Sodobna prehrana - koliko se res zdravo prehranjujemo?

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
candy.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 585
Na forumu od: 21. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a candy. » 25. Jan. 2009 11:43

Tysia napisal/-a:...Predvsem pa bi jaz priporočila čimmanj žvečilnih gumijev ter umetno oslajenih pijač in jogutov (z manj kalorijami).
Aspartam in nekatera druga sladila in dodatki so zdravju na dolgi rok zelo škodljivi. (Čeprav se delam pametna, se še vedno odvajam od žvečilnih gumijev. :? )


Ah, ja. Jaz raje ne bi debatirala o teh čingumih, saj brez njih ne morem preživeti dneva. :? Čeprav zadnje čase ne žvečim več tako pogosto več, ampak sem imela tudi obdobja, ko sem v nekaj pičlih dneh spravila cel paket 70 čingumijev :? Ok, zdaj pa mogoče enega na dan..
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 25. Jan. 2009 11:46

Se strinjam, polly-polly. Seveda pa mora biti oseba že prej rahlo neuravnovešena oziroma nagnjena k zasvojenosti.
Drugače pa so ta sladila nekajkrat bolj sladka kot trsni sladkor in so zelo prijetna za naš okus. Poleg tega pa so še brez kalorij (telo ne pretvori v energijo). Kaj lepšega...

Polly-polly, drugače pa vse pohvale za tvoj blog (DMS), dobro si ga zastavila. Zanimivo branje in fotozgodba, ki veliko pove brez besed. :) Uspešno pisanje še naprej!
Zadnjič spremenil Tysia, dne 25. Jan. 2009 11:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 25. Jan. 2009 11:51

candy. napisal/-a:Ah, ja. Jaz raje ne bi debatirala o teh čingumih, saj brez njih ne morem preživeti dneva. :? Čeprav zadnje čase ne žvečim več tako pogosto več, ampak sem imela tudi obdobja, ko sem v nekaj pičlih dneh spravila cel paket 70 čingumijev :? Ok, zdaj pa mogoče enega na dan..


Ne boš verjela, ampak te povsem razumem. :D V dneh pred izpiti sem tudi jaz pospravila kar nekaj žvečilnih gumijev. Zamenjala sem jih vsakič, ko si izgubili okus...sedaj si pa predstavljaj. :yau:

Drugače pa - poizkusi s trikom: nimam žvečilnih gumijev. Ko si jih ne kupim, se ponavadi spomnim, da bi kaj žvečila, pa potem tudi hitro pozabim.
Ali pa, če je "problem" žvečenje, poizkusi s suhimi jabolki npr. Namesto žvečilke prežvečiš pest suhih jabolk.
Uporabniški avatar
candy.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 585
Na forumu od: 21. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a candy. » 25. Jan. 2009 11:53

Tysia napisal/-a:
candy. napisal/-a:Ah, ja. Jaz raje ne bi debatirala o teh čingumih, saj brez njih ne morem preživeti dneva. :? Čeprav zadnje čase ne žvečim več tako pogosto več, ampak sem imela tudi obdobja, ko sem v nekaj pičlih dneh spravila cel paket 70 čingumijev :? Ok, zdaj pa mogoče enega na dan..


Ne boš verjela, ampak te povsem razumem. :D V dneh pred izpiti sem tudi jaz pospravila kar nekaj žvečilnih gumijev. Zamenjala sem jih vsakič, ko si izgubili okus...sedaj si pa predstavljaj. :yau:

Drugače pa - poizkusi s trikom: nimam žvečilnih gumijev. Ko si jih ne kupim, se ponavadi spomnim, da bi kaj žvečila, pa potem tudi hitro pozabim.
Ali pa, če je "problem" žvečenje, poizkusi s suhimi jabolki npr. Namesto žvečilke prežvečiš pest suhih jabolk.


Hehe, tudi jaz sem jih menjala vsakih nekaj minut ja :D Ali pa imela čingum toliko časa v ustih, da je skorajda razpadel.
Super ideja, ja. Bom poskusila ^^
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 25. Jan. 2009 12:43

Se strinjam, polly-polly. Seveda pa mora biti oseba že prej rahlo neuravnovešena oziroma nagnjena k zasvojenosti.
Drugače pa so ta sladila nekajkrat bolj sladka kot trsni sladkor in so zelo prijetna za naš okus. Poleg tega pa so še brez kalorij (telo ne pretvori v energijo). Kaj lepšega...


Ja itak. Na nekatere sploh nimajo vpliva, na druge pa ful.... sama se jih poskušam izogibat. Čeprav čigumije tut sama konzumiram.. ampak tukaj je verjetno manjša škoda, ker jih ne pojemo in posledično dobimo manjšo količino sladil.

Oh kuko poznam to ko čigumi izgubi okus in ga zamenjaš... jaz si raj sploh ne kupujem.


Polly-polly, drugače pa vse pohvale za tvoj blog (DMS), dobro si ga zastavila. Zanimivo branje in fotozgodba, ki veliko pove brez besed. :) Uspešno pisanje še naprej!


Hvala, gre za portal oz. šolski projekt.
:D :D
Uporabniški avatar
Amandine
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 22. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Amandine » 25. Jan. 2009 15:14

candy. napisal/-a:
Tysia napisal/-a:
candy. napisal/-a:Ah, ja. Jaz raje ne bi debatirala o teh čingumih, saj brez njih ne morem preživeti dneva. :? Čeprav zadnje čase ne žvečim več tako pogosto več, ampak sem imela tudi obdobja, ko sem v nekaj pičlih dneh spravila cel paket 70 čingumijev :? Ok, zdaj pa mogoče enega na dan..


Ne boš verjela, ampak te povsem razumem. :D V dneh pred izpiti sem tudi jaz pospravila kar nekaj žvečilnih gumijev. Zamenjala sem jih vsakič, ko si izgubili okus...sedaj si pa predstavljaj. :yau:

Drugače pa - poizkusi s trikom: nimam žvečilnih gumijev. Ko si jih ne kupim, se ponavadi spomnim, da bi kaj žvečila, pa potem tudi hitro pozabim.
Ali pa, če je "problem" žvečenje, poizkusi s suhimi jabolki npr. Namesto žvečilke prežvečiš pest suhih jabolk.


Hehe, tudi jaz sem jih menjala vsakih nekaj minut ja :D Ali pa imela čingum toliko časa v ustih, da je skorajda razpadel.
Super ideja, ja. Bom poskusila ^^


drugače so eni čigumiji, ki edini nimajo aspartana not. od wrigley's tastari zelenkaso-bela ambalaža, tisti, ki so še v lističih, spearmint.
jaz sem včasih tudi tooook teh čigumijev prežvečla, potem so me pa tile E-ji kar mal pretresli in zdaj sploh ne kupujem čigumijev, samo izjemoma tele, zgoraj omenjene. jih pa sploh ne morem tok žvečit, kot pravite, ker me tkooooo čeljust potem boli!

drugače pa zdrava hrana....hja že od doma imam tako vzgojo, oz pač odraščaš v takem okolju, da se navadiš na nek način prehranjevanja. in imam to srečo, da mati navijajo za zdravo prehranjevanje (čeprav se tudi ona rada pregreši- se vidi, da vsake toliko očitno rabi kak izpad z nezdravo hrano, kar nas vse neizmerno zabava. ampak to je teorija, katero zagovarjam- če ti paše, pojej. ampak to ni hrana za oči, ampak dejansko ti organizem pove, zakliče "hočem mesooooo!", "hočem tole čokoladooooo!" :) )
no skratka- tudi sama kar zdravo jem, ene stvari so mi že samoumevne, druge še malo nadgrajujem ( zdaj se navajam, da se ne kupuje več sadja/zelenjave v markatorjih in interšparih, ampak čimveč na tržnici, pri "integriranih" kmetih). pa kruha probam sploh ne kupovat...in ga vztrajno pečt doma, da vsaj veš, kaj je not. tudi piškote največkrat doma naredim, pa nasploh gledam, kaj je v kupljeni hrani...
edina bedna stvar tega je to, da je vse tok bolj dragooooo....čeprav ok, je pa to hrana, ki je res vredna svoje cene. stopnja višje je pa še fair trade pridelana kava, kakav, čokolade, ipd... in en cenovni razred višje as well.
uf, razpisala sem se stonauro! :D
Uporabniški avatar
candy.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 585
Na forumu od: 21. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a candy. » 25. Jan. 2009 15:25

Ah, pri meni doma pa je od malega tako, da je mama za vsak obrok kuhala skoraj za vsakega drugo hrano, saj ona se je vedno bolj zdravo prehranjevala, veliko sadja in zelenjave, nič hitre hrane, salam ipd.
Oče je pa zgodba zase. Vedno je veliko čokolade, ocvirkov, mesa, salame, sira.. in velikokrat ga tudi v večernih urah prime in je v kuhinji.. velike kose kruha, salame, sir, razne ajvarje ipd. Mene ga je groza gledati, res. Pa zelo malo sadja in zelenjave poje. Brat je tudi stil jedca bolj po očetu, ampak na srečo ni take groze in še poje nekaj sadja in zelenjave.
Jaz pa jem vse, ne maram pa teh salamov, sira, vseh teh maščob ipd., edino sem nora na krompirček in čokoladooo :D Imam pa probleme s tem, ker ko sklenem, da se bom odpovedala tolikšnim količinam hrane, je okrog mene ogromno sladkarij in podobnega. In ja, je potrebno kar veliko volje in motivacije potem :D
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 25. Jan. 2009 17:39

polly-polly napisal/-a:.. ampak tukaj je verjetno manjša škoda, ker jih ne pojemo in posledično dobimo manjšo količino sladil.


He, vprašanje. Problem je, da tisto kar je sladil v žvečilnem, pride v želodec preko sline. Ko žvečilni nima več okusa, itak ni več sladil v njem (oz. lahko ostanejo res minimalne količine). Tako da večino itak "popijemo" s slino.

Aspartam iz Wikipedije.

Baje ima dokazan samo škodljivi učinek na ljudi, ki ne prebavljajo fenilalanina. Ostale kontraindikacije niso dokazane, je pa res, da uradnih razsikav na tem področju ni bilo ravno veliko oziroma so bile pod okriljem lobijev. Če raziskavo financira tisti, ki proizvaja živila, ki bazirajo na aspartamu, je večja verjetnost, da bo raziskava "pokazala" v že naprej predvidene rezultate.

Pa še zapis o aspartamu brez referenc.
Uporabniški avatar
Amandine
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 22. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Amandine » 25. Jan. 2009 18:36

meni se zdi najhuje to, da se prodaja kvazi bolj zdravo hrano, pri čemer se bolj zdravo enači z manj kalorijami in kao nič sladkorja, potem imaš pa not zato, da bi stvar imela še kaj okusa, vse možne in nemožne aditive. in potem misliš, da ješ bolj zdravo, ker kupuješ aktivijo z 0% maščobe namesto navadnega normalno mastnega jogurta. s tem da so na navadnem jogurtu napisane 4 sestavine, na aktiviji (pa da ne bom delala lih sam njej slabe reklame-kater koli jogurt ali kaki bonboni ali nevem kake omakce že pripravljene, pudingi,...) pa 4 vrstice sestavin, za večino katerih sploh neveš kaj pomenijo.
in enako z mlekom z 0,0002% maščobe, colo light, uf,pa najboljši so eni piškoti, ki sem jih zanč našla- neverjetno! brez sladkorja... ja in ko pogledaš sestavine, pa sploh ne moreš izgovorit besed, ki tam pišejo.
*QueenBitch*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 879
Na forumu od: 6. 6. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *QueenBitch* » 27. Jan. 2009 14:07

strašljivka napisal/-a:Vsi ste verjetno že kdaj slišali, katera prehrana naj bi veljala za bolj zdravo in katera ne. Kljub temu ves čas poslušam, da je mleko (ki naj bi veljalo za zelo zdravo) v resnici škodljivo, ker naj bi mašilo žile. Tudi za korenje velja da je dobro za oči, vendar kljub temu znanstveniki ugotavljajo, da ima tudi stranske učinke. Prav tako naj bi tudi krompir veljal za slabo hrano, saj slabo vpliva na prebavo. Velike ribe imajo preveč živega srebra (čeprav naj bi se ta hitro odvajal iz telesa). Ponve iz PFOA (Teflon) naj bi s svojim zaščitnim premazom povzročale raka. Cvrtje je sploh cel bavbav. Voda iz pipe + Zala imata preveč toksinov. Da ne govorim o sladkarijah, ki vsebujejo razna barvila in ostali E-jev.

Pred kratkim sem dobila v roke knjigo od nekega avtorja, ki je zbral cel kup statističnih podatkov o zelo različnih skupinah z zelo različnimi prehrambenimi navadami, hkrati pa je delal poskuse na živalih, da bi dognal, kako se razvije rak in kako sta nastanek in razvoj te bolezni povezani z vnosom hrane.

Tudi zdravniki vedno ne vedo kaj točno škodi in kaj ne. To vedo kvečjemu sistemski biologi. Pa še to ne popolnoma, ker je do zdaj bilo narejenih premalo študij.

Zavedam se, da brez zadostne količine športanja človek ne more dolgoročno ostati zdrav, hkrati pa sem prepričana, da se da bolje živeti, če veš, kdo te pri prehrani nateguje in kdo ne, kdo zgolj ne zna interpretirati rezultatov raziskav, kdo pa se resnično potrudi in predstavi dejstva z dovolj širokim kontekstom, da se iz njih da izluščiti smiselne napotke glede prehrane. Tudi mediji ne vedno kam točno bi nam radi povedali, enkrat nas obveščajo o učinkovitosti moderne prehrane, drugič pa slišimo kako je ta nezdrava in ima vrsto negativnih učinkov. Torej, koliko sploh zaupati v "zdravo prehrano" in kaj je resnično tisto s čimer ne bi zastrupljali svojega telesa?


Po moje morš tle upoštevat malo zdrave pameti, recimo kar se tiče količine, itd. Po drugi strani pa poslušat sebe in svoje telo, ker ti prov hitr pove kaj rabi in česa ne.

Jaz recimo zadnje čase ne mešam recmo testenin in mesa, ker mi ne ustreza in se velik boljš počutim, če jem recimo zrezek pa solato za kosilo, naslednji dan pa testenine z zelenjavo pa solato. Vem tudi, da meni hitro začne primanjkovat železa in takrat se mi skoraj začne prikazovat rdeče meso (če ga nekaj časa ne jem). Če me boli želodec mi najbolj pašejo testenine samo z malo sira ali drobtinicami itd. Jaz sadja res malo pojem ampak se pač enostavno ne spomnim nanjga. Se pa trudim zadnje čase jest bolj zdravo, ker sm nekaj časa živela od raznih pic, sendvičev itd. kar je katastrofa.

Skratka mislm, da ni nekega univerzalnega pravila o številu obrokov pa deljenju stvari pa porcijah in, da so zato te razne diete lahko škodljive oz. nimajo učinka ker se eni ljudje grozn matrajo pr eni, enim pa pač ustreza in lahko tko dolgoročno zamenjajo prehrano v bolj zdravo.
Uporabniški avatar
Dadyka15
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 503
Na forumu od: 25. 1. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Dadyka15 » 04. Maj. 2011 22:44

strašljivka napisal/-a:Vsi ste verjetno že kdaj slišali, katera prehrana naj bi veljala za bolj zdravo in katera ne. Kljub temu ves čas poslušam, da je mleko (ki naj bi veljalo za zelo zdravo) v resnici škodljivo, ker naj bi mašilo žile. Tudi za korenje velja da je dobro za oči, vendar kljub temu znanstveniki ugotavljajo, da ima tudi stranske učinke. Prav tako naj bi tudi krompir veljal za slabo hrano, saj slabo vpliva na prebavo. Velike ribe imajo preveč živega srebra (čeprav naj bi se ta hitro odvajal iz telesa). Ponve iz PFOA (Teflon) naj bi s svojim zaščitnim premazom povzročale raka. Cvrtje je sploh cel bavbav. Voda iz pipe + Zala imata preveč toksinov. Da ne govorim o sladkarijah, ki vsebujejo razna barvila in ostali E-jev.


jaz bi samo rekla da si preveč nerazgledana in naivna...da vrjameš vsemu kar ti mediji natolčejo!!!
mleko samo po sebi ne maši žil...žile maši slab LDL holesterol, ki se nahaja v živilih živalskega izvora. v primerjavi da vsebuje mlako 3.6 % mlečne maščobe in recimo poli salama, ki vsebuje več kot 40% maščobe je mleko tukaj zanemarljivo...celo bolje je da piješ polnomastno mleko kot nemastno, saj je nemastno osiromašeno...
zala oziroma voda iz pipe naj bi imela toksine??? halo pa sploh veste da so toksini snovi, ki jih izločajo plesni in bakterije in so praktično strupi...in ne voda ne sme vsebovati teh snovi, prav tako ne pesticidov in škodljivih mikroorganizmov...zato se dogaja da vodo klorirajo, da uničijo vse te škodljivce...
barvila in E-ji... vsa barvila ki se uporabljajo v živilski industriji so z zakonom dovoljena v omejenih količinah..naj si bodo to rastlinska ali umetna...
E-ji niso le umetne substance...so pa razni sosatki, konzervansi, barvila, emulgatorji, homogenizatorji,itd... sem spadajo tudi popolnoma naravne snovi, kot so sol, sladkor, rastlinske kisline, mlečna kislina, ocetna kislina, naravna barvila (beta karoten,..) vitamini oz. provitamini (askorbinska kislina =vitamin C, beta karoten= vitamin A),....
tko da ne verjemi vsemu kar ti naložijo...
Imej se lepo in uživaj življenje do konca.. Le enkrat živiš!!
Uporabniški avatar
Dadyka15
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 503
Na forumu od: 25. 1. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Dadyka15 » 04. Maj. 2011 22:46

buubbika napisal/-a:Bom kar tukaj vprašala (ne najdem bolj pametne teme, sorry). Namreč, zadnje čase sem dokaj obsedena z indijskimi oreški in glede na to, da kupim novo pakungo na skoraj vsaka 2 dni razlike, to kar dost stane. In razlike v cenah so ogromne.
Primer (cene so približne):
Mercator, 5 na dan, 125g = 1,60€
Mercator znamka, 200g=1,80€
Kar ena znamka (ponavadi ne vidiš, kaj je v vrečki), zna bit cena +3€.

In ker pač jaz verjamem, da tist kar je dražje, je (večinoma) boljše, me zanima, kje je tu keč??!
Ponavadi je država izvoza Indija, niso sladkani. Mislim, wtf?
Razumem, da so brusnice, ki niso sladkane bolj drage od tistih ki so, ker so pač valjda bolj zdrave. Ampak oreščki?


Povejteee. :)


keč je v trgovskih maržah in v kakovosti teh oreščkov...
to pomeni, da niso vsi enako veliki,enako teški ali pa prihajajo iz različnih delov sveta....
nima veze ktere kupiš,ali tiste za 10 evrov ali pa tiste za 2 evra...
za pojest so vsi uredu...
Imej se lepo in uživaj življenje do konca.. Le enkrat živiš!!
Uporabniški avatar
Dadyka15
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 503
Na forumu od: 25. 1. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Dadyka15 » 04. Maj. 2011 23:20

če je nekje isti izdelek dražji gre izključno za trgovsko maržo...
tudi ni rečeno, da so dražji izdelki vedno bolj kakovostni,,,
jaz ti priporočam da par blagovnih znamk probaš in potem sama presodiš katere so najboljše zate in za tvojo denarnico :D
Imej se lepo in uživaj življenje do konca.. Le enkrat živiš!!
Uporabniški avatar
Dadyka15
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 503
Na forumu od: 25. 1. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Dadyka15 » 04. Maj. 2011 23:41

mislim, da razen finančnega ne...
vsaj ne bi smeu bit, saj morajo vsa živila zagotavljati kakovost in neoporečnost po haccapu in iso standardih...
Imej se lepo in uživaj življenje do konca.. Le enkrat živiš!!
Uporabniški avatar
rachka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1755
Na forumu od: 21. 11. 2005
Kraj: hollywood

Neprebrana objavaNapisal/-a rachka_ » 07. Okt. 2011 11:08

"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." F. W. Nietzsche

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov