Energijska vrednost, maščobe, beljakovine, oglj. hidrati....

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

speaker1
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 3. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a speaker1 » 19. Nov. 2009 14:12

Živjo

Nikoli nisem gledal, kakšne Energijska vrednost, maščobe, beljakovine, oglj. hidrati....surovine/dodatke ima kakšen izdelek.
Danes sem pogledal za tuno v rastlinskem olju, posebno salamo, hrenovke in majonezo. Tole zadevo jem samo ene 1x do max 2x na teden
Saj vem, da od naštetih živil ni nobena zdrava hrana. V teh izdelkih je maščoba, najbolj pa me je ŠOKIRALA majoneza, kar 80g je maščob (na 100g), dejansko pomeni to 80% maščob, jaz tak idiot sem včasih zaužil, kar precej te majoneze.
Da ne govrim o Energ.vrednosti, kar 3000kJ to je dlih tako, kot bi ˝požru atomsko bombo˝.
Me pa sedaj zanima, katera dodatki so zdrava v teh izdelkih.

Recimo za posebno salamo
Hranilna vrednost.........0/100g
Energij.vrednost...........1067kj/255kcal
Beljakovine..................10g/100g izdelka
Ogljikovi hidrati............2g/100g izdelka
Maščoba......................23g/100g uzdelka

Majoneza ima, kar 80g/100g izdelka maščob. Ta izdelk sem opustil že kakšnih 14 dni nazaj.
Ker sam vem, da imam trenutno, kar precej maščob okoli telesa me zanima, kako to z normalno prehrano spravit stran (brez kakršne koli diete ali posebne prehrane).
Vsak drug dan grem tud na kakšne 3-4 km dolg pohod, ampak hodim po takem terenu, da sem ves prešvican, kar je tudi pravilno.
Pa še nekaj sem kmečki fant, torej je treba tudi delat doma, kar precej.
Torej bolj, kot ne me zanima, kako spravit to maščobo iz sebe in, kateri dodatki so zdravi.
Na kaj vse gledate, ko kupujete kakšne izdelke, ki so vakumsko zapakirani, v konzervi, kozarcu itd.
Uporabniški avatar
Tejax
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 131
Na forumu od: 29. 4. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Tejax » 20. Nov. 2009 11:30

Če bi se rad bolj zdravo prehranjeval, ti ni potrebno zdaj črtati z jedilnika vso hrano z maščobo. Telo potrebuje tudi to. Verjetno si že slišal za t.i. zdravo in nezdravo maščobo (nenasičeno in nasičeno maščobo). Recimo jej tuno v olivnem olju (olivno olje je t.i. zdrava maščoba) namesto tune v rastlinskem olju. Pri pripravi hrane prav tako večkrat uporabi olivno olje kot katerokoli drugo olje.
Kot si omenjal, rad ješ posebno salamo, hrenovke, majonezo... - očitno je to tvoja priljubljena hrana, po kateri večkrat posežeš. Salamo zamenjaj za piščančjo klobaso (poskusi recimo lahko poli - 'lahka' oz. 'light' ima manj maščob), tudi hrenovke vzemi takšne. Majoneze ne rabiš povsem pozabiti, je pa prav, da jo ješ redkeje in v manjši količini (res kot samo mini dodatek ob kakšni jedi), poskusi pa recimo tisto z olivnim oljem ali majonezo 'light', ki je z manj maščobami. Izberi kak polnozrnat kruh ali črni rženi - izbira je dandanes velika (ampak poskušaj pozabiti na belega).

Na splošno pa v svoj jedilnik vpelji čimveč sadja in zelenjave. Za kakšno malico si privošči recimo solato, vzemi kakšno jabolko, pomaranče itd, vse to je veliko bolje, kot da si narediš na primer sendvič. Kot praviš, si doma na kmetiji, potem sklepam, da vam marsikaj raste tudi doma, kar je velika prednost.
Tudi s pijačo lahko dobiš veliko skritih kalorij, zato je najbolje piti vodo. Ta resnično nima nobenih kalorij in jo lahko piješ povsem brez skrbi, poleg tega je pa najbolj zdrava.
Pa še kar naprej vsak dan na pohod!

Upam, da sem ti kaj pomagala! :wink:
speaker1
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 3. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a speaker1 » 20. Nov. 2009 18:51

Hvala

Sem mislil, da tunina v olivnem olju nima nič maščob, ampak so....povedala si, da so to zdrave maščobe...omega3 ane
Ja marsikaj nam zraste doma. Jabolk imam pa za celo leto, prav tako zelja, vložene paprike, kumarice, ....
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 21. Nov. 2009 10:54

Tuna v olju ni ravno super, ker je tole olje spremenjeno - konzerviranje poteka pod temperaturo, če kej prov vem. Ampak verjamem, da ti je tista v lastnem soku zanič, tko da... štekam, da to ješ. :) Aja, pa nikakor niso to omega 3. Ampak trans oz. če se ne spremenijo, odvisno od vrste olja; o6 ali o9.

To kar ti zraste doma, je pa najboljše kar lahko dobiš. Izkoristi. :)
speaker1
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 3. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a speaker1 » 21. Nov. 2009 13:41

Ampak vsi na maximum forumu imajo v jedilniku tuno v lastnem soku oz.v olivnem olju.
Na čem pa potem pečt recimo govedino, piščanca...
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 21. Nov. 2009 15:02

Ma kul je olivno olje, ne pretiravat.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
polly-polly
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1109
Na forumu od: 31. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a polly-polly » 21. Nov. 2009 21:06

speaker1 napisal/-a:Ampak vsi na maximum forumu imajo v jedilniku tuno v lastnem soku oz.v olivnem olju.
Na čem pa potem pečt recimo govedino, piščanca...


Imajo tuno v lastnem soku, ki jo prelijejo, posebaj z olivnim oljem. Se pravi s tistim iz temne steklenice, hladno stiskano. Če že kupiš tuno v konzervi, ki vsebuje tudi olje (se pravi, ne tiste v lastnem soku) pa izberi tisto v deviškem olivnem olju. Imaš več možnosti, da bo olje res olivno, ker nikoli ne veš, kakšno olje ti v resnici zapakirajo v konzervo.

Najbolj je peči na kokosovem maslu. (mercator, hofer, ...)
Uporabniški avatar
Tejax
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 131
Na forumu od: 29. 4. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Tejax » 22. Nov. 2009 14:44

Ne delati panike, olivno olje (najbolje je kupiti hladno stiskano ekstra deviško olivno olje) je zelo zdravo.
Če se pa zdaj gremo obremenjevat, kaj vse bi naj bilo dejansko v hrani, ki jo kupimo, potem pa tak bolje, da več nič ne jemo (od vseh konservansov na čelu...).

Mimogrede - najbolje si je hrano dušiti, ne cvreti. Daš malo olivnega olja, začimbe, drugače pa se hrana duši v lastnem soku. Saj so natančni recepti tudi na internetu.
Nikakor pa ne smeš pretiravati in vse maščobe 'pobrati' iz hrane, saj v takem primeru telo ne bo moglo iz hrane poskrkati niti hranilnih snovi ter v maščobi topnih nekaterih vitaminov oz. mineralov.
speaker1
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 100
Na forumu od: 3. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a speaker1 » 24. Nov. 2009 23:10

Če že jem ribe bom vsaj kupoval tuno v lastnem soku in to odlil in dolil olivno olje.
Na žalost tud jaz doma ne morem izbirat, kaj dosti. Jem tisto, kar je na voljo.
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 28. Nov. 2009 10:57

Jaz ti svetujem, da si pogledaš kar celotno tabelo kaloričnih vrednosti, ker je prav presenetljivo, koliko maščob vsebuje razna "nedolžna", vsakdanja hrana, brez katere se da zelo lepo shajat, in jo uživamo samo zato, ker jo pač imamo doma, in smo je navajeni.
(no, še link da ti ne bo treba iskat: http://zdravo-hujsam.si/index.php?optio ... &Itemid=77 )

Če se nočeš jit neke posebne diete, ampak hočes shujšat z normalno prehrano lahko začneš na tak način, da npr pri kosilu zaužiješ čim manj testenin, krompirja, kruha itd, ter poješ več zelenjave (solate pač).
Izogibaj se industrijsko predelani hrani (npr hrenovke, paštete, razni smokiji, čipsi in podobno sr*nje)
Navadi se jesti kuhano, dušeno in na žaru pečeno hrano, in se izogibaj cvrenju in pacanju v olju.
Pa pojej več manjših obrokov na dan, in pij veliko vode; pa izogibaj se raznim sokovom, kokakolam in podobnim zadevam.
brezlj
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 21
Na forumu od: 30. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a brezlj » 15. Mar. 2011 15:31

speaker1 napisal/-a:Me pa sedaj zanima, katera dodatki so zdrava v teh izdelkih.

Recimo za posebno salamo
Hranilna vrednost.........0/100g
Energij.vrednost...........1067kj/255kcal
Beljakovine..................10g/100g izdelka
Ogljikovi hidrati............2g/100g izdelka
Maščoba......................23g/100g uzdelka

Majoneza ima, kar 80g/100g izdelka maščob. Ta izdelk sem opustil že kakšnih 14 dni nazaj.


Mislim, da bi bilo bolš, da ne bi teh groznih podatkov tok zelo izpostavil. Jaz posebno salamo namreč uživam vsak dan, pa še zelo dobra mi je.
V bistvu kolikor jaz vem, nobena od teh snovi ni ravno preveč zdrava v velikih količinah, tko da ne gre preveč pretiravat.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 16. Mar. 2011 0:04

Razne hrenovke, posebne salame, chicken nuggetsi itd imajo presenetljivo malo beljakovin in precej mascob. Pac velik raznih piscancjih koz je notr zmletih in podobne stvari.

Jst sm ogromno shujsal kljub temu da sem jedel veliko hrenovk in jajc, ki imajo 33% do 50% mascob. Idealno naj bi imel 20% mascob v dieti.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 16. Mar. 2011 0:44

Z maščobami dejansko ni tolk hudo narobe, kolikor je narobe z ogljikovimi hidrati. vse, kar delam, je na maslu zadnje čase, hkrati pa pojem precej manj OH in rezultat: -4kg & večina celulita. Da ne omenjam dejstva, da mi je dovolj en črn čaj/kava, da me drži pokonci skoraj cel dan. Odvisna bla od OH očitno.
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
Uporabniški avatar
Legally_blond
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 242
Na forumu od: 28. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Legally_blond » 21. Mar. 2011 16:43

No, še mene nekaj zanima :) in sicer, a je kul če vsak dan spijem 3dcl sadnega šejka (tam v europarku pred intersparom ga delajo), ker je čisto naravni brez dodanega sladkorja kolikor mi je znano? in če dnevno poleg tega spijem še ene 2dcl jagodnega soka (fructal)? ok, ne skrbet, ne gledam na to, da čez dan čim manj pojem, ampak sem začela malce bolj gledat pri sokovih, ki majo že itak sladkor not (fructal recimo) in ker ponavadi vedno zraven kave spijem še 2dcl gostega soka. drugače itak pijem veliko vode čez dan, ampak sem obsedena s temi šejki in sokovi :D
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 22. Mar. 2011 10:44

Pac si obsedena s cukrom, tko kot tipicna zenska. Une k nehajo sladkarije jest se ponavadi potem basejo s sadjem, kar je sicer napredek, ampak se vedno cukr.

Pa to nalivanje z vodo, cukrom in tone kardia je tut zgreseno in nic cudnega da je tok celulita (ne vem kdo je nategnil zenske da se je treba nalivat z galonami vode pri hujsanju).

Je pa smesno, da OP ni vedel da je majoneza vecinoma mascoba. :D :D
Kaj si pa mislil da je notr?
Men and women agree on one thing: they both distrust women.

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov