Poroka

Vse, kar nas zanima in še ne vemo o NJEM.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Leonessa
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 452
Na forumu od: 6. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Leonessa » 19. Maj. 2015 17:51

Nekako dvomim, da je prav vsak, ki tukaj jamra nad porokami, bil v svojem življenju (recimo da vas je večina starih tam do 25 let) več kot 3x. In na podlagi max treh porok posploševat poroke kot brezvezne in nepotrebne, je malo mimo. :) Ajde, tisto punco še razumem, da ima nek svoj pogled na poroke, ki je bila na 10 ali več porokah, a tudi v različnih državah in kulturah, tako da tukaj spet ne gre posploševati, saj ne gre za isti narod, kulturo in običaje.
Meni je povsem jasno, da so nekateri naklonjeni poroki, drugi pa pač ne, a večji del tistih, ki so proti poroki, so predvsem iz razlogov kot je pomanjkanje financ ali nestrinjanje s partnerjem (tudi če na koncu rečejo, da se strinjajo s partnerjem, da je poroka ena brezvezna stvar).
Meni je to še vedno lepo, sem pač človek tradicije in če se bova z mojim kdaj poročila, to itak ne bo klasična slovenska poroka, kar mi je dosti boljše, ker moj ni Slovenec. Še vedno pa ne bo nekega preseravanja in kiča, to pa ne. Je pa to sigurno en tak dan v življenju, ki si ga zapomniš za vedno - ko si v tej vlogi. Kot svat logično, da nimaš čustvenega pogleda na to, ker nisi čustveno vpleten in si pač povabljen na "žur" in to je to. Pa ni tako, vsaj ne, ko se imata dva resnično rada in jima poročni dan veliko pomeni.

Drugače pa - tukaj na forumu se zdi, kot da je 90% takih, ki so proti porokam, a se mi ne zdi da je tako malo porok v resničnem življenju. Vsak vikend je kakšna, pa ne živim v večjem mestu, če ne slišim za koga, ki bi se poročil ali se je ravnokar, pa vidim in slišim trobljenje avtov, če grem iz hiše. :wink:
"20 years from now you will be more disappointed by the things that you didn`t do than by the ones that you did do."
Mark Twain
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 19. Maj. 2015 19:08

Jaz sem imel nesrečo da sem dve poletji nazaj pomagal na lokalnemu gradu, in sem vsak dan videl v povprečju tri poroke.

Če bom še kdaj slišal kakšno trobljenje, ali žvižganje bom lastnoročno zadavil to osebo...

Problem ki sem mi je pokazal, je ta..da je poroka postal statusni simbol, nič ne bi imel proti če bi bile potem poroke dejansko primerne novo poročenemu paru.

Ok, če je en založen z denarjem, help yourself out...ampak če dejansko vem, da sta dva s povprečnima plačama, nimata lastnega doma, avto na leasing. In je na poroči 200 ljudi in špilajo Gadi, se pa vprašam: hm..a je tole finančno zdravo.

Ja vem, sanje bla bla bla, enkrat se poročiš. Ampak, a se res?

Na 1000 porok je 376 ločitev, torej je statistična šansa da se ločta 37%.

Plus upoštevajmo da se jih še ene 20% odloči da se bodo raje sovražili do konca življenja kot se ločili.

Torej, pridemo do ene 50-50. In meni to zveni kot precej shitty deal.

Če bi do mene en prišel na ulici in rekel: " Lej tale BMW, tvoj je..ampak obstaja šansa da ti čez 20 let pobere pol keša, te vlači po sodiščih in ti uničuje srečo do konca življenja ker ga boš prisiljen gledati na piknikih.

Jaz bi bil malo tako, hm...hvala ampak meni zveni precej kurčevo.

Zatorej, zakaj bi vrgel ful denarja stran, če obstaja šansa da se ločta in se prezirata do konca življenja. Mlad si, življenje je sedaj...vzemi ta denar pa pojdi na Tajsko, najemi hiško na plaži, pa porivaj novo ženo pol leta za ta denar. Tisti tetki pa svojim kolegicam pa pošlji razglednico.

In če se ločiš čez 20 let, lahko BMWju rečeš...lej, sovražim te...ampak sem bil vsaj na Tajski pol leta
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
čuftika
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1682
Na forumu od: 13. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a čuftika » 19. Maj. 2015 19:09

Bila sem na cca. 10 porok v treh različnih državah, različne cerkve, religije, običaji... S te strani je lepo.
Bila sem tud na manjših porokah, cca. 50 - 100 ljudi, kot tudi na velikih, cca. 200 - 300 ljudi.

Upam, da se bom kdaj poročila, ampak v ožjem krogu (priče, družina...), naredila prej noro dekliščino in po poroki šla na medene tedne. Brezveze mi je organizirat veliko poroko, čeprav je isto dela tut s organizacijo manjše. Pomagala sm pri organizaciji ene izmed porok in takrat gledaš bolj čustveno na vse skupaj, ampak si kar utrujen, ker se 1 teden prej nadelaš kot butl, plus čaga je že bila en dan pred poroko...

Ljudje se množično poročajo, se strinjam. Zakaj? Ker se to pričakuje, spodobi, da vrnejo povabila in podobno...
*Lani*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 401
Na forumu od: 1. 12. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a *Lani* » 19. Maj. 2015 20:16

Led Zeppelin napisal/-a:Razumem da je poroka ženska stvar, in da o tem sanjate cel lajf...samo fak, včasih takšne slišim da me peče glava.


Ja, seveda, ženske sanjajo celo življenje o udeleževanju v nekem obredu, ki so si ga izmislili in od katerega so od nekdaj največ pridobili moški. :lach: ;)
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 19. Maj. 2015 20:29

Jebiga, emancipacija :D :D
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 19. Maj. 2015 20:29

2x
Zadnjič spremenil Led Zeppelin, dne 19. Maj. 2015 20:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
Nucky
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 76
Na forumu od: 31. 10. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Nucky » 19. Maj. 2015 22:09

Leonessa napisal/-a:Nekako dvomim, da je prav vsak, ki tukaj jamra nad porokami, bil v svojem življenju (recimo da vas je večina starih tam do 25 let) več kot 3x. In na podlagi max treh porok posploševat poroke kot brezvezne in nepotrebne, je malo mimo. :) Ajde, tisto punco še razumem, da ima nek svoj pogled na poroke, ki je bila na 10 ali več porokah, a tudi v različnih državah in kulturah, tako da tukaj spet ne gre posploševati, saj ne gre za isti narod, kulturo in običaje.
Meni je povsem jasno, da so nekateri naklonjeni poroki, drugi pa pač ne, a večji del tistih, ki so proti poroki, so predvsem iz razlogov kot je pomanjkanje financ ali nestrinjanje s partnerjem (tudi če na koncu rečejo, da se strinjajo s partnerjem, da je poroka ena brezvezna stvar).
Meni je to še vedno lepo, sem pač človek tradicije in če se bova z mojim kdaj poročila, to itak ne bo klasična slovenska poroka, kar mi je dosti boljše, ker moj ni Slovenec. Še vedno pa ne bo nekega preseravanja in kiča, to pa ne. Je pa to sigurno en tak dan v življenju, ki si ga zapomniš za vedno - ko si v tej vlogi. Kot svat logično, da nimaš čustvenega pogleda na to, ker nisi čustveno vpleten in si pač povabljen na "žur" in to je to. Pa ni tako, vsaj ne, ko se imata dva resnično rada in jima poročni dan veliko pomeni.

Drugače pa - tukaj na forumu se zdi, kot da je 90% takih, ki so proti porokam, a se mi ne zdi da je tako malo porok v resničnem življenju. Vsak vikend je kakšna, pa ne živim v večjem mestu, če ne slišim za koga, ki bi se poročil ali se je ravnokar, pa vidim in slišim trobljenje avtov, če grem iz hiše. :wink:


Žal denar ne raste na drevesu.. Kot drugo pa mi je škoda zmetat par tisočakov za poroko, ko imam lahko to npr za najemnino, opremo v stanovanju, ki mi bo veliko bolj koristila kot poroka.. In kaj ima veze na kolikih porokah si bil? A je res tako pomembno v zvezi list papirja? Če se ljubita sta važna drug drugemu, ni važno nič drugega.. Poznam pare, ki so bili poročeni pa so se ločili, poznam pa take, ki se niso poročili pa so še danes skupaj.. Zame je poroka nepotrebna zadeva..
Uporabniški avatar
capo di banda
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 362
Na forumu od: 29. 1. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a capo di banda » 19. Maj. 2015 22:30

Nucky se popolnoma strinjam s tabo, samo veš kako je pri ženskah mora to narediti, samo zato da se lahko pred prijateljicami pokaže da ima prstan, in da je v najlepšem zakonu in da je njen tip oh in sploh WHAU :wall:. Ampak za šterimi stenami hitro maske padejo, ampak dobro se vsaj pred prijatelji in sorodniki pokaže ...
čuftika
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1682
Na forumu od: 13. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a čuftika » 20. Maj. 2015 14:42

LZ je lepo povzel bistvo, strinjam se pa tudi s drugima dvema fantoma.
Poroka je da večino nekaj s čimer se lahko pokažejo pred drugimi, kako sva midva srečna oh in sploh in zaljubljena in ne vem kaj vse, zarad fotk da ti jih lahko drugi občudujejo in komentirajo na fb-ju :D Meni je to mimo.

In realno, denar, ki ga zapraviš na poroko lahko uporabiš kako drugače, pa agari za 1 mesečno poležavanje na plaži oz. potovanje :ja:
Karkoli se mi zdi bolj smiselno, kot to da 200 ljudi je cel večer na tvoj račun in tudi pije (vsi vemo koliko spijemo Slovenci in Slovenke :lol: )

Pa večina vas se sploh ne zaveda kakšen stres je organizacija poroka, sama sem pomagala samo zadnji teden in sm bla na koncu čisto fuč, dejansko sm pomagala samo pri nevesti doma, pripravljala mize in stole ko bodo prišli po njo in take enostavne reči...
Kje je še izbira oblek, vabila, ki jih moraš osebno izročit (koliko časa ti to pobere nočem niti razmišljat) oz. vabila nesejo tudi starši. Potem še frizerka, probna frizurna, probni make-up, nohtki, rože, šopek, nakup pijač in hrane, strežba pijače pri nevesti doma, vezanje rožmarina en večer prej, dogovor za cerkveno poroko (župnik, spoved...), izbira prič, čevljev... pa najbrž sm spustila še milion zadev...

Namesto tega cirkusa raje haram s lubijem 2 ali 3 tedna po Ameriki ali Aziji :D
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 20. Maj. 2015 16:16

Sicer ne vem za vaše okolje, ampak v našem ponavadi mladoporočenci dobijo nazaj kar so plačali za poroko v obliki daril (denarja). Tako da v nekem minusu niso. Sama pa (očitno :) ) sem za poroko, na to gledam kot na eno lepo potrditev veze in na en žur z najinimi sorodniki. Lepo oz slabo vezo pa lahko imaš z ali brez prstana.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Nucky
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 76
Na forumu od: 31. 10. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Nucky » 20. Maj. 2015 16:36

čuftika napisal/-a:LZ je lepo povzel bistvo, strinjam se pa tudi s drugima dvema fantoma.
Poroka je da večino nekaj s čimer se lahko pokažejo pred drugimi, kako sva midva srečna oh in sploh in zaljubljena in ne vem kaj vse, zarad fotk da ti jih lahko drugi občudujejo in komentirajo na fb-ju :D Meni je to mimo.

In realno, denar, ki ga zapraviš na poroko lahko uporabiš kako drugače, pa agari za 1 mesečno poležavanje na plaži oz. potovanje :ja:
Karkoli se mi zdi bolj smiselno, kot to da 200 ljudi je cel večer na tvoj račun in tudi pije (vsi vemo koliko spijemo Slovenci in Slovenke :lol: )

Pa večina vas se sploh ne zaveda kakšen stres je organizacija poroka, sama sem pomagala samo zadnji teden in sm bla na koncu čisto fuč, dejansko sm pomagala samo pri nevesti doma, pripravljala mize in stole ko bodo prišli po njo in take enostavne reči...
Kje je še izbira oblek, vabila, ki jih moraš osebno izročit (koliko časa ti to pobere nočem niti razmišljat) oz. vabila nesejo tudi starši. Potem še frizerka, probna frizurna, probni make-up, nohtki, rože, šopek, nakup pijač in hrane, strežba pijače pri nevesti doma, vezanje rožmarina en večer prej, dogovor za cerkveno poroko (župnik, spoved...), izbira prič, čevljev... pa najbrž sm spustila še milion zadev...

Namesto tega cirkusa raje haram s lubijem 2 ali 3 tedna po Ameriki ali Aziji :D


Podpis mala :D
čuftika
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1682
Na forumu od: 13. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a čuftika » 20. Maj. 2015 18:10

emanuela napisal/-a:Sicer ne vem za vaše okolje, ampak v našem ponavadi mladoporočenci dobijo nazaj kar so plačali za poroko v obliki daril (denarja). Tako da v nekem minusu niso. Sama pa (očitno :) ) sem za poroko, na to gledam kot na eno lepo potrditev veze in na en žur z najinimi sorodniki. Lepo oz slabo vezo pa lahko imaš z ali brez prstana.


Slaba veza je res lahko s prstanom ali brez, to ti tam prav.

Ampak za povrnitev stroškov poroke s darili se pa definitivno ne strinjam :!: Najbrž ne delaš poroko zarad daril in da si na koncu na pozitivni ničli ali :?:
Drgače pa mislim, da se ti s darili nikoli ne povrnejo vsi stroški poroke, neverever, če je to sploh pomembno.
Npr. moja sestra in njen tip gresta spet na eno poroko. Zadnjič sta kupila komplet brisač za cca. 70 evrov, zdej debatirata o darilu in pravita da je 100 evrov za darilo kar dosti, tako da imata spet namen zapravit okoli 70 evrov. Povprečen povabljeni (daljše sorodstvo in kolegi) bodo zapravili max. 100 evrov za 2 osebi in se ti pri tej računici nikakor ne izide da se ti stroški povrnejo, če je to sploh bistvo :?: :P
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 20. Maj. 2015 18:46

Bistvo ni. Ampak če že gledamo iz vidika denarja, se ti povrne, če ne vse, večina pa. In kolikor vem iz izkušenj ponavadi gledamo, da pokrijemo lastne stroške. Če pa želita mladoporočenca poroko na Bledu na otoku, še prej kočijo in potem vse naprej v tem stilu,pa je jasno, da povprečni svatje ne bodo "pokrili" vseh stroškov. Ne poznam pa nikogar, ki bi se poročil zaradi daril, od kje ti to, da se sploh kdo? O dejstvih govorimo. In kdo še podarja brisače za poroko? To je bilo v trendu nekaj let nazaj, ko sta potem par imela doma dve mikrovalovki itd.
The world is as you are.
čuftika
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1682
Na forumu od: 13. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a čuftika » 20. Maj. 2015 19:41

Mladoporočenca sta imela seznam in na seznamu so bile tut brisače, zelo hecno, kdo bi si mislil :D Zato sta se onadva obkljukala za brisače.
Pa kdo se brani Svilanitovih brisač? :P

Meni se brisače ne zdi izven trenda. Če bi poroko delala, bi jo nardila zato ker jz to želim, ne pa zato ker bi gledala da bi vložek povrnejo skozi denar. Pa ni vse v denarju, neki je tut v zlatu ;D
Jz sm razumela, da se poroka dela zarad daril, da se ti potem strošek na ta način povrne, ne zdej samo zaradi daril.
In če nimaš seznam boš dobil 2x likalnik, 3x mikrovalovla in podobno. Raje grem in si sama kupim to kar potrebujem, kot da upam, da mi bodo svatje podarili to kar mi manjka :!:
*Lani*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 401
Na forumu od: 1. 12. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a *Lani* » 20. Maj. 2015 22:12

capo di banda napisal/-a:samo veš kako je pri ženskah mora to narediti, samo zato da se lahko pred prijateljicami pokaže da ima prstan, in da je v najlepšem zakonu in da je njen tip oh in sploh WHAU


Ja, ja, ja, seveda, tako je to pri ženskah. Je absolutno v skladu tako z zgodovino kot s sedanjostjo, da so poroke ženska stvar, da morajo ženske imet prstan in tako dalje in tako dalje. Saj ne, da je iz vsake zgodovinske knjige in sodobne sociološke raziskave jasno, da so si od nekdaj poroke najbolj želeli in od porok največ pridobili prav moški. :D ;) Saj ne, da je nešteto sodobnim ženskam udeležitev v poročnem obredu še dodatno neprivlačna prav zaradi tega, ker jim ni do uprizarjanja običajev, ki izhajajo iz dojemanja žensk kot lasti moških namesto oseb. :D Saj ne, da se nešteto sodobnim ženskam obrača, ko pomislijo na izvor običajev kot sta zaročni in poročni prstan. :D

Vrni se na O moških

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov