Pisanje člankov za revije

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 18. Jan. 2009 14:14

No, pa še moj delež... Ful bi bila vesela vsakršenag napotka ali izkušenj, če katera ima...

Že par let se namreč ukvarjam s pisanjem raznoraznih člankov in recenzij, za razne web-zine in ljubiteljske neprofitne revije. Moj študij sicer nima veze ne z novinarstvom ali čemerkoli v tej smeri, imam pa na tem področju kar dosti izukušenj. V srednji in osnovni šoli sem pisala tudi za šolske časopise in hodila k novinarskemu krožku, ampak tu je tudi vse ostalo.

No, že lep čas pa razmišljam v tej smeri, da bi si rada poiskala kakšno revijo ali časopis, za katerega bi prispevala članke, pač enostavno - dajo mi temo, jaz napišem, pošljem preko e-pošte in to je to. Pač, zaslužit je treba in jaz imam letos tako smotan urnik (obvezne vaje razporejene bolj kot ne čez cel dan, z vmes po 2-3 ure domora, ravno toliko da mi zasede lepo cel dan od 8h zjutraj do 7h, 8h zvečer), da mi je ful težko najdit si kakšno službo.

Kontaktirala sem tudi že par revij preko elektronske pošte, pa ni odgovora. Zato me zanima, če katera počne podobno ali pa mogoče ve/je zaposlena pri kakšni reviji in mogoče ve, kako to poteka? Ali bi bilo bolj pametno it na sedež kakšne revije osebno ali pa poslati neke vsrte življenjepis, kjer bi opisala vse svoje izkušnje ki jih imam na tem področju?

Hvala! :)

Če pa ne bo kakšnega odgovora, pa se lahko tema tudi kamot zaklene :)
lorelaj
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 848
Na forumu od: 27. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a lorelaj » 18. Jan. 2009 17:15

Hmmm, moja prijateljica piše za Žurnal. Po njenih besedah sodeč je delovni čas zelo prilagodljiv in pišeš kolikor hočeš, odvisno od tvojega prostega časa in volje. Problem je samo v tem, da tam najbrž ne boš pisala tistega kar boš želela, ampak tisto kar ti bodo naročili in na začetku boš najbrž pisala zgolj kakšne vesti in kratka poročila.
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 20. Jan. 2009 18:57

Jaz pišem za en zelo znan slovenski cajtng, ampak so me kar sami prosili, da naj sodelujem...čeprav, nisem ravno bleščeče priden pri svojem pisanju, ampak občasno, ko me kontaktirajo ali ko se mi zljubi, pa jim kaj napišem.

:wink:
Uporabniški avatar
rachka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1755
Na forumu od: 21. 11. 2005
Kraj: hollywood

Neprebrana objavaNapisal/-a rachka_ » 20. Jan. 2009 20:43

Po moje bi bilo najboljše pisat z življenjepisom na uredništvo ja.. moja sostanovalka je na ta način dobila delo na žurnalu in na pop tv-ju. pač pošlješ in če jih boš zanimala in bo potreba po delu, te bodo že kontaktirali.
drugač p nevem.. jaz sem pisala samo enkrat za delo pa za en nemški časopis (süddeutsche zeitung) pa še to v okviru enega projekta, ampak mislim, da je kr povsod enako :)
"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." F. W. Nietzsche
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 23. Jan. 2009 10:23

Hvala vsem!

Že to da vem, da pišejo tudi ''navadni smrtniki'' mi daje malo zagona za naprej :)

Očitno bo potrebno res napisati malo obsežnejši življenjepis pa poleg poslat že kakšen napisan članek.

Kar se tiče Žurnala... Sej je čist super cajteng, js ga redno prebiram na predavanjih :D Ampak jaz bi raje pisala za kaj tipa npr. Življenje in tehnika, ker me pač ful zanimata naravoslovje & tehnologija (tudi faks in hobije imam s tega področja večinoma) in četudi o temi nimam blage volje, z veseljem braskam po spletu in po knjigah več ur :D (kaj naj, globoko v meni se skriva little nerdy girl, just trying to get out) :)

@rachka_ : a tvoja sostanovalka pri PoP TV dela polni delavnik ali pač piše za njih in jim svoje izdelke pošilja preko e-maila?
.talia
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 49
Na forumu od: 19. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a .talia » 01. Mar. 2009 19:33

lep pozdrav :)
Našla sem se v tej temi, ker tudi mene zanima pisanje kakšnih člankov za revije itd. Kmalu se bomo vpisali na faks in razmišljala sem o novinarstvu. Kolkor pa razberem iz vaših pogovorov pa vidim, da za pisanje člankov za časopise ne rabim diplome iz te smeri?
Torej se lahko vpišem na drug faks ki me veseli in ob tem pošljem prošnjo na kakšno revijo, prošnjo in če imam srečo me sprejmejo? :cool:
Uporabniški avatar
rachka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1755
Na forumu od: 21. 11. 2005
Kraj: hollywood

Neprebrana objavaNapisal/-a rachka_ » 01. Mar. 2009 19:36

tearjerker.. sori ampak nisem prej vidla :D

ne, ona sicer ni delala poln delavnik, je pa mela določene dneve (za katere se je prej dogovorila), ki jih je preživela tam. v bistvu se je dalo precej prilagajat.. sem pa pozabla kaj jo je tak zmotlo, da je nehala delat tam :gruebel:
"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." F. W. Nietzsche
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 01. Mar. 2009 22:04

.talia napisal/-a:lep pozdrav :)
Torej se lahko vpišem na drug faks ki me veseli in ob tem pošljem prošnjo na kakšno revijo, prošnjo in če imam srečo me sprejmejo? :cool:


Pa malo zegna moreš met :roll: Jaz sem kontaktirala cca. 5 revij, ki pokrivajo tematike v katerih sem izurjena nekako amatersko, zaradi hobijev in lastnega zanimanja, kot tudi ''strokovno'', se pravi v zvezi s tem, kar študiram. Dobila sem 1 odgovor, kjer so mi na članek - 1 stran -, pripravljeni plačati 20€, kar se mi zdi zelo malo.

Kolegica je preko vez dobila takšno delo pri reviji kjer dobi za 3 tipkane strani 250€/članek.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 01. Mar. 2009 22:13

Dve bivši sošolki sta v gimnaziji pisali članke za Dnevnik.
Uporabniški avatar
classy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 713
Na forumu od: 12. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a classy » 01. Mar. 2009 22:19

http://www.student-info.net/index.php/f ... a-zasluzka


Samo meni se zdi malo. Če napišeš 10 člankov na uro za enega porabiš 6 minut :?
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 01. Mar. 2009 22:23

Jst tut iščem.

Najraj bi štartala na kšnih življenjsko stilnih cajtngih in revijah (kt recimo City Magazine, kjer trenutno ne rabjo nobenga več), če bi mi uspel, bi rada kdaj za nautične revije delala prispevke, lih tko bi me veselil pisanje o športu, no, predusm ekstremnem.

Jeba je, kr me ne zanimajo politika, gospodarstvo, kultura in popularni športi, tko da se moje pokrivanje zlo hitr zoža ...

Sm pa lih učer padla u pogovor z enim novinarjem, u tem fohu že dvejst let, piše za eno automobilistično revijo, k mi je svetovau, nej kr spišem kak prispeuk in ga pošlem naokol ...
Je pa tut on govoru o sramotnih 20 eurih (hja, če gre za dvo vrstično "novičko" u Novi, ne pa za ceu prispeuk!) in dejstvu, da rabš leta, da te začnejo upoštevat in dejansko lahko začneš živet (predusm) od pisanja.
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 01. Mar. 2009 22:26

classy napisal/-a:http://www.student-info.net/index.php/ff/forum/ID/56654/Moznost-dobrega-zasluzka


Samo meni se zdi malo. Če napišeš 10 člankov na uro za enega porabiš 6 minut :?


Kašn člank (prispevek!) pa je to, da ga spišeš u petih minutah?! Še za en post tle gor znam porabt več, ne pa za neki, kar nej bi blo na nivoju novinarskega prispevka. Hm?!
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Uporabniški avatar
classy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 713
Na forumu od: 12. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a classy » 01. Mar. 2009 23:03

Ja sej, tud js ne razumem tega. Nateg.
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 01. Mar. 2009 23:23

Ne vem, meni se zdi 20€ reeeeeees ful malo.

Jaz sem od dotične revije, ki mi je odgovorila, dobila naslov in spisala ''testni članek'', torej toliko, da dobijo vpogled v moj stil pisanja itd. Glede na to, da je šlo za strokovni članek in nisem pisala na pamet -vmes še preglejevala če so vsa dejstva res resnična na netu - in na koncu vse skupaj še 3x lektorirarala, mi je vzelo precej časa. Sicer mi ni panike, ker to res rada počnem, ampak da pa je članek napisan v 6 minutah? Halo. Mogoč nek zmazek al kaj. Da se resno spraviš k delu in napišeš nekaj vsaj napol berljivega, ki ima po možnosti še kanček humorja, ki spada v kontekst, traja več kot 6 min in je vredno več kot 20€.

Druagče pa če se že gremo tematike, jaz bi najraje pokrivala področja kot so: živali, medicina & zdravje, psihologija, parapsihologija, glasba (recenzije), tehnologija (računalniki).
Zadnjič spremenil Tearjerker, dne 01. Mar. 2009 23:27, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
gemini
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1680
Na forumu od: 8. 9. 2004
Kraj: notranjska

Neprebrana objavaNapisal/-a gemini » 01. Mar. 2009 23:25

6 min je najbrž mišljeno za kakšno kratko novico pomoje :)
Ko odvržeš vso strast
in me prideš nežno krast
tvoji poljubi z dlanmi kot bi mi
ustavil čas in že se dani (Neisha)

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot]