plače

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

markiz
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 2
Na forumu od: 11. 6. 2012
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a markiz » 11. Jun. 2012 9:55

Plače v Sloveniji so take kot so...bi se dalo debatirat...

Že če pogledate v Avstriji, lahko hitro ugotovite, da že čistilka zasluži več, kot slovenski diplomiranci....

Da ne govorim o plačah v skandinavskih državah...90k$/letu, če si dobre in imaš vsa B.Sc., če ma si MSc., potem pa ti 100k$/leto ne uide...Je pa seveda treba prestat kak krog razgovorov več...

Ob koncu pa samo še dodam, da s slovensko plačo se lahko samo živi, zaslužit se pa ne da prav dosti...
Kofe
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 69
Na forumu od: 27. 3. 2011
Kraj: ...

Neprebrana objavaNapisal/-a Kofe » 02. Jul. 2012 5:10

Ja vse lepo in prav samo, da si v tujini tujec...
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 02. Jul. 2012 7:52

+ zelo odvisno, kje v tujini, v kakšni Romuniji, Laosu ali na Hrvaškem ti kaj takega težko rata... :wink: Ni vse, kar je tujina, med in mleko :wink: Pa tud v večini tujih razvitejših držav večina prebivalcev ni nekih blaznih bogatašev (sploh ob upoštevanju standardov oz. stroškov), tako da je za kakšne bajne uspehe vedno potrebna še sreča, biti ob pravem času na pravem mestu, taprave sposobnosti in kontakti itd., sploh če si tujec. Npr. v Švici so baje itak zdaj precej poostrili kriterije za dostop... No, če pa rata, pa super :)
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 02. Jul. 2012 11:37

^^ Ja, samo Kofe ne ve, da si v Londonu, niti nisi nikjer napisala, da se tale tvoja trditev nanaša na London ali kakšno podobno mesto, temveč vedno pišeš na splošno o tujini kot avtomatično boljši in ugodnejši od naše države :wink: To pa seveda ne more držat na splošno za vse inozemstvo, države in pogoji v njih se dost razlikujejo, tako glede možnosti zaposlitve kot odnosa do tujcev :)

Prav tako o temi o moških, kjer si pred časom posploševala, da so v tujini moški bolj gentlemanski kot pri nas... In se je Džeki pohecal oz. hotel poudarit, da to ne more veljat za vso tujino, ker so kulture in običaji zelo različni :wink:

buubbika napisal/-a:
Džeki napisal/-a:V tujini, kje v tujini, v Srbiji, Španiji, Ameriki, Bangladešu?

Boljše kot Blakan in Španija, manjše kot USA, bogatejše kot Bangladeš.


Čeprav ti si ga očitno razumela, da je firbčen, kje se ti nahajaš...

Ne vem no, drugič lahko dopišeš, da gre za tvoje izkušnje oz. določene dele sveta, neko splošno poveličevanje 'tujine', torej vsega, kar ni SLO, res nima smisla, ker so države zelo različne :) In v nemalo pogledih je naša država boljša / ugodnejša kot precejšnji del 'tujine', tako Evrope kot drugih celin :wink:
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 02. Jul. 2012 12:13

res je, v tujini si tujec. in če pod tujino ni mišljen kak london ali bruselj (ali kaj sličnega) je precej težko. poleg jezikovnega prepada pride tudi manjše zaupanje in država od kod prihajamo. precej ljudi nas ima še vedno bolj kot del balkana, kot evrope. in je precej prisotna ideja, da najprej pridejo domačini na vrsto, potem pa tujci. pa seveda je odvisno tudi s katerim področjem se ukvarjaš. je precej težje uspeti v nekih generičnih poklicih, kot pa če si izjemno specializiran (sploh inženir). na take stvari je treba bit pripravljen, preden se gre iskat službo drugam. je pa seveda zakon, ko ti 1x uspe najt dobro službo.

ps. tudi v mc'd in starbucksu ni delovnih mest za vse, ki si iščejo prehodno službo. da ne govorim o standardu. je treba imeti kar nekaj prihrankov, da je ideja 'tujina' sploh mogoča. :cry:
Vsak raj ima svojo kačo.
Uporabniški avatar
Rollin #3
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 760
Na forumu od: 7. 6. 2011
Kraj: Izola

Neprebrana objavaNapisal/-a Rollin #3 » 02. Jul. 2012 14:10

No ja meni se zdi smiselno, da ce ze gres da gres nekam kjer bo cloveku boljse glede na to kar zna. Jaz naprimer tudi nameravam it ven, ce bo slo vse po sreci. Ker v drzavni sluzbi ne mislim delat. In vsec mi je ideja da si placan glede na produktivnost. Tudi moj karakter bolj pase v tako okolje. In rada bi delala na velikih/znanih projektih.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 02. Jul. 2012 15:59

^ to je res. ampak kolk sem se pogovarjala z nekaterimi, ki imajo ambicije it, si kar precej idealistično to predstavljajo. se je treba precej pripravit, preštudirat pa to. no pomoje.
Vsak raj ima svojo kačo.
dot
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2076
Na forumu od: 27. 4. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a dot » 02. Jul. 2012 16:39

Nope, dober spomin imam in že takrat se mi je zdelo čudno to z generalnim naslavljenjem 'tujine' :) In ni nič levega, hotela sem povedat točno to, kar sem napisala - da ne moreš posploševati izkušenj iz VB na 'tujino' na splošno, ker seveda napisano ne velja za vse inozemstvo (tako npr. glede gentlemanstva moških v tujini (tisto z Džekijem zgoraj), kot možnosti za zaslužek in česarkoli drugega) :wink: Meni se zdi povsem logično :) Sej verjamem, da je tako v državi, kjer si ti, sam za tujino na splošno pa ne velja :wink:
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 02. Jul. 2012 17:34

še dobro, da se dobi dodatek za malico in za prevoz. marsikdo, ki ima nizko plačo in se vozi v službo malce dlje, bi drugače pol plače dal samo za to.

eno je imet plačo brez dodatkov, pa je ta visoka 2000€+. drugo pa 600€ + malica + prevoz. tako da se meni tale malica in prevoz ne zdita neko preseravanje.
Vsak raj ima svojo kačo.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 02. Jul. 2012 17:36

ne pozabit na regres! :D :D :D
Uporabniški avatar
Rollin #3
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 760
Na forumu od: 7. 6. 2011
Kraj: Izola

Neprebrana objavaNapisal/-a Rollin #3 » 02. Jul. 2012 18:04

pa sej ljudi ne briga od kod si. jaz slovenije nimam za nek balkan, ker mu sploh ni podobna. in tudi večina bolj izobraženih ljudi v tujini bi rekla da ne. ok to o sistemu se mi zdi da je že 100 krat predebatirano, se strinjam s s0nckic4.

@s0nckic4: pomoje pa če preveč razmišljaš se potem nikamor ne premakneš. in to je taka bolj tvegana zadeva, samo lih takrat ko človeka malo stisne pomoje da največ od sebe. ker tukaj je tako ful v izi stanje. (kar je po eni strani lepo) pa vsakič ko sem bila v npr v zda ti folk kar ponuja delo... jaz npr zdaj programiram prek neta za eno znano zda firmo in plačajo ful več kot tukaj. pa sem študent in neke hude davke rabim plačevat in se mi še vedno zelo splača + dobra referenca je. en tip mi je razlagal kako ful cenijo te ljudi iz slovaske, češke... da so še najbolj pridni. čeprav ok to je samo en američan. pa tudi nasploh v dosti drugih državah se mi zdi da so ljudje dosti bolj navajeni se selit. in če greš nekam ni nujno da boš celo življenje potem tam. jaz sem v mojem ne tako dolgem življenju že kar enih držav zamenjala. pa mi ni bilo preveč hudega. še narečja nekaterih jezikov znam.

čeprav pomoje je res odvisno kaj znaš delat. npr namen nekega pravnika je pomoje da dela v tej državi kjer se je šolal ker verjetno so mal različni zakoni ali bruslju al neki takega. (nevem). jaz če bi bila fdvjevc bi si želela it v bruselj. zdaj pa si sploh ne.

zdej se grem pa učit ker drugače ne bom prišla niti do morja. :D
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 02. Jul. 2012 22:19

Seveda da Slovenija na koncu koncev ni podobna balkanu. Ko greš dol in vidiš folk, ki ima malo več kot 200€ plače in si mora navsezadnje plačati zdravila, ki jih prejme v bolnišnici potem se zaveš, da mi preveč jamramo glede našega standarda in plač (da o šolanju, cenah v trgovini itd niti ne govorim).
The world is as you are.
CaliLove*
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1011
Na forumu od: 31. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a CaliLove* » 02. Jul. 2012 23:41

s0nckic4 napisal/-a:še dobro, da se dobi dodatek za malico in za prevoz. marsikdo, ki ima nizko plačo in se vozi v službo malce dlje, bi drugače pol plače dal samo za to.

eno je imet plačo brez dodatkov, pa je ta visoka 2000€+. drugo pa 600€ + malica + prevoz. tako da se meni tale malica in prevoz ne zdita neko preseravanje.


Ampak a ne bi bilo bolje, da bi place bile normalne, ne pa da na mizerno placo dobis nek tolazilni dodatek in si lahko kao vesel, da ga dobis.

Pa podjetju btw sploh ni treba povrniti dejanskega stroska, ki ga ima delavec s prevozom. Ko sem jaz recimo se delala v Sloveniji, sem za voznjo dobila 60% od mesecne za LPP, kar je bilo ravno enih 25 eur. Vsi zaposleni smo dobili isto, ne glede na to, iz kako dalec si se vozil in koliko te je voznja dejansko prisla.
I can explain it to you. But I can't understand it for you.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 03. Jul. 2012 10:06

^ seveda bi bilo bolje. ampak ukinitev malice in prevoza ne bo pomenila zvišanja plače. plača bo ostala ista, dodatkov pa ne bo več. in 600€ brez potnih stroškov in malice ne omogoča decent življenja, ampak životarjenje iz meseca v mesec. seveda se da preživet s tem denarjem, je pa to mizerija. zato pa ljudje silijo ven.

@ emanuela: tudi če greš na kitajsko povprečen delavec komaj preživi s svojo plačo, ali pa še to ne. pa to še ne pomeni, da moramo biti mi zdaj zadovoljni z mizerijo, samo zato ker je marsikje še slabše.

druga stvar pa je, da sama plača v številkah v neki državi ne odraža dejanskega standarda. sploh kjer so plače višje je dostikrat korelacija s slabim social security sistemom. tako da rollin#3, ti imaš kar sanjsko opcijo: delaš za tujce in prejemaš njihovo plačo, živiš pa pri nas :)
Vsak raj ima svojo kačo.
Kofe
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 69
Na forumu od: 27. 3. 2011
Kraj: ...

Neprebrana objavaNapisal/-a Kofe » 03. Jul. 2012 10:10

buubbika napisal/-a:dot - vidim, da sem ti tako zanimiva, da prebiras moje stare poste. Moram rect - very nice. In sorreee, ampak nimam pojma kdaj in zakaj sem to napisala Dzekiju, niti se mi ne da iskat. Ampak kakor koli, sodec po mojem odogovoru so besede cisto na mestu glede na vprasano. Ne vem pa, zakaj ti predvidevas nekaj cisto levega (?).

s0nckic4 - Slovenija in balkan; dejansko je tako, ko se ozres nazaj in pogledas, kje smo. Ena izmed edinih drzav, ki ima se vedno placano malico tj. kosilo, potne stroske, xy dodakov na mesec ipd. Slisim, da ni vec studentskega dela - jok in stok. Ljudje so (no, saj sem sama bila med njimi, da ne bo napacnih razlag) tako razvajeni, da enostavno ne morejo sprejeti sprememb. Demokraticna drzava (uradno) v EU z ljudmi, kateri mislijo, da jim se vedno vlada Tito. Zal.


"Be hard on yourself and easy on others."
:hallo:


Ok pa mi povej kaj si ti, kaj počneš, koliko si stara? Po tvojih postih živiš malo v drugem svetu. Prvo kot prvo mi spoštuj Slovenijo, sem bil že marsikje v tujini in imam ravno zaradi tega našo državo še rajši. Tudi standard nimamo tako slab kot nekateri hočete to prikazati. In še zmeraj dosti ugodnosti.

No pa da se vrneva...naša balkanska Slovenija ti je omogočila šolanje, zdravstvo, topel dom.

Ker pa nevem kaj ti počneš ali delaš tam ali se šolaš grem lahko v dve smeri. Če delaš v tujini in imaš večino izobrazbe pridobljene pri nas potem vsaj spoštuj kar ti je država omogočila.

Če študiraš ok...imaš bogate starše, kako štipendijo za študij v inozemstvu in bogsigavedi kaj še vse.

Sem raje kralj na vasi kot berač v mestu. Slovenija še zmeraj ponuja vse kar omogoča boljše življenje, malo več optimizma ter obremenjevanja z slabimi stvarmi ter ta bullshit od tujine na stran...v tujini pa res nimajo svojega kadra, svojih problemov, polno nezaposlenih itd itd...da uspeš v tujini moraš biti res kak strokovnjak ali pa nasplošno znajden, res pa je, da kaki inženirji, znanstveniki so bolj cenjenji drugje pa saj to je logično, ker je tudi industrija bolj močna kot pri nas.

Ne mi pa nakladat v smislu da tujina je pa oh in sploh, kolega, ki je hotel delati v diskaču kot varnostnik v Avstriji so mu ponujali 100 € na noč, avstrijskemu pa 300...to ti pove koliko smo cenjeni tujci...tako kot v Sloveniji bosanci.

Hvala lepa ti pa še naprej razvajeno nakladaj in pluvaj čez našo državo. Lahko te je sram.

Aja pa še glede Titota...slava mu vsak tovarniški delavec si je lahko postavil hišo ali dve in gre ravno socializmu zasluga, da smo slovenci v večini lastniki svojih nepremičnin kar pa v TUJINI ni, sploh v Nemčiji je cca 35% lastnikov nepremičnin ostalo je najem.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron