Vegetarijanski recepti

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Če primerjam naštete skupine izdelkov, dnevno pojem največ:

jajc
5
9%
mlečnih izdelkov
42
75%
sojinih izdelkov
0
Brez glasov
stročnic (npr. fižola, graha, leče, čičerike)
3
5%
različnih semen (npr. bučnih, sončničnih)
0
Brez glasov
različnih oreškov (npr. mandljev, orehov, lešnikov, arašidov)
3
5%
seitana
0
Brez glasov
beljakovinsko bogatih žitaric (npr. kvinoje, ajde, rjavega riža, amaranta)
3
5%
Skupaj glasov : 56

Uporabniški avatar
passiflora
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 182
Na forumu od: 18. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a passiflora » 31. Mar. 2011 23:01

Glede na to, da je narejen iz čičerke, je nekaj takega kot pasulj.
Ful zdrži. Komot ga imaš več dni, čeprav meni ne zdrži nikoli več kot 4 dni,
ker ga imam tako rada, da ga hitro pojem. =)

Aja, to govorim za domačega, ne tistega iz trgovine.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 02. Apr. 2011 7:33

A imaš kašn dober preverjen recept?
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 02. Apr. 2011 10:23

Moj namaz iz čičerike, ki je bil improvizoriš sicer in ne humus, je bil po enem tednu v hladilniku še čisto okej in za jest. Konzervirala sem ga samo s soljo in malce limoninega soka. Sem ga pa del že zmrznila in če ga odtajam čez noč v hladilniku je naslednji dan čisto okej za jest, ni nič odvečne vlage al pa kristalčkov not.
Uporabniški avatar
passiflora
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 182
Na forumu od: 18. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a passiflora » 15. Apr. 2011 21:42

Ok, recimo dobro skuhaš čičerko, posebej v pečici fajn spečeš na pol prerezan melancan (da bo čisto mehko meso), izdolbeš melancanovo meso in ga dodaš kuhani čičerki. Skupaj spasiraš, recimo s paličnim mešalnikom, ali še boljše z multipraktikom in dodajaš olivno ali sezamovo olje, česen, limonin sok, par žličl tahinija. Sol, poper. Lahko tudi druge začimbe, če ti pašejo (mleta paprika, listi koriandra...). Dodajaš vodo, če ti je pregosto.
Drugače pa je www.allrecipes.com super stran. Glej, da boš mere pretvorila iz U.S. v metrični sistem (klik gumb).
katja_t_1980
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 342
Na forumu od: 16. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a katja_t_1980 » 18. Apr. 2011 15:56

Iz česa (razen čičerike) pa še delate vege namaze?
Jaz recimo iz:
1. rjavega fižola. Zmiksam kuhan fižol (okrog 300 g), dodam žlico sončničnega olja, 2 žlici čebule v prahu in žlico mešanice začimb brez ojačevalcev okusa.
2. avokada. Izdolbem zrel avokado, ga pretlačim z vilico, dodam 2 žlici limoninega soka, 1 žlico olivnega olja in sol.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 19. Apr. 2011 1:01

Ni ravno namaz, sem pa danes nardila zakon omako. Skuhala zmrznjene kumarice do mehkega, odcedila, dodala lonček jogurta, pol tofuja, sol, provansalske začimbe in zmiksala. To sem dodala k polpetom v ponev. FUL je blo dobr. :D
katja_t_1980
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 342
Na forumu od: 16. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a katja_t_1980 » 19. Apr. 2011 13:50

sončk napisal/-a:Ni ravno namaz, sem pa danes nardila zakon omako. Skuhala zmrznjene kumarice do mehkega, odcedila, dodala lonček jogurta, pol tofuja, sol, provansalske začimbe in zmiksala. To sem dodala k polpetom v ponev. FUL je blo dobr. :D


Kaj daš v polpete, da ne razpadejo v omaki? Sem jih dvakrat probala narediti z omakami, pa so razpadli. :(
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 19. Apr. 2011 15:53

V bistvu sem imela kupljene špinačne polpete, omako sem samo gor zlila in na hitro zavrela (eno minutko mogoče), pa niso razpadli. Drugače pa mislim da bi jajc v polpetih moral držat skupaj...
Uporabniški avatar
LuvDancin
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 782
Na forumu od: 16. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a LuvDancin » 21. Apr. 2011 10:21

Zelooo dobri polpeti so tudi Žitni polpeti (od Žita, v svetlo modri embalaži) - pride taka žitna mešanica, ki jo zaliješ s hladno vodo, počakaš 15 minut, da se mešanica napije vode, potem pa oblikuješ polpetke, in vržeš na olje. Hitro in dobro!

Za home made tunine polpete pa tud jz uporabim jajce za vezavo.
katja_t_1980
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 342
Na forumu od: 16. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a katja_t_1980 » 21. Apr. 2011 14:34

Sej jaz sem tudi te kupljene dala v špinačno omako. Samo verjetno sem jih res predolgo kuhala. Kolikor se spomnim, ene 5 minut.

Aja, da se vrnem k namazom. Sem poskusila čemažev namaz (zmiksan čemaž, olivno olje, sol), ampak je bil premočan. Bi rekla, da je bolje zraven zmiksati skuto ali tofu. Imate kake izkušnje, kako pride tole s tofujem?
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 21. Apr. 2011 15:26

Naredi si eno majhno dozico čemaža z olivnim oljem in soljo. Tako ga "konzerviraš" in lahko ful dolgo ostane v hladilniku, tudi ko že odpreš kozarček. Potem pa ga po potrebi mešaš s skuto - ena čajna žlička tega čemaževega poca s 100gr skute in je odličen namaz. V obliki namaza ga moraš pojest v par dneh.

Aja, s tofujem si ne predstavljam...po moje ne bi bilo dobro. Skuta je boljša, sploh če jo imaš možnost dobit pri kakem kmetu ali pa če jo sama delaš, je pa itak popolna zmaga ;) Če hočeš bolj mazljivo, lahko še kako žličko smetane dodaš.
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
katja_t_1980
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 342
Na forumu od: 16. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a katja_t_1980 » 22. Apr. 2011 0:41

positive vibration napisal/-a:Naredi si eno majhno dozico čemaža z olivnim oljem in soljo. Tako ga "konzerviraš" in lahko ful dolgo ostane v hladilniku, tudi ko že odpreš kozarček. Potem pa ga po potrebi mešaš s skuto - ena čajna žlička tega čemaževega poca s 100gr skute in je odličen namaz. V obliki namaza ga moraš pojest v par dneh.

Aja, s tofujem si ne predstavljam...po moje ne bi bilo dobro. Skuta je boljša, sploh če jo imaš možnost dobit pri kakem kmetu ali pa če jo sama delaš, je pa itak popolna zmaga ;) Če hočeš bolj mazljivo, lahko še kako žličko smetane dodaš.


Thanks, bom preizkusila in poročam. :)
Rada imam vse živali, celo človeka.
Samo en razlog je, da sem rojena v človeškem telesu - da lahko dosežem pravice za VSE živali.
katja_t_1980
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 342
Na forumu od: 16. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a katja_t_1980 » 22. Apr. 2011 0:44

Je kakšna fajn restavracija na Obali, kjer imajo kaj dobrega vegetarijanskega za pojesti? Ve katera? Moram lubija peljati na večerjo za obletnico. :D
Rada imam vse živali, celo človeka.
Samo en razlog je, da sem rojena v človeškem telesu - da lahko dosežem pravice za VSE živali.
čuftika
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1682
Na forumu od: 13. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a čuftika » 29. Apr. 2015 16:49

Sarmice s sojo so mi zakon (ne ni gensko spremenjena soja), včasih dodoam še orehe zraven, ampak mi je ful boljše brez orehov :)

Že 2 leti sem vegi in v tem času nisem našla nobene pametne restavracije, kjer bi znali pripravit kaj za vegeterijance, pa da to ni pohan sir in riž :evil: Ponubda je resnično slaba. Dobiš ribji meni - trži se kot vegi, no comment - pa kdo jim je povedal da riba ni žival in da to vegeterijanci jemo?

A so morda ribe vidli na drevesih rasti? ;D :lol:
SVD
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 4. 9. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a SVD » 26. Mar. 2019 18:34

Recept za (vege) pleskavico

Ker ljubim (na žalost ali pa srečo :) , kakor se vzame) junk food, to je razne
burgerje, tople sendviče, mesne in sirove nadomestke in se mi ne da vedno
pripravljati sejtana sem se odločila, da preizkusim mix za (hitro) pripravo
pleskavice in polpetov. Včasih so jih imeli v Mercatorju (dokler niso primešali jajc itd..) in potem tega artikla tam sploh nisem iskala.

Zadnjič sem pa preizkusila zmes za polpete in pleskavice znamke Vege&Dobro. Dobi se jih v trgovini K Naravi (ob Celovški, v Šiški) ali preko njihove spletne trgovine https://www.vege-dobro.com/. In sem si dejala, pa poizkusimo. Vendar se bom danes osredotočila samo na pripravo pleskavic.

Čeprav je to zame še vedno junk food,ki se mu ne morem odpovedati, je vsaj brez dodanih ojačevalcev okusa in raznih, nam neznanih E-jev.

Priprava:
Ker na ovitku piše, da naj se vsebina vrečke zmeša z 1,5 dl vode in pusti stati 5-10 min, nato pa na hitro popeče na obeh straneh in voila, že priloži v mojem primeru, slastno obložen kruh. To pa že ni tako težko, kajne?

Potem sem se lotila dela, in sledila navodilom. Namerila vodo, v neopremljivo ponvo vlila olje, za vsak slučaj vzela dve leseni kuhalnici. Zmes se mi je lepo strdila, v olje sem jih dajala kar z naoljeno žlico. In moram reči, da so uspeli.

Recept:
Sama sem jih potem naredila v kruhu, katerega eno stran sem premazala s paradižnikovo omako, na pleskavico naložila še nadomestek sira, solato, bazilike,česna, kurkume, olive, drugo stran pa premazala z gorčico.

In pogrela v mikrovalovni pečici (vem, da ni zdravo). Bolje je, če se ga toplotno obdela v toasterju.

Glede na to, da sem pristaš "po liniji najmanjšega odpora," mi je bil čas priprave še kar všeč. Končni izdelek tudi, samo paziti se mora na pravilno razmerje vode in zmesi.

Seveda priporočam kakšno bolj zdravo kombinacijo. Kot prilogo h krompirju, rižu in solati. Če se bo kdo lotil priprave, upam, da mu tako teknejo kot so meni. :)

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov