Študij: Glasbena pedagogika

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Avdotja
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 16. 5. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Avdotja » 16. Maj. 2010 0:19

najprej naj povem, da ni vse tako lahko, kot mogoce nekateri opisujete. Kot potrebuje npr. nekdo, ki se odloci biti v neki specificni stroki, doticno izobrazbo, se tudi glasbeniki izobrazujemo leta in leta v tej stroki, da lahko kam pridemo.
Ne obstaja zaman srednja glasbena sola, za vse tiste, ki ze prej vedo, da se bodo nekoc vpisali na akademijo za glasbo.
Za akademijo za glasbo je potrebno imeti opravljeno nizjo, nadaljnje tudi srednjo solo in maturirati iz predmeta glasba. V kolikor srednja glasbena ni opravljena, obstaja izjema(za vse tiste, ki kasneje zacutijo zeljo po tej stroki), da se opravlja obvezen sprejemni izpit tudi iz teoreticnih predmetov, kot so solfeggio, harmonija, zgodovina glasbe (predmeti na maturi iz glasbe) + seveda glavni predmet (instrument/petje)...
predmeti solfeggio, harmonija, zgodovina glasbe in seveda naknadno tudi kontrapunkt so dosti bolj zahtevni kot teorija glasbe, ki je edini predmet nizje glasbene sole poleg instrumenta...Pri solfeggiu srednje glasbene gre za veliko veliko vec kot le enoglasni slusni narek, ritmicni narek in par intervalov. :)
@ Ivona: da ti odgovorim kako poteka procedura.
potrebujes nizjo in srednjo glasbeno solo (smer petje/intrument), ali kot sem omenila izjemoma samo nizjo(kot sem opisala ze zgoraj)...glede tvoje prekvalifikacije; ne rabis diferencialnih, opravljati mores samo sprejemni izpit, s tem da ce ne zelis vec studirati na prejnjem faksu, se moras tam pred vpisom na ag, izpisati. V primeru, da bi rada opravljala oboje, ti preostane vzporedni vpis.
Skratka za sprejemne potrebujes, ario antiko, nemski lied, skladba iz oratorija ali mase, slovenski samospev ter operno ario. opraviti moras tudi klavir in sicer potrebujes etudo, sonatino, bacha, slovenca in skladbo enega izmed skladateljev,ki so v tistem casovnem izboru. potem izves ali si sprejeta in to je to..Glede na izkusnje ti bom povedala kar iz svojih. Sama sem zakljucila nizjo glasbeno iz klavirja in petja, nadaljevala na glasbeni gimnaziji smer petje/klavir, ter socasno s srednjo solo redno obiskovala ure na akademiji za glasbo, kjer sem po koncani maturi opravljala sprejemne izpite. Zbor ni pomemben, kvecjemu pevcem skoduje (zaradi nepravilne tehnike).. pomembna so leta vaje vokalne tehnike s katero edino prides do izstopa svoje lastne barve in pravilnega izvajanja, nacin izoblikovanja glasu, ter pa predvsem veliko sugestivnosti in mocne volje.

Upam, da sem ti s tem kaj pojasnila, ce ne, pa kar vprasaj. ;)

lp
18esot
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 4
Na forumu od: 27. 1. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a 18esot » 27. Jan. 2012 15:29

Avdotja napisal/-a:najprej naj povem, da ni vse tako lahko, kot mogoce nekateri opisujete. Kot potrebuje npr. nekdo, ki se odloci biti v neki specificni stroki, doticno izobrazbo, se tudi glasbeniki izobrazujemo leta in leta v tej stroki, da lahko kam pridemo.
Ne obstaja zaman srednja glasbena sola, za vse tiste, ki ze prej vedo, da se bodo nekoc vpisali na akademijo za glasbo.
Za akademijo za glasbo je potrebno imeti opravljeno nizjo, nadaljnje tudi srednjo solo in maturirati iz predmeta glasba. V kolikor srednja glasbena ni opravljena, obstaja izjema(za vse tiste, ki kasneje zacutijo zeljo po tej stroki), da se opravlja obvezen sprejemni izpit tudi iz teoreticnih predmetov, kot so solfeggio, harmonija, zgodovina glasbe (predmeti na maturi iz glasbe) + seveda glavni predmet (instrument/petje)...
predmeti solfeggio, harmonija, zgodovina glasbe in seveda naknadno tudi kontrapunkt so dosti bolj zahtevni kot teorija glasbe, ki je edini predmet nizje glasbene sole poleg instrumenta...Pri solfeggiu srednje glasbene gre za veliko veliko vec kot le enoglasni slusni narek, ritmicni narek in par intervalov. :)
@ Ivona: da ti odgovorim kako poteka procedura.
potrebujes nizjo in srednjo glasbeno solo (smer petje/intrument), ali kot sem omenila izjemoma samo nizjo(kot sem opisala ze zgoraj)...glede tvoje prekvalifikacije; ne rabis diferencialnih, opravljati mores samo sprejemni izpit, s tem da ce ne zelis vec studirati na prejnjem faksu, se moras tam pred vpisom na ag, izpisati. V primeru, da bi rada opravljala oboje, ti preostane vzporedni vpis.
Skratka za sprejemne potrebujes, ario antiko, nemski lied, skladba iz oratorija ali mase, slovenski samospev ter operno ario. opraviti moras tudi klavir in sicer potrebujes etudo, sonatino, bacha, slovenca in skladbo enega izmed skladateljev,ki so v tistem casovnem izboru. potem izves ali si sprejeta in to je to..Glede na izkusnje ti bom povedala kar iz svojih. Sama sem zakljucila nizjo glasbeno iz klavirja in petja, nadaljevala na glasbeni gimnaziji smer petje/klavir, ter socasno s srednjo solo redno obiskovala ure na akademiji za glasbo, kjer sem po koncani maturi opravljala sprejemne izpite. Zbor ni pomemben, kvecjemu pevcem skoduje (zaradi nepravilne tehnike).. pomembna so leta vaje vokalne tehnike s katero edino prides do izstopa svoje lastne barve in pravilnega izvajanja, nacin izoblikovanja glasu, ter pa predvsem veliko sugestivnosti in mocne volje.

Upam, da sem ti s tem kaj pojasnila, ce ne, pa kar vprasaj. ;)

lp



Zivjo:)

a poves prosm samo a si se to upisovala na umetnisko smer petje ali na lasbeno pedagogiko...za glasbeno pedagogiko se kolikor vem ne zahteva in klavirja in petja vsaj ne arij ipd...ti bom napisala zasebno upam da bos odgovorila lp:)

:)
~Dotia~
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 3. 3. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ~Dotia~ » 27. Jan. 2012 17:22

Zivjo!

Js studiram na programu glasbena umetnost, smer petje.

Na pedagoski smeri ne potrebujes sprejemnega iz petja, potrebujes pa sprejemni izpit iz klavirja, ker pedagogi imajo pri nas Klavir B (A so pianisti, C so ostali stranski, B pa pedagogi in komponisti, mogoce sm koga se spustila) in tudi sprejemni izpit iz teorije, ce nisi delala nizje in srednje glasbene.

lp ;)
18esot
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 4
Na forumu od: 27. 1. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a 18esot » 10. Mar. 2012 11:16

~Dotia~ napisal/-a:Zivjo!

Js studiram na programu glasbena umetnost, smer petje.

Na pedagoski smeri ne potrebujes sprejemnega iz petja, potrebujes pa sprejemni izpit iz klavirja, ker pedagogi imajo pri nas Klavir B (A so pianisti, C so ostali stranski, B pa pedagogi in komponisti, mogoce sm koga se spustila) in tudi sprejemni izpit iz teorije, ce nisi delala nizje in srednje glasbene.

lp ;)


Zivjo,
to ze, ampak da se sploh lahko vpisem na akademijo ali pa na pedagosko v mb(smer glasbena pedagogika) moram imeti narejeno maturo iz predmeta glasba oz. je to 5. predmet ki je sestavljen iz 70% prakticnega in 30% teoreticnega dela.
Torej sem se odlocila da bom sla delat maturo iz solo petja, ker mi gre veliko boljse kot klavir tako da PROSIIM ce mi gdo pove kaksne arije je pel na maturi iz solo petja da malo primerjam :D Torej rabim naslove arij ne samo vrsto... aria anticha itd...To ze imam :)



Seznamcek za maturo iz petja brez primerov nazalost :( Prosim ce ga gdo dopolni ce je tok prijazen :)

Petje: arija anticha, arija iz kantate ali oratorija, tri pesmi različnih slogov, tri
pesmi slovenskih skladateljev, koncertna ali operna arija, skladba po lastni
izbiri.






Tuki je se seznam za sprejemca na glasbeno pedagogiko na glasbeni akademiji z navedenimi primeri skladb :!: (Ni enak kot v MB! Je kar malo tezji):

(Pa celo nekaj bo treba zapet tako da upam da mi bo to kar veliko pomagalo :D )

Preizkus glasbeno-umetniške nadarjenosti, znanja in pedagoških dispozicij
Preizkus obsega štiri sklope:

1. pisni test
V pisnem testu se preverjajo znanja s področij glasbenega stavka, glasbene teorije, glasbene zgodovine in oblikoslovja
Čas pisanja testa : 90 minut

2. preizkus znanja klavirja
Glede na predznanje kandidati lahko izberejo A ali B program, ki ga morajo pripraviti v celoti. Eno izmed skladb kandidat igra na pamet (lastni izbor)

A. Program:
1. etuda (Clementi, Czerny op. 720, Neupert, Moscheles, Moszkowski, Chopin)
2. J. S. Bach: Preludij in fuga iz WTK I ali II
3. klasična sonata ( Mozart, Beethoven - razen op. 49)
4. skladba 19. ali 20. stoletja
5. skladba slovenskega skladatelja

B. Program:
1. etuda ( Cramer, Czerny op. 740)
2.J. S. Bach: francoska suita ( Allemande, Sarabande, Gigue)
3. klasična sonata ( Mozart, Haydn, Clementi )
4. skladba 19. ali 20. stoletja
5. skladba slovenskega skladatelja

3. preizkus glasu in znanja solfeggia
Preizkus obsega:
• Petje umetne pesmi ob lastni instrumentalni spremljavi (izvajanje originalne, publicirane spremljave)
• Petje slovenske ljudske pesmi ali preproste melodije ob improvizirani spremljavi
• Preizkus znanj iz solfeggia z vključenim a-vista petjem

4. preizkus pedagoških dispozicij
Preizkus obsega:
• kratek esej na dano temo (čas pisanja: 30 minut)
• pedagoški intervju
Preizkus glasbeno-umetniške nadarjenosti in pedagoških dispozicij opravljajo vsi kandidati v celoti (vse štiri sklope in njihove sestavine).
Kandidati morajo predložiti zdravniško spričevalo o ustreznosti govornih in dihalnih organov!




Tukaj je pa seznam za sprejemni izpit za glasbeno pedagogiko v Mariboru:



Preizkus glasbenih sposobnosti obsega:

Preizkus iz solfeggia z diktatom
a) pisni del
- zapis intervalov in akordov
- kratek diatonični ritmično-melodični diktat
b) ustni del

- prepoznavanje in petje intervalov do decime, prepoznavanje in petje durovih in molovih kvintakordov z obrati, zvečanih in zmanjšanih akordov ter dominantnega septakorda z obrati
- petje :D (ene) etude (po lastni izbiri) s solmizacijskimi zlogi po predhodni teoretični analizi
- prima vista petje enostavnejše melodične teme

Izvedba programa na klavirju
a) ena etuda (Cramer, Czerny op. 849,299,740, Loeschorn, Bertini,…)
b) ena skladba J. S. Bacha (Mali preludiji, Dvoglasne invencije, Triglasne invencije, Francoske suite, WTK,…)
c) ena sonata ali sonatina (Haydn, Mozart, Beethoven, Clementi, Kuhlau,…)
d) ena skladba 19. ali 20. stoletja po lastni izbiri



Omejitev vpisa
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa in bo ob končani srednji šoli preizkus glasbene nadarjenosti opravilo več kandidatov, kot je vpisnih mest, bodo kandidati z opravljeno maturo oz. zaključnim izpitom, opravljenim do 1. junija 1995 izbrani glede na:
uspeh pri preizkusu glasbene nadarjenosti 50% točk
splošni uspeh pri maturi/zaključnem izpitu 40% točk
splošni uspeh v 3. in 4. letniku srednje šole 10% točk




Torej vsi tisti, ki nimate srednje glasbene ali splosne mature bo potrebno delat 5.predmet ali splosno maturo....Upam da sem komu pomagala s temle ce ne pa nc :D


LP :)
~Dotia~
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 3. 3. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ~Dotia~ » 10. Apr. 2012 22:04

uff, mislim, da je pametno, da si sama izberes arije in skladbe, ki lezijo TEBI in na tvoj glas.;) ce imas bolj liricni glas, izberi temu primerne skladbe, prav tako, ce imas bolj spinto, leggero ali dramski...primerno je, da poisces nekaj v okviru svojih zmoznosti. Sama sem liricna koloratura, zato je brez pomena, da ti svetujem, ce ne vem kaksen vokal si ;)

Za antiko izberi kaj od Scarlatija, Pergolesija, Carissimija ali Caldare.
iz Oratorija ali kantate: vsekakor Haendl
za samospeve razlicnih stilnih obdobij si izberi, kar ti lezi: na voljo mas ogromno skladateljev, odvisno pa je zopet kaksen je tvoj glas. Sama ti navedem samo delcek: Wolf ima krasne samospeve, prav tako Schubert, Schumann, Mendelssohn in Strauss..ampak tukaj je izbira res ogromna.
Operna arija: spet bom rekla, kar ti lezi :) sama bi izbirala med skladatelji italijanske romantike, ker mi lezi belcantisticna tehnika..recimo; Donizetti, Rossini, Bellini, Puccini..kaksen Hoffman, Verdi..skratka opernih arij je ogromno.

LP
18esot
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 4
Na forumu od: 27. 1. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a 18esot » 14. Apr. 2012 21:45

~Dotia~ napisal/-a:uff, mislim, da je pametno, da si sama izberes arije in skladbe, ki lezijo TEBI in na tvoj glas.;) ce imas bolj liricni glas, izberi temu primerne skladbe, prav tako, ce imas bolj spinto, leggero ali dramski...primerno je, da poisces nekaj v okviru svojih zmoznosti. Sama sem liricna koloratura, zato je brez pomena, da ti svetujem, ce ne vem kaksen vokal si ;)

Za antiko izberi kaj od Scarlatija, Pergolesija, Carissimija ali Caldare.
iz Oratorija ali kantate: vsekakor Haendl
za samospeve razlicnih stilnih obdobij si izberi, kar ti lezi: na voljo mas ogromno skladateljev, odvisno pa je zopet kaksen je tvoj glas. Sama ti navedem samo delcek: Wolf ima krasne samospeve, prav tako Schubert, Schumann, Mendelssohn in Strauss..ampak tukaj je izbira res ogromna.
Operna arija: spet bom rekla, kar ti lezi :) sama bi izbirala med skladatelji italijanske romantike, ker mi lezi belcantisticna tehnika..recimo; Donizetti, Rossini, Bellini, Puccini..kaksen Hoffman, Verdi..skratka opernih arij je ogromno.

LP


Zivjo!:)

Hvala za odgovor sem ze mislila da noben ne bo odgovoril :D Ampak mi tvoj odgovor zal ni pomagal...To kaksne arije lezijo mojemu glasu prepuscam moji profesorici...Rada bi NASLOVE arij da vidim koliko tezke arije poje konkurenca in kje priblizno sem jaz-kajti to si je tezko predstavljati ce nisi na srednji glasbeni. :D Ker ti lahko od nekaterih skladateljev ki si jih nastela pojes zelo tezko ali pa zelo lahko arijo, tako da spet ne vem na cem sem... Imas drugacen glas kot jaz, zate so verjetno lazje visje arije kot zame, daj vseeno napisi kaksen naslov arije, ki si jo pela na maturi? Jaz sem drugace liricni sopran.

Pa se to: Koliko priblizno so ponavadi stari pevci na maturi oz. na sprejemcu na AG?


LP,

Hvala :)
~Dotia~
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 3. 3. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ~Dotia~ » 15. Apr. 2012 23:19

Zivjo!

naslove arij, ki jih poje 'konkurenca...to je zopet malo tako tako...ne bom ti pametovala, samo mnenje izrazam, da je nepomembno, da se oziras kaj pojejo drugi. Samo ti si dolocis, kaj je lahko in tezko. Pri petju ni kot pri klavirju oz kaksnem drugem instrumentu, ko lahko reces: ojoj, on igra snov za 7.razred, jaz pa za 3. (recimo)...pri petju se dela program, ki lezi na tvoj glas in kot si rekla, ti bo to znala povedat tvoja profesorica. :)
Glede na to, da si liricni sopran, za operno arijo mogoce predlagam Suzano ali Zerlino (precekiraj na youtube)

Moja matura je ze zelo dalec nazaj, se ze res ne spomnim skoraj vec kaj sem pela.
Mislim, da je bila anticna arija O Bellissimi Capelli, iz oratorija je bil Agnus dei ali Joshua (nisem sigurna), samospevi Schubert, Purcel..
operna arija: volta la terrea(oscar), slovenca se ne spomnim. Tezavnosti skratka tukaj ne mores kaj dosti ocenjevati, pri petju je tako, da kar je nekomu tezko, je drugemu lahko, pa lahko gre za glas istih glasovnih razseznosti. Jaz se vedno pojem kdaj tudi te stvari, kot sem jih dosti let nazaj na maturi.
Izberita s profesorico nekaj kar ti lezi, tako bos lahko razturala. Good luck ;)

Starost pevcev na maturi/sprejemcih... odvisno, kdaj se lotijo zacet studirat ;)
v moji generaciji sprejemcev smo bili med 18 - 30 let.
18esot
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 4
Na forumu od: 27. 1. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a 18esot » 16. Apr. 2012 13:37

~Dotia~ napisal/-a:Zivjo!

naslove arij, ki jih poje 'konkurenca...to je zopet malo tako tako...ne bom ti pametovala, samo mnenje izrazam, da je nepomembno, da se oziras kaj pojejo drugi. Samo ti si dolocis, kaj je lahko in tezko. Pri petju ni kot pri klavirju oz kaksnem drugem instrumentu, ko lahko reces: ojoj, on igra snov za 7.razred, jaz pa za 3. (recimo)...pri petju se dela program, ki lezi na tvoj glas in kot si rekla, ti bo to znala povedat tvoja profesorica. :)
Glede na to, da si liricni sopran, za operno arijo mogoce predlagam Suzano ali Zerlino (precekiraj na youtube)

Moja matura je ze zelo dalec nazaj, se ze res ne spomnim skoraj vec kaj sem pela.
Mislim, da je bila anticna arija O Bellissimi Capelli, iz oratorija je bil Agnus dei ali Joshua (nisem sigurna), samospevi Schubert, Purcel..
operna arija: volta la terrea(oscar), slovenca se ne spomnim. Tezavnosti skratka tukaj ne mores kaj dosti ocenjevati, pri petju je tako, da kar je nekomu tezko, je drugemu lahko, pa lahko gre za glas istih glasovnih razseznosti. Jaz se vedno pojem kdaj tudi te stvari, kot sem jih dosti let nazaj na maturi.
Izberita s profesorico nekaj kar ti lezi, tako bos lahko razturala. Good luck ;)

Starost pevcev na maturi/sprejemcih... odvisno, kdaj se lotijo zacet studirat ;)
v moji generaciji sprejemcev smo bili med 18 - 30 let.



Hvala za odgovor :D verjetno mas prau... :) a potem si ze koncala akademijo? bagor.. :D
~Dotia~
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 10
Na forumu od: 3. 3. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a ~Dotia~ » 16. Apr. 2012 17:40

Ni problema! ce te se kaj zanima, pa kar vprasaj ;)

pocasi koncujem in se ze veselim, da bo temu tako. :wink:
katkaaa
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 1
Na forumu od: 21. 1. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a katkaaa » 21. Jan. 2014 20:00

Živijoo:))

Jaz sem pa tudi naredila nižjo glasbeno šolo, mela sem same petice. Vendar sem šla v splošno gimnazijo, mi je zeloo žal.

Zanima me kakšni so sprejemni za GLASBENO PEDAGOGIKO? A so tako zahtevni kot za glasbeno umetnost?:)

aja pa klavir sem tudi igrala v nižji glasbeni tako da glede tega pomojem nebo problem.

Hvala za odgovor! :)

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov