Srednja šola: Sociologija (eseji)

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
missT*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 15. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a missT* » 29. Apr. 2008 15:26

Pri predmetu sociologija moramo napisati 4 eseje. In nikakor ne vem kako naj se tega lotim. :?

Naslovi so:
1. Pravice človeka so pravice moškega in pravice ženske.
Razpravljajte o (ne)samoumevnosti te trditve.

2. Ali nam vladajo elite?
Razpravljajte o pomenu kulturnih in političnih elit v družbi.

3. Razpravljajte o cerkvi kot dejavniku sprememb v evropski družbi.
Razpravljanje ilustrirajte z enim zgodovinskim primerom, ki vam je dobro poznan.

4. Nasilje odraslih nad otroki kot sodobni družbeni problem.
Razpravljajte o socioloških dimenzijah nasilja v sodobni družbi. Predstavite primer, ga analizirajte in o socioloških dimenzijah sklepajte.

Če ima kdo kakšen nasvet ali pa že doma karkoli izdelano ali pa mi je kdo kakorkoli pripravljen pomagati, mi prosim pošljite pm. Ali pa kakršnikoli linki,...karkoli... Vsake stvari bom vesela. Hvala. :?
perdita
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 11. 7. 2007
Kraj: kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a perdita » 29. Apr. 2008 16:40

je tele naslove sestavila prfoksa? ker na maturi so mal bl splošni, niso tko kompleksni, ker gre bolj za teoretične eseje, kjer pišeš recimo o neenakosti med moškimi in ženskami najprej na teoretični osnovi, potem pa to potrdiš in predstaviš še s primerom.
Uporabniški avatar
missT*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 15. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a missT* » 29. Apr. 2008 16:48

Ja, naš prfoks je dal te naslove. In jih moramo napisat vse 4, da sploh lahko gremo pisati kn. :? Tako, da moram to obvezno narediti in ne vem kako naj se sploh lotim... jaooo jaooo :?
Hočm te .. brez odvečnih besed!!
Uporabniški avatar
račka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 202
Na forumu od: 26. 7. 2007
Kraj: somewhere over the rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a račka » 29. Apr. 2008 20:33

hmmm jz sm letos že napisala ene 15 esejev pr soc za nalogo k nm je dajala... itk maš naslove tko d si pomagi z učbenikom k je to k nek povzetek pač določene snovi, če ti pa kj pomaga ti pa loh pošlem kšnga d vidš saj prbližn kko pisat
Uporabniški avatar
missT*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 15. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a missT* » 30. Apr. 2008 8:10

No, daj pošlji mi. Pa če maš kakšnega s podobno temo (kot se napisala zgoraj)...
Hvala ti :)
Hočm te .. brez odvečnih besed!!
Uporabniški avatar
*kayka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 780
Na forumu od: 26. 1. 2005
Kraj: Kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a *kayka* » 30. Apr. 2008 8:38

te eseje morš tko sama napisat, sevede s pomočjo dejstev, ki jih najdeš v učbeniku za sociologijo in v zvezku...
Uporabniški avatar
račka
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 202
Na forumu od: 26. 7. 2007
Kraj: somewhere over the rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a račka » 30. Apr. 2008 10:04

nimam takih s temi naslovi... pošlem ti loh sm tok d vidš prbližn kko se to piše... itk pa če maš doma naslove ni problema k si loh pomagaš z učbenikom... sm koncept si najprej napiš k ful pomaga...
Uporabniški avatar
*lilica*
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1046
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a *lilica* » 02. Maj. 2008 16:18

Ti se snov nauči. Ko boš enkrat znala, boš to lahko v malo drugačni obliki spravila na list papirja, s svojimi pogledi in mnenji in to bo esej :wink:
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 02. Maj. 2008 18:04

Jaz sem eseje vedno pisal zelo dobro. Tudi na faksu, kjer je bilo skoraj vse na način esejev. Nič ne rabiš drugega, kot dobro poznati snov o kateri boš pisala. To pomeni, da se usedeš in naštudiraš, si prebereš mogoče tudi kakšno drugo literaturo o tem, si ustvariš svoje mnenje in greš in napišeš. V bistvu imaš v teh štirih točkah res lepo povedano, kaj moraš obvladati.
Uporabniški avatar
missT*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 15. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a missT* » 02. Maj. 2008 20:28

Ah ja, saj vem, samo nimam ne časa niti idej. Nekako se sploh ne morem spraviti k pisanju teh esejev :runterdrueck:
Hočm te .. brez odvečnih besed!!
Uporabniški avatar
*lilica*
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1046
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a *lilica* » 02. Maj. 2008 21:49

Pol se pa ne silit. Te naslove imej nekje na vidnem mestu in vsakič, ko se ti porodi kakšna misel, jo zapiši in bo nastal esej :)
No, sam ne odlašaj predolgo. Čeprav se ti ne ljubi pisat, boš vsaj razmišljati morala :wink:
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 02. Maj. 2008 22:10

*lilica* napisal/-a:Pol se pa ne silit. Te naslove imej nekje na vidnem mestu in vsakič, ko se ti porodi kakšna misel, jo zapiši in bo nastal esej :)
No, sam ne odlašaj predolgo. Čeprav se ti ne ljubi pisat, boš vsaj razmišljati morala :wink:


Razmišljanje je 3/4 eseja. :idea:
Uporabniški avatar
bambina x
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 363
Na forumu od: 16. 1. 2007
Kraj: mb

Neprebrana objavaNapisal/-a bambina x » 03. Maj. 2008 9:45

jaz mam pa filozofski esej ... in ne, ne rabim, da mi ga kdo napiše, zanimajo me samo vaši filozofski pogledi na to...
Moralna so dejanja, ki povečujejo srečo čim več ljudi, ne pa tista, ki izvirajo iz dolžnosti.

osebno se z naslovom strinjam - moralno dejanje, ki izvira iz dolžnosti, ne prinese sreče in zadovoljstva človeku, ki je to dejanje storil, prav tako občuti to oseba, za katero je bilo dejanje storjeno. kaj pa vi menite?


lp,

bambina x
"so tell me, do you have someone special in your life?"
"yes, I do. . . me"
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 03. Maj. 2008 10:24

Moralna so dejanja, ki povečujejo srečo čim več ljudi, ne pa tista, ki izvirajo iz dolžnosti.

Hm ... niti ne.
Z nekim dejanjem lahko osrečiš veliko ljudi, vendar če pri tem onesrečiš enega samega, to ni več moralno.
Če dam kak pretiran primer - veliko ljudi bi bilo srečnih, če bi oropali najbogatejšega človeka na svetu in njegov denar razdelili revnim. Pa to nikakor ni moralno dejanje, ne?
Prav tako bi bilo veliko ljudi srečnih, če bi javno mučili in ubili kakega morilca in pedofila. Pa po mojem mnenju to ni moralno.
Pet ljudi umira, rešila bi jih presaditev organov (različnih). Je moralno ubiti zdravega človeka, da bi z njegovimi organi omogočili življenje petim ljudem? Ne.

Morala ne izvira iz dolžnosti, ampak iz globoke notranje potrebe po pravičnosti, po delanju dobrega ob hkratnem "nedelanju" slabega. Pri morebitnih dilemah je ključno to, da ne delamo slabega aktivno. Ali po Kantu: "Razmišljujoče bitje brez vnaprejšnjega pristanka nikoli ne bi smelo biti le sredstvo za dosego cilja, pa čeprav ta cilj koristi drugim ljudem."
Preberi si Dawkinsa: Bog kot zabloda, poglavje "Znanstvena študija korenin morale" stran 235 in naprej. :)
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 03. Maj. 2008 13:11

Preberi si Dawkinsa: Bog kot zabloda, poglavje "Znanstvena študija korenin morale" stran 235 in naprej.


Jooooj, sam ne tako plitkih ljudi mešat v filozofijo! Dawkins je sicer odličen biolog, a ko se spravi v filozofijo ni vreden da bi ga pes poscal. Bog kot zabloda pa je knjiga na ravni resnosti Agathe Christie. Lepo vas prosim, dajte imet malo okusa. :roll:

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov