Elektrošokerji

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Ste za to, da policija začne uporabljati električne pištole?

DA
17
41%
NE
21
51%
Vseeno mi je
3
7%
Skupaj glasov : 41

Uporabniški avatar
*etty*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 107
Na forumu od: 17. 5. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *etty* » 24. Sep. 2007 16:26

Samo dve opazki glede tistega dogodka na univerzi, ko je predaval Kerry:

1. Žalostno, da 4 varnostniki ali policaji ne morejo odpeljati ven enega očitno nenevarnega študentka. Lastnoročno! Celo če nimajo pojma o teh prijemih bi ga lahko zagrabil vsak za vse roke in noge in odnesli ven.

2. Žalostno, da v polni dvorani ni enega človeka, vključno s Kerryjem, ki bi si upal kako reči ali celo pristopiti k tej petorici in malo zatežiti glede drame, ki so jo zganjali.
Uporabniški avatar
Pikado
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 29. 6. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Pikado » 24. Sep. 2007 16:30

^^ Ja, šoker je bil v tistem primeru čista traparija. Imeli so cel 'platoon' tam, in bi ga komot vklenili in odnesli ven.

To je bil precej dober primer zlorabe!
metron(temporary)
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 304
Na forumu od: 8. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a metron(temporary) » 24. Sep. 2007 16:43

strašljivka napisal/-a:
Potem so moji starši šli do lastnika, da kaj se gre, da kar tako ogradi pot z električno žico, brez kakršnegakoli opozorila... oz. znaka, da je napeljano z elektriko. In ker se je bal ovadbe je žico umaknil... in kasneje smo zvedli, da je bil tok elektrike 45.000 voltov. Elektrošokerji pa jih imajo
celo več :eek:

Skratka, kriv ali ne-kriv... nihče nima pravice nekoga stresati z elektriko, kot da smo živali!


To bi ga komot lah prijavili policiji, saj bi šlo za uboj, če bi se komu kaj zgodilo.

Da pa te popravim, tok se meri v amperih in ne voltih. V voltih se meri električna napetost, ki pa kot sama ne pove prav nič. Statika na glavniku (televiziji) ima nekaj 10000, če ne 100000 voltov, pa te prav nič ne poškoduje , saj je tok zanemarljiv. Važno je, kak tok je v žici.

Mi kot mulci smo hodil okoli domžalskega oddajnika, kjer je napetost v zraku tako velika, da neonka v roki žari. Pa vendar te ne ubije, ker je prenizek tok.

Kar se tiče prevodnosti, zdaj govorim na pamet, človeško telo začne prevajati napetost nad 48V, kadar je tudi tok (na pamet rečem) nad nevem recimo 50mA. Tko da je lahko napetost 10000V, pa te ne bo ubila, ker ma prenizek tok (električni pastir). Verjetno pa je ta tvoj glup sosed naredu kakšno home-made varianto in je seveda nevarna.

Uh, sm se raspisu.
Uporabniški avatar
deniro
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 156
Na forumu od: 4. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a deniro » 24. Sep. 2007 16:51

Frenkie napisal/-a:Deniro: vseeno to ni tehten razlog, da bi zdej začeli masovno uporabljati elektrošokerje, namesto pendrekov. Kar se tiče tistega zloma komolca: komolec se ti lahko zlomi tudi ko se po šokerju zgrudiš po tleh. Pa ne samo komolc... če recimo z glavo od robnik udariš, si lahko na mestu mrtev.

Torej, pri elektrošokerju lahko poleg "šoka" fašeš še morebiten zlom, modrice... pa še marsikaj.

Vsekakor neprimerljivo s pendrekom.

Kaj točno ti ni jasno??? To so vse neke špekulacije kaj vse se ti lahko zgodi :roll: Jasno da lahko padeš na robnik in si razbiješ bučo, ampak možnosti tega pripetljaja so zelo majhne, in možnost preživetja je bistveno večja, kot če bi dobila direkt metek v glavo!

Mislim da vsi preveč pretiravate glede te naprave! Pač zdej so dvignili prah zaradi teh dveh posnetkov, kjer je šlo za precejšnjo zlorabo tega orožja, ampak koliko je tudi takih pripetljajev, ko se 'žrtvi' ni zgodilo absolutno nič. Te seveda za javnost niso zanimive in jih zato ne kažejo! To da se na 1000 folka najde eden, ki faše srčni napad, ni dovolj tehten razlog, da bi povsem opustili uporabo te naprave. Ravno tako kot ni dovolj tehten razlog, da bi ukinili pendreke samo zato, ker so mojemu frendu zlomili komolc.

Koliko je takih okoliščin, v katerih so šokerji tudi rešili življenje nekomu. Primer št. ena: klik. V tem primeru bi policisti imeli vso pravico črnca ustrelit, saj bi šlo za samoobrambo, ampak ker so imeli šoker so ga raje s tem stresli in tako preprečili najhujše. Primer št. dve: klik. Tukaj je šoker rešil samomorilca. Pa še velik linkov bi lahko dal...
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 24. Sep. 2007 17:02

^^ jst se na tvojem mestu ne bi preveč navduševala nad temi linki! Linka nista nič drugega kot prikrita reklama za šokerje :roll: Škoda, da fabrike atomskih bomb nimajo demo filmov na svojih straneh. Prepričana sem, da bi bili tudi tisti zate impresivni.

Kot je že večina na prejšnji strani povedla, je šoker precej lažje na nekoga usmerit kot pištolo. Policist pa mora itak poznati strokovne prijeme s katerimi lahko onesposobi napadalca. Žal, če si policist to od tebe terja določeno raven izpostavljenosti in tveganja. Če tega ne moreš sprejeti nisi primeren za to delo! Seveda če ima napadalec orožje nimam nobenega zadržka, da policist uporabi paralizator... ampak na prvem linku, ki si ga dal, je bilo v okolici 4 policajev (!) in ni vraga, da ga 4 fizično sposobni moški ne bi mogli obvladat. Črnec je bil sicer veliko večji od njih... ampak zato je bil sam, njih pa je bilo 4! Res me zanima, če bi v primeru, da ne bi imeli šokerjev s sabo, vanj uperili orožje in streljali...
Uporabniški avatar
deniro
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 156
Na forumu od: 4. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a deniro » 24. Sep. 2007 17:18

Jst na tvojem mestu ne bi bil tako prepričan, da policisti v primeru tistega črnca, ne bi uporabili strelnega orožja, če ne bi imeli šokerja zraven. Precej verjetno je da bi ga oz. je vse odvisno od tamkajšnje lokalne zakonodaje.

Kar se pa tiče tega, da bi ga lahko tudi fizično obvladali pa samo to: pravila za uporabo šokerjev se razlikujejo od zvezne države (govorim za ameriko). Lahko, da je tam dovoljena uporaba že zgolj zaradi pasivnega upiranja (npr. bežanje, neupoštevanje večkrat ponovljenega ukaza...). Obstajajo 3 osnovna ravnanja s katerim lahko posameznik onemogoča izvršitev zakonite naloge policistov in sicer:

1. pasivno upiranje (npr. se usede na tla),
2. aktivno upiranje (npr. odriva policista od sebe) in
3. napad (npr. udari ali boksne policista z roko).

Policajem je vsekakor treba nuditi maksimalno zaščito pri njihovem nevarnem delovnem procesu. Fraza, da "je že vedel v kakšno službo gre" je neracionalen in tudi priča o nehumanističnem pogledu na svet tistega, ki jo je izrekel. Jasno, da se tudi pri policistih pojavijo zlorabe pri uporabi orožja, vendar taki so itak v manjšini. Ni razloga, da jim ne bi pomagala tehnologija kadarkoli se da.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 24. Sep. 2007 17:20

meni je pa popolnoma vseeno, če bodo policisti začeli uporabljati elektrošokerje. zakaj mi je vseeno? ker sem prepričan, da nikoli ne bom delal pizdarij, zaradi katerih bi me morali spodbuditi k razmišljanju s šokerjem.
imel sem nekaj srečanj s policijo...s tisto prometno ter obmejno. povsod sem bil prijazen, korekten, pustil sem jim opraviti svoje delo ter jim pri tem pomagal. in ne vem, kakšen bi moral biti razlog, da bi me ob tem oplazili s tokom.
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 24. Sep. 2007 17:54

@deniro: a si si ti sploh pogledal tisti link, ki si ga dal??? Na koncu se jasno vidi, da so bili v okolici 4 policaji, ki bi ga komot lahko tudi fizično, recimo s pendrekom, obvladali. In ja, jst res dvomim, da bi v prisotnosti 4 policistov, eden izmed njih začel streljat na človeka, ki je bil povsem neoborožen! Tukaj nima nobene veze koliko je napadalec močen ali velik, saj bi štirje policaji morali biti v tolikšni meri "izurjeni", da takšnega osebka obvladajo. A ne pošiljamo policajev zato v šolo, da se naučijo borilnih veščin in pravilnih prijemov? Zakaj rabijo potem šokerje? Zadeva bi bila kritična, če bi bil prisoten samo eden ali dva policista, za katera je čisto možno, da bi bila nemočna priti tistem črncu.

Kar se pa tiče lokalne zakonodaje: ti tukaj iz fotelja ne moreš vedeti kje se je ta dogodek zgodil, saj iz linka to sploh ni razvidno... tako da je čist brezpredmetno razpravljati o tem, ali so oni imeli pravico ali ne nad njem uporabiti šoker.

Skratka "taser" bi moral biti zgolj za uporabo kot samoobramba in ne kot "lajšanje policijskega dela", kar je začel postajati. Enostavno ne morem sprejti, da bi vsak policist imel to napravo za "opasačom". Za pištolo me ne skrbi toliko, ker vem, da je ne bo kar tako za brezveze uporabil.
Uporabniški avatar
Pookie
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 83
Na forumu od: 12. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Pookie » 24. Sep. 2007 18:02

Jst se v večji meri strinjam z denirom. Pri srečanju "policaj - napadalec" je policaj v vsekakor v slabšem (šibkejšem) položaju, saj je uniformiran - označen. Napadalec torej približno lahko oceni nasprotnika, policaj pa ima pred seboj tipa v civilu, o katerem ne ve absolutno nič.

Zakon gleda na to tako, kot da si že zaradi plave uniforme vedno močnejši, "civili" pa so debili ki se te nikoli ne bodo spomnili lotiti majčkeno bolj organizirano.
Uporabniški avatar
Pikado
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 29. 6. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Pikado » 24. Sep. 2007 18:10

Pookie napisal/-a:Napadalec torej približno lahko oceni nasprotnika, policaj pa ima pred seboj tipa v civilu, o katerem ne ve absolutno nič.

To pa ne bo držalo - vsaj deloma ne! Ne vem sicer koliko si na tekočem z informacijami, ampak par strani nazaj imaš link, ko so policisti napadli tistega študenta na univerzi. Reveži policisti so bili res
videti popolnoma prestrašeni in nebogljeni ob pogledu na razjarjenega in očitno hudo nevarnega
študenta :roll: Ko je bil ta že čisto na tleh, so na njemu so sedeli štirje policisti, ki so samo zaradi kričanja (tip jih absolutno ni napadel) uporabili šoker nad njem :?

Kar hočem povedat je to, da policija še prekleto dobro lahko oceni nasprotnika, vendar se kljub temu odloči poseči po šokerjih, saj je enostavno lažja in hitrejša oblika obvladovanja :roll:
Uporabniški avatar
deniro
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 156
Na forumu od: 4. 1. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a deniro » 24. Sep. 2007 18:16

Samo eno vprašanje: kaj zaboga vi delate v življenju, da imate takšen strah pred elektrošokerji!? Pa saj mi nismo Amerika. Tam že vsak 14 letni smrkavec nosi pištolo, zato so tudi policisti toliko bolj obremenjeni in izpostavljeni nevarnostim.

Sicer pa če ti policist nekaj černe, in ne ubogaš, ponavadi vedno sledijo posledice. Zate bolje če je samo pendrek ali šoker!
metron(temporary)
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 304
Na forumu od: 8. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a metron(temporary) » 24. Sep. 2007 18:21

Sploh ne vem kaj je taka komplikacija. Policaj ima pištolo - če je ogroženo njegovo življenje, naj strelja v nogo. Kot drugo, vsak policaj v sloveniji ima solzilec (na osnovi klora), ki je zelo učinkovit.
Uporabniški avatar
barbi
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 403
Na forumu od: 24. 12. 2006
Kraj: ptuj

Neprebrana objavaNapisal/-a barbi » 15. Okt. 2007 16:01

metron(temporary) napisal/-a:Sploh ne vem kaj je taka komplikacija. Policaj ima pištolo - če je ogroženo njegovo življenje, naj strelja v nogo. Kot drugo, vsak policaj v sloveniji ima solzilec (na osnovi klora), ki je zelo učinkovit.


in to je tudi dovolj. kaj bi z elektrošokom?? veste, koliko policajev je dandanes absolutno nesposobnih :?: pretepajo pijano mladino, jih mečejo v stene. policaji so naučeni tako, da imajo svoje strokovne prijeme, pri katerih se ne da nikoga poškodovat. oni pa namesto tega brcajo, suvajo... lepo vas prosim. če bi imeli še elektrošoke, potem bi vsak teden bil eden v črni kroniki. tega jim ne smemo dovolit...
metron(temporary)
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 304
Na forumu od: 8. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a metron(temporary) » 15. Okt. 2007 16:15

barbi napisal/-a:
metron(temporary) napisal/-a:Sploh ne vem kaj je taka komplikacija. Policaj ima pištolo - če je ogroženo njegovo življenje, naj strelja v nogo. Kot drugo, vsak policaj v sloveniji ima solzilec (na osnovi klora), ki je zelo učinkovit.


in to je tudi dovolj. kaj bi z elektrošokom?? veste, koliko policajev je dandanes absolutno nesposobnih :?: pretepajo pijano mladino, jih mečejo v stene. policaji so naučeni tako, da imajo svoje strokovne prijeme, pri katerih se ne da nikoga poškodovat. oni pa namesto tega brcajo, suvajo... lepo vas prosim. če bi imeli še elektrošoke, potem bi vsak teden bil eden v črni kroniki. tega jim ne smemo dovolit...


Eh, kolkokrat smo bli že pijani, pa niso nikol nobenga zbrcal al pa v steno vrgl. Kdaj je kdo dobu položnico, če smo se drli al pa če je v javnosti scal. Upravičeno. Če pa koga premlatijo, si je verjetn zasluži, ker se je verjetn prerivu in pametoval. Je smešn, k vsak vsaj pozna koga, k so ga policaji pretepli, sam zato ker je bil vesel/pijan. Bi blo zanimivo, če bi direktno vprašal: So policaji že kdaj brez razloga pretepli tebe? To ne pomeni "poznam nekoga, bil sm zraven, slišu sm, mojga kolega so"... Potem se take zgodbice presenetljivo skrčijo.
Jz nism za elektrošoke - če je ogroženo njegovo življenje, ma pištolo. Drugač pa ma saj v teoriji tok znanja da enga čez gobc mahne, pendrek pa solzilec. Kakšni strokovni prijemi, k ga bo en hotu s teleskopsko palco mahnit, policaj nej pa s strokovnimi prijemi. Sicer pa ponavadi policaji dobijo čez gobec, al pa gredo na zagovor h komandirju.
Uporabniški avatar
barbi
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 403
Na forumu od: 24. 12. 2006
Kraj: ptuj

Neprebrana objavaNapisal/-a barbi » 16. Okt. 2007 20:15

metron- to so tvoje izkušnje, moje so drugačne. mam kolega, ki je reko policaju marš u ku..c in jih je zarad tega dobo. nebi se smel tako grdo obnašat do njega, sam policaj pa je tud narobe ravnal, enako delajo varnostniki, en mu nekaj reče in ta znori. on bi mogo bit pametem, ne pa da ravnajo, kot otroci. predstavljaj si, da bi varnosniki in policaji imeli elektrošoke.... sam to sn ti htela povedat. niso tak rožnati, kot ti misliš (nekateri).

elektrošoki niso za take ljudi, to je moje mnenje, zdaj pa če ga ne moreš sprejet, potem pa škoda.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov