Študij: Nemščina

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 24. Jan. 2010 15:58

Predvsem je razlog za to v tem, da predvidevajo, da bodo ti ljudje z višjo izobrazbo prej ali slej (v bistvu zelo kmalu) pričeli iskati drugo službo, primernejšo svoji izobrazbi in delodajalec bo spet moral iskati novega človeka.
Uporabniški avatar
Dorotheia
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 241
Na forumu od: 2. 11. 2006
Kraj: Na poti k sanjam...

Neprebrana objavaNapisal/-a Dorotheia » 24. Jan. 2010 17:15

Kolikor sama vem je zakonsko določeno, da oseba, ki ima višjo stopnjo, dobi oz. mora dobiti višjo plačo (četudi gre za enako delo) kot pa npr. oseba s 5. stopnjo. Tako, da vsekakor je nekaj na tem. Poznam primere, kjer so se posamezniki zaposlili (redno) tik preden so končali študij (torej so še imeli 5.stopnjo), ko pa si končno diplomirali in si s tem pridobili višjo stopnjo, pa so jih slej ali prej odpustili (seveda razloge so navedli vse druge) - vsekakor mora podjetje več plačevati za zaposlene z višjo st. izobrazbe. :!:

Da naj še sama pristavim svoj piskerček - sem študentka germanistike oz. nemškega jezika in književnosti (dvop.) in še ene druge smeri. Imam narejene vse izpite, manjkata mi samo še diplomi. Hmmm...glede izpitov bom takole rekla - sam študij ni najlažji oz. veliko časa je treba posvetiti, nekateri izpiti so res težji, ampak s trudom pa vse gre. Izpit pri prof. Šlibarjevi je po mojem mnenju bolj igra na srečo kot pa prikaz samega znanja...moram pa reči, da tudi sama pri nobenemu izmed njenih izpitov nisem imela problemov (hvalabogu) in je vse potekalo brez problema. Ne vem, preveč je govorjenja o teh izpitih, kako jih je nemogoče opraviti itd. Pa ni tako. Vse se da. Samo pač ne sme se obupati.

Glede zaposlitve pa bom rekla tole - danes je povsod, skorajda na vseh področjih težko najti `lepo` in zadovoljivo službo....sem pa mnenja, da če se človek znajde in ne obupa takoj, da se da najti kaj pametnega. Mislim, da je treba pri tem biti strajno vztrajen in mogoče si medtem priskrbeti še kaka dodatna znanja (npr. razni tečaji - računovodski itd.)....Vse se da, če se hoče. :cool:
...vedno si prvi prinesel mi sonce in jutro z okusom poljuba...
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 24. Jan. 2010 18:21

Annabella napisal/-a:
In sedaj mi je situacija bolj jasna - tvoja sestra je nadomeščala, to se še dobi, ampak moraš spet koga poznati, sicer tudi pri "nadomeščanjih" hitro izpadeš...

Mah, saj bodo boljši časi... :)


Jaz sem sicer anglistka, ampak je situacija podobna. Tudi sama sem najprej nadomeščala. Med tem časom pa diplomirala in še strokovnega naredila povrhu. Sedaj imam vse pogoje in vse šanse, da me vzamejo kjerkoli, ki jih nebi imela, če bi čakala. Od začetka moraš pač sprejeti vse kar ti pride pod roke, narediti čim več in si nabrati čim več poznanstev.

Annabella, poskusi si izboriti vsaj kako poučevanje tečajev po pogodbi, inštrukcije... karkoli. Medtem pa pridno hodi na razgovore. A strokovnega imaš narejenega?
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
Dioniz
Cosmo moderator
Cosmo moderator
Prispevkov: 3231
Na forumu od: 21. 1. 2010
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Dioniz » 24. Jan. 2010 20:35

Dorotheia napisal/-a:Izpit pri prof. Šlibarjevi je po mojem mnenju bolj igra na srečo kot pa prikaz samega znanja...


dobro povedano. Zato sem pa napisal, da moja sestra ni več vedela kaj se naj uči, ker je vse znala. Potem, ko jo je pa vprašala kaj je delala narobe pa ji je pravla: ja to je blo vredu, to je blo v redu, to je blo vredu... sploh ji ni rekla kaj ni blo vredu ampak ji vseeni ni nekaj pasalo in ji je davala 5...
“To be yourself in a world that is constantly trying to make you something else is the greatest accomplishment.”
― Ralph Waldo Emerson
Uporabniški avatar
Dorotheia
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 241
Na forumu od: 2. 11. 2006
Kraj: Na poti k sanjam...

Neprebrana objavaNapisal/-a Dorotheia » 25. Jan. 2010 22:34

Ja, Dioniz, saj je točno tako. Tukaj so vsi drugi dejavniki za uspešno opravljen izpit kot pa dejansko znanje. Pomoje ima še vreme večji vpliv kot pa znanje. :roll:
...vedno si prvi prinesel mi sonce in jutro z okusom poljuba...
Uporabniški avatar
rachka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1755
Na forumu od: 21. 11. 2005
Kraj: hollywood

Neprebrana objavaNapisal/-a rachka_ » 25. Jan. 2010 23:40

na voljo ge. šlibarce vpliva marsikaj :D je bil menda izmed highlightov mojega življenja, ko sem naredla izpit pri njej.. ona in musterca sta mi kr fajn popestrili študij :)

glede služb se pa skorajda strinjam.. težko bo najt kaj. jaz sem sicer že v 1. letniku delala na področju nemščine (prek študenta) ampak za kaj rednega bo pa jeba.
sem se pa na nemščino vpisala bolj zato, ker željene smeri ni blo na voljo v enopredmetni različici in je blo treba nekaj zbrat.
"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." F. W. Nietzsche
Annabella
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 21. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Annabella » 26. Jan. 2010 15:22

Maychy: Ja, strokovnega imam že zdavnaj narejenega, pa mi to popolnoma nič ne pomaga... In poznam veliko ljudi, ki strokovnega sploh nima in učijo po šolah, ker pač poznajo ravnatelja...
Sem pa med študijem vse leta delala kot prevajalka in kot predavateljica na jezikovnih šolah, tako da izkušenj se je nabralo kar nekaj, ampak kaj ko te brcnejo v rit, ko izgubiš status :evil: ... Dejstvo je, da sem od Lj. oddaljena 50 km, zato avtomatsko izpadem za vse jezikovne šole, ker oni iščejo ljudi iz Lj. V moji okolici (beri: bogu za hrbtom) pa itak takih organizacij ni, tko da...
Če si v Lj. ali okolici, se da, vem, če si pa na podeželju, ti pa ostane praktično samo Zavod za zaposlovanje :(

Če bi bila pri denarju, bi si že zdavnaj uredila eno garsonjero v Lj. ali okolici, ampak sej veste, koliko je to mogoče, če ima človek prazno denarnico..
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 26. Jan. 2010 18:51

Pa kaj nimate kakšne lokalne organizacije, kakšega zavoda, ki bi recimo ponujal tečaje tujih jezikov?
Še pri nas obstaja taka ponudba, pa smo eno zabačeno selo, hehehe, in so iskali prof. tujih jezikov, da bi poučevali folk na tečajih :wink: .
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 26. Jan. 2010 20:39

No ja... Jaz sem tudi s podeželja, pa imamo v okolici kar 2 zavoda, ki organizirata tečaje, pa še jezikovno šolo povrhu. Tako da se da začet nekak. S katerega konca pa si, da ni ničesar na vidiku?

Če imaš strokovnega je pa to ogromen plus. Torej na razpisano delovno mesto ravnatelj ne more vzeti nekoga brez strokovnega, če se prijaviš ti, ki ga imaš. Tako da ti svetujem, da le pogumno, pa se bo nekaj že našlo. Ti povem iz lastnih izkušenj, da čisto vsi pa tudi nismo dobili službe zato, ker bi ravnatelja osebno poznali. Jaz ga nisem.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Annabella
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 21. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Annabella » 27. Jan. 2010 9:28

Maychy: Ne, saj vem, da niso vsi ravnatelji pokvarjeni, hvala bogu :) Ampak ti si anglistka in dejstvo je, da anglisti dobite vsaj nadomeščanja veliko veliko lažje kot npr. nemcisti, italijanisti itd., ker za nas se odpreta cca. 2 nadomeščanji na leto (ki sta vpisani na zavodu in dejansko prosti)...

Glede jez. šol pa takole - v moji okolici (20 km proč) je ljudska univerza in privat jezikovna šola - na obe sem že večkrat poslala prošnje in tudi poklicala - privatnica mi je vsaj prijazno odgovorila, da ne rabi mojega kadra, ker ima zaposleno že nečakinjo, na ljudski univerzi pa menda že eno leto niso razpisali tečaja nemščine, ker ni zanimanja... Tako da, ne mislit, da nisem poskusila...

Me pa zanima, če je kdo tu gor že kaj delal za prevajalske agencije in kako sploh prideš noter? Sem poslala ponudbe že vsaj 20 agencijam in mi nobena ni odgovorila in mi je kar malo čudno... Pa kaj res nikjer ne potrebujejo prevajanja iz nemščine :( ? Mogoče je problem v tem, ker ne uporabljam Tradosa :?: ...

No, če ima katera kak nasvet, je dobrodošla :)
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 27. Jan. 2010 18:11

Hmmm... poskusi mogoče še z osebnim pristopom. Najavi se, da bi rada govorila z osebo, ki usklajuje tečaje, oziroma prevajanja, potem pa osebno prinesi prošnjo. Tako boš sigurno pustila večji vtis kot preko pisma in se te bodo morda prej spomnili. Poskusiti ni greh, če je vse drugo že propadlo.

Aja, ena možnost je še, da se prijaviš na kako OŠ za učiteljico v podaljšanem bivanju, če bodo slučajno rabili. Ure so res bedne, ampak si pa vsaj "noter" za čez čas, ko bodo recimo uvedli drugi tuj jezik v OŠ. Mislim, da se bo takrat tudi povpraševanje precej povečalo.

A zavod ti pa tudi še ni nobene ponudbe priskrbel? Vsaj preko javnih del ali kaj podobnega?
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
rachka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1755
Na forumu od: 21. 11. 2005
Kraj: hollywood

Neprebrana objavaNapisal/-a rachka_ » 28. Jan. 2010 0:11

Annabella, jaz sem pred leti delala v eni prevajalski agenciji.. sicer kot študentka za raznorazno administracijo, prevajanje lažjih tekstov in predvsem stike z nemškimi strankami. no in eno izmed mojih del je blo tudi, da sem iskala nove prevajalce za našo firmo.. lahko samo rečem, da so kriteriji KR ENI. :?
če sem iskala naprimer prevajalca iz ANG -> NEM, je morala ta oseba bit ali nemec ali (še raje) anglež, če pa je bil kr ene x narodnosti, pa vsaj 2 leti študirat in živet v nemčiji (najrajši so imeli tiste, ki so podiplomca delali tam). idealno je bilo, če je bil nemec, ki je študiral v angliji nemščino in angleščino. in takih je blo ogromno.

tako, da kr štekam situacijo.. ampak ne se vdat. piši prošnje kamorkoli, se ti bo že posrečilo!
"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." F. W. Nietzsche
Annabella
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 21. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Annabella » 28. Jan. 2010 9:42

Maychy: Uh, veš koliko prošenj sem že poslala za podaljšana bivanja...Dvakrat sem celo prišla do razgovora, kjer mi je ravnateljica prijazno razložila, da me je pač povabila na razgovor, ker izpolnjujem vse kriterije, ampak ker so se prijavili tudi prof. razrednega pouka imajo oni prednost... Sem se počutila kot en cucek, ko mi je na razgovoru dala vedeti, da sem tja prišla zgolj zato, ker me je po zakonu morala povabiti... Mah, kaj češ, sem pač brezupen primer :( In ja, ful bi rada delala v podaljšanem, ker zelo rada rišem, ustvarjam... me pa zanima, kje v zakonu piše, da imajo prof. razrednega pouka prednost za podaljšano? Mogoče sem spregledala kakšen člen...

Ma, saj ne vem več kaj naredit in kam se obrnit... Glede zavoda je pa takole -na njih se itak nikoli nisem zanašala, si iščem vse sama. Do sedaj so mi poslali samo eno napotilo k delodajalcu za delo in še to je bilo za prof. italjianščine... Mislim halooooo? Ko sem jih poklicala na zavod in njim povedala, da jaz nimam ustrezne izobrazbe za to delovno mesto, me je pa še nadrla, da naj poskusim, da mi mogoče rata :?: Mislim, a zdaj bo pa prof. nemščine sprejet za poučevanje italijanščine, ta je tudi lepa :? Tako da, meni osebno se zdi, da so te punce na zavodu tam samo iz formalnosti, ker pač morajo biti... Bi bla prav rada na njihovem mestu in mela tko fajn službico :P
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 28. Jan. 2010 15:39

Ne, ni fore, da sprejmejo prof. razrednega pouka. Mogoče imajo kje preferenco, če jih rabijo potem za naprej. Ali pa ker smatrajo, da znajo kao bolje z otroci. Čeprav pri nas je v PB vse živo. Od slovenistov, zgodovinarjev, športnikov... razrednega pouka menda še najmanj.

Sam ta z italijanščino je pa res bedna. :eek:

Bom držala pesti, da se ti čimprej kaj odpre!
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Annabella
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 21. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Annabella » 28. Jan. 2010 19:55

Ja, je res bedna, a ne :evil: ? Ma, saj bo, prej ali slej bo tudi meni kaj kapnilo z neba, če ne prej pa z uvedbo 2. tujega jezika v OŠ upam, da ja :razz:

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google Adsense [Bot]