Sadje

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
rammsteingirl
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1409
Na forumu od: 28. 5. 2005
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a rammsteingirl » 12. Nov. 2008 22:18

jabolk zvečer ni priporočljivo jesti, ker se ful počasi razgradijo.
Uporabniški avatar
Damyanchyka
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1390
Na forumu od: 8. 4. 2007
Kraj: Poletje

Neprebrana objavaNapisal/-a Damyanchyka » 12. Nov. 2008 22:19

Ma jst sm si mau prej prvoščila grozdje pa mandarine ;) Zaenkat ni hudga :D
Narava je krivična. Psi ne znajo govoriti, medtem ko nekateri ljudje odlično lajajo!
Uporabniški avatar
cukr8
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 945
Na forumu od: 7. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a cukr8 » 12. Nov. 2008 23:17

Tysia napisal/-a:
Aloha napisal/-a:Oooo, nism vedla, res ne.
Se mi pa fino zdi, ko lahko zdej rečem, da jem sadno-zelenjavne solatke :P , fensi.


:) Meni tudi. Poleg tega sem "izvedela", da je sadje tudi paprika. Sicer pa je bil meni paradajz vedno zelo podoben jabolku.


Ja, ok, saj za paradižnik je itak že nekako splošno znano, da spada pod sadeže, za kumare pa nisem vedela :nixweiss: .. No, saj so sorodnice buč, melon ipd.. Sem pa ravno zadnjič hotela vprašat, kako da ni potem tudi paprika našteta vmes :D

Drugače imam pa sadje rada, vse od klasičnih do eksotičnih primerkov, ampak ne pretiravam z njim :)
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 12. Nov. 2008 23:29

Hm, sedaj sem šla malo brskati po internetu. In na Wikipediji najdemo naslednji zapis:

Sadje je naziv za človeku užitne plodove različnih dreves in grmov. Večji del sadežev lahko uživamo sveže, brez predhodne priprave. Meja med sadjem in zelenjavo je zabrisana. Sadje ima običajno več sadnega sladkorja (fruktoze) in raste na večletnih rastlinah. Botanično nastane sadež iz cveta, zelenjava pa iz drugih delov rastline. Paradižnik, paprika, kumarica in buča nastanejo iz cveta, vendar zaradi male količine sadnega sladkorja sodijo med zelenjavo. Nasprotno velja za rabarbaro; kljub temu da uporabimo pecelj, sodi med sadje.

vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Sadje

Zanimivo. Neki drugi zapisi, ki pa jih trenutno ne najdem (in imajo strokovno osnovo), pa vso to sadje-zelenjavo uvrščajo nepreklicno med sadje. Hm, kakorkoli, samo da je dobro.

Na naslednji povezavi (žal ni strokovni članek), pa so pod sadje omenjeni še: jajčevec, arašidi in olive: http://lifestyle.enaa.com/prikaziCL.asp?ClID=22679

Še en članek, ki pokaže še malo drugačen pogled na sadje: http://www.cenim.se/118-1-a.html
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 17. Nov. 2008 13:58

Mislim, da arašide večinoma uvrščajo med stročnice.

glede bučk in kumaric , ... sta obedvi delitvi čist smisleni; po količini fruktoze bi jih loh uvrstili med zelenjavo, glede plodu in njegovih lastnosti pa med sadje. Lahko bi ble pa sadna zelenjava. :)

Sama sadje najlažje, no če se ozrem na jabčke, k jih največ pojem, prenašam zjutraj na tešče. Poznej v dnevu mi sicer po okusu zlo sedejo, sam mojmu želodcu pa niti. Sploh zvečer mi zmeri napne želodec. Kriv je pa pomoje pektin, vlaknina v lupini jabčka, plus encimi in mešanje z drugo hrano.
Uporabniški avatar
p!ka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1836
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Šaurini

Neprebrana objavaNapisal/-a p!ka » 17. Nov. 2008 15:32

rammsteingirl napisal/-a:jabolk zvečer ni priporočljivo jesti, ker se ful počasi razgradijo.


Ja, a ni nek pregovor, da je jabolko zju3 kot zlato, zvečer pa kot železo ? :gruebel:
...Voli me iz inata
voli me bez ostatka
voli me bilo gde sam
bas takvu kakva jesam

Voli me kad me nema
voli me pored svega
voli me kad ni jedan
bas razlog za to nemas...
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 17. Nov. 2008 15:47

Mene včasih zjutraj trebuh boli, če zvečer jem jabolka ali grozdje... Če pa kakšno drugo sadje; npr mandarine/banane itd me pa ne...
Uporabniški avatar
rammsteingirl
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1409
Na forumu od: 28. 5. 2005
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a rammsteingirl » 17. Nov. 2008 22:34

ja, grozdje pa sploh napenja.
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 17. Nov. 2008 22:56

al pa kšna premalo zrela hruška :D :D oz. njena lupina
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 18. Nov. 2008 20:35

^^ :D Ja, obstaja pa še ena opcija: pospeški v prebavi in to brez napenjanja. :)

Pa še glede jabolk. Pravijo, da naj se jih zvečer ne je. Jabolka naj bi bila bolj jutranja oziroma popoldanska zadeva.

Zvečer pa kakšno še lažje prebavljivo sadje (če že). Meni npr. zvečer (če se odločim jesti sadje) zapašejo banane ali pa avokado. Avtohtono sadje pa ne preveč.
Uporabniški avatar
lipgloss
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 338
Na forumu od: 24. 9. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a lipgloss » 18. Nov. 2008 21:23

Najraje imam hruške in pomaranče. :P
Uporabniški avatar
ipomea
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 25. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ipomea » 19. Nov. 2008 12:26

Jaz si sadje privoščim zjutraj na tešče in potem spet zvečer. Pojem ga pa kar precej, sploh jabolk. Težav nimam nikoli, za razliko od mojega fanta, ki jabolk sploh ne more jesti, če ne zaužije prej kakšne druge hrane.
Je najbrž precej odvisno od posameznika, kako sadje prenaša.
Uporabniški avatar
*etty*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 107
Na forumu od: 17. 5. 2006
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a *etty* » 19. Nov. 2008 12:36

Meni je gastroenterolog rekel, da ni zdravo jesti pomaranč na tešče :?
Uporabniški avatar
Sunshine
Cosmo administrator
Cosmo administrator
Prispevkov: 1697
Na forumu od: 6. 7. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Sunshine » 27. Sep. 2012 10:29

Zadnje dni domače grozdje, drugače mam pa rada vse od sadja, najraje jagode, maline, češnje, nektarine, fige. Pa v bistvu odvisno od letnega časa in ponudbe - se prilagajam.
Uporabniški avatar
Lavriksa
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 80
Na forumu od: 12. 7. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Lavriksa » 08. Okt. 2012 17:28

Nekateri so bolj občutljivi zjutraj na sadne kisline, tako, da je potem priporočljivo sadje zaužit mal kasnej. Zvečer pa bolj ni priporočljivo, ker ma fruktozo in se nalaga v špehec, če ga ne pokurmo. Mi je pa na splošno sadje ful dobro jest.

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov