Študij: Glasbena pedagogika

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Mju
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 521
Na forumu od: 1. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Mju » 16. Dec. 2007 13:58

živijo!

zanima me, če kdo mogoče hodi na Akademijo za glasbo - smer glasbena pedagogika? mogoče kdo ve, kakšni so pogovji za vpis, kako potekajo sprejemci?

js imam narejeno nižjo glasbeno šolo + nek dodatek, končala bom splošno gimnazijo in bi se rada vpisala na to, vendar me skrbi, ker se mnda zahteva tut znanje klavirja, katerega pa ne igram. hvala za vaše odgovore
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Dec. 2007 15:40

Vsekakor je nujno znanje klavirja - načeloma vsaj 4 leta nižje in 4 na srednji glasbeni, nekateri imajo tudi več.
So pa tudi primerki, ki v 2 letih "spravijo noter" klavir in se pripravijo za sprejemne, ampak imajo potem kar težave pri študiju.
Brez klavirja torej ne gre.

Na sprejemnih imaš pa tudi solfeggio, harmonijo in kontrapunkt, če nimaš dokazila o opravljeni glasbeni gimnaziji.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
razmazena_maca
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 374
Na forumu od: 24. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a razmazena_maca » 16. Dec. 2007 16:12

jaz imam tudi nižjo glasbeno in sem pri koelgici iz srednje glasbene gledala kaj oni kaj delajo... samo za ilustracijo je to res zaj... snov lahko, sploh harmonija in solfeggio, ali pa samo oni take teke primere delajo. no, dobro razmisli, naučit pa se vsekakor da, sploh če imaš celo nižjo(imaš vsaj podlago)
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Dec. 2007 16:48

Harmonijo, kontrapunkt in solfeggio bi se mogoče dalo naučiti v pol leta (sprejemni so konec maja in začetek julija, v septembru pa samo še za eventuelna prosta mesta), sploh če imaš podlago iz nižje glasbene.
Klavir pa mislim, da je nemogoče v tako kratkem času.
Kateri inštrument si pa igrala na nižji? Mogoče bi ti pa uspelo na inštrumentalni oddelek?

Govori se, da je v Mariboru lažje priti na glasbeno pedagogiko, kar se klavirja tiče, ampak tudi to dvomim, da v pol leta natreniraš program brez predznanja. :?
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Mju
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 521
Na forumu od: 1. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Mju » 16. Dec. 2007 17:51

js sm zdej 3. letnik, tako da imam časa 1 leto in pol :) igrala sem oz. igram tolkala, tako da tiste osnovne in uvodne ure pri klavirju tut lahko spustim, kot npr. kje je C in podobno, ker imamo pri nas enako. na inštrument ne grem za to, ker mi preveč manjka. želela sem v srednjo glasbeno šolo ampak me doma niso spustili v Ljubljano tako da potem nisem šla. ampak mi vseeno glasba toliko pomeni, da se hočem s tem ukvarjat v življenju in sedaj je edina možnost za učiteljico Nauka o glasbi. pri inštrumentu mam preveliko luknjo, manjka mi vbistvu 4 leta vaj na srednji glasbeni šoli, tako da to sigurno odpade.

to, da je obvezno znanje klavirja vem, sam mene bol zanima kok dejansko to ocenjujejo. ker vem, da velik folka naredi tko: niso sprejeti s svojim inštrumentom na akdemijo, potem pa grejo na glasbeno pedagogiko, jo brez problema naredijo, pa se v 2. letniku prepišejo. pogovarjala sem se že z določenimi in so mi tut rekl da večina, ki se jih vpiše v to smer, slabo igra klavir, ker v srednji glasbeni itak noben ne vadi klavirja ampak samo svoj (provten) inštrument :)
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 16. Dec. 2007 19:00

No, če igraš tolkala, ti bodo nekaj malega koristile izkušnje z vibrafona in marimbe. Kar se tiče tega, kje je kakšna nota. Prstna tehnika je pa seveda nekaj čisto drugega.
Vsekakor se moraš zdaj lotiti ur klavirja, lahko se pozanimam, kaj je minimum, ki ga moraš igrati. Mislim, da je vsaj triglasna invencija in Mozartova Sonata, ostal del programa (etida, skladba po prosti izbiri) je bolj prožen in lahko izbereš kaj lažjega. Do konca tedna ti lahko sporočim bolj natančno.

Jaz bi se na tvojem mestu torej takoj zdaj lotila "šnelkurza" iz klavirja, postavitev tehnike, igranje lažjih skladbic, itd, septembra pa začneš izdelovati skladbe za sprejemni.

Primer, ki si ga opisala, velja predvsem za tiste, ki niso naredili sprejemnega za glavni predmet klavir. Ti grejo potem na pedagogiko. In jim tam res ni težko glede klavirja, ker imajo relativno veliko znanja. Ostali inštrumenti pa zelo težko, razen če niso v srednji šoli res pridno delali klavir kot stranski predmet.
Tudi ne velja, da se lahko v 2. letnik kar prepišeš na drugo smer. Za vsako smer je drugačen sprejemni izpit in ga moraš narediti, pa čeprav že študiraš na AG kakšno drugo smer.
Lahko pa potem, če se ti uspe vpisati na pedagogiko, hodiš zraven še na srednjo za tolkala (tudi tu moraš napraviti sprejemne!) in se v par letih vpišeš na AG s tolkali.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Mju
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 521
Na forumu od: 1. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Mju » 17. Dec. 2007 17:48

vidim da res veliko veš tko da hvala za vse informacije :) a hodiš na akademijo?

drugač pa, sm se že zmenla, da grem na klavir takoj januarja in bova s profesorico delala tko da bo pripravljena potem, septembra grem pa za eno leto v našo glasbeno šolo na tisto pripavnico, da se prripravim še za teoretični del :) bi pa res lepo prosla že za kakšne dodatne informacije, če le lahko in se ti da :)
Uporabniški avatar
srčica*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 731
Na forumu od: 20. 6. 2005
Kraj: v njegovem srčku

Neprebrana objavaNapisal/-a srčica* » 09. Feb. 2008 19:43

mene pa zanima če se je možno vpisat na glasbeno pedagogiko v mb, če nimam srednje glasbene?

imam nareto samo nižjo glasbeno, instrument klavir, pa hodim v splošno gimnazijo.

pa pred tem sem igrala dve leti sintesajzer
"moški znajo odlično povedati svoje zadnje besede in oditi z odra"
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 09. Feb. 2008 22:20

Lahko, samo narediti moraš preizkus nadarjenosti. (klavir, solfeggio, harmonija ...)
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
srčica*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 731
Na forumu od: 20. 6. 2005
Kraj: v njegovem srčku

Neprebrana objavaNapisal/-a srčica* » 10. Feb. 2008 14:37

kr.ena napisal/-a:Lahko, samo narediti moraš preizkus nadarjenosti. (klavir, solfeggio, harmonija ...)


solfeggio?.... kaj moraš kako trkanje pokazat, al teorija?... wtf?
"moški znajo odlično povedati svoje zadnje besede in oditi z odra"
Uporabniški avatar
~Papillon~
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 370
Na forumu od: 27. 11. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a ~Papillon~ » 10. Feb. 2008 18:31

srčica* napisal/-a:solfeggio?.... kaj moraš kako trkanje pokazat, al teorija?... wtf?


:lol: :lol:
Znanje Solfeggia ne obsega samo "trkanja" :D
Sem spada tudi poslušanje (kar je lahko ZELO težko), izvajanje raznih melodičnih ali ritmičnih vaj itd.
Uporabniški avatar
srčica*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 731
Na forumu od: 20. 6. 2005
Kraj: v njegovem srčku

Neprebrana objavaNapisal/-a srčica* » 10. Feb. 2008 19:40

~Papillon~ napisal/-a:Znanje Solfeggia ne obsega samo "trkanja" :D
Sem spada tudi poslušanje (kar je lahko ZELO težko), izvajanje raznih melodičnih ali ritmičnih vaj itd.


aja.... zdaj vem kaj je to... mislim d ani takega blema to naret... le da sem že dosti stvari pozabla, ker praktično sem končala nižjo že pred štirimi leti... potem sem se posvetila smao gimnaziji, igrala sem za svoj užitek, zdaj pa me spet vleče v glasbene vode.... upam samo d a ni že prepozno za mene
"moški znajo odlično povedati svoje zadnje besede in oditi z odra"
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 10. Feb. 2008 21:37

Raje se pozanimaj direktno na faksu, kaj zahtevajo. Verjetno znanje teoretičnih predmetov na nivoju srednje glasbene. Tudi če imaš super posluh, ti nič ne pomaga, če nimaš osnovnega znanja harmonije in kontrapunkta ...
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
srčica*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 731
Na forumu od: 20. 6. 2005
Kraj: v njegovem srčku

Neprebrana objavaNapisal/-a srčica* » 10. Feb. 2008 22:10

zdaj pa še neki kontrapunkt?:D... za vse to prvič čujem

ne vem najprej bom se posvetovala s pedagoginjo, ker je rekla da lahko pridemo njo vprašat če nas kaj zanima v zvezi s študijem... potem ap še mogoče grem na informativne na glasbeno pedagogiko,t e pa bom tam vidla če imam kaj šans...

nareto mam nižjo glasbeno s samimi peticami, plus dva letnika sem naredla skupaj teorijo za en cel letnik pa v enem mesecu... pripravlala sem se tudi za državno tekmovanje, ampak sem potem odstopla, ker sem v zadnjem tednu zvedela, da moj program ni rpimeren, ker nisem imela same klasike na programu...

vglavnem sem optimistična, da bi ta preizkus lahko opravila le pravi čas bi morala zvedet, da se naučim še kaj novega, če je mogoče znanje nečesa kar nismo jemali v nižji, pogoj za naprej.

bom se pozanimala še pri drugih virih, pa hvala, da ste mi pomagale z nasveti
"moški znajo odlično povedati svoje zadnje besede in oditi z odra"
Ivona
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 11. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Ivona » 11. Apr. 2010 13:59

Da ne bom po nepotrebnem odpirala podobne teme, bom vprašala kar tukaj, ker gre za sorodno smer.
Že dalj časa razmišljam, da bi se vpisala na glasbeno umetnost, smer petje. Pri pogojih piše, da se je potrebno naučiti pet pesmi in pet skladb na klavir. Sicer imam končano nižjo glasbeno šolo (klavir), tudi posluh imam, saj sem pela v pevskem zboru. Zanima me kako je s prekvalifikacijo v 1. letniku (v naslednjem študijskem letu bi se vpisala na to smer, torej v 1. letnik znova)? Je potrebno narediti kakšne diferencialne izpite in kako poteka sprejemni izpit? Kakšna je pa težavnost samega študija (zanima me konkretno za smer petje)? Je potrebno več let prej peti v kakšnem pevskem zboru ali to ni potrebno?
Prosim če lahko kdo pove malce več o tem, ker bi bila zelo hvaležna, saj ne poznam nikogar na glasbeni akademiji. :)

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov