Markiz de Sade

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Emina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 469
Na forumu od: 17. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Emina » 26. Apr. 2005 15:02

Karamela napisal/-a: Človek, ki ga obožujem!

Jaz pa Hitlerja! :eek:
Uporabniški avatar
Karamela
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 6. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Karamela » 26. Apr. 2005 19:12

Emina napisal/-a:
Karamela napisal/-a: Človek, ki ga obožujem!

Jaz pa Hitlerja! :eek:



Kakšna je pa lahko povezava med de Sadom, ki v celem življenju ni ubil nikogar in Hitlerjem, po poveljstvom katerega je padlo na milijone življenj?

Kakšna je pa lahko povezava med de Sadom, ki je napisal vrsto literarnih vrhuncev in prispeval k razvoju književnosti in Hitlerjem, ki je v tridesetih letih prejšnjega stoletja v zaporu nakracal zgolj Mein Kampf?

Kakšna je pa lahko povezava med de Sadom, ki je podiral tabuje in različnosti v tedanjih družbenih sferah in v aktualnosti svojih del to počne še sedaj in med Hitlerjem, ki je postavljal tabuje in širil nestrpnost ter arijski sloj vedno povzdigoval nad vse ostale?

In tako naprej ...
Predlagam, da se najprej malo izobraziš ...
Curiosity killed the Cat ...
Alwaleed
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1075
Na forumu od: 6. 1. 2005
Kraj: Teksas, ZDA

Neprebrana objavaNapisal/-a Alwaleed » 26. Apr. 2005 20:32

Inanna napisal/-a:ce smo ze natancne. jaz sem prebrala Juliette in Justine ... na trenutke kar prehudo. ce pa katera zeli imeti to knjigo naj kupi Novice 3.6. ali 6.6., takrat bo ta knjiga zraven :razz:

Zakaj rahlo dvomim, da je to kakršnakoli celotna izdaja?

Že Juliette sama po sebi ima - v celotnem angleškem prevodu - okoli 1200 strani.

Če bodo tole prilagali Novicam, bo morala bit ena hudo hudo okleščena izdaja.
Uporabniški avatar
Emina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 469
Na forumu od: 17. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Emina » 28. Apr. 2005 9:05

Karamela, sem mogoče rekla, da sta si podobna? Ne bi rekla. Ne vem, kaj se tako buniš.
Sicer pa, a misliš, da so De Sadove ženske prostovoljne kandidatke?
Uporabniški avatar
orion lady
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 289
Na forumu od: 1. 1. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a orion lady » 28. Apr. 2005 9:29

Moram reči da še nisem prebrala nobene njegove knjige in si jo sodeč po nekaterih komentarjih tudi ne želim - imam pač slab želodec za take zadeve.
Je pa res da če določenim osebam paše in dovolijo da se izvajajo na njih take zadeve kot jih opisuje DeSade je to njihova stvar. Meni osebno pa se to upira.
Uporabniški avatar
shaMa
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 134
Na forumu od: 8. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a shaMa » 28. Apr. 2005 11:11

Dorotea napisal/-a:
shaMa napisal/-a:evo lih zacela sem brat Incest in se mi zdi zanimivo kako on zna prtisnt lih na tiste tocke k so za nas najvecji tabu in nesprejemljive ...
se oglasim, ko jo preberem :cool:



ja, daj poročaj-če bo dobra bom jo tudi jaz prebrala..... :D



No evo, knjiga je prebrana :top: . In mislim da je ena izmed boljsih, pa sem res dost knjig ze prebrala. Mislm da bi jo res vsak lohk, ze zaradi celotnega pogleda na stvari... Tut ce ti ni pri srcu tako branje, ce se ti zelodec obraca...vseeno . K je ena izmed tistih redkih knjig k ti da za mislit...

Me fascinira o cem je upal pisat - svaka mu cast, pa kake tematike je zbiral, pa kako je to danes aktualno :respekt:
Meet me in outer space
I will hold you close
if you're afraid of heights
I need you to see this place
Uporabniški avatar
Karamela
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 6. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Karamela » 29. Apr. 2005 10:12

Emina napisal/-a:Karamela, sem mogoče rekla, da sta si podobna? Ne bi rekla. Ne vem, kaj se tako buniš.
Sicer pa, a misliš, da so De Sadove ženske prostovoljne kandidatke?


De Sadove ženske so fiktivne, holokavst pa se je zgodil v resnici ...
Curiosity killed the Cat ...
Uporabniški avatar
Emina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 469
Na forumu od: 17. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Emina » 29. Apr. 2005 10:19

Karamela, sej je ok. Sam primerjaš ti, ne jaz.
S tistim:" Jaz pa Hitlerja:" sem mislila le to, da De Sade ni glih človek, ki bi ga oboževala (tako kot to ni Hitler). Samo to. Različna mnenja.
Uporabniški avatar
Karamela
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 6. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Karamela » 29. Apr. 2005 10:51

Emina napisal/-a:Karamela, sej je ok. Sam primerjaš ti, ne jaz.
S tistim:" Jaz pa Hitlerja:" sem mislila le to, da De Sade ni glih človek, ki bi ga oboževala (tako kot to ni Hitler). Samo to. Različna mnenja.


Ni frke, razumem, samo zanima me, a si prebrala kakšno njegovo knjigo, veš kaj o resničnem de Sadu?

Zelo veliko ljudi ima o njem slabo mnenje, zgolj zaradi besede sadizem, kar za večino pomeni, da, nekaj slabega, mučenje, bolečina, trpljenje, v resnici pa niso prebrali še popolnoma nič in tako tudi ne vedo, da je de Sade vse skupaj pisal le s tem namenom, da je razkrival hipokrizijo tedanje družbe ... De Sade ni ogromno storil le za leposlovje, pomagal je razbiti tabuje družbe. Glede na to, da mu to uspeva še zdaj, ko od njegovega časa življenja mineva že okoli 250 let, je vsekakor pozitivna zgodovinska osebnost in ne negativna.
Sploh pa smo se mi o de Sadu učili že v srednji šoli, čeprav takrat tudi mene ni mikalo, da bi ga brala: takrat me karšno koli branje sploh ni mikalo :)

Sicer pa se mi zdi zelo zanimiv paradoks: de Sadove knjige se nekaterim tukaj gnusijo, pleh pisanje alias črna kronika v Slovenskih novicah kjer mrhovinarsko obdelujejo zločine, ki se v resnici zgodijo, pa ne motijo nikogar ... To pa, če sodim po nakladi Slovenskih novic, vsi radi berejo in se jim ne obrača želodec ...
Curiosity killed the Cat ...
Uporabniški avatar
t-e-a
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 195
Na forumu od: 18. 2. 2005
Kraj: Kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a t-e-a » 31. Maj. 2005 17:35

Sm prebrala Incest in mi je blo zlo ušeč :) zelo nazorno oriše človekovo psihično dogajanje in nam prikazuje kako so še tako nemoralne stvari nekaterim moralne in sprejemljive ...
Na nek način se vsak lahko poistovet z junakom - vendar na tak način da ugotovi, da tudi sam počne kaj takega kar bi tudi lahko imenoval za nemoralno???!!! :twisted:

Vsekakor knjiga, ki bi jo moral vsak prebrat ... zanimiv konc :wink:
Uporabniški avatar
Brinca
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 27
Na forumu od: 11. 11. 2005
Kraj: Piran z okolico

Neprebrana objavaNapisal/-a Brinca » 18. Nov. 2005 12:03

Sem poskusila brati... In v bistvu mi je bilo zanimivo kako smo ljudje prepovedali sami sebi stvari, ki so po eni strani naravne...
Eno leto sem se nekaj poglabljala v freuda, pa nadrealizem... In na koncu sem prišla do zelo zanimivih stvari....
winterfresh
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 31. 10. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a winterfresh » 24. Jul. 2006 11:21

hmmmm...js sm tudi začela brat juliette justine...
prvih nekaj strani...
in čeprav imam dober želodec in ne obsojam drugačnosti...
je bil en del too much zame....
in sicer ko opisuje razdevičevanje 9letne deklice...
od tu naprej nisem mogla več brat...
in cel dan mi je rojilo po glavi kako nekdo lahko napiše kaj takšnega
oz. še huje naredi (s tem ne mislim na de Sada ampak kogarkoli)
in nisem mogla prit k sebi...
ker sem zelo liberalna do početij odraslih ljud ki karkoli počnejo prostovoljno in pri tem ne škodujejo drugim...naj bo to sadizem(kot prostovoljna odločitev obeh/vseh udeležencev) ali karkoli drugega....
ampak da v zgodbe vpletaš otroke (ki so zame nekaj "svetega")je pa res....no recimo temu IZPRIJENO...
kar se pa tiče sloga oz. jezika mi v tej knjigi ni bil všeč...
ne vem mogoče gre za slab prevod ampak meni je vse skupaj delovalo ceneno,vulgarno... še posebej če upoštevamo v katerem času je delo bilo napisano...
tako da definitivno ni avtor ki bi mi ustrezal...
simply the best...
vis_maior
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 104
Na forumu od: 20. 7. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a vis_maior » 24. Jul. 2006 11:54

poznam ime de sad, seveda, brala pa šenisem nič njegovega. ne vem, ne predstavljam s čisto, do katere meje se spusti.

bi bila katera tak prijazna, da bi izpisala kak odlomek, ki se ji zdi za žeodec obrnit? da vidim, če se mi sploh spača probat ;)

Hvala punce!
For I am the answer you seek
the dream in your sleep
you've never wanted to awaken...
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 24. Jul. 2006 16:23

winterfresh napisal/-a:hmmmm...js sm tudi začela brat juliette justine...
prvih nekaj strani...
in čeprav imam dober želodec in ne obsojam drugačnosti...
je bil en del too much zame....
in sicer ko opisuje razdevičevanje 9letne deklice...
od tu naprej nisem mogla več brat...
in cel dan mi je rojilo po glavi kako nekdo lahko napiše kaj takšnega
oz. še huje naredi (s tem ne mislim na de Sada ampak kogarkoli)
in nisem mogla prit k sebi...
ker sem zelo liberalna do početij odraslih ljud ki karkoli počnejo prostovoljno in pri tem ne škodujejo drugim...naj bo to sadizem(kot prostovoljna odločitev obeh/vseh udeležencev) ali karkoli drugega....
ampak da v zgodbe vpletaš otroke (ki so zame nekaj "svetega")je pa res....no recimo temu IZPRIJENO...
kar se pa tiče sloga oz. jezika mi v tej knjigi ni bil všeč...
ne vem mogoče gre za slab prevod ampak meni je vse skupaj delovalo ceneno,vulgarno... še posebej če upoštevamo v katerem času je delo bilo napisano...
tako da definitivno ni avtor ki bi mi ustrezal...


No, mislim, da ne bom nikoli brala njegovih del.. :?
Uporabniški avatar
Kramer
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 14. 7. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Kramer » 25. Jul. 2006 21:14

Karamela napisal/-a:Zanima me, če se ste kaj brali/berete de Sada?
... Osebno mi je de Sade noro všeč. ... V bistvu je pisal to kar je pač pisal zato, da je obsojal dvoličnost takratne družbe... Vsekakor mislim, da je de Sade eden največjih piscev kar jih je - po mojem okusu.


Ne, s tem se pa ne strinjam. Ni pisal zato, da bi obsojal dvoličnost družbe. To je ena taka žensko-liberalna teorija. Pisal je zato, ker ga je to, kar je pisal, vzburjalo. Bolje ko je napisal, bolj ga je vzburjalo.

In če nimaš malo nagnjenja za take reči, se teško prebiješ do konca. Jaz se tudi nisem, pa mi je malce trpljenja deklet, npr. na petkah, prav všeč.

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov