Ateizem

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

spermij
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 441
Na forumu od: 27. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a spermij » 17. Dec. 2007 18:21

Sem ateist in ne verjamem v obstoj Boga. Še nihče ni neizpodbitno DOKAZAL njegov obstoj. Začetek in konec. Preprosto.

Shanaxi napisal/-a:Tudi to mi ni jasno, kako nekateri zavračajo praznovanje nekih praznikov, kot je Božič, Velika noč... saj ni nujno da moraš biti striktno veren, da praznuješ te praznike... to je ena vrsta tradicije in se mi zdi lepo, da tistemu dnevu nameniš neko pozornost... če nič drugega pa vsaj postaviš tisto smrekico za Božič.

Božič in Velika noč sta krščanska praznika. Čemu bi jima posvečal pozornost, če mi kot ateistu ne pomenita ničesar? ;)
Sploh pa sta oba v današnjem času izkrivljena in povsem potrošniško usmerjena.
Uporabniški avatar
KittyKiss
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 345
Na forumu od: 28. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a KittyKiss » 17. Dec. 2007 18:30

Ko boš imel družino in otroke, ki bodo spraševal "zakaj pa jz ne dobim daril?,zakaj pa mi božička ne praznujemo?" "zakaj pa mi jajčk ne barvamo?" boš videl, da se da met trake praznike, ne zato da bi slavil jezusovo rojstvo al whatever ampak samo za zbliževanje družine :) Sj več kot 50% otrok do 10ga leta neve čemu se praznuje velika noč in kaj se je zgodil na Božič..
Druga pa je, da boš svoje otroke že od začetka učil, kako ogabna sta ta praznika, ker sta tako izkrivljena in potrošniško usmerjena in bosta naučeno v vrtcu in šoli govorila " božiček ne obstaja budale, to moj ati prav". :D
Uporabniški avatar
Mju
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 521
Na forumu od: 1. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Mju » 17. Dec. 2007 19:19

KittyKiss napisal/-a:Ko boš imel družino in otroke, ki bodo spraševal "zakaj pa jz ne dobim daril?,zakaj pa mi božička ne praznujemo?" "zakaj pa mi jajčk ne barvamo?" boš videl, da se da met trake praznike, ne zato da bi slavil jezusovo rojstvo al whatever ampak samo za zbliževanje družine :) Sj več kot 50% otrok do 10ga leta neve čemu se praznuje velika noč in kaj se je zgodil na Božič..
Druga pa je, da boš svoje otroke že od začetka učil, kako ogabna sta ta praznika, ker sta tako izkrivljena in potrošniško usmerjena in bosta naučeno v vrtcu in šoli govorila " božiček ne obstaja budale, to moj ati prav". :D


to je pomojem majčkeno zgrešeno, kje pa piše da ateisti za novo leto ne dobijo daril? a se morajo darila devat samo za božička? kaj pa dedek mraz? pa tut pomojem svojih otrok noben ne uči da je vera v boga fuj in fej. js recimo pač nisem za to, če bojo moji otroci želeli hodet k verouku, nej hodijo. božič sm pa že povedala da se mi zdi bol tradicija in ni treba da se ga praznuje strogo versko :)
spermij
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 441
Na forumu od: 27. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a spermij » 17. Dec. 2007 20:01

KittyKiss napisal/-a:Sj več kot 50% otrok do 10ga leta neve čemu se praznuje velika noč in kaj se je zgodil na Božič..

Običajna noč.
Uporabniški avatar
Platonic love
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 28
Na forumu od: 27. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Platonic love » 18. Dec. 2007 10:20

jullia_ napisal/-a:zakaj bi bilo pa lažje in ceneje bit ateist? ok, prišparaš na ovčkah za v jaslice in barvi za pirhe :). sicer je pa pomoje lažje biti resnično veren, kot pa ateist, ker se potem lahko zanašaš na to, da bo že nekdo drug poskrbel zate in se tolažiš, da ti je vse namenjeno, kar te doleti.

Sploh nisi razumela posta, ki sem ga napisala! S tem, da je danes lažje biti ateist kot včasih, ni bilo mišljeno to, da skozi praznike prideš ceneje, ker ti ni potrebno kupiti jaslic... ali kot si rekla, da bo nekdo drug poskrbel zate. Moj post je ciljal na čisto drugo stvar in sicer na 'družbo', ki te danes ne "ožigosa" če rečeš, da si ateist. Predstavljaj si, da živiš v času 100 let nazaj, ko je bila družba nepopustljivo verna in da takrat izjaviš, da ne verjameš v Jezusa in da ne praznuješ nobenega verskega praznika... kaj bi bilo s teboj??? V veliki meri bi bila izobčena iz družbe, označili bi te za malce moteno osebo in na koncu bi te še označili za skrajno primitivno in nekultivirano osebo, ker "nimaš" spoštovanja do vere.

Kaj pa je danes??? Danes lahko župniku v obraz rečeš, da kvasi neumnosti, pa ti zaradi tega ne bo smel ničesar storiti. Krščanstvo in njegove praznike (obrede) lahko označiš za navadni "larifari", pa boš zaradi tega kvečjemu izpadla precej "in", ker kot sem že v prejšnjem postu omenila, je danes kar moderno, če rečeš, da si ateist. Medtem ko se na vernike gleda kot na "zaostale", "nazadnjaške" ljudi, ki ne znajo razmišljat s svojo glavo.

Toliko o tem kako se je "krog" obrnil. Danes je praktično z verniki tako, kot je bilo včasih z ateisti (ok, ne glih tako, ampak precej blizu). Se pravi, mislila sem na družbo!
Uporabniški avatar
Infinity
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 81
Na forumu od: 13. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Infinity » 18. Dec. 2007 10:27

spermij napisal/-a:
KittyKiss napisal/-a:Sj več kot 50% otrok do 10ga leta neve čemu se praznuje velika noč in kaj se je zgodil na Božič..

Običajna noč.

Hmm :? Meni se zdi pomembno, da ne glede na tvojo versko ali neversko opredeljenost, otroku predstaviš kaj naj bi bilo na tisti dan... že zaradi same razgledanosti! Recimo, da mu iz zgodovinskega (ne verskega) stališča poveš, da se na tisti dan praznuje Jezusovo rojstvo. To, da je zate ta praznik navadna noč kot vse ostale, je to tvoja stvar, ampak ne otrokom prestavljat tega kot nekaj "neumnega" oz. kot praviš "običnega"... ker otroku moraš dopustit možnost, da si sam izoblikuje mnenje o teh stvareh. Jst recimo tudi nisem verna, ampak bom kljub temu svoje otroke seznanila kaj vsi krščanski prazniki pomenijo... ker to se mi zdi zelo pomembno... kot sem že rekla, zaradi same razgledanosti!
Uporabniški avatar
Shanaxi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 59
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: v njegovem objemu

Neprebrana objavaNapisal/-a Shanaxi » 18. Dec. 2007 10:43

Jst mislim, da še tako strikten in zvest ateist včasih začuti neko višjo silo - imanentni bog.

Reči da ste ateisti, ker vam krščanstvo kot tako ni všeč, je za moje pojme skrajno neracionalno razmišljanje. Koliko je takih ateistov ki jih osebno poznam, ki po eni strani poudarjajo brezboštvo, vendar po drugi strani "častijo" neke druge stvari, ki izhajajo iz drugih verstev. Recimo, dosti takozvanih ateistov verjame v reinkarnacijo... to pač ne izhaja iz krščanstva ampak iz drugih verstev (budizem, hinduizem). To je za moje pojme posledica nerazgledanosti o tem kaj Ateizem sploh pomeni.

V bistvu bi bilo zanimivo, če bi nekateri povedali, kateri je tisti največji razlog, da ste ateisti. Ste se držali le ene dogme in poudarili morebitne napake v njej ali ste poskusili spremeniti določene definicije Boga, pa vam nobena ni odgovarjala? Ali drugače - ste sploh resno razmislili malo izven "bradatega moža nad oblaki", preden ste rekli, da je to smešno? Ste se sploh potrudili okoli tega vprašanja ali vam je zadeva tako smešna, nesmiselna, da sploh ni vredna razmisleka?

Jst mislim, da je potrebno imeti malce več pojma o tako "delikatni" zadevi, preden se začnete opredeljevat v kateri "koš" spadate. Ne pa tako na "horuk" -> sem ateist :?
Zadnjič spremenil Shanaxi, dne 18. Dec. 2007 10:51, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Lopatka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 166
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lopatka » 18. Dec. 2007 10:45

spermij napisal/-a:Sem ateist in ne verjamem v obstoj Boga. Še nihče ni neizpodbitno DOKAZAL njegov obstoj.

Prav tako tudi noben ni neizpodbitno DOKAZAL njegov neobstoj :wink:
Uporabniški avatar
Lourd
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 33
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Lourd » 18. Dec. 2007 10:53

Shanaxi napisal/-a:V bistvu bi bilo zanimivo, če bi nekateri povedali, kateri je tisti največji razlog, da ste ateisti. Ste se držali le ene dogme in poudarili morebitne napake v njej ali ste poskusili spremeniti določene definicije Boga, pa vam nobena ni odgovarjala? Ali drugače - ste sploh resno razmislili malo izven "bradatega moža nad oblaki", preden ste rekli, da je to smešno? Ste se sploh potrudili okoli tega vprašanja ali vam je zadeva tako smešna, nesmiselna, da sploh i vredna razmisleka?

Mene odbija že to, da v veri nekaj moraš verjeti, in da se o tem ne smeš spraševati. Potem pa začnem razmišljat, da tako vsemogočno in dobrosrčno bitje enostavno ne more obstajat, ko pa je med nami toliko nasilja in klanja in česa vse še ne...
Frenkie
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1227
Na forumu od: 4. 2. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Frenkie » 18. Dec. 2007 11:11

Lourd napisal/-a:Mene odbija že to, da v veri nekaj moraš verjeti, in da se o tem ne smeš spraševati.

Temu se reče dogmatika! Sprejmeš neke temeljne aksiome in na podlagi njih začneš graditi filozofijo sveta. Recimo dogmatika v krščanstvu je aksiom o pravičnem troedinem bogu, pa aksiom o izvirnem grehu, aksiom raja... Dogma joge je aksiom o dualističnosti materije in zavesti, aksiom karme, ki se jo mora človek rešit itd.

Sedaj tudi ti ni treba sprejet nobenega aksioma oz. nobene dogme in si ateist. Opiraš se zgolj na logiko in živiš po "občutku". To pa za moje pojme ni najbolje, saj ima tudi logika luknje, za čustva pa itak vemo, da posredujejo slabe in nepopolne informacije, če ne celo napačnih.
Uporabniški avatar
Shanaxi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 59
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: v njegovem objemu

Neprebrana objavaNapisal/-a Shanaxi » 18. Dec. 2007 11:20

Lourd napisal/-a:Mene odbija že to, da v veri nekaj moraš verjeti, in da se o tem ne smeš spraševati.

Ok, sej je prav da te odbija. Ampak ne moreš le slepo verjeti le v en zaključek, ampak v eno (smiselno) celoto, ki privede do tega zaključka. Samo brezpredmetna vera (sploh v nek detajl) je le vraževerje!
Uporabniški avatar
Schatzika
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 21
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Schatzika » 18. Dec. 2007 11:25

Shanaxi napisal/-a:Ampak ne moreš le slepo verjeti le v en zaključek, ampak v eno (smiselno) celoto, ki privede do tega zaključka.

Kdo to pravi? Bog? Hmm ne... Nikoli ne smeš verjeti popolnoma! Vsakič, ko imaš čas pomisliti, da morda ne drži, je to v bistvu tudi tvoja dolžnost, če kaniš napredovati.

Frenkie napisal/-a:To pa za moje pojme najbolje, saj ima tudi logika luknje, za čustva pa itak vemo, da posredujejo slabe in nepopolne informacije, če ne celo napačnih.

Če te omejitve razumeš in jih upoštevaš, si po moje na dobri poti. Sicer nisi pravi ateist, ker si v verskem pomenu pravzaprav agnostik, ampak za povprečnega vernika si še vedno ateist, ker se ti zdi, da bog najbrž ne obstaja že zato, ker po njem ni nobene potrebe.
Uporabniški avatar
Shanaxi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 59
Na forumu od: 18. 11. 2007
Kraj: v njegovem objemu

Neprebrana objavaNapisal/-a Shanaxi » 18. Dec. 2007 11:32

Schatzika napisal/-a:Kdo to pravi? Bog? Hmm ne... Nikoli ne smeš verjeti popolnoma! Vsakič, ko imaš čas pomisliti, da morda ne drži, je to v bistvu tudi tvoja dolžnost, če kaniš napredovati.

Prav imaš. Dvom je zdrav.
Ampak pod "slepo" verjet nisem mislila na vero v togo zasnovano teorijo.
Mislila sem na to, da ti občasno drugega ne preostane kot "slepa" vera. Ateizem je tudi "slepa" vera v tem kontekstu. Odločitev, ki je morda nedokazljiva, ampak se je vseeno trdno držiš.

Izjemno redka alternativa pa je agnosticizem, ki pa je pravzaprav obupanje nad dvomom. Če je to bolje kot "slepa" vera - dvomim.
Uporabniški avatar
ghotic_girl
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 10. 11. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ghotic_girl » 18. Dec. 2007 12:20

Če res ne obstaja neka višja sila (recimo bog) kako je potem vse to okoli nas nastalo? Kako si potem razlagate nekatere pojave? Čemu potem verjetje v boga? Čemu Veliki pok? Čemu tolikšno in prav takšno vesolje? Čemu Inteligenca? Čemu...

Jst mislim da je čisto prav da obstajajo tudi takšne vede ki se ukvarjajo s takšnimi vprašanji. Humanistične vede gredo lahko do tja, kamor nek znanstvenih (recimo fizik) ne more oz. ne sme. V nekih humanističnih vedah se lahko predpostavlja, lahko dogmatizira, lahko filozofira... to je za moje pojme povsem legitimen proces. Z povsem legitimnimi rezultati.

Reči, da je recimo znanost kaj več od religije je zame patetika, ker tudi znanost ne zna odgovorit na marsikatera vprašanja.
Uporabniški avatar
Letty
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 79
Na forumu od: 6. 12. 2007
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Letty » 18. Dec. 2007 12:35

^^ kaj res misliš da naravoslovne znanosti nimajo odgovora na ta tvoja vprašanja??? Evo, ti jih bom jst dala:

ghotic_girl napisal/-a:Čemu potem verjetje v boga?

Zaradi težnje zgodnjih primitivnih oblik družb k pojasnjevanju pojavov, o katerih niso vedeli nič več kot to, da obstajajo. Če vidiš nekaj "fantastičnega" (recimo strelo ko grmi) lahko ponudiš znanstvene odgovore le tedaj, ko o pojavu veš dovolj. Danes vemo dovolj, vzporedno pa je (sem prepričana da ravno zato) tudi filozofija Boga proglasila za mrtvega.

ghotic_girl napisal/-a:Čemu Veliki pok?

Odgovor na to je enostaven: ne vemo niti, ali se je Veliki pok res zgodil, vemo pa, da teorija, ki ga opisuje, daje daleč najbolj natančno sliko sedanjosti v primerjavi z drugimi teorijami. Prepričana sem, da bodo teorije poenotenja, ko bodo dovolj daleč (po mojem mnenju, da bo to prej kot v 100 letih), znale našteti tudi možne scenarije pred Velikim pokom, jasno pa je, da se informacija skozi "začetek časa" ne ohranja, tako da se bomo pač morali sprijaznit s tem, da ne moremo vedeti, kaj je bilo prej.

ghotic_girl napisal/-a:Čemu tolikšno in prav takšno vesolje?

To vprašanje je zelo podobno vprašanju "čemu je krog okrogel?". Zakaj je vesolje takšno kot je, je posledica Velikega poka. Za kaj več si preberi kakšno knjigo na to tematiko (ker tukaj bi lahko pisali cele romane o tem).

ghotic_girl napisal/-a:Čemu Inteligenca?

Čist easy! Zato, ker ponuja evolucijsko prednost. Ogromno prednost! Pravzaprav se je še bolje vprašati, zakaj tako kompleksni in občutljivi organizmi, kot so višje razviti sesalci, dejansko tako dobro preživijo vsem okoljskim tegobam navkljub? Odgovor je seveda v inteligenci, ki omogoča socialno evolucijo, pri kateri ne potrebuješ tisoč generacij za odpravit pomanjkljivost, ampak eno samo, včasih, dve, včasih tri. To pomeni v povprečju vsaj petstokrat hitrejši razvoj in posledično petstokrat hitrejše prilagajanje okolju. Zato inteligenca! Ali pa, če hočeš, na drug način: če bi bila inteligenca evolucijski minus, potem je zagotovo ne bi imeli!

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov