Zdravo življenje

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Lainy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 53
Na forumu od: 30. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Lainy » 02. Apr. 2009 20:14

Jaz bi ti svetovala vegansko prehrano. Mislim, da se je na tem forumu že pišalo o veganstvu. Pri tem je dobro to, da zaužiješ maščobe, ki so koristne telesu, veliko sadja in zelenjave v surovi obliki :!: , OH v polnozrnati obliki (sploh kakšen esenski kruhek je priporočljiv, saj neverjetno pospeši prebavo in te zelo nasiti že ob majhnih količinah). Seveda je pa treba paziti tudi tukaj na preveč sladkorja in soli.

Glede vode je tako, da se v želodcu praktično ne zadržuje in se izloči v nekaj minutah. Tako, da lahko zaužiješ hrano po pitju vode prej kot v 30 minutah.

Treba se je pa migat na žalost noben kilogram ne gre tako hitro dol kot pa z gibanjem. Kolesarjenje je sploh super!

Saj bo šlo, samo volje ne izgubiti na poti. Pa naj ti tak način zdravega življenja ostane za zmeraj, ker je zelo koristno pa še ni treba kaj preveč se vsako pomlad pretegnit glede postavce, ker itak že ceu let delaš na tem :)
Uporabniški avatar
Lainy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 53
Na forumu od: 30. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Lainy » 02. Apr. 2009 20:25

Ja pa še nekaj sem pozabila- zelo pomaga tudi kombiniranje živil. V knjižnicah imaš ogromno gradiva glede tega. Gre se pa v osnovi za to, da ne kombiniraš med seboj OH z beljakovinami in mislim, da tudi maščob z OH. Torej ješ npr. ribo z veliko zelenjave; krompir z zelenjavo; na kruh ne mažeš paštete lai obložiš s sirom/salamo ampak namažeš vege pašteto, dodaš popečen tofu ipd.
Meni je to pomagalo-sicer strokovnaki ne verjamejo v njeno učinkovitost, ampak dejstvo je da so ljudje tam zunaj, ki jim je s tem uspelo neverjetno izboljšati postavo, izgubiti tiste kilogramčke, med njimi tudi moja mami :)
bloom*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 114
Na forumu od: 7. 3. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a bloom* » 30. Apr. 2009 23:40

Nečesa ne razumem- v čem je slabost mleka? Brez mleka jaz ne morem živet, mesa npr. sploh ne jem veliko, ampak mleko pa je obveza za zajtrk in večerjo. Zdaj sm pa prav žalostna.. :(
lelija
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 340
Na forumu od: 18. 3. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a lelija » 01. Maj. 2009 20:08

:)
Zadnjič spremenil lelija, dne 21. Avg. 2009 0:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 01. Maj. 2009 22:41

lelija napisal/-a:6. meso, sploh rdeče je potebno jesti zaradi železa.


Samo v vednost:

Živilo / železo g/100 kCal
Mleta govedina 0,69 g
Timijan 44,75 g
Peteršilj 17,20 g
Špinača 15,52g
Solata, zelena 5,73 g
Rukola 5,84 g
Stročji fižol 4,69 g
Soja 2,97 g
Bučna semena 2,77 g
Rdeči fižol 2,25 g
Pšenica (durum) 1,04 g
Špageti (polnozrnati) 1,04 g
Mandeljni 0,74 g
Koruza 0,56 g
Mleko 0,06 g
Materino mleko 0,04 g

lelija napisal/-a:10. Brez soli človek ne more živeti!


Kar pa ne pomeni, da je treba jedi ''dodatno'' solit. Jst že 6 let ne solim nobene jedi, ki jo pojem, pa sem še vedno živa in zdrava.
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
lelija
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 340
Na forumu od: 18. 3. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a lelija » 01. Maj. 2009 23:52

:)
Zadnjič spremenil lelija, dne 21. Avg. 2009 0:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Lainy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 53
Na forumu od: 30. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Lainy » 02. Maj. 2009 17:39

To, da telo lažje vsrka železo iz mesa je tako-tako. Mogoče je temu tako, mogoče ne. Počakajmo 5 let pa bodo znanstveniki govorili drugače (vedno pa je za denarjem kapital, ki podpira raziskavo in ima svoj namen)
Vendar pa to ne pomeni, da človek, ki uživa zgolj rastlinsko hrano ne dobi zadosti železa.
Če se zanašamo na tezo: iz mesa telo lažje dobi železo, iz rastlinske hrane pa je absorbcija manjša to pomeni le, da potem poješ več zelenjave oz. rastlinske hrane. Zadeva je zelo podobna paradižnikovim učinkom, za katerega pravijo, da lažje dobi telo potrebne sestavine, če je paradižnik toplotno obdelan, a to potlej pomeni le to, da je treba pojesti več surovega za enak učinek.

Mleko pa poleg tega, da ti v želodcu naredi eno samo zmedo, človek nima več encima za njegovo prebavljanje(nekateri so na to zelo občutljivi in telo zazna-> intoleranca na mleko) in pa še jemlje kalcij iz telesa natančneje iz kosti od tod pa tudi eden izmed razlogov za osteroporozo.

No, zdaj pa le popljuvajte moj mnenje :P Sama sem zadeve dosti raziskala, prebrala nasprotujoča mnenja in izluščila tisto, za kar se mi zdi najbolj logično. Vsak naj se pa zanaša na svoje informacije in občutke pa bomo vsi srečni :)
lelija
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 340
Na forumu od: 18. 3. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a lelija » 02. Maj. 2009 21:35

:bia:
Zadnjič spremenil lelija, dne 21. Avg. 2009 0:29, skupaj popravljeno 1 krat.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 03. Maj. 2009 8:42

lelija napisal/-a:Ti lahko poješ več rastlinske hrane, problem je samo da bi morale biti te količine ogromne, da bi imel zadosti zaloge železa.


No, no, ne pretiravi. Malenkost več jih je treba pojest, ne pa ogromno. Vitamin C, vitamin A in vitamin B2 pospešujejo absorbcijo železa, tko da morš le pravilno kombinirat hrano, ne pa jest kot pujs.
lelija
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 340
Na forumu od: 18. 3. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a lelija » 03. Maj. 2009 12:33

:fastfood:
Zadnjič spremenil lelija, dne 21. Avg. 2009 0:28, skupaj popravljeno 1 krat.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 03. Maj. 2009 12:39

Jap, to je pa res. Še posebi če maš recimo močne menstruacije... (moja mami jih je mela, je bla vegetarijanka, je jedla predvsem junk in je na konc mela tko slabo kri, da je mogla na injekcije). Jst sm sam hotla povedat, da si lahko tut zdrav vegetarijanc :)

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov