Prošnja za delo - nasveti

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 23:00

Ker vas ima veliko probleme s pisanjem prošnje, sem se odločil, da vam dam nekaj osnovnih napotkov, hkrati pa vam dam tudi vzorec prošnje in CV-ja.

najprej prošnja:

najprej napišete svoje podatke: naslov, telefon (na katerega ste vedno dosegljivi, kajti če vas bo delodajalec klical in se ne boste javili, klica ne boste več dočakali) ter e-mail, ki mora biti obvezno sestavljen iz imena in priimka! da ne boste pisali kakšen naslov tipa medvedek@gmail.com, kajti s tem boste pokazali svojo neresnost!!!

potem pride kraj in datum

nato naslov podjetja

zadeva

nagovor

v prvem odstavku napišete, kje ste oglas zasledili ter za katero delovno mesto kandidirate.

v drugem odstavku napišete, katero šolo ste končali in kakšen je vaš trenuten status (prijavljen na zavodu, zaposlen v drugem podjetju, vendar želite novih izzivov, ali kaj podobnega)

v tretjem odstavku napišite, zakaj ste primeren kandidat za razpisano delovno mesto, navedite znanje, pridobljeno s šolanjem ter osebnostne lastnosti, ki jih imate (seveda kot osebnostne lastnosti napišete tiste, ki jih v oglasu zahtevajo! :D )

v četrtem odstavku napišete, da pričakujete razgovor z njimi

pozdrav

ime, priimek

priloge



takole izgleda prošnja! sedaj bom opisal, kako se napiše cv, potem bom našel konkreten oglas, napisal konkretno prošnjo in cv ter dal nekaj napotkov, kako naprej.
Zadnjič spremenil Jochie, dne 12. Mar. 2008 0:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 23:15

curriculum vitae ali življenjepis po naše je kratek pregleden opis vseh vaših lastnosti, znanj, itd.

sestavljen je iz:
1. osebnih podatkov
2. izobrazbe z navedbo časa šolanja, šole (ime naj bo uradno!) ter naziva, katerega ste pridobili
3. ostala znanja (računalništvo, tuji jeziki, opravljeni drugi tečaji, na katerih ste pridobili znanja, ki bi vam lahko pomagala na razpisanem delovnem mestu) pri tujih jezikih se izogibajte navedb aktivno znanje in pasivno znanje, kajti aktivnost in pasivnost ne pomeni, da jezik znate dobro ali slabše ampak aktivno znanje pomeni, da znate tekoče govorit in pisat, pasivno pa samo da znate tekoče govorit. raje pri jeziku, v katerem ste slabši, napišite zraven "osnovno znanje"
4. delovne izkušnje - pišete datumsko od novejših proti starejšim. navedite podjetje, kjer ste delali, delovno mesto, na katerem ste bili in zakaj ste delali (delo preko študentskega servisa, opravljanje obvezne prakse, redna zaposlitev...) kar se datumov, od kdaj do kdaj ste delali tiče, napišite mesec in leto.
5. ostalo - tu navedite, če ste opravili vozniški izpit, navedite, da ste nekaznovani ter navedite svoje hobije. kar se hobijev tiče, malo pazite, ne pišite, da ste padalci ali se ukvarjate s prostim plezanjem, kajti to so "tvegani" športi, pri katerih je možna poškodba in s tem bolniška... raje navedite npr poslušanje glasbe, druzenje s prijatelji, rekreacija, če ste pa dobre kuharice, pa napišite tudi kuhanje, namreč prav gotovo vas bo v tem primeru na razgovoru delodajalec povprašal, kaj je vaša specialiteta in tukaj lahko dobite veliko plus točk ob kramljanju o hrani in to kramljanje zna biti odločilno...seveda če boste do te stopnje napravili dober vtis. če imate kakšen drug nenavaden vendar netvegan hobi, ga napišite (npr. numizmatika, itd...). poskusite se izogniti kakšnim osnovnošolskim hobijem kot so zbiranje prtičkov in podobno. pa pod hobije ter tudi zgoraj pri osnovnih znanjih se izogibajte "surfanju po internetu", delodajalec lahko dobi občutek, da ste potencialni surfar tudi na delovnem mestu!

sledi še ime in priimek
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 23:19

tale oglas je konkreten oglas iz spletne strani Zavoda za zaposlovanje in na podlagi njega bom sestavil prošnjo in CV

Podatki o prostem delovnem mestu oz. vrsti dela številka JA68497:
Naziv delodajalca: MIKLJIČ - HRIBAR COMPANY POSLOVNO SVETOVANJE IN POSREDNIŠTVO D.O.O.
Naslov delodajalca: VIŠKA CESTA 49 B, 1000 LJUBLJANA
Kontaktna oseba delodajalca za kandidate:
kontaktna oseba: MIKLJIČ NATAŠA
telefon: 041-438-004
el. naslov: .
Naziv delovnega mesta oz. dela: TAJNIŠKA DELA DRUŽBE - M/Ž
Opis del in nalog: TAJNIŠKA OPRAVILA ZA DIREKTORICO IN DRUŽBO,ASISTENCA AGENTOM PRI PONUDBI IN PRODAJI NEPREMIČNIN
Upravna enota delovnega mesta oz. dela: LJUBLJANA
Poklicna/strokovna izobrazba: ekonomist za komercialno dejavnost
Alternativno: diplomirani ekonomist (vs)
Trajanje zaposlitve: Določen čas, 6 mesecev
Vrsta zaposlitve: polni delovni čas
Delovne izkušnje: 1 leto
Znanje jezikov: angleški jezik razumevanje dobro, govorjenje dobro, pisanje zadovoljivo, slovenski jezik razumevanje tekoče, govorjenje tekoče, pisanje zelo dobro
Računalniška znanja: urejevalniki besedil - zahtevno, delo s preglednicami - osnovno, delo z bazami podatkov - zahtevno, poznavanje računalniških omrežij - osnovno
Drugi pogoji: OSEBNA UREJENOST,KOMUNIKATVINOST,UČLJIVOST,NATANČNOST PRI DELU,DOBRO POZNAVANJE RAČUNALNIŠTVA,ZANESLJIVOST
Prijava je mogoča do: 12.3.2008
Način prijave kandidatov: kandidati naj pokličejo za razgovor
Urnik dela: enoizmensko delo
Poskusno delo: 3 mesece
Objava na: URAD ZA DELO LJUBLJANA
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 23:28

Ime Priimek
Ulica Bratov Ameršek 25
1000 Ljubljana
tel: 041-xxx-xxx
e-mail: ime.priimek@gmail.com


Ljubljana, 11.3.2008


Mikljič-Hribar company poslovno sodelovanje in posredništvo d.o.o.
Ga. Nataša Mikljič
Viška cesta 49b
1000 Ljubljana



Zadeva: Vloga za sprejem v delovno razmerje



Spoštovana ga. Mikljič!

Na spletni strani Zavoda za zaposlovanje sem zasledila Vaš oglas št. JA68497, v katerem objavljate prosto delovno mesto za tajniška dela družbe.

Končala sem ekonomsko fakulteto v Ljubljani ter ob opravljenem zagovoru diplomskega dela pridobila naziv univerzitetni diplomirani ekonomist. Trenutno sem prijavljena na Zavodu za zaposlovanje kot iskalka prve zaposlitve.

Menim, da sem primerna kandidatka za razpisano delovno mesto, saj bi s svojim znanjem, pridobljenim med šolanjem ter osebnostnimi lastnostmi (urejenost, komunikativnost, natančnost, zanesljivost) lahko pripomogla k še uspešnejšemu delovanju in razvoju Vašega podjetja. Več o tem v prilogah.

Zelo bi bila vesela, če bi mi dali možnost razgovora z Vami; tako bi Vam lahko postregla z dodatnimi informacijami.


S spoštovanjem,

Ime Priimek

Priloge:
- curriculum vitae
Zadnjič spremenil Jochie, dne 12. Mar. 2008 8:16, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 23:30

to je bila prošnja. kratko jedrnato. edino ime in priimek spodaj pomaknite desno. Vse ostale zadeve pa naj bodo poravnane levo.

kot lahko vidite, v oglasu zahtevajo 1 leto delovnih izkušenj, vi ste pa prvi iskalec zaposlitve in imate izkušnje samo z deli preko študentskega servisa. nič zato, če je prošnja za delo kvalitetna in prepričljiva, vas bodo povabili na razgovor tudi če nimate vseh pogojev, ki so zahtevani v razpisu!

Sledi CV
Zadnjič spremenil Jochie, dne 12. Mar. 2008 0:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 23:41

CURRICULUM VITAE



OSEBNI PODATKI:
- Ime: Ime Priimek
- Naslov: Ulica bratov Ameršek 25, 1000 Ljubljana
- Tel: 041/xxx-xxx
- Državljanstvo: Slovenije
- Roj. datum: 23.3.19xx
- Stan: samski


IZOBRAZBA:
Oktober 2002 – junij 2007
Ekonomska fakulteta v Ljubljani – univerzitetni program - smer trženje.
1999 – 2002
Gimnazija Bežigrad, Ljubljana, smer: gimnazijski maturant


OSTALA ZNANJA:
- Računalništvo: Excel, Word, Power point, Outlook express.
- Tuji jeziki: angleščina, nemščina, osnovno znanje italjanščine
- Ostalo: znakovni jezik gluhih, slepo tipkanje


DELOVNE IZKUŠNJE:
Maj 2006 – junij 2006
Lesnina d.d. – dela v marketingu – opravljanje obvezne študijske prakse
Oktober 2005 – marec 2006
Lek d.d. – tajniška dela preko študentskega servisa
2002 – 2005
dela v strežbi - dela preko Študentskega servisa


OSTALO:
- vozniški izpit B kategorije
- nekaznovanost
- hobiji: rekreacija, branje, gledališče, potovanja.



Ime Priimek
Zadnjič spremenil Jochie, dne 12. Mar. 2008 11:48, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 12. Mar. 2008 0:02

to je CV! kratek, pregleden...

seveda naj bo napis Curriculum vitae malo večji in na sredini, spodaj ime in priimek premaknjen desno, glavni sklopi pa naj bodo napisani z velikimi tiskanimi črkami zaradi boljše preglednosti!

kaj sedaj, ko ste naredili prošnjo in CV???

zadevo najprej pregledate, če je slovnično pravilna, kajti podjetja ne zaposlujejo nepismenih oseb na mestu tajnic, prošnjo in CV podpišete in pošljete priporočeno na podjetje, lahko pa tudi osebno odnesete!

pri podpisu ali pisanju naslovov se izogibajte delati krožce ali srčke namesto pike nad črkami i in j, namreč nismo več v osnovni šoli!

prošnja in CV naj bosta obvezno napisana z računalnikom, rokopis je težje berljiv!

priporočam, da prošnjo in CV raje pošljete po pošti kajti kljub modernim tehnologijam je še vedno bolj topel občutek, če dobiš pismo. naslov na kuverti naj bo napisan lastnoročno, to pismu daje neko toplino - razen seveda, če je izrecno napisano, da prošnjo pošljete po e-mailu.

Na dan, ko je oglasa konec, pokličite v podjetje, se predstavite z imenom in priimkom ter zahtevajte osebo, ki je navedena v kontaktu v oglasu, če v oglasu osebe ni navedene, zahtevajte kadrovsko službo!
ko govorite s tapravo osebo recite nekako takole:

Dober dan, Ime Priimek pri telefonu. Mene zanima, če ste prejeli mojo vlogo za razpisano mesto tajnice!

ko boste dobili pozitiven odgovor, vprašajte: kdaj lahko pričakujem kakšen odgovor oz. povabilo na razgovor???

s tem jih "prisilite", da mislijo na vas pri obravnavi vlog. po telefonu govorite odločno, jasno in razločno! podjetje potrebuje samozavestno osebo, ne neko mevžo!

ko vas pokličejo na razgovor in vam povedo svoj termin, vedno imejte čas, tudi če za takrat že imate kakšne plane! če imate kakršnekoli druge obveznosti, jih prestavite, kajti nobena stvar ni tako pomembna kot nova služba! vsakršno "jaz pa takrat žal ne morem" pomeni konec!!!

kako biti oblečen na razgovoru??? odvisno od delovnega mesta ter od podjetja. vsekakor skušajte pridobiti informacije, kaksen je kodeks oblačenja v tistem podjetju.

ko greste na razgovor, imejte s seboj kopijo prošnje in CV-ja!!! žvečilni gumi izpljunite pred pogovorom, lahko si daste kakšen tic-tac pod jezik za boljši občutek...

in na koncu...bodite sproščeni, ne bodo vas streljali, ne bodo vas tepli, največ, kar se vam lahko zgodi, je, da se vam zahvalijo!

pa še nekaj: preden greste na razgovor, pobrskajte malo po internetu o informacijah o podjetju, da boste vsaj vedeli, s čim se ukvarjajo!!!

tako, tole je vse na kratko. odpiram diskusijo in sem pripravljen na vaša vprašanja.

naj še povem, da je to vse skupaj plod mojih izkušenj in ni plod nekih strokovnih raziskav. dejstvo pa je, da kamorkoli so me povabili na razgovor na podlagi takšne prošnje in CV-ja, sem zmagal in dobil ponudbo za delo.

prošnja in CV sta samo začetek, glavni del pa je vaša urejenost, komunikativnost in iznajdljivost na razgovoru.

odpiram diskusijo in sem pripravljen na vaša vprašanja.
Zadnjič spremenil Jochie, dne 12. Mar. 2008 8:21, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
MucaCopatarica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 16
Na forumu od: 1. 6. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a MucaCopatarica » 12. Mar. 2008 7:44

Jochie, res hvala za tole. Zanima me, glede na to, da imam zelo visoko povprečje in nekatere firme tudi to vsaj malenkostno upoštevajo, kje lahko omenim svoje povprečje? Pa še eno butasto vprašanje; pri izobrazbi omeniš le gimnazijo in faks ali tudi osnovno šolo? Aja ker prejemam tudi zoisovo štipendijo, kam naj to "vtaknem"? Hvala že vnaprej za odgovor(e) :D
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 12. Mar. 2008 8:12

povprečje omeniš v prošnji! če si naredila diplomsko delo, ki je v povezavi z delom, ki ga opravlja podjetje, omeniš tudi to.

npr. Končala sem Ekonomsko fakulteto v Ljubljani - smer trženje s povprečno oceno 8,9 ter zagovarjala diplomsko delo z naslovom Nepremičninski trg v Sloveniji.

zoisove štipendije ne omenjaj, kajti delodajalca ne zanima, kako si financirala svoj študij.

osnovne šole ni potrebno omenjati.

če si slučajno osvojila kakšno nagrado na kakšnem tekmovanju, katerega tema je pomembna za delodajalca, to vpiši v CV pod OSTALA ZNANJA - ostalo.

npr. prosiš za službo v Leku - tovarna zdravil, si kemik in si izdelala projektno nalogo...
Zadnjič spremenil Jochie, dne 12. Mar. 2008 11:52, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
habibi7
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 144
Na forumu od: 13. 5. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a habibi7 » 12. Mar. 2008 9:26

Jochie super si to napisal!
Sicer pa sem sama prvo prijavo oddala 2 tedna nazaj in imam danes že razgovor pa bi te nekaj glede razgovora vprašala.
Baje da radi vprašajo pač o slabostih, ki jih ima kandidat.
Zdaj me pa zanima a tukaj dejansko poveš slabost ali pač nekaj v stilu ,,saj imam slabosti kot vsi, vendar na delo ne vplivajo,, ?
Bolj se nagibam k drugemu, vendar ne vem kako kaj gledajo na to bodoči delodajalci.
Joj sem danes živčna, ker bo to moj prvi razgovor za zaposlitev, ki si jo res želim, čeprav niti nimam vseh pogojev.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 12. Mar. 2008 9:39

mene nikoli niso o slabosti vprašali, odgovarjaš pa seveda odvisno od poteka razgovora. Če je razgovor sproščen, lahko odgovoriš tudi z vprašanjem: Katere slabosti se pa najbolj bojite? :) razgovor je pač "taktično nadmudrivanje" in prepričan sem, da če bodo izpraševalci mrki, nerazpoloženi, zategnjeni, te bo volja do dela pri njih hitro minila - še pred koncem razgovora...zato pri odgovoru z vprašanjem ne moreš ničesar izgubiti...

ne vem, jaz bi jim odgovoril z vprašanjem, četudi bi bili zategnjeni! :D

pa še en nasvet: ne pošiljajte prošenj vsepovsod! največji učinek bo takrat, ko boste zagledali oglas in sami pri sebi takoj rekli: to je to, kar iščem, tole delovno mesto bo moje!!! ko boste na tej stopnji, je večja verjetnost, da delo dobite, kajti tudi na razgovor boste prišli z drugačno energijo!

habibi, naj te ne bo strah razgovora, niso te povabili na razgovor zato, ker imajo preveč časa ampak zato, ker si jih s prošnjo tako prepričala, da te vidijo kot potencialno kandidatko za razpisano delovno mesto!

poročaj!
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 12. Mar. 2008 9:48

pozabil sem napisati v prvem postu...

po tem, ko ste poslali prošnjo z navedbo telefonske številke se bo verjetno zgodilo, da vas bodo poklicali. nasvet:

če se pri klicu pojavi neznana številka, se predstavite z imenom in priimkom, npr ime priimek prosim, ali ime priimek izvolite... prvi vtis, pa čeprav preko telefona, je zelo pomemben, tako se izogibajte odzivov kot so halo, prosim ali ja!

torej na neznane številke se predstavite z imenom in priimkom!!!
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 12. Mar. 2008 11:59

na razgovor ne zamujajte! pridite 5-10 minut prej!

ko vas telefonsko kontaktirajo za razgovor in se dogovorite za termin, če ste preslišali ime osebe, na koncu vprašajte: Lahko še enkrat vaše ime, prosim?!

ko pridete v podjetje na razgovor, najprej naletite na vratarja, če vratarja ni, ustavite prvo osebo, ki pride mimo in recite: Jaz sem Ime Priimek, ob 10. uri imam termin (sestanek) z gospodom/gospo Ime Priimek.

ko vas ta oseba pripelje do osebe, s katero imate sestanek se spet predstavite: Jaz sem Ime Priimek, dogovorjena sva bila za razgovor.

predstavljajte se jasno in glasno!
Uporabniški avatar
habibi7
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 144
Na forumu od: 13. 5. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a habibi7 » 12. Mar. 2008 17:21

Uf pa sem prestala prvi zaresni razgovor!
Ampak sem samo jaz videla 6 kandidatov (prepogosti termini), koliko pa jih je bilo še prej... :?
Tukaj bo kar trd boj se mi zdi, za tako delovno mesto bi se pa itak kar vsi tepli.

Drgač pa so me vprašali:
kako bi se opisala,
opiši se s tremi besedami,
kaj bi na sebi rada izboljšala (kot lastnost),
kako si predstavljam delovno mesto (kaj delaš),
kaj mi je pomembno na delovnem mestu,
kaj je moj največji dosežek v življenju (poslovno ali zasebno).

Verjetno še kaj pa se ne spomnem, na koncu sm pa še jaz lahko vprašala njih karkoli.

Rekli so da to je pač prvi krog malo bolj površinski kjer pač odberejo najboljše ker je bilo ogromno prijav. V drugem krogu pa naj bi bil razgovor bolj podroben.

No Jochie pa povej še malo kako naj bi pa potekal drugi krog (če men ne bo pomagal, bo pa keri drugi).

V kolikem času pa približno dobiš pozitivni oz. negativni odgovor, verjetno v enem tednu ane?
Uporabniški avatar
cukrck
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 634
Na forumu od: 20. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a cukrck » 12. Mar. 2008 17:33

Jochie, tole si se pa fajn spomnu! :gut:
Vsakršna oblika sreče je zasebna. Naši največji trenutki so osebni, imajo svoj razlog, so nedotakljivi. Stvari, ki so nam svete in dragocene, so stvari, ki jih črpamo iz skupnih doživetij. (Ayn Rand)

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov