Študij: Medicina

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 17. Apr. 2011 16:31

jullia_ napisal/-a:To je pa potem samo tehnikalija. Omejitev z maturo, omejitev s sprejemci.V vsakem primeru gredo boljši naprej, slabši pa drugam.

In, roko na srce, verjetno bi po srednji zdravstveni ravno tako potreboval cca. leto dni za pripravo na sprejemce, kot jih zdaj pač nameniš za maturitetni tečaj. Ne vidim kakšne bistvene razlike, razen tega da si ti nekaj iz principa nastrojen proti maturi.

Meni se zdi pa fajn, ker grem z eno narejeno maturo lahko na katerikoli faks. Sprejemci mi pa omogočijo vstop samo na enega.

Razslojevanje vsekakor obstaja in se še razmnožuje, tudi gimnazije se v zadnje čase delijo na bolj poklicne , kar pomeni da jim ta matura ne pomaga .
Prenekateri dijaki v srednji šoli dozorijo in svoj učni uspeh izboljšajo, ampak jim z to maturo omejujejo z nadaljevanjem študija.
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 17. Apr. 2011 16:52

Praktično vsi, ki jih poznam, so imeli na maturi (splošni ali poklicni) isti, ali boljši rezultat, kot so imeli uspeh v zadnjih 2 letnikih.

Ali se ti matura res zdi tak težka, da jo je tak težko naredit? :eek:
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 17. Apr. 2011 17:20

beri1 napisal/-a:.
Prenekateri dijaki v srednji šoli dozorijo in svoj učni uspeh izboljšajo, ampak jim z to maturo omejujejo z nadaljevanjem študija.


Razen če ni nenadno izboljšanje uspeha posledica 'šenkanja' ocen je to en velik larifari. Gimnazijski testi so neprimerno tezji od maturitetnih nalog in matura na koncu gimnazije je en velik p**** dim.

Sama sem komaj spacala za dvojko pri matematiki, na maturi pa dosegla solidnih 80+ %. Isto velja za ostale predmete.
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 17. Apr. 2011 18:47

floribunda napisal/-a:
Razen če ni nenadno izboljšanje uspeha posledica 'šenkanja' ocen je to en velik larifari. Gimnazijski testi so neprimerno tezji od maturitetnih nalog in matura na koncu gimnazije je en velik p**** dim.

Ne more se šenkati vseh 4 leta .
Nihče ne trdi , da niso težji testi v gimnazijah , problem je v selekciji kdo gre na faks za zdravnika.
V kolikor bi se samo malo zamislili kakšni so frišni zdravniki, bi se dobro zamislili o čem jaz pišem.
Teorija je eno , praksa je drugo .
Dalje, podobno je tudi na gradbeni , nekdo konča srednjo gradbeno in npr. za arhitekta so spet gimnazijci ,........ se dobr vid kako je na terenu :versteck:
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 17. Apr. 2011 18:49

beri1 napisal/-a:Prenekateri dijaki v srednji šoli dozorijo in svoj učni uspeh izboljšajo, ampak jim z to maturo omejujejo z nadaljevanjem študija.


Ne nakladat. Kdor kasneje dozori in je z letom ali dvema zamude pripravljen za pot do zdravniškega poklica (in to niso prenekateri dijaki, ampak redki posamezniki, vsaka kaprica pač še ni znak neke hude zrelosti), ima možnost dokončat šolo, narest maturitetni tečaj in it študirat medicino.

To je to. Če je človek dozorel, je verjetno tudi pripravljen sprejet dejstvo, da se je enkrat v preteklosti na svoji poklicni poti narobe odločil in bo zato moral eno leto namenit maturitetnemu tečaju. A se ti zdi to kakšen poseben problem?
A se ti zdi maturitetni tečaj res kakšna huda prepreka? Z vidika težavnosti nikakor, ker je matura mala malica v primerjavi s študijem praktično česarkoli, vsekakor pa medicine. Tisto "izgubljeno" leto pa tudi ne bi smelo predstavljat ovire, če gre za pot do poklica, ki ga bo človek z veseljem opravljal celo življenje. In, konec koncev, to je cena, ki jo mora človek plačat za napačno odločitev. Tak je lajf. In zreli ljudje se zavedajo, da imajo njihova dejanja posledice. Nezreli pa po forumih jokajo, kako je lajf nefer, ker jim sistem noče skozi prste pogledat.
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 17. Apr. 2011 18:50

*mala* napisal/-a:
Ali se ti matura res zdi tak težka, da jo je tak težko naredit? :eek:

Zdi se mi nepotrebna in zdi se mi kot ovira za nadaljevanje šolanja tistih , ki so o zdravstvu 4 leta učili .
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 17. Apr. 2011 19:03

jullia_ napisal/-a:Ne nakladat.
Ok, ne bom več :)
jullia_ napisal/-a:Kdor kasneje dozori in je z letom ali dvema zamude pripravljen za pot do zdravniškega poklica (in to niso prenekateri dijaki, ampak redki posamezniki, vsaka kaprica pač še ni znak neke hude zrelosti), ima možnost dokončat šolo, narest maturitetni tečaj in it študirat medicino.

To je tvoje mišljenje, to spoštujem a valjda tudi jaz imam pravico na svoje mišljenje .
Sem še vedno mišljenja, da bi bilo pošteno uvesti sprejemne izpite z psihološkim pregledom a matura bi bila sporedna stvar.
jullia_ napisal/-a:
To je to. Če je človek dozorel, je verjetno tudi pripravljen sprejet dejstvo, da se je enkrat v preteklosti na svoji poklicni poti narobe odločil in bo zato moral eno leto namenit maturitetnemu tečaju. A se ti zdi to kakšen poseben problem?
Da, to je problem, kot v človeškem telesu slepo črevo - nepotrebno.
jullia_ napisal/-a: Z vidika težavnosti nikakor, ker je matura mala malica v primerjavi s študijem praktično česarkoli, vsekakor pa medicine. Tisto "izgubljeno" leto pa tudi ne bi smelo predstavljat ovire, če gre za pot do poklica, ki ga bo človek z veseljem opravljal celo življenje. In, konec koncev, to je cena, ki jo mora človek plačat za napačno odločitev. Tak je lajf. In zreli ljudje se zavedajo, da imajo njihova dejanja posledice. Nezreli pa po forumih jokajo, kako je lajf nefer, ker jim sistem noče skozi prste pogledat.

Osebno se me ne tiče , dobrih 31 let del. dobe je za menoj in se ne družim isključno z gimnazijci , še manj z tistim , ki se užijo za zdravnika.
Skozi življenje sem poslušal marsi kaj , pa tudi doživel in prenašam tukaj tudi drugačna mišljenja, katera očitno niso dobro došla.
Mi ti lahko poveš kako so uspešni gimnazijci na študiju medicine - procentualno ?
In za kraj, kako so gimnazijci uspešni na fakulteti za višjo medicinsko sestro ,................ dej se potrudi , lepo te prosim Slika
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 17. Apr. 2011 19:46

Zakaj? A mi boš potem postregel s podatkom koliko dijakov srednje zdravstvene uspešno naredi maturitetni tečaj in koliko od njih kasneje diplomira na MF? V nasprotnem primeru se mi res zdi malo škoda nedeljskega večera za brskanje po googlu ker ne vem, kaj naj bi sploh dokazala s tem podatkom.
Uporabniški avatar
_TheCosmoGirl_
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 261
Na forumu od: 1. 10. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a _TheCosmoGirl_ » 17. Apr. 2011 21:47

beri1 napisal/-a:
*mala* napisal/-a:
Ali se ti matura res zdi tak težka, da jo je tak težko naredit? :eek:

Zdi se mi nepotrebna in zdi se mi kot ovira za nadaljevanje šolanja tistih , ki so o zdravstvu 4 leta učili .


Ja 4 leta v srednji se ucis NEGE; brisanja riti, ciscenja ustne votline, kako nahraniti bolnika in izmeriti temperaturo .. In kaj se naucis v 4 letih, kar je povezanega z delom zdravnika?
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 17. Apr. 2011 21:55

Uf P***a ej..ne morem verjet kok eni podcenjujete medicinske sestre :) neverjetno. Sama imam kolegico, ki je hodila na zdravstveno in verjami precej ve, tudi latinščino so imeli nekaj, in ne, ni se učila samo brisat rit in temperaturo merit(faak kr šokira me no, kok ste eni tok dvignjeni nad preostalim svetom, da ste pripravljeni tko zaničevat ljudi in stroke o katerih POJMA nimate), ampak vedo precej o boleznih, poškodbah, vzroke in kako jih zdraviti..
Specifično če gledam primer te kolegice, si neznansko želi bit zdravnica, ampak ji matematika na splošni maturi dela težave(je šla delat maturitetnega) tako da pač ni bilo nič od tega..Let pa ne more metat stran kar tako in se je zdaj začasno zaposlila. Seveda se boste našli nekateri biseri in rekli "ja če pa matematke ne more na maturi narest pol je pa res neumna", ampak to ste pač vi..čudoviti vsevedneži, ki zmorete oh in sploh vse, nimate nikakršnih težav na kakšnem področju, drugim pa pač morda kakšen predmet ne leži(največkrat se tu pojavlja matematika in angleščina- btw v slednji je izjemno dobra).

Drgač ste pa temo zasvinjaaaal, super. :D
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 17. Apr. 2011 22:07

Res težko verjamem, da bi nekdo, ki mu matematika dela težave in ni imel volje ali zicledra, da bi jo na maturitetnem nivoju nadrmal za neko solidno oceno, prav blestel na MFju.

Btw, to piše človek, ki je imel skoraj popravca iz kemije, pa je pod pritiskom popravil s 5. Se da in v primerjavi s študijem na faksu je bila tista kemija precej majhen zalogaj.

In ta post nima nobene veze z medicinskimi sestrami.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 17. Apr. 2011 22:21

Ja, vredu, saj to mnenje si deliva. :D Ampak nekako res dvomim, da se ne trudi glede na to, da se mi res zdi, da si tega groozno želi.. Ne vem pa kako ji ne rata. Ampak res je študij medicine takšen študij, ki nebi smel biti okreditiran zgolj s splošno maturo..Ko si napisala, da se ti zdi super, da s splošno maturo lahko prideš kamorkoli, s sprejemci pa samo na en faks.. No meni se definitivno zdi, da bi mf rabil sprejemne..Ker tle se nekej povzdiguje gimnazijce, da pa kot da če blestijo v nekem splošnem znanju iz geografije, matematike, fizike, biologije..da pa bodo super in izvrstni zdravniki. Saj pri zdravnikih danes nimamo težav s tem, da je neka operacija slabo izvedena, bolj imamo težave zaradi malomarnih diagnoz, ne-etičnega ravnanja s pacientom in malce grše- z gnoji od ljudi, ki pa v splošnem znanju blestijo. Ne trdim, da takih zdravnikov nebi sproducirala tudi srednja zdravstvena(morda zdaj še hujše-slabše, ker je slabo cenjena zdravstvena in se vpiše vsak drek gor sam zato da zdela srednjo šolo), ampak bi moralo biti jedro naših "skrbi" glede medicinske fakultete, ne kako uspešni ljudje pridejo na mf, temveč kakšni ljudje pridejo na mf in ga zdelajo. Ker preprosto nobena matura(takšna kot je zdaj, brez dodatnih psiholoških testov + ogromen poudarek na predmetih etike in morale) ne ustreza dobrim kriterijem za tako močno tvegan in pomemben poklic, kot je poklic zdravnika.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 17. Apr. 2011 22:27

Ne vem za MF, ker nisem tam in imam na srečo zelo malo izkušenj z dohtarji. Imam pa primerljive skrbi glede pravnikov, zlasti sodnikov. Užas :D Kaj šele pedagogi. Psihologi? Socialni delavci?

Koliko pravzaprav je poklicev, kjer osebna etika in psihološka stabilnost ne igrata vloge? Ko enkrat začneš tako razmišljat, težko potegneš črto. Mogoče res pride v poštev samo en zdravniški poklic in to je patolog :)

Ampak glede na množičnost vpisa je itak precej iluzorno pričakovat kakšne poglobljene psihološke teste na sprejemcih. Najverjetneje bi vse skupaj potekalo pisno, v obliki eseja na temo - zakaj želiš biti zdravnik. In spet bi bili v prednosti gimnazijci, ker bi bil pouk na gimnazijah namesto učenja pisanja maturitetnega eseja bil usmerjen v dril za sprejemce. na srednji zdravstveni bi se pa še vedno ukvarjali s tem, kako dijake spremenit v medicinske sestre, kar je tudi prav.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 17. Apr. 2011 22:33

Marsikje je isto sranje ja, ampak recimo, da ima pedagog- psiholog- pravnik(spustmo sodnike :D) malce manj drastičnega vpliva na življenje posameznika, kakor zdravnik, ki ima dobesedno na neki točki vse niti v rokah, da nekoga ohrani pri življenju. Pedagogi, pravniki, psihologi..že lahko nekoga zaserjejo, ne pa v takšni moči, kakor zdravnik- predvsem fizično ane, kar je najpomembneje.

Kar se tiče takšnih sprejemnih, definitivno nebi bila prava izbira esej heh, ampak opazovanje vsakega študenta posebaj, osebno in pisno preverjanje psiholoških značilnosti in etičnih sposobnosti osebe. Tega ne moreš zdrilat, edino, če si res nek psihotičen genij, ki je sposoben nadzorovat svoja čustva, afektne reakcije ect. Res je, da bi potem bore malo ljudi prišlo naprej na MF :D ampak osebno se mi zdi vredno vložit več truda v to, kakor kasneje obžalovat in se mutat po sodiščih- ali je zdravnik reagiral pravilno, storil napako, bil malomarna svinja, delal po postopku..
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 17. Apr. 2011 22:37

Pri par 100 vpisanih kandidatih vsako leto ni niti časa, niti sredstev za opazovanje in osebno preverjanje vsakega posebej. Ni šans.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov