Praksa

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Sunshine
Cosmo administrator
Cosmo administrator
Prispevkov: 1697
Na forumu od: 6. 7. 2004
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Sunshine » 24. Sep. 2005 13:10

Jaz sem tut mela obvezno prakso pa sem vseeno dobila nagrado
branchy
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 130
Na forumu od: 25. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a branchy » 11. Mar. 2008 11:05

Novo vprašanje

Vprašanje za tiste študente in študentke, k morjo opravt obvezno prakso:

Kako ste prišli do prakse? A obstaja kje kaka stran al pa kej, da majo podjetja objavljeno, a hočjo študente al ne? Al je treba kr na slepo probavat, a bo al ne bo? Pa kk ste napisal prošnjo ... meni se moja zdi kratkomalo brezvezna... pač sm naštela kire šole sm nardila, kaj znam delat z računalniki, povprečno oceno, pa je skor to to.

Mal čudn napisan, sam vseen...

Hvala za odgovore:)


Aja... študiram pa gradbeništvo
Uporabniški avatar
dumbo
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 187
Na forumu od: 25. 12. 2004
Kraj: ko prideš not - levo :)

Neprebrana objavaNapisal/-a dumbo » 11. Mar. 2008 12:55

Situacija je bila taka, da sem se ubadala s tem, kje bom opravljala prakso iz podoročja marketinga. In tako sem začela pošiljati prošnje, na kupe prošenj.

Pol pa sem poslala prošnjo čist na slepo na eno podjetje, ki se ukvarja z spletnim komuniciranjem in izdelavo spletnih strani.
Dobila sem povabilo na razgovor - in tako sem dobila prakso.

Predvsem kar je pomembno pri pisanju prošnje je to, da si čim bolj inovativna. Ali je oblika inovativna, ali pa tekst. Najboljše je, če je inovativno oboje.

Začni z nekaj vprašanji (Ali potrebujete študenta, za pomoč pri delu? Ali potrebujete nekoga, ki je poln znanja? ....). Teh vprašanj naj bo max 5, 6.

V naslednjem odstavku se predstaviš - splošni podatki.

V 3jem odstavku napišeš kaj bi rada oz. jim postaviš vprašanje, če je možno pri njih opravljati obvezno študijsko prakso v obsegu xyz ur. Navedi jim, kaj bi se naj naučila.

V naslednjem odstavku napiši svoje najboljše lastnosti (komunikativna, samoiniciativna, .....).

V zadnjem odtavku pa jim napiši, da se veseliš njihovega odgovora in povabila na razgovor.

na tak način sem jaz napisala prošnjo in sem dobila delo.

Pa tudi na življenjepis ne pozabi - naj bo čimbolj pregleden.

Če se sama ne boš potrudila najti prakse, ti iz neba ne bo padla. Nekaj samo iniciative bo potrebno, pa se bo delo našlo. Pač, dobila boš 10 negativnih odgovorov, 3 odgovore, da mogoče te pokličejo v prihodnosti in da so dali tvojo prošnjo v kadrovsko mapo, in mogoče 1 povabilo na razgovor. Vsako iskanje nekaj stane - iskanje prakse stane nekaj živcev.

Če pa še kaj ni jasno, pa vprašaj :)
Bil je navaden dan in Marko Polo je odšel odkrivat Kitajsko. Kaj boš počel ti?
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 13:17

dumbo napisal/-a:Začni z nekaj vprašanji (Ali potrebujete študenta, za pomoč pri delu? Ali potrebujete nekoga, ki je poln znanja? ....). Teh vprašanj naj bo max 5, 6.


niti slučajno ne! :eek:

prošnja za opravljanje prakse naj bo podobna prošnji za delo. se pravi vsebovati mora vlogo ter cv. vse skupaj mora biti kratko in jasno, ker vodilni kader nima časa brati esejev oz. avtobiografij.
Uporabniški avatar
dumbo
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 187
Na forumu od: 25. 12. 2004
Kraj: ko prideš not - levo :)

Neprebrana objavaNapisal/-a dumbo » 11. Mar. 2008 14:01

Joši - :nixweiss: , ko sem bila na "tečaju / delavnici", so poudarjali, da na tak način pritegneš morebitnega delodajalca da bere dalje. :eek:
Pa tak nasvet sem dobila tudi, ko sem bila prijavljena na mailing ene izmed spletne strani, ki se ukvarjajo z pisanjem prošenj.
Tak, zdaj pa mi ni več nix jasno.

Imaš kakšno prošnjo na lagerju?
Verjetno je čas, da menjam delodajalca :cry:
Bil je navaden dan in Marko Polo je odšel odkrivat Kitajsko. Kaj boš počel ti?
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 11. Mar. 2008 14:59

ko boš imela konkreten oglas za delo, me klikni na msn, pa bova naredila zadevo! :wink:

drugače pa:
vprašanje: ali potrebujete nekoga, ki je poln znanja?
odgovor: seveda ga potrebujemo, zato smo dali oglas za prosto delovno mesto

vprašanje: ali potrebujete študenta za študentsko delo?
odgovor: če bi ga potrebovali, bi oglas dali...

mislim, ta vprašanja so neumnost, kajti 99% prošenj se napiše na osnovi oglasa, s katerim delodajalec išče delovno silo.
menim, da so ta vprašanja kvečjemu primerna samo za kaksne reklamne agencije tipa Pristop pa še to le takrat, ko se prošnja pošlje na slepo...
Uporabniški avatar
ela85
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1321
Na forumu od: 25. 8. 2006
Kraj: na lepem

Neprebrana objavaNapisal/-a ela85 » 11. Mar. 2008 15:23

dumbo napisal/-a:Pa tak nasvet sem dobila tudi, ko sem bila prijavljena na mailing ene izmed spletne strani, ki se ukvarjajo z pisanjem prošenj.


skoraj 100% sem, da govoriš o klik :D

drugače pa sem jaz dobila obvezno prakso preko očeta, na podjetju, kjer dela.
Uporabniški avatar
FairyAngel
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 579
Na forumu od: 6. 10. 2004
Kraj: Svet mojih sanj :)

Neprebrana objavaNapisal/-a FairyAngel » 11. Mar. 2008 19:32

Mi smo se letos učili pisanja prošenj in CV-jev sicer v angleščini, ampak je bil poudarek na tem, da je taka prošnja s CV-jem lahko poslana v katerokoli državo EU. Profesorica je močno poudarila to, kar piše Jochie: podamo informacije, ki so pomembne za delodajalca, ker nihče nima časa brati kilometrskih prošenj in zato te kar hitro romajo v koš. Tudi pri CV-ju je npr. dala zahtevo, da ga več ali manj spravimo na eno stran, ker veliko ljudi, ki pregledujejo prošnje, pač nima volje obračati strani. Sliši se kruto, a je resnično ...
Uporabniški avatar
tani24
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 722
Na forumu od: 23. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a tani24 » 05. Sep. 2008 8:15

Js mam pa neki vprašanj glede prakse. A je katera že opravljala prakso na slovenskih železnicah? a ste dobile kej plačano, ker js začnem oktobra in so mi rekel, da mi ne bojo plačal razen, da bom dobila karto za vlak in malico? a ni zdej po zakonu, da morajo prakso plačati? Pa kakšne izkušnje ste imele že kej s prakso? kaj ste morale delati itd.?
branchy
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 130
Na forumu od: 25. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a branchy » 05. Sep. 2008 8:20

Kokr sm js zvedla, res ne plačajo neč razen malice pa stroškov prevoza. Pa kolkr js vem, so zdj mnde res neki zrihtal, da mora bit praksa neki malga plačana... Js mam tm okol 170 eurov osnove poli pa še malco pa use ostalo. Malo se pozanimaj na šoli, če imate kakega koordinatorja.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google Adsense [Bot]