super slovensko, ker poslušaš tut po tv-ju ljubljanščino.

To je ravno tisto, kar sem že v zgornjem postu napisala za uporabnico Letty, in sicer, da najbolj popačeno ljubljanščino uporabljajo ravno "priseljenci" iz drugih krajev, ki se trudijo prevzeti ta "sleng", vendar jim ne uspeva. In Nina Osenar je zelo dober primer! Če še nisi vedela ona ni prava Ljubljančanka, saj izvirno prihaja iz Kamnika, kjer je večino svojega življenja preživela. Vsaj tako piše na BB strani. Torej, ona niti približno ni poznavalka prave ljubljanščine in le dela sramoto tistim, ki dejansko prihajajo iz Ljubljane. Če ti misliš da je "ful", "the best" "kul" odraz prave Ljubljanščine, te moram razočarat, kajti take izraze uporabljajo povsod po Sloveniji... gre za angleške izraze, ki se uporabljajo tudi širom sveta. Tako da ne primerjat Nine Osenar z ljubljančani, ker ona še sama ne ve kaj in kako govori.

Na splošno: tisto, kar vi slišite na televiziji iz ust histeričnih mladih novinarjev in voditeljev je po večini priučena ljubljanščina. Po večini štajercev, ki so študirali (ali vsaj vedeli kje je fakulteta), sedaj pa hočejo vpeljevati nek jezik, ki ni ne "tič" ne "miš".
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 02. Jun. 2008 15:51

Hanah napisal/-a:Opažam, da vas veliko ne pozna prave ljubljanščine. Tista "harcore" ljubljanščina nastaja predvsem med ljudmi, ki niso rojeni in odrasli v Ljubljani, temveč so se priselili tja. Tako dnevna migracija iz okoliških krajev, kod tista stalnejša. Tako pride do tega, da se "imigranti" trudijo govoriti vsaj podobno ljubljanskemu govori a jim ne ratuje. In potem imamo to kar imamo. Se pa to v Ljubljani vsekakor veliko bolj pozna, saj je migracija iz ostalih delov Slovenije in širše veliko večja kot v druge kraje. Seveda pa štajerščina ni afnanje, mar ne? Toti, nena, nea... ne, to že ni afnanje iz
Slovenščine :roll:

In če še niste vedeli: "normalna" ljubljanščina je najboljši približek slovenščini. Nekoč je bila knjižna slovenščina sestavljena iz dolenskega narečja in ljubljanskega govora. Vsekakor ni mogla biti osnova za slovenščino Štajerska ali Primorska, kjer se je po večini govorilo nemško ali italijansko.

Sicer pa je tako: tisto "orto" ljubljanščino govorijo samo tamali froci tam nekje do 18 leta... nekateri potem odrastejo in se zresnijo. Tistih tamalih pa tudi jaz ne razumem, pa sem prav tako Ljubljančanka.


Mi poveš od kod ta tvoja znanstvena razlaga, da največ ''ljubljanščine'' nastaja izven Lj?
Navedi mi prosim tvoj vir informacije.
Uporabniški avatar
Buttercup
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 126
Na forumu od: 12. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Buttercup » 02. Jun. 2008 15:58

/\/\4t3j napisal/-a:Mi poveš od kod ta tvoja znanstvena razlaga, da največ ''ljubljanščine'' nastaja izven Lj?
Navedi mi prosim tvoj vir informacije.

Najprej ti najdi vir tvojega podatka, da je Ljubljana najgrše mesto v Evropi!!! :roll: :roll:
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 02. Jun. 2008 16:03

Meni je cela Slovenija ful lepa...če se že pričkate, najbolj urejeno slovensko mesto naj bi bile Slovenske Konjice, Ljubljana je pa s svojim starim mestnim jedrom baje (po besedah VSEH tujcev, s katerimi sem imela opravka) eno lepših mest...

Sicer pa nimam nič proti nobenemu, isto če grem ven iz Ljubljane ne uporabljam slenga (halo, saj vendar hočem, da me folk razume, kaj jim govorim)...moti me pa gonja proti Ljubljančanom :roll: In ja, priznam, da se mi zbudi obrambni nagon, če mi kdo začne ful ponosno pljuvati čez moje rojstno mesto...

Glede zoprnosti folka je pa itak tako...družiš se itak s tistimi, ki so ti kul. In če si ti do njih prijazen, so tudi ljudje do tebe prijazni. Vsaj takšne izkušnje imam sama :)
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 02. Jun. 2008 16:05

Buttercup napisal/-a:
/\/\4t3j napisal/-a:Mi poveš od kod ta tvoja znanstvena razlaga, da največ ''ljubljanščine'' nastaja izven Lj?
Navedi mi prosim tvoj vir informacije.

Najprej ti najdi vir tvojega podatka, da je Ljubljana najgrše mesto v Evropi!!! :roll: :roll:


To ni podatek, ampak je moje mnenje. Če nekdo žali moj dialekt, moj dom, potem lahko jaz žalim tudi njegovega.

Ljubljana mi pa ni všeč zato, ker je vse neurejeno(strogi center mesta je lep, ampak ostalo pa......).

Primer arhihekture večjih evropskih mest:
Predmestje, stanovanjski bloki, trgovski center, strogi stari del mestnega jedra. V Ljubljani se mi vse zdi pomešano, ni nekega razporeda, na eni strani je večja trgovina, na drugi pa je že lahko tovarna.
Uporabniški avatar
Madisson
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 10. 12. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Madisson » 02. Jun. 2008 16:07

Hanah napisal/-a:In kdo za hudiča bi razumel tudi kakšne Primorce, če pa vedno neke italijanske izraze mešajo v pogovor? Sedaj se bo sigurno javila neka Primorka z izjavo v smislu: "Pero, ma je rijes, de si ti ena mona. Teha, de bi primuorci hovorili talijansku, pej res ne slišste prou dosti botou." LOL!!! :D

Ženska :roll: Primorscina, vsaj tista na obali je sigurno se najboljsi priblizek slovenscini. Zdaj, ce na severnem primorskem govorijo gorisko ne morete tega enacit s tisto "primorscino" v kopru, recimo. Dve leti sem živela na primorskem in me ne bo nihce preprical, da ljudje z obale govorijo nerazumljivo. Kar se pa italjanscine tice, jo je sigurno manj kot anglescine in nemscine v kateremkoli drugem narecju.
Uporabniški avatar
ryu10kyu
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2140
Na forumu od: 14. 6. 2005
Kraj: Sonce

Neprebrana objavaNapisal/-a ryu10kyu » 02. Jun. 2008 16:09

Poznam par ljudi iz Maribora, ki so imeli dejansko v glavi, da se bodo morali boriti za preživetje ko pridejo v Ljubljano...torej da jih bodo tipi čakali in želeli napasti. Potem pa so ugotovili, da je folk čisto skuliran in nenapičen. In da so bili strahovi zaman.
Seveda pa če naletiš na kakšnega zagretega dragonsa bo iz svojih nekih prepričanj psihiral in težil štajercu.
Tako kot da bi jaz v leglo viol uletel in bi mi verjetno potem klobasali in pljuvali čez mene ali pa želeli fizično obračunati z menoj.
To so neke fobije, ki jih naša mala preljuba deželica premore...ampak kaj češ. :nixweiss: V Ljubljani je 300.000 ljudi ali koliko? In med njimi je pač tistih par sto navijačev ali pa nekih zavednikov Ljubljanskih, ki imajo pač psihične motnje, ki jih stresajo na druge.
Toliko nekih študentov, ki živijo v Ljubljani, da že kar rahlo težko kakega Ljubljančana srečaš ki ni priseljenec. Se mi zdi da imajo bolj ljudje probleme z Ljubljančani kakor oni z njimi. :irre:
Žene so zato, da jih ljubimo, ne pa da bi jih razumeli. Oscar WILDE
all*starka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 124
Na forumu od: 6. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a all*starka » 02. Jun. 2008 16:13

Zvoncica napisal/-a:Glede zoprnosti folka je pa itak tako...družiš se itak s tistimi, ki so ti kul. In če si ti do njih prijazen, so tudi ljudje do tebe prijazni. Vsaj takšne izkušnje imam sama :)

no ja, sošolcev, s katerimi si na parih kvadratnih metrih 8 ur si pa na žalost ne moreš zbirat. :(
Uporabniški avatar
Hanah
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 85
Na forumu od: 11. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Hanah » 02. Jun. 2008 16:16

Madisson napisal/-a:Primorscina, vsaj tista na obali je sigurno se najboljsi priblizek slovenscini. Zdaj, ce na severnem primorskem govorijo gorisko ne morete tega enacit s tisto "primorscino" v kopru, recimo. Dve leti sem živela na primorskem in me ne bo nihce preprical, da ljudje z obale govorijo nerazumljivo. Kar se pa italjanscine tice, jo je sigurno manj kot anglescine in nemscine v kateremkoli drugem narecju.

Uff, svaka ti čast za tele izjave :roll: :roll: Pod skalo pejt živet!!! Primorska je edini predel Slovenije, kjer se dvojina striktno NE uporablja!!! In to naj bi bil vzor pravilne slovenščine? Resno dvomim. Vpliv Italijanščine je daleč največji ravno na obali, prav tako uporaba italijanske slovnice, stavčnih zvez ravno tako. Da o besednem zakladu povprečnega Primorca niti ne govorim.

Brez skrbi, ne govorim na pamet. Kdor je na pomorski učil Slovenščino, je enostavno obupal nad znanjem svojih sonarodnjakov. Vsak prišlek, s še tako obskurne vaške šole je imel več osnove, kot katerikoli vrstnik z obale.

Če mislite, da je to, da ne požirate besed, znanje jezika, se krepko motite. Obalna primorščina je vsaj tako zafnana, kot ljubljanščina, če ne še bolj.

Tista "zjalasta" ljubljanščina, ki vas vse tako moti, je, poleg govora prišlekov, govorica tistih Ljubljančanov, ki so včasih obvezno viseli v Alibi baru in jih spoznaš na kilometer. Nemogoče je ostati v njihovi družbi več kot 5 minut, brez resne nevarnosti, da bi storil eno hujših kaznivih dejanj in si nato oddahnil. Sicer pa taki obstajajo v vseh malo večjih mestih.

In še nekaj: ljubljanščina ni nikakršno narečje, kot tu večina omenja! Najprej se naučite ločiti med narečjem in med slengom. Snov osnovne šole, sicer, se pa ponovi tudi v srednji šoli.

Tale ljubljanščina o kateri je govora tukaj, je več ali manj sleng. Je pa res, da se sčasoma to lahko sprevrže tudi v narečje; ampak za kaj takega je pa verjetno še malo prezgodaj.
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 02. Jun. 2008 16:28

all*starka napisal/-a:
Zvoncica napisal/-a:Glede zoprnosti folka je pa itak tako...družiš se itak s tistimi, ki so ti kul. In če si ti do njih prijazen, so tudi ljudje do tebe prijazni. Vsaj takšne izkušnje imam sama :)

no ja, sošolcev, s katerimi si na parih kvadratnih metrih 8 ur si pa na žalost ne moreš zbirat. :(


Če te res tako blazno moti, se lahko prešolaš.

Ena moja ful dobra prijateljica se ni nobenemu upala povedati, da ima doma krave in koze, pa je bila zelo priljubljena v razredu...pomoje je 3/4 ali pa še več predsodkov itak samo v glavah. ;)
all*starka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 124
Na forumu od: 6. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a all*starka » 02. Jun. 2008 16:37

Zvoncica napisal/-a:
all*starka napisal/-a:
Zvoncica napisal/-a:Glede zoprnosti folka je pa itak tako...družiš se itak s tistimi, ki so ti kul. In če si ti do njih prijazen, so tudi ljudje do tebe prijazni. Vsaj takšne izkušnje imam sama :)

no ja, sošolcev, s katerimi si na parih kvadratnih metrih 8 ur si pa na žalost ne moreš zbirat. :(


Če te res tako blazno moti, se lahko prešolaš.

Ena moja ful dobra prijateljica se ni nobenemu upala povedati, da ima doma krave in koze, pa je bila zelo priljubljena v razredu...pomoje je 3/4 ali pa še več predsodkov itak samo v glavah. ;)

to bi blo bežane pred realnostjo! :wink:
Uporabniški avatar
ryu10kyu
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2140
Na forumu od: 14. 6. 2005
Kraj: Sonce

Neprebrana objavaNapisal/-a ryu10kyu » 02. Jun. 2008 16:50

Hanah napisal/-a:
ryu10kyu napisal/-a:jaz upam da se je Hanah hecala in ni resno mislila...če pa je, je pa dosti omejeno razmišljanje z njene strani to kar je izjavila.

In kdo si ti, da boš govoril kaj je omejeno in kaj ne? Svoje izjave preberi - in se zjoči!


Wuuu..šele sedaj videl :D
Rekel sem da če si resno mislila da si omejena...opažam da si resno mislila :wink:
Torej si res omejena v razmišljanju...na mojo žalost.
Omejena oseba je zame oseba, ki ima ozek pogled realne slike in vidi zadevo s samo enega zornega kota...gledati in videti samo svojo ograjico vse drugo pa je grdo in dolgočasno in bedno.
Torej glede na to, da ti gredo dialekti drugih ljudi na živce in bruhanje in zaradi njih izgubljaš živce si v omejeni fazi razmišljanja. Kajti tvoj um ne sprejme drugačnosti in se ji upira.
V bistvu imaš podobne probleme kakor tisti, ki pljuvajo čez Ljubljano in njihov dialekt ali obnašanje. Ista riba samo druga embalaža...tvoja smrdi enako kakor od ostalih samo da je ti ne vohaš :wink:
Toliko braniš tvoj način razmišljanja in izpodbijaš razmišljanje ostalih ljudi, da sploh ne opaziš da si prišla ven z istimi predsodki kakor jih imajo oni...

Kar se tiče mojih prispevkov naj ti povem, da nisem v njih tako čustveno ujet kakor ti...razlika je podajati nek pogled ali zorni vidik videnja s katerim se ne poistovetiš...ampak ga samo podajaš.
Ti si v to pisanje čustveno vpletena, kar pomeni da se boš počutila ob vsakem nestrinjanju s tvojim razmišljanjem napadena in užaloščena, kajti tvoja samopodoba, ki jo imaš ali pa imidž na tem forumu je ranjen in ogrožen.
Žene so zato, da jih ljubimo, ne pa da bi jih razumeli. Oscar WILDE
Uporabniški avatar
Atena13
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 241
Na forumu od: 29. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Atena13 » 02. Jun. 2008 17:10

Ljubljana.....ker je tolk lepih tipov :D (ajde bejbe, zdej me pa spluvajte če lahko) :twisted:
Nikoli ne zamudi priložnosti, da nekomu poveš da ga imaš rad...
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 02. Jun. 2008 17:21

Hanah napisal/-a:Glede dialektov: meni osebno so vsi dialekti oz. narečja grdi! In ni se ti potrebno čisto nič čuditi, da te Ljubljančani postrani gledajo. Jaz ko grem nekam izven Ljubljane ne uporabljam nobenih ljubljansko-slegovskih izrazov, ampak govorim lepo, normalno slovensko. In mislim, da smo Ljubljančani edini, ki se lahko "otresemo" svoje govorice, ko gremo nekam drugam (če le seveda hočemo/hočejo), kar pa ne bi mogla reči za nekega Štajerca, Primorca ali Prekmurca. Njim je ta govorica zlezla v kri in kamorkoli pridejo govorijo na tak način. Bruh!!!

Vsi dialekti so grdi, razen ljubljanskega? In ne, Ljubljančani pač ne govorite knjižne slovenščne. Tudi ni res, da se Ljubljančani edini lahko otresete svoje govorice. Vsak se lahko, če želi, da ga bodo drugi razumeli in bo komunikacija na neki normalni in enakovredni ravni. Problem pa nastane, ko se nekdo noče prilagajati in menda je jasno kdo je to v večini primerov...
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.

Vrni se na Potovanja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov