Sodobna prehrana - koliko se res zdravo prehranjujemo?

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
ricola
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 46
Na forumu od: 15. 9. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a ricola » 05. Jan. 2012 14:47

meni se zdi, da je najbolj pomembno, da vsak posluša svoje telo.
vsekakor ni pametno z ničemer pretiravat pa naj še tako govorijo nekateri da je kaj superhrana.
glede količine - zmernost. glede izbire - pa predvsem lokalno (in ne paradižnik iz nevemkje)
brandibelle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 849
Na forumu od: 11. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a brandibelle » 06. Jan. 2012 15:36

Jap, pazite da bo lokalen paradižnik. Iz ljubljanskih tržnic.
Italijanski ima namreč rake notr. (zato so vsi istih velikosti - da dobiš vsakič enakega raka)
*QueenBitch*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 879
Na forumu od: 6. 6. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *QueenBitch* » 09. Jan. 2012 14:43

Po moje je skrajni čas, da začnemo jesti bolj sezonsko in lokalno pridelano hrano. Težko verjamem, da imajo tiste jagode, ki so zdele na voljo v trgovinah in so pripeljane od bohve kje kaj skupnga sploh s sočno poletno jagodo. Ok mogoče obliko pa barvo (pa še to približno).
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 09. Jan. 2012 17:25

^^ Sam kaj pa je zimska lokalna zelenjava in sadje? :) Ni ravno izbire sedaj.

Poleti sem seveda za domače, pozimi si pa brez slabe vesti kupim papriko, paradižnik, solato, jagodo, itd... Raje, kot pa da celo zimo ne jem tega.
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 09. Jan. 2012 17:40

poleti daš v skrinjo pa pozimi ven jemlješ. jaz delam nekako tako. koliko pa ostane vitaminov notri, pa res ne bi vedla.
Vsak raj ima svojo kačo.
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 09. Jan. 2012 19:21

*mala* napisal/-a:^^ Sam kaj pa je zimska lokalna zelenjava in sadje? :) Ni ravno izbire sedaj.


Brokoli, cvetača, romaneska, koromač, por, ohrovt, brstični ohrovt, rdeče zelje, radič (veliko vrst - navaden rdeč, zelen, rumenkast, treviški v šopkih,...), vitlof, motovilec, rukola, temne bučke, buče, ogromno agrumov (pomaranče, mandarine, mineole, klementine, klemenvile, mandore...), kaki, kaki vanilija, hruške, jabolka, liči in velik drugih sort eksotičnega sadja (ok, tukaj spet verjetno od daleč pride, je pa zimski sadež), pa zihr še veliko tega, nisem ekspert :D

Papriko tudi jaz kupim zdaj, z mini paradižnički (velikih ne jem) sem se pa parkrat zafrknila in jih vseeno kupila (tako na tržnici kot v trgovinah), pa jih ne bom več, ker so samo dragi in pošastno brez okusa :? (čeprav sem vedno govorila, da je to bedarija, samo dejansko so poleti božansko sladki, tole je pa sam za v smeti al pa za gledat)... jagod pa sploh ne, zame so še tiste spomladi maja čist vodene in brez okusa, šele od junija naprej so mi všeč :heul:
Uporabniški avatar
keepsake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 972
Na forumu od: 19. 9. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a keepsake » 09. Jan. 2012 19:35

češnjevci so v hoferju zakon, samo moraš met nos za to (dobesedno) :D
pač, prevohat jih moreš, če ne dišijo po paradižnikih, ne tikaj.
I can''t wait! To look for bees, climb our trees, and carve our names in three inches deep
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 09. Jan. 2012 20:04

A res, men pa ravno tam niti poleti niso všeč :oops: (tisti okrogli, taka bolj vodena sorta... parkrat so imeli pa podolgovate mini pelatke, tisti so pa bolj moj stil :D )
Uporabniški avatar
lemurka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 161
Na forumu od: 24. 9. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a lemurka » 09. Jan. 2012 20:54

k zimski zelenjavi grejo še razni gomolji- repa, koleraba, črna redkev, pesa... fino pridejo na palčke narezani, popečeni v voku, s tapravimi začimbami pa mal sojine omake :)
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 09. Jan. 2012 22:07

Pa res, ja, sem prej hotela omenit še gomoljno zeleno, pa nisem bila zihr, kam spada :) (ta je tudi super npr. za namešat v krompirjev pire, krompirjeve zloženke v pekaču ipd.)... od malce obdelane zelenjave pa seveda še kislo zelje in repa, še posebej prvo je baje naravno prečiščevalno sredstvo in bogato z vitaminom C :D (jaz sicer nisem ravno fanica, sploh repe ne maram :D ).
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 09. Jan. 2012 23:24

^^ Če bi ti moja mami naštimala repo, bi si zih vse prste obliznla :D
CaliLove*
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1011
Na forumu od: 31. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a CaliLove* » 10. Jan. 2012 0:51

dot napisal/-a:
*mala* napisal/-a:^^ Sam kaj pa je zimska lokalna zelenjava in sadje? :) Ni ravno izbire sedaj.


Brokoli, cvetača, romaneska, koromač, por, ohrovt, brstični ohrovt, rdeče zelje, radič (veliko vrst - navaden rdeč, zelen, rumenkast, treviški v šopkih,...), vitlof, motovilec, rukola, temne bučke, buče, ogromno agrumov (pomaranče, mandarine, mineole, klementine, klemenvile, mandore...), kaki, kaki vanilija, hruške, jabolka, liči in velik drugih sort eksotičnega sadja (ok, tukaj spet verjetno od daleč pride, je pa zimski sadež), pa zihr še veliko tega, nisem ekspert :D


mala je sprasevala o lokalni zelenjavi in sadju, ti pa si nastela en kup tropskih sadezev. Res, da se jih da dobiti pozimi, niso pa lokalni. Tako da ja, izbira sicer je, ampak ne najbolj kvalitetna, ce gledamo s stalisca lokalno = kvalitetnejse.
I can explain it to you. But I can't understand it for you.
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 10. Jan. 2012 10:33

Okej, liči je neki čudnega. Agrumi pa niso glih neka eksotika, glede na to, da lahko greš mandarine pobirat v dolino neretve =D Je pa res, da za pol stvari sploh ne vem, kaj so. Manole, mineole, klemenvile? Mi na vasi mamo sam mandarine pa pomaranče :D Pa klementine, ki so male sestrice od mandarin.
Kaki, hruške in japke so pa res čist naše zadeve, nič eksotičnega.

Dodala bi še nešpljo med zimske sadeže, njami.
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
brandibelle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 849
Na forumu od: 11. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a brandibelle » 10. Jan. 2012 10:34

a veste tist... k koroškemu kmetu zmanjka krompirja na Lj tržnici... pa ma v kombiju še nekaj semenskega... prilepi etiketo BIO in proda vse po 3kratni ceni?

thats all im sayin ;)
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 10. Jan. 2012 10:34

CaliLove* napisal/-a: mala je sprasevala o lokalni zelenjavi in sadju, ti pa si nastela en kup tropskih sadezev. Res, da se jih da dobiti pozimi, niso pa lokalni. Tako da ja, izbira sicer je, ampak ne najbolj kvalitetna, ce gledamo s stalisca lokalno = kvalitetnejse.


Niti ne (se mi je zdelo, da se bo kdo obregnil :D )... v bistvu samo liči & Co (kar sem tudi opozorila zgoraj, je pa pač znan zimski sadež in ga poleti ne najdeš, zato sem ga omenila), ostalo raste v SLO ali bližini - primorski ali hrvaški agrumi ipd., kar je glede na razdaljo skoraj isto :wink: Zelenjava je pa sploh domača. Point je v tem, da ni treba tovorit iz Južne Amerike ipd., kar pomeni res dolgo pot in temu primerno potrebno obdelavo / filanje plodov z nevemčim :) Mi je tudi zdravnica rekla, da je veliko bolj zdravo jesti primorske kivije (ja, zrastejo pri nas, nima veze tukaj, da sam tip sadeža izvira od nekod drugod, saj v končni fazi so tudi semena krompirja Kolumb & Co prinesli od drugod :))) kot npr. čilenske, pa čeprav so naši malo bolj trdi in kisli. Saj lokalno ne pomeni tako dobesedno, da lahko ljudje iz Zg. Kašlja jedo samo plodove iz Zg. Kašlja, iz Sp. Kašlja pa ne več, ampak se lahko plodovi malo premikajo po državici, pa bo še vedno isto oz. domače :) Na glavni tržnici so vedno cele kolonije glasnih prijaznih Primorcev, ki pritovorijo svoje domače kakije in agrume prodajat, še za s sabo ti dajo kaj za probat, če ti bo všeč za drugič :D

Drugače so pa pri nas zdaj v pogonu tudi 'Zeleni zabojčki', lahko naročiš tudi po telefonu baje in ti pripeljejo na dom zabojček s sezonskimi plodovi :)

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov