Evropa ali ZDA

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Kje je po vašem mnenju boljše življene?

V ZDA
11
11%
V EVROPI
89
89%
Skupaj glasov : 100

Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 15. Mar. 2006 21:37

metron napisal/-a:Aljaska je amerika :lol:


sam res ej...na to sploh nism pomislna



ok pol pa na antartiko :D
Cherub
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 15. 2. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Cherub » 15. Mar. 2006 21:50

1. Zato imajo za socialno ogrožene druzine subvencioniran program zdravniške oskrbe (če si pozabla prebrat). Če bi bilo tebi pravično, da plačuješ 3x več od nekoga drugega, za isto oskrbo. Pja. Predlagam ti da polovico plače daš za revne. Tu se pa zna mal zataknit.

2. O zgodovini ne piši, če je ne poznaš:
Ameri so s Cash&Carry politiko pomagali zaveznikom v vojni ze pred 7. decembrom 41. Britancem so posodili cel kup svojih rušilcev, v zameno za borno plačilo (do katerega mislim, da nikoli ni prišlo), ampak vse to res ni vazno, saj je v Operaciji Overlord sodelovalo 130,000 ameriških vojakov, in to da je ze od leta 1942 ameriška osma zračna armada teptala nemško vojno industrijo, dan za dnem, podnevi. Celotna operacija Overlord je bila v rokah enega moza, ki je bil Američan (hvala bogu, da je Monty ni dobil). Partizani s pomočjo Rusov a -- se mi je zdel, da so partizani bombandirali Dresden in Hamburg. :D Seveda gre samo deloma pripisati zasluge amerom, samo - če bi jih bolila patka, bi lahko premestili atlantsko floto v Pacifik in vojno končali leto ali dve prej. Z japonci seveda. V Evropi bi pa po švabsko govorili. :>

Jaz pa mislim, da do Madridske bomb-onjere ne bi prišlo, če ne bi šla takratna španska vlada v vojno (ki so jo ironično - efektivno teroristi odstranil). Tudi teroristi so lahko efektivni. :D

P.S: Cash and Carry politiki je sledila politika posojil, ker bi Evropske drzave (do takrat le še Britanija) skoraj bankrotirale. Hence, rušilci. Skratka, samo Ameri so bili čez vojno samo de iure nevtralni. Ne gre pozabiti, da so ameri vse od konca prve svet. vojne furali izolacionistično politko, zaradi bančnega zloma in posledične gospodarske krize, v 30-ih. In, da so še od te obnavljali.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 15. Mar. 2006 22:07

Cherub napisal/-a:
Jaz pa mislim, da do Madridske bomb-onjere ne bi prišlo, če ne bi šla takratna španska vlada v vojno (ki so jo ironično - efektivno teroristi odstranil). Tudi teroristi so lahko efektivni. :D


V katero vojno že je šla španska vlada? Na strani vanzemaljcev? Ne. Američanov. Torej mora tudi v Ljubljani priti do kake bomb-onjere, da bo vlada padla in bomo vsi srečni in veseli in tisti 4 vojaki se bodo vrnili domov, če so še živi... (jaz sem bila itak proti Natu in proti sedanji vladi... bomba bo pa tudi mene lahko zadela...)

Nisem rekla, da Američani niso nič pripomogli v 2. svetovni. Niso pa bili samo oni, ki so osvobodili Evropo...

O subvencioniranem programu zdravniške oskrbe za socialno ogrožene? Dvomim da deluje, glede na primere, o katerih berem, ko ljudje bankrotirajo ali pa umrejo zaradi stroškov zdravljenja. Ja, najlaže je reči, da so si ljudje sami krivi, ker si ne plačujejo zavarovanja, sami krivi, ker ne delajo dovolj, sami krivi, ker se niso znašli v državi neštetih priložnosti, sami krivi, ker so le povprečno inteligentni in nimajo bogatega ata Georga starejšega, ki bi jim omogočil šolanje in položaj...
Prefinjeno. Ni dovolj, da so ljudje revni in brez možnosti, treba jih je še prepričati, da so sami krivi za to, da se ne bi slučajno kaj upirali.

Pač, vsak ima svoje mnenje,... ti lahko greš živet v Ameriko, jaz pa žal nimam kam. Tudi tu je vedno bolj Amerika. Severna Koreja mi pa tudi nekako ne diši... :D
Cherub
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 15. 2. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Cherub » 15. Mar. 2006 22:17

Glede na primere o katerih bereš. Lay off the Lady ali pa Direkt.

http://www.cms.hhs.gov/MedicaidGenInfo/

V praksi ne vem kako deluje, imajo pa funkcionalen program za oskrbo socialno ogrozenih druzin. Če pa ti v tabloidu prebereš senzacionalistično novico je pa to druga stvar. Poleg tega ne obstaja zdravnik na svetu, ki bi preden bi oskrbel hudo bolnega pacienta, pogledal, če ima zdravstveno zavarovanje. Taki primeri so, v vseh razvitih drzavah. Niso pa pravilo.

In tudi v Sloveniji ljudje umirajo, ker "nimajo urejenih papirjev" - pravi se jim berači in druge socialno ogrozene vrste ljudi. O teh si tudi ze brala?
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 15. Mar. 2006 22:26

Hehe, avtor tvojega vira je U.S. Department of Health... zelo verodostojno.
Na nivo tvojih namigov o Lady in Direktu se ne bi spuščala...

Seveda, zdravnik bo dal nujno oskrbo življenjsko ogroženim... ko bo pa treba izbrat terapijo pri raku, transplantirat organ namesto dolgoletne mučne dialize, se odločati med različnimi zdravili.... bo pacient sam preveril, kaj mu zavarovanje krije in se bo odločil, ali naj bankrotira ali umre.

Vem, da so tudi pri nas taki primeri, saj pravim, da je že tudi tu Amerika...
Cherub
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 15. 2. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Cherub » 15. Mar. 2006 22:27

O bog, zenska ti si nora in čudno-sarkastična.

1. Neumnost, ki jo navedeš (od mnogih):

Evropa, z vsem svojim kulturnim ozadjem. Kako ga je uporabila v dobro svetovne druzbe? Morda so kolonizirali in iztrebljali in podjarmili kulture od Indije do Karibov, ker imamo tako pacifistično, oz visoko kulturno zgodovino doma? Ker si očitno, se bom zadrzal besede neumne, pa bom uporabil naivna, da bi razumela, da visokozveneča zgodovina ni nikakor pripomogla k našemu duhovnemu razvoju, ne doma, ne na tujem. Če smo se kaj iz nje naučili je to, kako boriti vojne. Ti morda gledaš monumentalne stavbe, in uzivaš v njihovem blišču, ne vidiš pa, da so nastali s tujo krvjo in denarjem. Hipokrizija.

2. Neumnost:

A si probala tudi poslati prošnjo v Bolonjo, Oxford in druge visokozveneče Evropske univerze? Har? Pa cenik zraven? Če je tako poceni bi bila lahko ze tam. Če boš še pisala neumnosti ti bom še za avionsko karto zbral dnar. :D

Skratka, pejt čislat francoze, ki so še pred dvemi leti pobijali Alzirce v njihovi domovini (če hočeš video, s prestreljenimi glavami in podobno mi sporči). :P

Aja, da ne pozabim največje ironije - američani so kurčevi in zblojeni, ampak hotela si jit študirat v sončno Kalifornijo. A je to kakšna zamera, ker so ti pod nos pomolili tak račun? :>
Zadnjič spremenil Cherub, dne 15. Mar. 2006 22:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 15. Mar. 2006 22:30

Kako lepo je sodelovati na Cosmo forumu... in se počutiti tako zelo intelektualno vzvišen nad kokoškami, a ne Cherub?

Lahko sprejmeš, da imamo različna mnenja? Tudi med moškimi so taki, ki podpirajo liberalni kapitalizem in taki, ki imajo drugačno mnenje....
Cherub
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 15. 2. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Cherub » 15. Mar. 2006 22:47

Saj bi mene tudi minilo, če bi me s takim garangutanskim "predračunom" ustrelili. In mislim, da so zaljivke najprvo iz tvojih vrst priletele.

Glede kultiviranosti [err, zgodovini] bi se strinjal zgolj v tem, da Evropejci na svoji zdijo, medtem, ko jo v amerih ustvarjajo. Sploh pa nekaj tako abstraktnega kot je kultiviranost ne moreš postaviti v kakšen praktičen kontekst in vrednotiti brez da bi postal nekredibilen. In praktična naj bi ta debata bila.

Eno smešno dejstvo je, da npr. Evropejci posmehljivo govorimo, da Američani ne vedo, kje je npr. Slovaška. Samo po drugi strani, koliko Evropejcev pa ve kje je Idaho? Preprosto mi ne znaš razloziti kaj je kultiviranost, oz. kaj je tisto, kar ameri nimajo, mi pa.

Jah do zdej je pokazal samo, da je v bistvu na precej nižjem nivoju, ker zna sam kao neki žalt, ko mu zmanjka argumentov.


How truly creative. :lol:
Aja, ne s sarkazmom rad odgovarjam na naivnosti, da boš za naslednjič razumela razliko. :P
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 15. Mar. 2006 23:21

Za nocoj samo še to- Slovaška je država, Idaho pa del ZDA. To je kot bi Američana vprašal, kje je Prekmurje. Seveda, vem, da so razlike v površini enormne, ampak politično gledano. Meni osebno se zdi, da spada k splošni izobrazbi, da poznaš države sveta in njihovo lokacijo. (Sem imela to srečo, da so nas še v osnovni morili z republikami in avtonomnimi pokrajini SZ, tako da sem zdaj na tekočem z novo geografijo na tem področju :D )

Še nekaj primerov... spoznala sem Američana, ki je potoval iz Benetk do Budimpešte in dokler ga nisem jaz "razsvetlila", je bil prepričan, da se vozi skozi Švico, Avstrijo in Češko. Pač, se zgodi. Ampak njemu je bilo totalno vseeno, saj to pa itak ni pomembno.
Tudi v Evropi je ogromno ljudi, ki grejo vsako leto na dopust na Maldive, Kapverdske otoke... pa jih sploh ne zanima, kje to je- pač usedeš se na letalo in si tam. To je meni neka skrajna aroganca do vsega, kar je zunaj tebe... in glede tega prav gotovo prednjačijo Američani.

Praviš, da ne žališ, ampak s sarkazmom odgovarjaš na naivnosti... nekoga označiti za naivnega, ker ne deli tvojega prepričanja, je tudi žalitev...
Ali pač- sem naivna, ker verjamem, da so vsi ljudje enaki, da imajo enake pravice do zdravstvenega varstva in izobrazbe, kdor pa z lastno pametjo ali večjo pridnostjo zasluži več, lahko to potroši za "luksuz"- potrošništvo, cunje, potovanja, boljši avto... kljub progresivnim davkom bo v seštevku še vedno bogatejši- kar se denarja tiče. Raje ne bi zdaj o notranjem bogastvu....
Seveda se pa danes socialni sistem ruši, tudi zaradi nelojalne konkurence iz držav tretjega sveta (tema o švic fabrikah na tem forumu). Ampak to ne spada več sem.

Malo nižje govorimo tudi o nataliteti... eden od mojih razlogov je tudi to, da se mi zdi ta svet preveč pokvarjen, da bi rojevala otroke vanj....
Cherub
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 15. 2. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Cherub » 15. Mar. 2006 23:23

<- This be strictly off topic :D
IMO:
Percepcija kulture je kakršna je ustvarjena. Tudi tebi so povedali, da so Benetke lepe in so zato bile. Kot tabula rasa ti je vseeno kako kaj zgleda in zakaj je lepo. Ni prirojene lastnosti, ki bi ti dala mišljenje, da je nekaj od človeka ustvarjenega - arhitekturnega, lepo. Tebi je priučeno, da ti je nekaj lepo ali osupljivo [ker veš kakšni so kriteriji], oni pa niso, oz. jim je vseeno. Kdo je zdaj opranec? :P

Edit, sploh pa ni kriterija za to, da bi bila - za primer: zakaj bi bila bazilika svetega Marka lepša kot Empire state building. Za nekoga, ki ne razume kulturnega ozadja - oz. razlike med sakralnimi in profanimi objekti.


Aja, če ti ta opisana mentaliteta preseda imaš najbrz zlo dobre odnose z japonskimi turisti. :lol:
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 15. Mar. 2006 23:48

sofia83 napisal/-a:JTi je že Trone podal neke podatke, čeprav jst osebno sem malo skeptična glede razno raznih pokazateljev, ker zelo slabo pokažejo splošno sliko ali pa jo celo izkrivijo. ... spet začel napadat. :wink: :D



Ahahaha, komedijantka, le od kje so te podatki: Objavljeno: 28.07.05 @ 3:40
sofia83 napisal/-a:http://www.citymayors.com/features/quality_survey.html
Jupi, fajn da je berlin tok visoko ... :D


Te mal emšo zafrkava, sama po svojem postu pljuvaš ... pa četudi izpred pol leta :wink: :lol: Prou polepšala si mi večer :D
Zadnjič spremenil metron, dne 15. Mar. 2006 23:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 15. Mar. 2006 23:48

Saj poanta kulture in umetnosti ni v tem, da je lepa, razen če govorimo o larpurlartizmu. Recimo, da nam občutek za to, kaj je lepo, privzgojijo. Ampak Sikstinska kapela in Mozartov Rekvijem, če dam samo dva primera sta enostavno prekleto dobra. Kvalitetna. Lepota je le stranski produkt.
Res pa sta sama sebi namen, če kot človek vrednotiš le to, kar se da izrazit v zaslužku...

In tako kot je Sofia rekla, v Evropi je večja raznolikost, ker pač obstaja umetnost že tisočletja... Evropa je gradila na svojih koreninah, medtem ko so Američani uničili večino indijanske kulture (ok, saj vem, da so to bili prvi priseljenci iz Evrope, ampak s tem so postali Američani)
In tudi če je ne bi uničili- prvotno vprašanje te teme je bilo, kje bi živeli, se mi zdi. Indijanske korenine niso moje. Jaz spadam sem. In še vedno sem nezaupljiva do čudežnih Kitajcev in Korejcev, ki genialno izvajajo Chopina...
opium
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 650
Na forumu od: 19. 10. 2004
Kraj: neutral zone

Neprebrana objavaNapisal/-a opium » 16. Mar. 2006 0:09

ta anketa je kr neki, če bi isto napopu na kakem ameriškem forumu, bi bla situacija obrnjena... in kaj zdej? :freak:
loh ga kle neki bluzimo, dejansko pa noben nima pojma, kako je tam živet.
sicer pa verjamem, da bi v US of A lahko lahko super živel s primerno količino $(sej tuki je isto ubistvu), ful mi je tm nekih zanimivih stvari, ki jih pri nas ni... po drugi strani je pa kr neki zadev k me močno odbijajo, sploh kaki tupi zakoni, kriminal,...
kakorkoli, pri nas mi je življenje čist KooL, kakšen trip čez ameriko pa upam da bo kmal padu...
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 16. Mar. 2006 1:11

Kok je zofi fajn punca, vztrajna kot sam đavo :D

Ps: Dobil sm stavo, čeprav nč zaslužu, da boš šla svoj post po 15 minutah popravt, ker ni bil dost zajEeEeEban :wink: V prihodnje pa na ZS; da ne bova z najinimi forami virtualni prostor zapackala :wink:
Zadnjič spremenil metron, dne 16. Mar. 2006 1:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
metron
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 501
Na forumu od: 5. 12. 2004
Kraj: LjUbLjAnA

Neprebrana objavaNapisal/-a metron » 16. Mar. 2006 1:21

Sicer pa se strinjam z obema pogledoma, zdj ko sem prebral ta čreva :) . Mislim, da bi se folk mogu manj obremenjevat z staro ideologijo in predsodki, ampak bi prevsem mogu poiskat prostor, kjer bo živel čim lepši lajf (pa to ne mislim le ekonomsko), tko da bo čim bolj hepi, čim bolj mirno, čim bolj kvalitetno. Če pa je zdj to Ljubljana, Zgornji Kašelj, Pariz al pa NY , Bushopolis..., pa dokler ti ne omejuje lajfa, ne igra vloge - pač preference posameznika.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov