Študij: Medicina

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 16. Apr. 2011 13:48

Mene pač ni treba ''razsvetljevat'' o predmetniku in programu srednjih zdravstvenih šol, visokošolskega programa ali predmetnika in programa na MF, ker sem obkrožena z ljudmi ki so hodili na srednjo zdravstveno, visoko zdravstveno, medicinsko fakulteto in gimnazijo, zato mi je prekleto jasno o čemer govorim.

In če si ti jezen/jezna na našo vlado, pejdi pljuvat v drugo temo. Ne, ne briga me kaj je bilo, birga pa me kaj je in kaj bo, ker zgodovine se ne spreminjat.
Uporabniški avatar
Corona
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 12
Na forumu od: 16. 1. 2011
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Corona » 16. Apr. 2011 14:02

Če bi že uvedli sprejemce, bi preverjali znanje iz treh predmetov: fizika, kemija, biologija. V preteklosti, kakšno desetletje nazaj, so bili sprejemni izpiti iz teh treh predmetov glavni pogoj za vpis na medicinsko fakulteto.
V kolikor sem jaz seznanjena, so ti trije predmeti na poklicni srednji zdravstveni na nekoliko nižjem nivoju kot na gimnazijah. Nekatera poglavja so črtana in se jih sploh ne obravnava. Kdo bi torej bolje in lažje opravil sprejemne izpite?
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Apr. 2011 14:06

No, saj ravno to je bila moja poanta. Zakaj bi sprejemni izpit iz fizike in kemije dijakom zdravstvenih šol dal kakšno prednost pred gimnazijci? A res kdo misli, da ti srednja zdravstvena da boljše znanje teh predmetov?
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 16. Apr. 2011 14:24

beri1 napisal/-a:Preveriti kot sem dal primer multimedijske fakultete .
Si sploh pregledala , prebrala ????


Sem prebrala. Pol tega (npr. HTML, Power Point že tak dost znam), kar napisal smo mi na faksu jemali v pol leta (pa sem še veliko rekla, no imeli smo ene 3 vaje iz tega) Ni ravno neka znanost to :wink:

Sem že rekla, da sem bila "priča" zapiskom iz zdravstvene in se mi snov res ni zdela težka. Naša biologija je zajela vsaj 3 predmete (medtem ko mi nekdo s srednje zdravstvene in samimi 4,5 iz teh predmetov ni znal razližit celičnega dihanja) :wink:

Se vidi, da si čustveno vpleten zaradi otrok in da ti je hudo, ker ni mogel sin študirat medicino :P Zdej pa pizdiš čez gimnazijce, ki bi prekašali tvojega sina na skoraj vseh področjih. Presneto, a ne :P
Če pa komu splošna matura prepreči pot na faks, pa kar naj jo, ker je tak lahka, da bi bodoči študent medicine moral opravizi z njo z levo roko. In tisto leto za Maturitetni tečaj- saj se lahko tudi dela tisto leto, da ni breme staršem. Izgovori, izgovori.
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
sirova štručka
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5990
Na forumu od: 9. 12. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a sirova štručka » 16. Apr. 2011 14:26

...
Zadnjič spremenil sirova štručka, dne 05. Dec. 2016 16:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 16. Apr. 2011 16:27

jullia_ napisal/-a:Iz česa bi pa ti imel sprejemce za MF? Iz fizike ali iz nege otroka?

Mimogrede, cela tvoja argumentacija me spominja na psihologinjo iz moje OŠ, ki me je poskusila prepričat, naj grem na ekonomsko gimnazijo, če res razmišljam o študiju ekonomije, ker mi bo to dalo boljšo podlago. Hvala bogu se mi je ta filozofija že pri 13 zdela blesava.

Psihologinja, jaz , ti ali bilo kdo ,........... smo nevažni dejavniki.

Da vidimo kako je to drugod ; Za vpis na mnoge medicinske fakultete ne zadostuje samo odličen učni uspeh v dotedanjem šolanju, temveč praviloma tudi uspešno opravljen sprejemni izpit. Sprejemni postopek na mnogih medicinskih fakultetah, tako v Evropi kot v ZDA, poleg akademskega znanja preverja kandidatov značaj in tudi motiviranost za zdravniški poklic. Težava pri takem sprejemanju je, kako zagotoviti ustrezno objektivnost, in velika obremenitev fakultetnega osebja.

Nekatere fakultete so celotni pouk organizirale okoli zbirk najpogostejših znakov in simptomov, zaradi katerih obiščejo ljudje zdravnika. S tem skušajo že pri dodiplomskih študentih razviti način razmišljanja - učenje iz bolnika (angl. "patient based learning, PBL"), ki je povsem usmerjen na reševanje bolnikovih težav. Takšen način poučevanja je dokazano vsaj enako učinkovit kot klasični, boljše je dolgoročno pomnenje, olajšana je integracija znanja, večje je zanimanje za predmet in več je samostojnega učenja (8). Res pa je, da je izključno učenje na tak način za učitelje in študente zelo zahtevno, zato je število fakultet s to obliko pouka razmeroma majhno (9). Med njimi so predvsem tiste, ki so se ustanovile sorazmerno pozno (npr. Maastricht).
Druga, bolj razširjena oblika problemsko naravnanega pouka pa je integriran pouk, kjer poteka vertikalno povezovanje teoretičnih, predkliničnih znanj s kliničnimi, in to v obe smeri, in uvaja ilustrativne klinične primere že v prvem letniku. Tak način pouka je laže organizirati in je bistveno širše sprejet.
- Stik z bolnikom od začetka pouka
Pomembno je, da se študent spozna s poklicem zdravnika že v prvem letniku, in to na čim bolj praktičen način. Spoznavanje zdravniškega poklica in zgodnji stik z bolnikom omogoča začetek razvijanja zdravniške etike in učenje primernega odnosa do bolnika od začetka študija. Večji poudarek je na učenju sporazumevanja, ki se začne običajno že v prvem letniku, ko se študenti seznanjajo z vsebino zdravnikovega dela. V drugem letniku sledi bolj praktična izkušnja, kasneje pa se študenti srečajo z bolniki v okviru predmeta Propedevtika, ko naj bi že obvladali osnove pristopa k bolniku.

Ti bi sprejemca iz Fizike ali nege otroka ,....... vidi se koliko ste razgledani.

Opis stanja na MF v Ljubljani :

Tudi v Sloveniji so se postopno začele uvajati spremembe na področju izobraževanja študentov. Tako se je Medicinska fakulteta v Ljubljani odločila prenoviti svoj študij.

Sprejemni postopek

Trenutno znanje maturantov srednjih šol iz naravoslovnih predmetov je slabše kot pred letom 1995. To je posledica ukinitve sprejemnega postopka (zadnjič izveden za leto 1994/95)

,.....................................
Zaradi takega stanja je Medicinska fakulteta v Ljubljani že pred leti začela celovito prenovo študija, ki naj bi privedla do boljše kakovosti pouka. V dosedanjem delu se je pokazalo, da je na ljubljanski fakulteti možno in smiselno uvesti integrirano obliko pouka.
Z uvedbo druge Medicinske fakultete v Sloveniji bo treba razmisliti o poenotenju standardov in znanja, kar je tudi sicer ustaljena praksa v drugih državah.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Apr. 2011 16:33

beri1 napisal/-a:Ti bi sprejemca iz Fizike ali nege otroka ,....... vidi se koliko ste razgledani.


Ja, v tvojem odebeljenemu delu lepo piše, da bi se preverjalo akademsko znanje. Kaj bi ti tu preverjal, da misliš, da bi zdravstveni tehniki bolje skoz prišli?
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Apr. 2011 16:35

Mimogrede, da tem linku: http://news.slashdot.org/story/11/04/10 ... -From-1869 imaš en primer sprejemnega izpita za Harvard. Fajn, ane? :P
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 16. Apr. 2011 18:50

jullia_ napisal/-a:Ja, v tvojem odebeljenemu delu lepo piše, da bi se preverjalo akademsko znanje. Kaj bi ti tu preverjal, da misliš, da bi zdravstveni tehniki bolje skoz prišli?

Kar koli , sam da so sprejemci, da se ne omejuje z nekakšno maturo.
Pa kdo naredi sprejemce, naj gre naprej - ostali naj gredo drugam.
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 16. Apr. 2011 19:35

In na kakšen način bi to preverjal? Katere "predmete"?
Tudi takrat po odvisno od dneva, koliko se v tistem trenutku spomniš.

Res ne vem koga omejuje matura? 3 predmeti so itak osnovni, ki vedno prav pridejo, 2 si pa izbereš po svoji meri (pač primerna za faks).
Slabe izkušnje z maturo? :D
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 16. Apr. 2011 19:43

meni se zdi neumno preverjat predmete v stilu: nega otroka, nega žene, nega starostnika, dajanje injekcij ipd...
to je delo medicinskih sester in bolničark, ki bodo paciente dejansko negovale in je to tudi njihova končna izobrazba.

bio, ke in fi so za moje pojme veliko pomembnejši, ker morajo zdravniki dejansko razumet delovanje telesa, zdravil in obojega skupaj, za kar so pa ti predmeti osnova, saj vse v telesu poteka na podlagi teh procesov. rokovanja s pacientom se itak naučijo skozi prakso (po mojem mnenju bi je lahko bilo še več..).

edino kar bi jaz pri tem (in še katerem drugem študiju) spremenila je, da bi dodala psihološke teste. problem medicine in medicincev je, da je to elitiziran študij in veliko ljudi gre tja zaradi tega, nimajo pa nobenega smisla za delo z ljudmi. res je, nekateri dejansko ne delajo s pacienti, ampak teh je peščica. in nekdo, ki nima smisla in občutka za delo z ljudmi nekaterih smeri v medicini za moje pojme ne bi smel opravljati (in isto je za marsikatere druge študije).
Vsak raj ima svojo kačo.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Apr. 2011 21:29

beri1 napisal/-a:
jullia_ napisal/-a:Ja, v tvojem odebeljenemu delu lepo piše, da bi se preverjalo akademsko znanje. Kaj bi ti tu preverjal, da misliš, da bi zdravstveni tehniki bolje skoz prišli?

Kar koli , sam da so sprejemci, da se ne omejuje z nekakšno maturo.
Pa kdo naredi sprejemce, naj gre naprej - ostali naj gredo drugam.


To je pa potem samo tehnikalija. Omejitev z maturo, omejitev s sprejemci.V vsakem primeru gredo boljši naprej, slabši pa drugam.

In, roko na srce, verjetno bi po srednji zdravstveni ravno tako potreboval cca. leto dni za pripravo na sprejemce, kot jih zdaj pač nameniš za maturitetni tečaj. Ne vidim kakšne bistvene razlike, razen tega da si ti nekaj iz principa nastrojen proti maturi.

Meni se zdi pa fajn, ker grem z eno narejeno maturo lahko na katerikoli faks. Sprejemci mi pa omogočijo vstop samo na enega.
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 16. Apr. 2011 22:30

Se strinjam z Malo in Terjerker.
Diferenciacija je potrebna! Če tko pogledam, je zdravnik glava, zdravstveni tehnik pa roka, ki izpolni misli glave :) In mal butast mi je primerjat srednjo zdravstveno in gimnazijo. Sori zdj, sam zdi se mi, da so gimnazijci vseen bolj na mestu, da grejo naprej na MF. Že v štartu ve vsak, ki gre na srednjo zdravstveno, da bo njegovo delo nekoč zajemalo prestiljanje postelj, umivanje bolnikov in podobno. Sj jih informirajo! In tud nisem še nikol srečala enga, ki bi jamral, da bi rad šel na MF iz zdravstvene... Velika večina teh dijakov se takoj po končani šoli zaposli, par jih gre pa pač na ZF.

Medicinski sestri ni treba vedeti za kupe nenavadnih bolezni in podobnega sranja. Za to naj bo usposobljen zdravnik. In za zdravnika, dobrega zdravnika, naj gre nekdo, ki ima zicleder, ki je brihten in predvsem priden (v smislu delavnosti). In iz takega testa so ponavadi kar gimnazijci (ok, obstajajo redke izjeme: ampak te pa lahko naredijo maturitetni tečaj, tako da se ne more nihče pritoževati, da je za kaj prikrajšan. Če pa kakšen mulo, ki je komaj naredil poklicno maturo jamra, da ne more naprej na MF, si je pa čisto sam kriv.)
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4999
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 17. Apr. 2011 15:49

s0nckic4 napisal/-a: edino kar bi jaz pri tem (in še katerem drugem študiju) spremenila je, da bi dodala psihološke teste. problem medicine in medicincev je, da je to elitiziran študij in veliko ljudi gre tja zaradi tega, nimajo pa nobenega smisla za delo z ljudmi. res je, nekateri dejansko ne delajo s pacienti, ampak teh je peščica. in nekdo, ki nima smisla in občutka za delo z ljudmi nekaterih smeri v medicini za moje pojme ne bi smel opravljati (in isto je za marsikatere druge študije).


Se popolnoma strinjam!
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 17. Apr. 2011 15:56

^^ že res, samo spet pride do dileme dr. Housa.

Namreč, resno mislim ker logično da je takšna pozicija prežeta z močjo, in lahko tam izrazijo vse intelektualne sposobnosti, ter to seveda privlači smetano generacije, samo potem bi bila res primerna le peščica, ker logično ne morajo imeti vsi dobre razvite sposobnosti za ljudi. Najbolj da se potem spravimo še na vzgojiteljice ter vojake/policaje,

Tako da naj bojo kar naduti pa nesramni, dokler me pozdravijo je vse O.K.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot]