Knjige/ Razni romani

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Skrat potepuh
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 328
Na forumu od: 15. 1. 2009
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a Skrat potepuh » 08. Apr. 2009 21:40

Kako sem postal neumen, Martin Page.

Hm, kako naj jo opišem? Knjiga za inteligentne ljudi? Veliko sarkazma in kritike sedanje družbe, veliko psihologije, dobra zgodba in fajn zaključek. Definitivno pa ni knjiga za sproščeno branje kot kak lahek roman.

Govori pa o tem, kako je lahko v današnjem svetu inteligenca breme in kako se lahko človek hitro spremeni, če ostane brez.

Berem pa še Trije možje v čolnu, da o psu sploh ne govorimo. Noro zabavna... Še poročam.
Povej mi o sanjah četudi so grešne,
zaupaj mi želje četudi so smešne.
(Feri Lainšček)
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 20. Apr. 2009 9:46

Aleksej Ivanov: Geograf je zapil globus
Dobra knjiga. Lahko jo požreš na hitro, ker te pač zanima, kaj se bo zgodilo in se vmes zabavaš ob humornih vložkih. Lahko uživaš v poetičnih opisih - tale na platnicah je gotovo eden najlepših:
Zunaj se je že temnilo, kapljal je dež, odpadlo listje je plavalo po jarku kakor raztrgano pismo, v katerem je poletje razložilo, zakaj je zbežalo k drugi polobli ...

V knjigo se pa lahko tudi poglobiš in najdeš kup neke zamotane simbolike - jaz priznam, da mi je večino le-te razkrila šele spremna beseda. :wink:

Sicer pa zbirka prav zame: namen imajo izdati sto slovanskih romanov. Zaenkrat so izšli trije.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
svetlana5
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 341
Na forumu od: 23. 2. 2009
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a svetlana5 » 02. Maj. 2009 9:55

Arto Paasilinna, Gozd obešenih lisic
Zgodba o Oivi Juntunenu, ki je bil po rodu Finec, po poklicu pa lopov. :)
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 08. Maj. 2009 9:25

Velouria napisal/-a:
Tracy Chevalier: Falling Angels - Zame posebna knjiga, ki me je res, res navdušila. Gre za zgodbo dveh družin v viktorijanski Angliji, katerih hčerki se srečata na pokopališču in postaneta dobri prijateljici, kar vpliva na obe družini ... Večina ključnih dogodkov se zgodi na pokopališču Highgate, ki ga bom definitvno obiskala, ko grem naslednjič v London! Vsak od glavnih junakov pripoveduje svoj del zgodbe, tako da dobimo neko celoto - zgodbo, ki se odvije v skoraj enem desetletju in v tem času se marsikaj spremeni ... Precej pomembno vlogo v knjigi odigrajo tudi sufražetke, to mi je bilo še posebej všeč, hehe. Knjige preprosto ne morem prehvaliti, res je odlično napisana in definitivno bom prebrala še kaj od te avtorice - naslednje branje bo verjetno Virgin Blue, ki je baje tudi fantastična, bom poročala.

Prebrala Padajoče angele. :)
Prijetna knjiga, lepo se bere (najbrž ima zasluge tudi tekoč prevod), ampak nič takega, da bi rekla uau.

Velouria napisal/-a:Lionel Shriver: The Post-Birthday World - Avtorica je napisala tudi knjigo We Need to Talk About Kevin, nad katero sva bili s kr.eno navdušeni. :D Ta knjiga pa govori o tem, kaj bi bilo, če bi ... Prvo poglavje je samo eno - glavna junakinja je na tem, da bi se zapletla z nekim tipom in tako prevarala partnerja. Potem se zgodba razcepi - v poglavju 2a izvemo, kaj bi bilo, če bi partnerja res prevarala, v poglavju 2b pa, kakšno bi bilo njeno življenje, če bi ostala s sedanjim partnerjem. Celotna knjiga je razdeljena tako, dogodki se zanimivo prepletajo. Tudi tale knjiga je odlična, ampak Kevin vseeno zmaga na celi črti!

Tole sem včeraj kupila ... ne morem se ubraniti kupovanja knjig. Čeprav še njene Double Fault, ki jo imam doma, nisem prebrala. Knjige v angleščini najraje nesem na dopust, da imam manj prtljage (ker v angleščini počasneje berem).

Sicer se pa trenutno ukvarjam s posebnim izzivom: berem Momo Kaporja v originalu! Mimogrede - tega avtorja zelo priporočam, ima kar nekaj knjig prevedenih v slovenščino (Foliranti, tudi Zapiski neke Ane so prevedeni, ... ). Sama sem pred leti prebrala skoraj vse, ampak se zdaj ne spomnim več, katere sem brala v slovenščini in katere v srbščini (latinici).
Zdajle pa prebiram Beleške neke Ane in to v cirilici. Saj gre; samo pozabiti je treba na diagonalno branje in preletavanje teksta ... berem tako kot v prvem razredu, da zraven pregibam ustnice. Ampak gre kar tekoče brez zatikanja, dokler ne naletim na kako neznano dolgo besedo ali tiskarsko napako.
In opazila sem, da sem se v zadnjem času bolj navadila ruske cirilice in imam probleme s tipično srbskimi črkami (ć, đ ...), pogrešam pa mehke znake :D Je pa seveda lažje brati srbsko ker toliko bolj razumem jezik (razumem praktično vse, razen redkih specifičnih izrazov ali slenga).
Momo Kapor
Ja, sentimentalizem in elegantna ironičnost sta prava izraza.
Še nekaj o knjigi Beleške neke Ane: Ana je osemnajstletna Beograjčanka, ki srečuje pisatelja in mu pripoveduje o svojem življenju, o šoli, družini, ljubezni. Vse v takem sproščenem slogu, kjer se vsak drugi stavek konča s "keve mi" (mogoče bolj razumete "majke mi" :wink: ) Dogaja se (verjetno) nekje v sedemdesetih letih, ampak je dokaj nevtralna kar se tiče aktualne politične situacije in zanimiva tudi za ta čas.
Če kdo kje najde slovensko izdajo, naj mi sporoči - ne najdem je v nobeni knjižnici niti v antikvariatu.

Pred kratkim sem prebrala tudi Mikolaj Lozinski: Reisefieber
Dobra knjiga, čeprav ne tako dobra, da bi me navdušila.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Aronia
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 9. 5. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Aronia » 09. Maj. 2009 12:55

Sicer se pa trenutno ukvarjam s posebnim izzivom: berem Momo Kaporja v originalu! Mimogrede - tega avtorja zelo priporočam, ima kar nekaj knjig prevedenih v slovenščino (Foliranti, tudi Zapiski neke Ane so prevedeni, ... ). Sama sem pred leti prebrala skoraj vse, ampak se zdaj ne spomnim več, katere sem brala v slovenščini in katere v srbščini (latinici).
Zdajle pa prebiram Beleške neke Ane in to v cirilici. Saj gre; samo pozabiti je treba na diagonalno branje in preletavanje teksta ... berem tako kot v prvem razredu, da zraven pregibam ustnice. Ampak gre kar tekoče brez zatikanja, dokler ne naletim na kako neznano dolgo besedo ali tiskarsko napako.
In opazila sem, da sem se v zadnjem času bolj navadila ruske cirilice in imam probleme s tipično srbskimi črkami (ć, đ ...), pogrešam pa mehke znake :D Je pa seveda lažje brati srbsko ker toliko bolj razumem jezik (razumem praktično vse, razen redkih specifičnih izrazov ali slenga).
Momo Kapor
Ja, sentimentalizem in elegantna ironičnost sta prava izraza.
Še nekaj o knjigi Beleške neke Ane: Ana je osemnajstletna Beograjčanka, ki srečuje pisatelja in mu pripoveduje o svojem življenju, o šoli, družini, ljubezni. Vse v takem sproščenem slogu, kjer se vsak drugi stavek konča s "keve mi" (mogoče bolj razumete "majke mi" :wink: ) Dogaja se (verjetno) nekje v sedemdesetih letih, ampak je dokaj nevtralna kar se tiče aktualne politične situacije in zanimiva tudi za ta čas.
Če kdo kje najde slovensko izdajo, naj mi sporoči - ne najdem je v nobeni knjižnici niti v antikvariatu.

Pred kratkim sem prebrala tudi Mikolaj Lozinski: Reisefieber
Dobra knjiga, čeprav ne tako dobra, da bi me navdušila.


http://cobiss2.izum.si/scripts/cobiss?u ... ec=1&sid=1
Aronia
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 9. 5. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Aronia » 09. Maj. 2009 14:23

Eh, vidim, da je potekla seja. Sem mislila, da ostane aktivna povezava. :oops: No, kar nekaj teh knjig je po knjižnicah. Saj sprašuješ za Zapiske neke Ane, ne?
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 11. Maj. 2009 8:39

Ja, hvala. Bom še brskala ali pač vprašala v knjižnici, če jo skrivajo kje v skladišču. :)
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
miikena
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1529
Na forumu od: 13. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a miikena » 11. Maj. 2009 15:57

Ne iskat pod specifično knjižnico, ampak pod povezavo cobib.si pa ti izpiše zalogo po knjižnicah, tko da se ti bo lepo izpisal, kam jo je treba it iskat :)
50001 Narodna in univerzitetna knjižnica, Ljubljana NC:0,1
50011 MKL, Slovanska knjižnica, Ljubljana NC:1
50086 MKL, Knjižnica Jožeta Mazovca, Ljubljana NC:9,14
50087 MKL, Knjižnica Prežihov Voranc, Ljubljana NC:14
50088 MKL, Knjižnica Šiška, Ljubljana NC:6,11
50090 MKL, Knjižnica Otona Župančiča, Ljubljana NC:12,19
50117 Matična knjižnica Kamnik NC:3,6
50152 Knjižnica Kočevje NC:4
50154 Knjižnica Ribnica NC:2
50168 Knjižnica Litija NC:3
50216 Knjižnica Jožeta Udoviča, Cerknica NC:5,7
50217 Knjižnica Domžale NC:4
50219 Mestna knjižnica Grosuplje

V vseh teh bi jo mogli met, spodi je pa še en kup knjižnic blo napisanih, sam nisem vsega kopirala.
Listen to the energy within. Go confidently in the direction of your dreams. Live the life you've imagined!
Uporabniški avatar
freaky
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 871
Na forumu od: 27. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a freaky » 15. Maj. 2009 15:24

Nisem zasledila, da bi katera objavila. Za vse ljubiteljice Jodi Picoult - Rojena iz tvojega življenja, zdaj snemajo tudi film. Verjetno je ta novica že dolgo časa zunaj, jaz sem jo šele zdaj odkrila, tako da ogled filma pride kmalu na vrsto.

Čeprav me precej moti, ker so spremenili konec. :eek: Ta po mojem mnenju da ravno pečat tej knjigi. Vseeno pa puščam opcijo, da bo film zadovoljiv. :wink:
How many years can some people exist before they're allowed to be free?
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Maj. 2009 11:14

O tej knjigi smo več debatirale v tisti prejšnji temi ... jaz sem bila med navdušenkami nad Jodi Picoult. :wink: V tej temi sem pa objavila tudi nekaj prispevkov o njenih drugih knjigah.
Glede filma - skoraj gotovo bo razočaranje. Ogledala si ga bom pa vseeno. Ne vem, s čim so prepričali Picoultovo, da je privolila v spremenjen konec ... :?
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
freaky
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 871
Na forumu od: 27. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a freaky » 16. Maj. 2009 12:48

No, saj se mi je zdelo, da bi bilo skrajno neverjetno, da še ne bi slišale za film. :D

Jaz sem do zdaj prebrala samo Rojena iz tvojega življenja od njenih knjig in bila navdušena. Zdaj so na vrsti še druge, vendar na žalost (nisem ravno dobra v angleščini :oops: ) je samo še Preprosta resnica prevedena v slovenščino. :(

Mene pa predvsem zanima, kako so spremenili konec. Nekako si ne predstavljam knjige brez takšnega konca. Prav tako sem v trailerju videla kar nekaj prizorov, ki jih v knjigi definitivno ni. In zaradi tega sem precej skeptična, kako bodo film speljali, kako bodo karakterji prikazani in predvsem, če bodo znali pokazati bistvo te knjige. No, pustim se presenetit.

Da ne bo samo o Picoultovi :wink: , jaz sem navdušena tudi nad japonskim pisateljem Haruki Murakami. Prebrala vse njegove knjige, ki so prevedene v slovenščino, najbolj pa mi je v spominu ostala Kafka na obali. Izstopa od ostalih treh (Norveški gozd; Ljubi moj sputnik; Južno od meje, zahodno od sonca). Je pa s to knjigo dobil češko literarno nagrado Franza Kafke. Priporočam. :wink:
Zadnjič spremenil freaky, dne 16. Maj. 2009 14:34, skupaj popravljeno 1 krat.
How many years can some people exist before they're allowed to be free?
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
Gost

Neprebrana objavaNapisal/-a Gost » 16. Maj. 2009 13:04

Punce, kje najdete toliko časa za tako obširne knjige in hitro branje? Mene zanima toliko knjig, tisoč me ji čaka na polici, pa nikakor ne pridem zraven - izkoristim poletje, več pa ne, ker študiram in čez leto berem to in ono v povezavi s faksom ... Računam na čas zaposlitve, ko bom cele popoldneve in večere brala :D
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Maj. 2009 15:35

freaky napisal/-a:No, saj se mi je zdelo, da bi bilo skrajno neverjetno, da še ne bi slišale za film. :D

Jaz sem do zdaj prebrala samo Rojena iz tvojega življenja od njenih knjig in bila navdušena. Zdaj so na vrsti še druge, vendar na žalost (nisem ravno dobra v angleščini :oops: ) je samo še Preprosta resnica prevedena v slovenščino. :(

Mene pa predvsem zanima, kako so spremenili konec. Nekako si ne predstavljam knjige brez takšnega konca. Prav tako sem v trailerju videla kar nekaj prizorov, ki jih v knjigi definitivno ni. In zaradi tega sem precej skeptična, kako bodo film speljali, kako bodo karakterji prikazani in predvsem, če bodo znali pokazati bistvo te knjige. No, pustim se presenetit.

Tudi jaz sem mislila, da ne znam dovolj dobro angleščine ... :wink: Ampak Picoultova me je tako navdušila, da sem se lotila in gre mi vedno bolje. Prebrala sem kakih 10 njenih knjig, manjkajo mi le še tri. Še vedno pa seveda rajši berem v slovenščini.

Glede filma ... očitno Picoultovi (še) ni uspelo priti iz klišeja avtorice ženskih romančkov, po katerih se snemajo ceneni televizijski filmi. Žal. Njeni romani namreč ponujajo veliko več kot solzavo zgodbo.
Gledala sem film, posnet po romanu The Pact in je bil čisto beden. Tale obeta malo več glede na igralsko zasedbo (Cameron Diaz, Alec Baldwin) ... obstaja upanje, da so debate o spremenjenem koncu le marketinška poteza, kako zvabiti k ogledu bralce knjige, ki jih bo pač zanimalo, kako se konča. In da spremenjen konec ne pomeni tudi happy-enda. Upanje umira zadnje. :?
Btw - bo to televizijski film ali pride v kinodvorane?
freaky napisal/-a:Da ne bo samo o Picoultovi :wink: , jaz sem navdušena tudi nad japonskim pisateljem Haruki Murakami. Prebrala vse njegove knjige, ki so prevedene v slovenščino, najbolj pa mi je v spominu ostala Kafka na obali. Izstopa od ostalih treh (Norveški gozd; Ljubi moj sputnik; Južno od meje, zahodno od sonca). Je pa s to knjigo dobil češko literarno nagrado Franza Kafke. Priporočam. :wink:

Brala sem le Norveški gozd, ki mi je bil sicer všeč, ne pa tako, da bi hotela brati tudi ostale njegove knjige. Kafko na obali že nekaj časa ogledujem v knjižnici in si jo mislim vzeti, ko ne bom našla nič drugega, kar bi me bolj pritegnilo.

MsN napisal/-a:Punce, kje najdete toliko časa za tako obširne knjige in hitro branje? Mene zanima toliko knjig, tisoč me ji čaka na polici, pa nikakor ne pridem zraven - izkoristim poletje, več pa ne, ker študiram in čez leto berem to in ono v povezavi s faksom ... Računam na čas zaposlitve, ko bom cele popoldneve in večere brala

Tri dni na teden delam cel dan in berem le kake pol urice zvečer v postelji, ostale dneve si sama razporejam delo in sicer tako, da zjutraj spim, popoldan delam in zvečer ter ponoči berem.
Mislim, da pridobim precej časa s tem, ker skoraj ne gledam televizije. Filmi me ne zanimajo, skoraj edino, kar gledam, so Razočarane gospodinje in poročila :D No, pa Eurosong. :wink:
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
freaky
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 871
Na forumu od: 27. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a freaky » 16. Maj. 2009 16:28

kr.ena napisal/-a:Btw - bo to televizijski film ali pride v kinodvorane?

Jaz žal ne vem.

Angleščina mi je pa že celo življenje (jah, govorim, kot da bi jih imela 50 :D ) trn v peti, ampak ja, enkrat je treba začet. :wink:

kr.ena napisal/-a:Brala sem le Norveški gozd, ki mi je bil sicer všeč, ne pa tako, da bi hotela brati tudi ostale njegove knjige.

Vsak ima svoj okus. Jaz se v njegovih knjigah izgubim, uživam v prepletanju realnosti in fikcije (predvsem v Kafka na obali), ko ne veš, kaj je res in kaj ni. Imaginarno je v njegovi interpretaciji nekaj povsem vsakdanjega. Predvsem pa obožujem knjige brez dokončnega odgovora. Ah, ja :)

MsN napisal/-a:Punce, kje najdete toliko časa za tako obširne knjige in hitro branje?

Jaz predvsem berem na poti do faksa in domov. Priznam, da sm šele pred kratkim (malo manj kot leto) začela bolj intenzivno brat, čeprav me čaka veliko učenja. Itak pa vem, da med vožnjo ne bom nič produktivna glede faksa, zato si jo popestrim s knjigami. Doma večinoma potem ne berem, ker so še druge stvari, če pa me kakšna knjiga ne izpusti, pa enostavno moram brati tudi takrat, ko bi se sicer morala učit. :oops:
How many years can some people exist before they're allowed to be free?
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 18. Maj. 2009 9:43

Vladimir Vertlib: Vmesne postaje
Lep in zanimiv roman.


Ha Jin: Čakanje
Tudi zelo lepo napisano. Preprosto, enostavno in očarljivo. Čisto drug svet od našega, a čustva so povsod enaka ...
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov