Študij: Medicina

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Apr. 2011 8:32

Kot izgleda, vas veliko še nikoli ni potrebovalo zdravniške pomoči. To kar je napisal beri1 o nepravilni diagnozi zdravnikov okrog njega je v bistvu v Sloveniji nekaj vsakdanjega.

Mojega očeta je zadel infarkt, pa mu je dr. Toš(zdravstveni dom Ptuj), ki je verjetno eden najbolj nesposobnih zdravnikov na tem planetu svetoval, da naj doma malo počiva, ker je očeta med drugim bolela roka. Doktor sploh ni ugotovil, da je očeta ravnokar doživel infarkt.

Če ne bi imel vez, bi že takrat bil 3m pod zemljo.

Zgodbic o slovenskem zdravstvu poznam milijon...Še ena:

Človek ima na telesu bulico. Gre k zdravniku, zdravnik ga naroči na preglede itd. Ugotovili niso nič. Človeku gre vedno na slabše. Na koncu preko vez le pride na pregled v Ljubljano. Ugotovijo, da ima raka in da je zanj praktično prepozno. Človek umre.

Ko boste sami izkusili slovensko zdravstvo, potem več nikoli ne boste zagovarjali zdravnikov.

@Doutzen: ja, nesposobni ste in to absolutno nesposobni. Še predsednik republike gre v Avstrijo...

No, zdaj pa bi lahko začel pisat o podkupninah. Če moj dedek ne bi imel denarja, bi zdaj že 20 let bil mrtev zaradi raka.
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 16. Apr. 2011 8:36

Saj imaš tudi ti prosto izbiro, da greš v tujino k zdravniku. Kdo ti brani?
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
/\/\4t3j
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 397
Na forumu od: 2. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a /\/\4t3j » 16. Apr. 2011 8:48

Če bom imel kdaj resno bolezen, potem zagotovo, da bom šel v Avstrijo na zdravljenje.

Vendar, ne pozabi, da si vsak tega ne more privoščit. Pravico do zdravljena pa ima vsak, vendar se ta pravica krši. In v tem je problem. Vsi plačujemo zavarovanje itd.; kvalitetno opravljene storitve pa je deležna le peščica izbranih.

Če grema jaz in ti v trgovino po milko in plačama 1.20€ bo vsak dobil praktično identično milko. Če pa grema jaz in ti k zdravniku, pa si ti sestrična od zdravnika in obema postavijo enako diagnozo, boš ti prej na vrsti, jaz pa bom na čakanju umrl. A res ne razumeš? Ljudje umirajo, zato ker je naše zdravstvo nesposobno.
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 16. Apr. 2011 9:27

*mala* napisal/-a:A je to dodatno 1 leto res tak grozna ovira, da se nekdo s srednje zdravstvene nebi mogel vpisat?


To eno leto bi morali imeti gimnazijci in ne tisti , ki so se že na štartu odločili kam.


*mala* napisal/-a:In že ob vpisu na srednjo zdravstveno vsak trot prej ve, da bo po končani le medicinska sestra in da bo moral imet splošno maturo. Zakaj se potem taki takoj ne vpišejo na gimnazijo?



Da, ampak jih večina misli , da je bolje vrabec v roki kot golob ,............


*mala* napisal/-a:Me pa zanima kakšne sprejemne bi sploh lahko uvedli?
Se mi zdi, da je splošna matura čist soliden preizkus znanja. Al bi raje naredili tako, da gimnazijci sploh nebi mogl gor pridt?



Hvala u vprašanju :)
Dej si vzemi čas in poglej predmete na srednji zdravstveni ; Anatomija in fiziologija , Zdravstvena nega zdravega in bolnega otroka, Medicinska terminologija , Statistika v zdravstvu , Nega Starostnika , ZDRAVSTVENA NEGA ŽENE V ČASU NOSEČNOSTI, PORODA IN V POPORODNEM OBDOBJU ,................. in še, in še,..........
Vsi si vi lepo vzemite čas in poglejte predmete v času izobraževanja teh 4 leta v zdravstveni , pa vam bo marsikaj bolj jasno.
Zmeda je v Sloveniji in to je očitno nekomu težko ukapirati.
Zmeda se vleče že desetletja a nič se ne ukrene v tej smeri ,........... agonija se nadaljuje.



*mala* napisal/-a:Tud ne znajo tolk ti srednje zdravstveni, sem kot gimnazijka eno čist povozila v znanju biologije (res nisem vedela latinskih imen, ampak vse procese, zgradbe; kar imajo oni razdeljeno na par predmetov). :P Pa je imela punca lepe ocene iz teh predmetov.


V zdravstvu je pomembna mikrobiologija , pa izvoli , to eno najdi in se z njo po odelkih po bolnici sprehodi , pa ugotovite kdo ima več znanja.
V kolikor študiraš medicino, boš ob priliki povedala KOLIKO te spoštujejo kot študentko na terenu , na terenu te bodo vsi pohodili , od navadne bolniške negovalke pa navzgor.
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 16. Apr. 2011 9:47

Ne, ne študiram medicino :P

Imaš mogoče otroka, ki je na srednji zdravstveni, pa si užaljen ker ne more takoj študirat medicino?
Malce precenjuješ znanje, ki se ga naučijo na srednji zdravstveni. Ja, imajo ogromno predmetov, ampak vsi so tako skromno obdelani. Poglej si zapiske (in ja, sem se že učila skupaj s punco, ki na srednji zdravstveni, in ne le enkrat), ni baš neka znanost. Tudi na praksi počnejo stalno iste stvari, da sploh nebi o tem kako se obnašajo med prakso (imela že dovolj ljudi v bolnicah).

In kljub temu, da imajo kao veliko znanja v področju "biologije", so ostala področja (kemija, matematika, angleščina, ki jih potrebuješ na medicini) zelo slabo zastopana na srednji zdravstveni.
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 16. Apr. 2011 10:04

Sem imel otroka, , ki je končal srednjo in sedaj dela , obenem študira ob delu.
To tvoje kako in kaj se učijo na srednji zdravstveni,........... pa oni se vsaj nekaj učijo in to 4 leta in prakso imajo v šoli , kakor tudi po zdravstvenim domovih, tako tudi po domovih za ostarele in po kliničnem centru a gimnazijci se učijo eno veliko NIČ.
Take osebe , kot si ti so prepričane da je to prav in zato manjka zdravnikov.
Uvažajo jih in še jih bojo uvažali , prišleki bojo zdravili s sumljivim diplomam in to vam ustreza, ker pojma nimate o uporabnosti logike.
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 16. Apr. 2011 10:16

Mah, prakse res nimajo gimnazije (kar bi bilo tud nekako težko, za vse smeri raznih faksov, se ti ne zdi). Sej tudi na gimnaziji so predmeti, ki ti presneto prav pridejo pri študiju medicine. Mogoče imajo oni na začetku prednost pri kakšnem predmetu, pri ostalih jih pa gladko povozijo gimnazijci :P Kot da se gimnazijci pa 4 leta praskajo po riti.

Malce zamere proti gimnazijcem, a ne? :P

Itak praviš, da nimamo dobrih zdravnikov, zakaj nebi potem tujcev? Vam ne bo treba drugam hodt :P
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 16. Apr. 2011 10:20

Eh..nič nebi blo narobe, če bi s srednje zdravstvene lahko šli na medicino. Saj bi se tako ali tako potem TAM pokazalo, kdo je za študij medicine in kdo ne(predvsem v vloženem trudu za študij), sama težavnost študija medicine se nebi spremenila.
LAHKO! pa bi bila srednja zdravstvena malce težja. :)
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 16. Apr. 2011 10:22

Ja, res bi lahko. Samo naj na srednji zdravstveni res povečajo težavnost in uvedejo splošno maturo (magari uvedejo zdravstveno gimnazijo, whatever). To bi bila super rešitev!
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
Corona
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 12
Na forumu od: 16. 1. 2011
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Corona » 16. Apr. 2011 10:55

Meni se ne zdi narobe, da iz gimnazije lahko prideš na medicino. Študij je za vse enak, pogori ali uspe lahko vsak, gimnazijec ali tisti s srednje zdravstvene. Gimnazijec ima mogoče večje splošno znanje, malo večji zicledr, študij pa tako ali tako traja 6 let, več kot dovolj, da prinese not vso tisto "ogromno" količino znanja, ki ga zajema srednja zdravstvena. In obratno, nekdo s srednje zdravstvene bo imela na začetku mogoče več praktičnega znanja, bolj mu bo jasno, v kaj se spušča, manj se bo mogoče navajen učiti (vsaj pri nas velja, da je poklicna šola lažja od gimnazije). Po mojih izkušnjah je na medicini težje tistim, ki so iz srednje zdravstvene, le zakaj?

..Evelyn.. napisal/-a:Eh..nič nebi blo narobe, če bi s srednje zdravstvene lahko šli na medicino. Saj bi se tako ali tako potem TAM pokazalo, kdo je za študij medicine in kdo ne(predvsem v vloženem trudu za študij), sama težavnost študija medicine se nebi spremenila.


Se strinjam.
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 16. Apr. 2011 11:39

Corona napisal/-a:Meni se ne zdi narobe, da iz gimnazije lahko prideš na medicino.

Tudi meni ne, problem je da z lahkoto iz srednje zdravstvene ni možnosti iti na medicino.
Morajo eno leto pavzirati, da bi naredili qurčevo maturo (splošno ), kot da je ta matura toliko važna.
Corona napisal/-a: Študij je za vse enak, pogori ali uspe lahko vsak, gimnazijec ali tisti s srednje zdravstvene.
Iz srednje zdravstvene so zelo , zelo redki, ki nadaljujejo študij medicine - zaradi mature ,............ da bolj razumeš ; 4 leta srednje + 1 leto matura + 6 let faksa ,....... v matematiki je lepota,toda, brez truda jo ne najdeš ;)
Corona napisal/-a: Gimnazijec ima mogoče večje splošno znanje,

V čem ???????
Moj prejšnji post je opisal del predmetov , ki ga imajo na srednji zdravstveni,............. no , pa dej ti to splošno znanje gimnazijcev mal opiši , da vidimo v čem je razlika :)
Corona napisal/-a: malo večji zicledr, študij pa tako ali tako traja 6 let, več kot dovolj, da prinese not vso tisto "ogromno" količino znanja, ki ga zajema srednja zdravstvena. In obratno, nekdo s srednje zdravstvene bo imela na začetku mogoče več praktičnega znanja, bolj mu bo jasno, v kaj se spušča, manj se bo mogoče navajen učiti (vsaj pri nas velja, da je poklicna šola lažja od gimnazije). Po mojih izkušnjah je na medicini težje tistim, ki so iz srednje zdravstvene, le zakaj?.

Mešaš pojme, v zdravstveni je PRAKTIČNI DEL in TEORETSKI , ne povdarjati samo praktični del , dej si vzemite predmete iz srednje zdravstvene, da vam bi končno jasno v čem je problem.
Problem je , ker gimnazijci imajo povsod prednost, ...... razen pri Inštitutu in akademiji za multimedije , ki ima jasne vpisne pogoje, kateri niti pod razno ne dajejo bilo kakšne prednosti gimnazijcem KLIK
Na tem linku je obrazložitev , pa si preberite .
Starejši sin je končal srednjo zdravstveno, mlajši srednjo medijsko in predobro vem kakšni so pogoji vpisa.
Pri mlajšem sinu na multimedijski fakulteti gimnazijci niso imeli kaj početi , ker niso imeli temeljnega znanja.
Temeljno znanje je važno povsod , osebno bi povdaril , da še posebej v zdravstvu a v zdravstvu je močan lobi in samo izbrani gredo naprej - veze in poznanstvo.
To , da je medicina rezervirana samo za gimnazijce je zelo stara shema, ki je nastala takrat , ko so obstajale samo poklicne šole in gimnazije .
Vi ste premladi , da bi vedeli kako je bilo prej in kako je to sedaj :lol:
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 16. Apr. 2011 11:49

Jaz ne vem zakaj bi se naše generacije (na katere tako zviška gledaš) mogle ubadat kakšen je bil šolski sistem nekoč, če pa se nas to ne tiče, ker je mimo. Mene gladko BK kakšen je bil sistem 20 let nazaj, ker ga nisem rabila izkusit, mi je pa važno kakšen je danes oz. v zadnjih 10 letih, ko sem šla čezenj.

In brez skrbi, toliko anatomije, fiziologije, biologije celice, biokemije, karkoli.... dajo na sredni zdravstveni čez v tistih 4 letih, si v medicini pridejo not v dveh letih, s tem da pokrijejo vse to in še več. Če bi bilo neko osnovno, splošno znanje večih področij, ki ga pridobiš na gimnaziji res toliko ničvredno, zakaj imajo pa potlej tudi poklicne šole slovenščino, tuj jezik, geografijo itd., bi bilo ja bolj logično da se držijo striktno svojih medicinsko/zdravstveno orientiranih ved in je to to, konec koncev apaurin prime isto če ga daš na Kitajskem ali pri nas in bereš navodila v angleščini ali italijanščini, ali pač?
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 16. Apr. 2011 11:53

Iz skoraj vsega ima gimnazijec večje splošno znanje :P

In kaj je eno leto v primerjavi s tem, da nekoč opravljaš poklic, ki si ga želiš?

Zakaj je matura tako važna? Ker preverja nekaj splošnega znanja.
Ali misliš, da znanje slovenščine, matematike, angleščine in 2 izbirnih (npr. biologija in kemija) ni pomembno? Nekak je treba to preverjat. Če pa kdo ni sposoben naredit splošno maturo, pa res definitivno ni primeren za študij medicine.
Ampak večina se jih zaveda, da premalo znajo, da bi šli na splošno maturo (ki je BTW precej enostavna). To izgubljeno leto je le izgovor :wink:

In kot sem že rekla, ti "strokovni" predmeti na srednji zdravstveni so zelo na nizkem nivoju.
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
beri1
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 40
Na forumu od: 9. 4. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a beri1 » 16. Apr. 2011 13:17

*mala* napisal/-a:Iz skoraj vsega ima gimnazijec večje splošno znanje :P

Strokovnih predmetov in ne splošnih.
Dej mi vsaj tri predmete naštej :)

*mala* napisal/-a:In kaj je eno leto v primerjavi s tem, da nekoč opravljaš poklic, ki si ga želiš?

Ko boš ( če boš ) imela otroke, boš videla kaj pomeni.
Žal, danes je problem v zmožnosti finančno to prenesti in eno leto še kako velik pomeni.
In, da , prov maš, ;kaj pomeni eno leto , ......... ampak to je vse teoretski , v praksi je vse obrnjeno.
*mala* napisal/-a:Zakaj je matura tako važna? Ker preverja nekaj splošnega znanja.
To je preverjanje znanja tisti trenutek , tisti dan , tisto uro in se ne more primerjati z splošnim znanjem , ki si ga pokazala skozi 4 leta.
Ko pišeš maturo , se nečesa ne spomniš tisti trenutek in ko je vsega konec, ko prideš na hodnik se butneš po čelu - ker si se spomnila,.............. matr je pomembna matura.
Tako se tudi kasneje obnašate ko končate faks , postanete zdravniki in ko vam pacient umre - se spomnite kjer je napaka, ampak sankcionirani niste .
Ok, v kolikor imate nekoga, ki hodi v srednjo zdravstveno , pa za božijo voljo , dej se pozanimati KDO predava strokovne predmete - toliko o površnem znanju in zahtevnosti.
*mala* napisal/-a:Ali misliš, da znanje slovenščine, matematike, angleščine in 2 izbirnih (npr. biologija in kemija) ni pomembno? Nekak je treba to preverjat. Če pa kdo ni sposoben naredit splošno maturo, pa res definitivno ni primeren za študij medicine.
Preveriti kot sem dal primer multimedijske fakultete .
Si sploh pregledala , prebrala ????
Matura je lari - fari , to je samo izgovor kako onemogočiti nekomu vpis.
*mala* napisal/-a:Ampak večina se jih zaveda, da premalo znajo, da bi šli na splošno maturo (ki je BTW precej enostavna). To izgubljeno leto je le izgovor :wink:

In kot sem že rekla, ti "strokovni" predmeti na srednji zdravstveni so zelo na nizkem nivoju.

Nizkem nivoju ali ne, imajo vsaj koliko - toliko pojma o zdravstvu ( preglej predmete, knjige in ti bo vse jasno ) kar se za gimnazijce ne more trditi.


Tearjerker napisal/-a:Jaz ne vem zakaj bi se naše generacije (na katere tako zviška gledaš) mogle ubadat kakšen je bil šolski sistem nekoč, če pa se nas to ne tiče, ker je mimo. Mene gladko BK kakšen je bil sistem 20 let nazaj, ker ga nisem rabila izkusit, mi je pa važno kakšen je danes oz. v zadnjih 10 letih, ko sem šla čezenj.
Zato je na tem svetu narobe, ker obstaja kar precejšnja večina , ki misli kot ti ( ne zanima kakšen je bil sistem pred 20 let ). Nič te ne zanima ( kot Pahorja ) , ker vidite sebe, sebe in samo sebe - za druge vas boli ,........ tipični ameriški sistem mišljenja.
Ne gledam z viška, ampak samo izražam svoje mišljenje, ker mene mene glatko ne BK za ostale in ne skrbim samo za "priviligerijance".
Zanimivo da tudi v srednji zdravstveni obstajajo profesorji , ki pritiskajo na ministarstvo za šolstvo, da se končno ta blesavi sistem spremeni.

Tearjerker napisal/-a:In brez skrbi, toliko anatomije, fiziologije, biologije celice, biokemije, karkoli.... dajo na sredni zdravstveni čez v tistih 4 letih, si v medicini pridejo not v dveh letih, s tem da pokrijejo vse to in še več. Če bi bilo neko osnovno, splošno znanje večih področij, ki ga pridobiš na gimnaziji res toliko ničvredno, zakaj imajo pa potlej tudi poklicne šole slovenščino, tuj jezik, geografijo itd., bi bilo ja bolj logično da se držijo striktno svojih medicinsko/zdravstveno orientiranih ved in je to to, konec koncev apaurin prime isto če ga daš na Kitajskem ali pri nas in bereš navodila v angleščini ali italijanščini, ali pač?

Predmeti na srednji zdravstveni so marsikaj in ne to kar ti naštevaš.
V kolikor bi bili fer na medicinski fakulteti , bi enostavno uvedli sprejemce , pa bi se videlo kdo bi prišel na faks.
Potem, če bi tisti iz dravstvene bili z nezadostnim znanjem , enostavno ne bi mogli iti na faks in to je to.
Ali bi bili gimnazijci tisti , ki ne bi uspeli priti na MF,...........
Ne, zavarovali so se z nekakšno maturo.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Apr. 2011 13:30

Iz česa bi pa ti imel sprejemce za MF? Iz fizike ali iz nege otroka?

Mimogrede, cela tvoja argumentacija me spominja na psihologinjo iz moje OŠ, ki me je poskusila prepričat, naj grem na ekonomsko gimnazijo, če res razmišljam o študiju ekonomije, ker mi bo to dalo boljšo podlago. Hvala bogu se mi je ta filozofija že pri 13 zdela blesava.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov