Vegetarijanstvo

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

sirova štručka
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5990
Na forumu od: 9. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a sirova štručka » 28. Jul. 2010 20:29

...
Zadnjič spremenil sirova štručka, dne 05. Dec. 2016 20:04, skupaj popravljeno 1 krat.
katja_t_1980
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 342
Na forumu od: 16. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a katja_t_1980 » 28. Jul. 2010 20:34

Bom še enkrat napisala :lol: :

Kar se tiče pomanjkanja hemoglobina: Tudi zdravniki so samo ljudje, ki se zanimajo za nova odkritja ali pa se pač ne. Pred 15 leti so ti ob pomanjkanju res mnogi zdravniki priporočali, da ješ čimveč rdečega mesa, jeter ipd. (doživela na lastni koži), danes pa vedno več zdravnikov na podlagi novih spoznanj priporoča brezmesne vire železa skupaj s C vitaminom, da se bolje izkoristi (spet govorim iz lastnih izkušenj - me je zanimalo, kaj menijo trije zdravniki, s katerimi sem se pogovarjala, o tem, kje dobiti železo).

in za McLarnovca:

:D Potem pa kaksno znanstveno raziskavo oz. vir za svoje trditve navedi,da mi dokazes,da imas prav in da ne isces samo izgovorov za jest meso. Bom z veseljem prebrala. Hkrati pa ti lahko tudi jaz povem za vire,ki potrjujejo moje trditve.
Rada imam vse živali, celo človeka.
Samo en razlog je, da sem rojena v človeškem telesu - da lahko dosežem pravice za VSE živali.
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 29. Jul. 2010 8:32

McLarnovc napisal/-a:Tole pa...no ja... Od zdravnikov, ki so zaposleni v bolnici, bi človek pričakoval, da vejo kaj počnejo in kaj govorijo a? :roll:


Hm. Tysia ima že nekaj časa občutek, da je lajna. :o :D
Če te zanima moje nadaljno mnenje, si preberi 2.odstavek v postu, kjer sem citirala Mateja, to je post pred tabo. Trilili tralala hopsasa. :)

----------------------------
Je pa baje res, da obstajamo različni tipi ljudi, z različnimi presnovnimi zmožnostmi, z odtenki različnimi ph ji v prebavilih, ipd. In dejstvo je (vsaj na podlagi enega primera, ki ga jaz poznam), da nekateri ljudje res ne morejo brez mesa ob "naravni" prehrani, brez dodatkov. Pa najsi bo to posledica kakšne bolezni ali pa res samo tipa ljudi. Poznam žensko, ki je postala "vseznalka" na področju vegetarijanstva in dietetike, ker si je tako želela biti vegetarijanka. Probala je vse možne kombinacije, pa se je baje konstanstno slabo počutila, imela nizek hemoglobin (po mislim da dveletnem vegetarijanstvu, s tem, da je po njenih besedah jedla dovolj sadja, zelenjave, soje, oreškov, semen, žitaric, stročnic in celo alg ter seveda mlečnih izdelkov), bila non stop lačna... Nato je začela z dodatki ter z enim baje da zelo neokusnim sirupom (železo) ob sočasnem vegetarijanstvu, si dvignila hemoglobin na normalno raven in obenem še vedno ostala "volčje lačna" ter se redila. Nato pa je obupala in začela nazaj jesti meso (mislim, da je omenila, da ga sedaj je 3krat tedensko), počutje se ji je izboljšalo, shujšala je, hemoglobin pa je brez dodatkov na normali.

Mislim, da ni dobro preveč posploševati, da je pa za vse možno vegetarijanstvo ter da bi ob tem lahko kvalitetno preživeli. Menim pa (in mislim, da raziskave govorijo v moj prid; nimam pa trenutno nobene pri roki, ki bi jo plasirala sem :) ), da bi večina populacije lahko kvalitetno in zdravo preživela ob uravnoteženem, individualno prilagojenem vegetarijanstvu. (Baj d mim, poznam presnojedko, ki je veganska presnojedka že nekaj čez 20 let, je videti zdrava kot riba, polna energije in baje na precej boljšem, kot je bila prej, kot vsejedka. Je pa presno sadje in zelenjavo, semena in oreške. That's it, that's all. :D Si lahko mislite, še mlekeca in jajčekov ne zaužije? Pa kako preživi, bejba? ;) )
brezlj
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 21
Na forumu od: 30. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a brezlj » 04. Avg. 2010 15:49

Sem vegetarijanec in kar precej časa hodim na fitnes. V zadnjem času mi prijatelj na fitnesu priporoča, naj si kupim Pas ponudnik hrane. Pa vendar me zanima, če mi lahko kreatin kako škodi, glede na to, da ne jem mesa. Vsak nasvet bi mi glede še kako prav prišel, še preden začnem z jemanjem.
Zadnjič spremenil brezlj, dne 22. Okt. 2014 14:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 04. Avg. 2010 15:58

Se ti bojo jajca posušila in odpadla....

:lol:
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 04. Avg. 2010 16:22

brezlj napisal/-a:Sem vegetarijanec in kar precej časa hodim na fitnes. V zadnjem času mi prijatelj na fitnesu priporoča, naj si kupim kreatin. Pa vendar me zanima, če mi lahko kreatin kako škodi, glede na to, da ne jem mesa. Vsak nasvet bi mi glede še kako prav prišel, še preden začnem z jemanjem.


Glede kreatina pa je tako: kreatin je varen in sploh ni škodljiv. Tukaj ni nobene bojazni. Je pa res, da boš moral vsak dan vase spraviti 4-6 litrov vode. Pa zavedaj se, da kreatin ni čudežno zdravilo, ki ti bo povečalo mišično maso za vedno. Mogoče sploh ne boš opazil nobenega efekta...Če že imaš relativno dosti mišične mase, potem mislim da bo napredek kar dober. Pač poizkusi in boš sam videl kakšni so rezultati.

Zraven kreatina pa ti močno priporočam BCAA. BCAA bo preprečil razpad mišic po treningu, sploh, če delaš veliko kardia. BCAA je pravzaprav nujen če želiš, da pride do mišične rasti. Jaz ga imam v prahu in okus je naravnost grozen, zato ti priporočam, da kupiš kapsule, če se odločiš za nakup.

Se pa bojim, da boš brez mesa zelo zelo težko pridobil na mišični masi, če je to tvoj namen.
Uporabniški avatar
SchneeEule
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 118
Na forumu od: 12. 8. 2009
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a SchneeEule » 04. Avg. 2010 17:31

McLarnovc napisal/-a:Se ti bojo jajca posušila in odpadla....

:lol:


govoriš iz lastnih izkušenj? :eek: :D
There are always a few people doing it in a way weird enough to grab my attention.
tralala
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 19
Na forumu od: 12. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a tralala » 04. Avg. 2010 20:51

Ojoj... to mi je vedno tako smešno kdaj brat na kakemu forumu kaj se vse uspe izreči na tematiko vegetarijanstvo... hahaha... sej ponavadi tega ne berem, ampak zdaj nimam kaj delat v službi...

malo off topic: v bolnicah ti definitivno ne dajejo hrane, ki bi bila primerna za bolnike: na lastne oči vidla in večkrat slišala kako diabetikom dajejo tortice s sladkorjem, ipd. Ali pa kako v kliničnem centru medicinske sestre kradejo tortice in pol mešajo une sladice in nosijo bolnikom prazne krožnike... res bolano.... sicer to nima veze...


no, sicer... mislim, da smo si ljudje različni in sigurno nekomu ustreza bolj ena doleočena vrsta hrane, drugemu druga (pa ne mislim na okus hrane). Sem pa 100%, da običajen športnik ali fizični delavec čisto lepo preživi oz. zdravo živi tudi na vege hrani.

Res ne razumem, kako ste lahko nekateri tako zadrti in non stop neki pametujete kako je tak način prehranjevanja škodljiv... pa ne mislim samo tle na forumu... ampak na splošno. Meni je že tolko ljudi kdaj utrujalo s tem... "ej, dej brigaj se za svoje probleme, ne za nekaj kar sploh ni problem...." mislim... js nikoli ne pametujem ljudem, ki jejo meso, da je to škodljivo... in ne vem še kaj vse...

Edini stvari, ki nasprotujem je seveda načinu kako imajo te boge živali zaprte in kako na splošno mučijo živali pri prevozu ipd.ali pa kako kak psihopatski kmet, mora žival mučit preden jo ubije, ker je tako zabavno...

Sicer pa že 15 let ne jem mesa... (ok kdaj me kdo "prisili" jest ribe... in se mi ne da neki komplicirat in enemu človeku sveta podret). Torej meso so me silili jest tam nekje pred 7mim letom starosti, kolikor so mogli... pol so me seveda pustili, da sama odločam o hrani. Ne jem mesa, ker mi je ogaben okus... in hkrati mi je pol vse skupaj postalo ogabno v zvezi z mesom... Ne jem niti raznih sojinih klobas in paštet ipd, ker mi je prav tako ogabno... pa še marsičesa... in sem živa, predvsem zdrava, kri imam vedno vredu...

Vsakega, ki poznam, da je vegetarjanec, ali celo da še jajc ne je je popolnoma zdrav in vsak trdi, da se dosti boljše počuti odkar je vegetarijanec... Sicer je mogoče to slučaj...

Mi je pa blo ful lepo videt pred časom na tv, ko so kazali kako majo zdaj po teh velikih hlevih za krave v Skandinaviji (ali samo Švedski) take ogromne krtače (kot une pri avtopralnicah) za krave in pol so se une krave prav prerivale katera bo pod krtačo in so se mele prav fajn :)
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 04. Avg. 2010 21:04

tralala napisal/-a:
Mi je pa blo ful lepo videt pred časom na tv, ko so kazali kako majo zdaj po teh velikih hlevih za krave v Skandinaviji (ali samo Švedski) take ogromne krtače (kot une pri avtopralnicah) za krave in pol so se une krave prav prerivale katera bo pod krtačo in so se mele prav fajn :)


No, da te ''razveselim'', te krtače imajo bolj ušmekane goveje farme tudi pri nas, sem jih že videla. Ampak so bolj izjema kot pravilo, in to se vidi res pri ''ta fajn'' farmah.
katja_t_1980
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 342
Na forumu od: 16. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a katja_t_1980 » 04. Avg. 2010 21:23

//4t3j napisal/-a:Se pa bojim, da boš brez mesa zelo zelo težko pridobil na mišični masi, če je to tvoj namen.


Ne vem, no, moj mož (ki je ovo-lakto vegetarijanec) je v zadnjem letu in pol, odkar več fizično dela, kar dosti mišic na rokah pridobil. Ima zdaj vsaj kaj za prijeti. :D Preden je začel več fizično delati, je bil pa ves suhcan, kot kost in koža. Tudi meni se je po pol leta fitnesa (in tudi vege prehranjevanja) povečala mišična masa.
Tako da se da tudi z ustrezno vege hrano pridobiti mišično maso.
Če poješ dovolj aminokislin, določenih vitaminov in mineralov, očitno ni problema.
Rada imam vse živali, celo človeka.
Samo en razlog je, da sem rojena v človeškem telesu - da lahko dosežem pravice za VSE živali.
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 04. Avg. 2010 22:23

Seveda se da, ampak je veliko težje oz. bolj dolgotrajen proces. Vse se da, če se hoče, je pa težje brez mesa. :wink:
suomi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 49
Na forumu od: 3. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a suomi » 05. Avg. 2010 7:30

Ma sej sploh ni tolk v hrani, ampak v genetiki. Enim pač nič ne pomaga, ne kvihtanje, ne beljakovine, ne preh. dodatki,... ;)
Za fanta, ki se je odločil, da ne je mesa in razmišlja o kreatinu. Kaj pa vem, če si na poti zrave prehrane, razmišljanja in telesna vadbe, nima smisla vase dajat te dodatke. Telo se odziva samo na pravo hrano! Vsi sintetični, anorganski dodatki (vitamini, minerali,...) ne pomagajo telesu, ampak se samo nalagajo v telo. Ti fitness dodatki ponavadi dajejo kratkotrajne rezlutalte (dostikrat samo zadrževanje vode v mišicah), tko da pomojem se to ne splača. Aja pa še tole poznam 'frutarijanca', ki je samo sadje (oz. vse kar ima peške) in ime zelo lepo mišičasto postavo, pa nič ne kvihta, od rekracije samo teče. To pa še mene preseneča ;)
Uporabniški avatar
McLarnovc
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1778
Na forumu od: 26. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a McLarnovc » 07. Avg. 2010 8:44

SchneeEule napisal/-a:
McLarnovc napisal/-a:Se ti bojo jajca posušila in odpadla....

:lol:


govoriš iz lastnih izkušenj? :eek: :D


Ne. :D
...mini kikle nosjo vse, topless pa ne. Js pa vem zakaj to je...kolena majo vse...gor pa ne...
Uporabniški avatar
Ava_
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 16
Na forumu od: 12. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Ava_ » 13. Avg. 2010 0:54

Tole pa je predebatirana tema, I see. . :D Sama sem vegeterijanka že cca. 5 let in nisem nikoli mela bistvenih problemov. Kkšna slabokrvnost, ampak to se mi je dogajalo že tudi v mesojedih dnevih + v genetiki jo imam tko, da je to dost irelavantno, tko da nevem zakaj o tem blebetam :D

Mi gre pa na živce, ko se folk v to vtika v smislu "zakaj ne ješ mesa?!", isto bi lahko jz vprašala "zakaj ga pa ti ješ?" .. Pa tudi razne propagande za vegeterijanstvo - stojim za njimi (razen dejanskimi neumnostmi), vendar pa še nikol nisem nikogar k temu spodbujala, to je odločitev za katero se mora človek sam odločiti.
suomi
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 49
Na forumu od: 3. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a suomi » 13. Avg. 2010 9:48

Ava_ jaz te čist zastopim! ;) Sem vege 15 let. In 15/10 let nazaj je blo še tolk bolj čudno kot danes. Mene je folk skos provociral, sam sem jih jaz nazaj :) Dons je to že čisto drugače, je skos več vegetarijancev, veganov, poznam celo fruit-erjana. Tko da ... Bistveno je da ješ raznoliko, zdravo prehrano in jaz vem da sem na dobro poti. Ko gledam vstnice kakšne probleme z zdravjem imajo že ene pri teh letih in kako zgledajo starejše kot so. Ni vse hrana, pripomore pa lahko veliko. Je tudi stres, ki naredi svoje.

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov