Preživnina

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

V_Rose_V
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 493
Na forumu od: 7. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a V_Rose_V » 19. Apr. 2009 20:17

Ciao
Mam eno vprašanje, pa ne vem pod kero rubriko bi umestila, zato sem kar sem napisala...
Zadeva pa je sledeča. Moj dragi ima hčerkico iz prejšnje veze. Pri nama je od petka ko pride iz vrtca pa do nedelje zvečer, pa tudi ob sredah jo imava zaradi športne aktivnosti. Po vseh pravilih plačuje tudi preživnino, ki jo je dodelil center za socialno. Zanima pa me, na podlagi česa se zahtevajo, obračunavajo itd. vsote preživnine. Njegova bivša namreč trdi, da je socialno dalo premalo vsoto in da bo ONA ZAHTEVEK vložla, da bo moral moj plačevati več. Čeprav roko na srce, jo tudi midva oblačiva, hraniva in skrbiva za njo. In če že zdaj zahteva neke poviške, bo čez 5 let zahtevala pol plače...
Zanima me, če ima katera izkušnje oz. podatke, na podlagi česa se delajo obračuni.
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 19. Apr. 2009 20:44

Oj, ravno zadnjič sem brala o tem in mislim, da lahko ona sicer vloži tožbo za zvišanje preživnine, ampak mora v tem primeru dokazat, da ima toliko in toliko več stroškov z otrokom...
DRugače pa tudi jaz nisem našla nekega uradnega obrazca, na podlagi katerega naj bi se računala preživnina.
Naj bi blo pa tko, da se določa odvisno od mesečne porabe stroškov na otroka in ta znesek dajo na POL in vsak od staršev naj bi nosil polovico stroškov, vendar se upošteva tud višina osebnega dohodka obeh...
V_Rose_V
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 493
Na forumu od: 7. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a V_Rose_V » 20. Apr. 2009 9:12

to sm tudi jaz brala ja...ampak mala še hodi v vrtec, v jeseni gre komaj v 1. razred!!! kake stroške te ima z njo???? do zdaj samo oblačila in hrana pa igrače. Pri nama ima ogromno oblačil in še več igrač-pol dnevne sobe je nafilane z igračami!!!
ko bo pa šla v šolo bo pa že povedala kdaj bo kaj rabla.ker je mati do konca smotana in itak skoz jamra kaj vse tamala rabi pa kaj v bistvu ne rabi, ampak ona hoče da ima...in če ona to hoče, naj ji sam akupi...konec koncev-se je ona zgonla in on našla drugega pa zahtevala skrbništvo. včasih se mi res zdi, da je babnca smotana ko strela. in do zdaj ni blo nobenih blemov, zdaj ko pa je rodila januarja, pa samo jamra okol denarja...sej nisma midva dolžna dodajat denarja še za drugega otroka!! mala pa zaj v 2 mesecih tud ni preskočla na take stroške.
Glede šolskih potrebščin pa bo tud povedala kaj vse rabi pa kaj ne, pa bova mogla kupit, čeprav je včeraj že jamrala kolk bo za plačat in da bo na podlagi tega zahtevala povišanje preživnine...
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 20. Apr. 2009 9:20

mi imamo poodben problem z bratrancem...
Itak ona lahko vlaga njene zahtevke, ampak več kot tolk in tolk glede na plačo, ne bo dobila.Nikol preživnina ne bo pol plače.
Je pa takoj že odmerjena v smislu kolk velko plačo imaš.
Moj bratranc ma plače, ki jo prikaže mislm da okol 800€, preživnine pa daje 150 €, s tem da še ni točno določeno skrbništvo in vse.
Je baba zahtevala več, pa so rekli glede na njeno plačo (2000) in glede na njegovo plačo, ji več ne morjo dat.
Kako je pa čist uradno, pa nevem, bi blo najboljš da se na kšn CSD obrneš in vprašaš za približne podatke, kako oni to odmerjajo.
Uporabniški avatar
punkie_
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1198
Na forumu od: 17. 4. 2006
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a punkie_ » 20. Apr. 2009 15:30

V_Rose_V, ne vem zakaj se ti obremenjuješ s tem. pravica in dolžnost :!: matere je, da za svojega otroka zahteva preživnino, v kolikor pride do ločitve. grdo je, da govoriš, da z otrokom ni stroškov! vaju s fantom nihče ne sili, da ji kupujeta obleke itd. to je vajina dobra volja :!: to, da gledaš tko subjektivno na situacijo, češ, saj si je sama kriva, kaj se je pa gonila, ti ne bo nič koristilo. to nobenega CSD ja in sodišča ne zanima. tvoj fant kot oče te deklice je DOLŽAN preživljat hčerko. če bo CSD ugotovil, da mati res dobiva premalo, ji bodo povišali, če ne, pač ne. tu ne moreš ničesar narest, zelo pa je grdo, da govoriš, da vidva (ne vem zakaj vpletaš sebe, ker nimaš nič z vsem tem :!: ) nista dolžna skrbet zanjo. podlo.
matjazd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 567
Na forumu od: 14. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a matjazd » 20. Apr. 2009 16:50

V_Rose_V napisal/-a:Zanima me, če ima katera izkušnje oz. podatke, na podlagi česa se delajo obračuni.

Na podlagi njegovega dohodka.
Uporabniški avatar
ena pač
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 253
Na forumu od: 5. 3. 2007
Kraj: mb

Neprebrana objavaNapisal/-a ena pač » 20. Apr. 2009 17:45

V_Rose_V napisal/-a:to sm tudi jaz brala ja...ampak mala še hodi v vrtec, v jeseni gre komaj v 1. razred!!! kake stroške te ima z njo???? do zdaj samo oblačila in hrana pa igrače. Pri nama ima ogromno oblačil in še več igrač-pol dnevne sobe je nafilane z igračami!!!
ko bo pa šla v šolo bo pa že povedala kdaj bo kaj rabla.ker je mati do konca smotana in itak skoz jamra kaj vse tamala rabi pa kaj v bistvu ne rabi, ampak ona hoče da ima...in če ona to hoče, naj ji sam akupi...konec koncev-se je ona zgonla in on našla drugega pa zahtevala skrbništvo. včasih se mi res zdi, da je babnca smotana ko strela. in do zdaj ni blo nobenih blemov, zdaj ko pa je rodila januarja, pa samo jamra okol denarja...sej nisma midva dolžna dodajat denarja še za drugega otroka!! mala pa zaj v 2 mesecih tud ni preskočla na take stroške.
Glede šolskih potrebščin pa bo tud povedala kaj vse rabi pa kaj ne, pa bova mogla kupit, čeprav je včeraj že jamrala kolk bo za plačat in da bo na podlagi tega zahtevala povišanje preživnine...


...
Zadnjič spremenil ena pač, dne 01. Jan. 2010 15:43, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 20. Apr. 2009 20:20

Zdej ne vem, al ste mal površno prebrale, alpa nimate dost pojma o tej zadevi... :?
Prvič, ni pisala, da onadva nista dolžna skbeti za njegovo hčer, ampak ni njuna stvar, da ima bivša zdaj več stroškov, ker ima ŠE ENEGA OTROKA od januarja.
Poleg tega je tako, da on očitno plačuje preživnino, ki je bila določena po pravni poti (sodišče, CSD) in probelm je, ker ona zahteva VIŠJO.
Če bo želela to doseči, bo morala it v tožbo in na sodišču dokazat, da so se stroški za njuno hčerko v tem času povišali.
Seveda pa bo sodišče v tem primeru še vedno upoštevalo tudi višino njegove plače in ne bo kar apriori ugodilo njeni želji. :wink:
Uporabniški avatar
punkie_
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1198
Na forumu od: 17. 4. 2006
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a punkie_ » 20. Apr. 2009 20:59

mati ima pravico zahtevat višjo preživnino, to, ali ima denar za tožbo ali ne, je njena stvar. kje piše, da bo šla višja preživnina za drugega otroka? preživnine so že tako ali tako majhne in še zdaleč ne pokrijejo stroškov. mati je dolžna poskrbet za to, da bo otrok preskrbljen. saj ne zahteva še ene preživnine, le povišanje za otroka, ki ga imata skupaj.
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 20. Apr. 2009 21:07

Seveda ima mati pravico zahtevati višjo preživnino in če so se stroški res povišali (kar bo morala dokazat), bo mogoče sodišče res (ob upoštevanju očetove plače) določilo višji znesek za preživnino.
Nihče tudi ne trdi, da bo šla razlika za drugega otroka :?: , ampak zanimivo je, da po navedbah avtorice te teme mati toži o visokih stroških odkar ima še enega otroka, kar pač ni stvar očeta prvega otroka. :wink:
Uporabniški avatar
anoyel
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 696
Na forumu od: 3. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a anoyel » 20. Apr. 2009 21:08

V_Rose_V - ravno tako kot je tvoj dragi v tebi našel novo partnerko, ima njegova bivša žena/punca pravico imeti drugega partnerja (izraz zgonla :? ). Sama si si našla partnerja z otrokom in kakšne finančne pripetljaje ima on z njo je res njegova stvar. Če bo CSD odločil, da materi res pripada višja preživnina potem nimaš ti tu kaj. Saj preživnine niti ti obvezana plačevati, temveč on, saj gre za njunega otroka in ne vajinega.
Uporabniški avatar
punkie_
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1198
Na forumu od: 17. 4. 2006
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a punkie_ » 20. Apr. 2009 21:19

avtorica je osebno prizadeta v situaciji, ki se nje več kot očitno ne tiče, to kar je napisala je zelo subjektivno in ne mormo na podlagi tega sklepat, zakaj mati želi višjo preživnino. to pa konc koncev tudi ni važno.
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 20. Apr. 2009 21:23

Ja, konec koncev je spraševala, na podlagi česa se računa znesek preživnine :wink:
Uporabniški avatar
punkie_
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1198
Na forumu od: 17. 4. 2006
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a punkie_ » 20. Apr. 2009 21:26

to pa je že bilo odgovorjeno ja
V_Rose_V
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 493
Na forumu od: 7. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a V_Rose_V » 20. Apr. 2009 22:07

Mimi hvala za pojasnilo in hvala, da si pojasnila ostalim v čem je poanta te rubrike :)
To da ma ona drugega meni dol visi-point je v tem, da odkar je rodila, gnjavi za višjo preživnino.
In drugi point je v tm, da je prejšnji teden prišel odlok o višini preživnine, ki jo mora plačevati moj. In odkar sta šla narazen, je že plačeval iz lastne dobre volje več, kot je bilo potrebno. Zdaj, ko pa je na borzi, pa se je odločil, da bo plačeval natanko toliko, koliko je potrebno! In je baba vsa v luftu!!! Stroški za pupiko pa se NISO povišali! Poleg tega-mala je pr nama od petka popoldne do nedelje zvečer, plus vsako sredo!!! Pri nama ima športne aktivnosti, ki jih plačujem JAZ-iz moje dobre volje!!! Pri mami ne počne NIČ, ker ji ne pusti!!! To, da so stroški elektrike, vode in ne vem česa vse, kar ste ene pisale, mi je jasno, pa tud pri nama so ti stroški, pa nihče nič ne vpraša! Pa ko je treba kaj novega kupi panaredit, tudi nihče ne vpraša, samo pride k nama pa pove kaj bi.Pa tamičkeno šunta, naj atiju reče za takšna in drugačna darila, ker ji pa ona tega že ne bo plačevala...kakorkoli, vse skup nima nobenega pointa.
Po moje ste se name spravile vse tiste, ki prav tako terjate preživnine :D
Zakaj se vmešujem? Ker je njegov denar in moj denar NAJIN denar! In ker mi ne bo babnca vsak teden prišla z novo foro, tak kot hodi do zdaj,,,pa ji kupita Nintendo za 150€ ker je meni predrago(halo!!!), pa ji kupita to , pa ono....pri nama ji NIČESAR ne manjka. Vse osnovne zahteve so pokrite.
Kakorkoli...zanimali so me samo podatki, kako se izračunava velikost zneska. Danes sva poklicala na CSD in glede na situacijo, stroške, dneve, ki jih preživi pupa pri nama, nima njena mati teoretične šanse da bi kaj dosegla...

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google Adsense [Bot]