Preživnina

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
ena pač
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 253
Na forumu od: 5. 3. 2007
Kraj: mb

Neprebrana objavaNapisal/-a ena pač » 22. Apr. 2009 15:38

...
Zadnjič spremenil ena pač, dne 01. Jan. 2010 15:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Mala_Teych
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 109
Na forumu od: 11. 12. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Mala_Teych » 02. Sep. 2009 13:44

Mogoče boste mi znale tukaj pomagati ali pa ima katera podobne izkušnje ali pa njene znanke ;)
Sem študentka 2. letnika. Letos se nameravam kmalu odseliti od staršev in prijaviti lastno gospodinjstvo. Zanima me ali lahko zaprosim za državno štipedijo in kakšni so pogoji za pridobitev le-te,če živim v lastnem gospodinjstvu?
Ali mi morajo starši dajati preživnino in koliko mora ta znašati oz. kako se višina le-te določi?
Opravljati nameravam tudi študentsko delo, zato me zanima ali bo ta prihodek vplival na pridobitev štipendije ali ne?

pa ne mi pisat naj se obrnem na ministrstvo ker ne dvigujejo telefonov ali pa ne znajo nič povedet :cry:
Uporabniški avatar
aderyn
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 389
Na forumu od: 16. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a aderyn » 02. Sep. 2009 17:15

Starši so te dolžni preživljat, dokler se redno šolaš do 26.leta, torej s preživnino, ti pa si jim dolžna redno pošiljati potrdila o šolanju (tj. vsako leto). Preživnina se določa predvsem glede na dohodke tvojih staršev in glede na tvoje potrebe oz. starost (torej 5-letni otrok ima različne potrebe kot 21-letnik).

Če si študentka, lahko zaprosiš za državno štipendijo in jo boš verjetno tudi dobila, če boš živela sama, študentsko delo pa se ne upošteva, če ti ne gre v dohodnino (pri odločanju o štipendiji gledajo odločbo o odmeri dohodnine). Na njihovi strani pa piše: Ko še ni izdana dokončna odločba o odmeri dohodnine za preteklo leto, se upoštevajo dohodki iz dokončne odločbe za predpreteklo koledarsko leto, preračunani na raven preteklega koledarskega leta. - tako da ne vem, če bi se prvo leto še upoštevali tudi dohodki tvojih staršev ali ne, glede na to, da nisi lani bila na svojem. :roll:

Naj katera popravi, če sem kaj narobe povedala.
There are no shortcuts to any place worth going.
Uporabniški avatar
*ClaUdYka*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 284
Na forumu od: 6. 5. 2006
Kraj: Fikšinci :)

Neprebrana objavaNapisal/-a *ClaUdYka* » 02. Sep. 2009 17:40

Punkie, lubica, a veš, moja dva sta tudi ločena, in gues what - jaz za razliko od tebe ne dobivam preživnine. Dokler sem jo dobivala - sem dobivala starih 20.000 tolarjev - bila sem v letih najhujšega najtništva, živela v internatu..

Aja, pa še to. Internat je stal 180€ + šolske potrebščine + obvezne šolke ekskurzije + cune + denar da sem preživela mesec + prevoz do internata in nazaj domov (z busom) - se zavedaš koliko je bilo to za mojo mamo stroškov na mesec in kolikim stvarem se je mogla ona odrečt?
Pa moj oče ni prispeval niti ficka. In niti nisva zahtevali več, ker se sama predobro zavedam, kako mu trda prede.

In ja, v rose ima prav. Dobi naj toliko kot tamala potrebuje. Konec koncov je važno le to, da on sploh da. ;)
Tristonas
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 19. 2. 2023

Neprebrana objavaNapisal/-a Tristonas » 19. Feb. 2023 18:02

Igrače za otroke so nekaj najlepšega na tem svetu in ena od najbolj pomembnih stvari, ki jih moramo omogočiti otroku. Dobra igrača dober primer takšnh je tukaj https://www.kreativne-igrace.si/igrace je nujna za zdravo otroško igro, ta pa je eden od temeljev za zdrav otrokov razvoj. Boljši otroci - za boljši svet! :lol:

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov