Metode učenja na faksu

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Vermilion
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 609
Na forumu od: 16. 3. 2005
Kraj: Kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a Vermilion » 29. Maj. 2008 8:14

Pontifex Maximus napisal/-a:
jullia_ napisal/-a:Svet okrog tebe ni samo družba.


Ja, kaj pa je? Družbene pojave je treba razumet, treba je razumet sodobno miselnost, da normalno funkcioniraš v družbi. Pri tem pa ti npr. kvadratni koreni in kotne funkcije pa integrali nič ne pomagajo.


To je pa čist stvar okusa koliko ti matematika pomaga pri razmuevanju družbe itd... Men se zdi zelo pomembna in ena zlo temeljnih stvari in nekak si ne predstavljam, da nebi znala trojnih integralov pa diferencialnih enačb itd... Brez sociologije, filozofije itd... pa z lahkoto živim, ker se mi zdi vse totalno flancanje... men je svet in vse popolna logika in ne rabim enih socioloških ipd razlag :)

Vse je pa odvisno od tega kaj študiraš in jasno je če študiraš elektrotehniko al pa matematiko, fiziko... da se ne boš opiral na sociologijo, ker ti pri tem čist nič ne pomaga... sociologi pa rabijo matematiko zaradi raznih raziskav statistik... skratka uporabna zadeva :)
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 29. Maj. 2008 8:46

Integrali so daleč najbolj uporabna zadeva. In ja, res ga ne rabiš ko greš na sladoled, zato da boš doma pa izračunal ploščino nečesa,kar ni ravno pravokotnik,kvadrat ali krog,in enačbe za le-to nimaš v priročniku,tuki se pa zakomplicira. In najbrž kdaj pa kdaj rabiš izračunat ploščino česa,kar ni nekaj od zgoraj napisanega. Matematika je BLAZNO uporabna zadeva,če jo ZNAŠ uporabljat.Če znaš samo množit do sto in veš koliko je koren iz 16,potem se ti seveda matematika zdi zelo neumna.

Sploh pa, kaj misliš da bi počeli vsi inženirji,fiziki in podobno? Kako sploh narest kako napeljavo,brez da bi enrkat uporabil integral?Se ne da.
zato nehaj posloševat stvari o katerih ne veš dosti.

Tudi verjetnost in kombinatorika sta lahko zelo uporabni da se naprimer v življenju ne nategneš. Sploh pri raznih igraš na srečo, pa recimo ko ugotoviš da,čeprav se možnost za nekaj na prvi pogled zdi velika,je v resnici po pravilnem izračunu zelo majhna. Matematika je osnova vsega kar vidiš okrog sebe in deluje. Še to da imaš doma v dnevni sobi omaro; ja še za to rabiš matematiko.


To ni praktična uporabnost. Ljudje so v preteklosti normalno funkcionirali brez vsega tega. Ne pa brez filozofije. :idea:

Oz. matematika naj se pač poučuje na tistih faksih, kjer je potrebno, ne pa v osnovnih šolah in večini gimnazij, kjer je nimaš za kaj uporabljati. Jaz npr. se od mature naprej nisem srečal z ničemer, kjer bi lahko uporabil kakršno koli geometrijo, integralni račun, funkcije, odvode, verjetnost...ipd. Dovolj je bilo vedeti to, kar tudi mongloidi vedo, da je 1+1=2, da je 1x1=1, in to je to...Pa še za to imamo kalkulatorje. :idea:
Uporabniški avatar
freaky
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 871
Na forumu od: 27. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a freaky » 29. Maj. 2008 10:36

...
How many years can some people exist before they're allowed to be free?
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
Uporabniški avatar
perpetua
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 118
Na forumu od: 23. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a perpetua » 29. Maj. 2008 12:20

Jaz pa mislim, da ni vse samo v tem kako boš praktično uporabil, veliko je v tem da razmišljaš o reševanju problemov, da ti ne zaspijo sive možganske celice. Matematika spodbuja logično mišljenje in zato je vsekakor pomembno da se je otroci in mi učimo. Logika nam pomaga v vseh vedah, tudi pri reševanju družbenih problemov. Osnovne in srednje šole so namenjene temu, da se pridobijo določena znanja iz vseh področij, na faksu pa poteka specializacija :D . Sama nisem nikoli marala matematike zato sem se vpisala na družbeno fakulteto, vendar sem jo jemala kot izziv in nisem nikoli pomislila, da bi jo bilo treba ukiniti.
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 29. Maj. 2008 15:49

perpetua napisal/-a:Jaz pa mislim, da ni vse samo v tem kako boš praktično uporabil, veliko je v tem da razmišljaš o reševanju problemov, da ti ne zaspijo sive možganske celice. Matematika spodbuja logično mišljenje in zato je vsekakor pomembno da se je otroci in mi učimo. Logika nam pomaga v vseh vedah, tudi pri reševanju družbenih problemov. Osnovne in srednje šole so namenjene temu, da se pridobijo določena znanja iz vseh področij, na faksu pa poteka specializacija :D . Sama nisem nikoli marala matematike zato sem se vpisala na družbeno fakulteto, vendar sem jo jemala kot izziv in nisem nikoli pomislila, da bi jo bilo treba ukiniti.


Aja, jaz pa. Mislim, da je nepotrebno, da je matematika v osnovnih šolah. Bolj pametno se mi zdi, da bi bilo več usmeritve v družboslovje in humanistiko. Del matematike (seštevanje, odštevanje, množenje in deljenje) bi lahko z lahkoto pokrival predmet filozofija, kjer bi npr. jemali pitagorejce, kolikor pa veste, je ena od podzvrsti filozofije ravno Logika! . Poleg angleščine bi lahko v osnovne šole namesto matematike dali nemščino.
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 29. Maj. 2008 16:21

Pontifex Maximus napisal/-a:Aja, jaz pa. Mislim, da je nepotrebno, da je matematika v osnovnih šolah. Bolj pametno se mi zdi, da bi bilo več usmeritve v družboslovje in humanistiko. Del matematike (seštevanje, odštevanje, množenje in deljenje) bi lahko z lahkoto pokrival predmet filozofija, kjer bi npr. jemali pitagorejce, kolikor pa veste, je ena od podzvrsti filozofije ravno Logika! . Poleg angleščine bi lahko v osnovne šole namesto matematike dali nemščino.

Jaz sem tudi precej velika sovražnica matematike, a tvoja ideja se mi ne zdi smiselna. Kje bi se potem naj matematiki, fiziki prvič srečali z matematiko; na fakulteti? Ne moreš se tam začeti učiti nekih osnov. Brez osnov matematike ne moreš razumeti niti fizike, recimo.
V osnovni šoli mora biti absolutno tudi matematika. Nekaj podobnega velja za srednje šole, čeprav bi tam matematika lahko bila kot neobvezni predmet. Še največja neumnost od vseh je obvezna matematika na maturi; če bi bilo potrebno kaj ukiniti, bi morali to.
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
Uporabniški avatar
freaky
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 871
Na forumu od: 27. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a freaky » 29. Maj. 2008 16:33

Pa vi res ne vidite povezave med matematiko in vsakdanjim življenjem?! Ne pravim, da je samo matematika pomembna, niti pod razno, je pa osnova za skoraj vse stroke. Če je ne bi bilo oz. se ne bi razvila do te mere, kot se je (in ne samo do 1+1=2), naše življenje ne bi bilo takšno kot je. In ja, najbolš, da jo kar ukinemo iz srednje, še boljše iz osnovne šole. Da bo potem še več takih kot ženska na Srečni liniji, ki ne ve niti kaj je 3D. :evil: Js tud nism bila navdušena nad nekaterim predmeti, pa ne bom nikoli trdila, da so nepomembni, čeprav smo npr. pri bajli mogli znati res vse podrobnosti. In matematika na maturi je res lahka, od tebe zahtevajo res, ampak res samo osnove.

Ti,Pontifex Maximus, si pa le poglej, kako so sestavljeni stroji, aparati (ki ti lajšajo življenje) in kaj vse so ljudje mogli znati, da so jih lahko izumili. Šele potem govori, kako matematika v vsakdanjem življenju ni pomembna.
Zadnjič spremenil freaky, dne 29. Maj. 2008 20:30, skupaj popravljeno 1 krat.
How many years can some people exist before they're allowed to be free?
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 29. Maj. 2008 16:50

Ti,Pontifex Maximus, si pa le poglej, kako so sestavljeni stroji, aparati (ki ti lajšajo življenje) in kaj vse so ljudje mogli znati, da so jih lahko izumili. Šele potem govori, kako matematika v vsakdanjem življenju ni pomembna.


Svoje čase je človek čisto lepo shajal brez vsakršnih strojev (za "profesionalne" matematike pa glej odgovor pod spodnjim citatom). Matematika pa pač ne odgovarja na bistvena vprašanja človekovega življenja (od kod prihajam? kdo sem? kam grem? kakšen je smisel mojega bivanja?), zato je neuporabna. Je pač nekaj takega kot trač literatura.

Kje bi se potem naj matematiki, fiziki prvič srečali z matematiko; na fakulteti? Ne moreš se tam začeti učiti nekih osnov. Brez osnov matematike ne moreš razumeti niti fizike, recimo.


Fizika se čisto enostavno razume brez matematike. Konec koncev je pri fiziki matematika samo način zapisave nečesa, kar bi potreboval za besedni opis 10 strani, z enačbo pa to poveš v treh ali štirih znakih - IMHO totalna bedarija!
Ja, fiziki in matematiki bi se z matematiko srečevali na faksu (pač bi pa študirali par let več - oz. matematika ni tako težka, da se je ne bi dalo naučiti sproti).
Uporabniški avatar
freaky
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 871
Na forumu od: 27. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a freaky » 29. Maj. 2008 16:55

Pontifex Maximus napisal/-a:Svoje čase je človek čisto lepo shajal brez vsakršnih strojev.

Če je lepo shajal, zakaj se je potem pojavila potreba po strojih? In ja, samo od filozofiranja se res da preživeti.

In če je neuporabna, potem nehaj uporabljati računalnik in brskati po internetu. Še več, preseli se v naravo in si sam sezidaj barako. Aja, žal ne bo šlo, ker tudi za to potrebuješ matematiko :wink:
How many years can some people exist before they're allowed to be free?
The answer, my friend, is blowin' in the wind.
Gost

Neprebrana objavaNapisal/-a Gost » 29. Maj. 2008 20:23

g00fy_qa napisal/-a: Še največja neumnost od vseh je obvezna matematika na maturi; če bi bilo potrebno kaj ukiniti, bi morali to.


O, ja, s tem se pa strinjam :D sicer meni tudi matematika ni všeč in vse... samo pa glih v tako radikalno odpravo tud nebi šla... razn na maturi :)
Uporabniški avatar
Shannon
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 473
Na forumu od: 15. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Shannon » 29. Maj. 2008 20:42

kako lepa razprava okrog matematike :D
Svoje čase sem se strinjala s tabo, PF, ampak sem svoje ekstremistično mišljenje precej omejila, odkar sem izkusila študentsko življenje. V gimnaziji sem klela mato na žive in mrtve in se (tudi) zato vpisala na družboslovje. A glej ga zlomka, ker pač nisem družboslovec do obisti, sem se kasneje vpisala še na naravoslovno-tehnično smer, kjer bi precej tenko piskala celo brez tistih mojih ubogih osnov matematike, ki so se kasneje izkazale za močnejše, kot sem mislila.

Nekako zagovarjam mnenje, da je najbolj "zdravo" imeti o vsaki stvari vsaj malo pojma. Nikakor nisem za to, da bi kar odpravili mato v šolah; na fakultetnem nivoju je včasih tako zaj***, da si ne predstavljam, da bi se z njo srečala šele tam. Ma kje so še integrali in odvodi ...To je nekako tako, kot bi šele na faksu nekdo imel angleščino, pa bi po dveh tednih od njega zahtevali brezhibno tvorbo in uporabo 3. tipa pogojnika (rejected conditional za angliste :D ), njemu se pa še sanjalo ne bi, kaj je in kako se tvori Past Perfect Tense - torej osnove.
Uporabniški avatar
Vermilion
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 609
Na forumu od: 16. 3. 2005
Kraj: Kranj

Neprebrana objavaNapisal/-a Vermilion » 29. Maj. 2008 20:52

Folk jst vas sploh ne štekam, kako da ne rabimo matematike?!?
A si sploh predstavljate, kako bi izgledal, če se v osnovni šoli nebi naučili množit pa delit pa seštevat... kako bi lahko zračunale kok majčk lahko kupite za to pa to vsoto denarja?!? Še v trgovino nebi znale it... Pa recimo zračunat kok ploščic rabite kupit za v kopalnico, pa recimo kaj je cenejš v trgovini, pa kolk morte shujšat... :lol:

Pa kaj je smisel življenja, kam grem, kdo sem itd... to so bedarije... dvomim, da maš ti v vsakdanjem življenju čas razmišljat o takih bedarijah... Npr... jst mislim, da se o tem ne sprašuje trgovka v trgovini al pa čistilka al pa en prfoks na faxu... če lih ni en faking filozof...

Pa tud k pravite, da bi mogl več družboslovja dat v osnovne šole... ja pa kaj še... že tko nam manjka kadrov z naravoslovno in tehniško izobrazbo in če se folk ne bo tega učil že v osnovni jasno, da ne bo šel pol študirat nečesa k sploh ne pozna... že zdej folk ne zna logično razmišljat, pol pa sploh nebi...

Pa tisti pametnjakoviči k pravte da itaq use kalkulator izračuna... pa ga je treba znat uporabljat... :evil:
Uporabniški avatar
classy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 713
Na forumu od: 12. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a classy » 29. Maj. 2008 22:01

Pontifex Maximus napisal/-a:Matematika pa pač ne odgovarja na bistvena vprašanja človekovega življenja (od kod prihajam? kdo sem? kam grem? kakšen je smisel mojega bivanja?), zato je neuporabna. Je pač nekaj takega kot trač literatura.


Potem praviš, da je uporabno le, kar so napisali veliki (ali manjši) filozofi? Torej bi se morali v šoli učiti, kaj je smisel življenja, kdo smo, od kod prihajamo, kam gremo? A ni tko, da si vsak sam postav svoj smisel življenja, vsak se sam osebnostno in duhovno nadgrajuje. Ne verjamem, da bi zaradi tega morali povečati št. ur filozofije oz. celo matematiko nadomestiti z njo. Ne razumem, kako lahko ne vidš uporabnosti v vsakdanjem življenju. A ti res ni jasno, da eno brez druzga ne gre? Kje bi pa mel pouk filozofije? Pod drevesom? Uklinitev matematike v OŠ :cry: :respekt: To gre v izjavo tedna. Ja no, mislm, da bi lahko še enkrat premislu, če je prvotni namen šole res odgovor na bistvena življenjska vprašanja (ne rečem da je namen le matematika! bit mora vse) - js še zmer mislm, da si ga ustvariš sam. In če ma 20 največjih filozofov ever (ja, vsi so največji) drugačne odgovore na tvoja vprašanja - neki ne bo v redu, ne? V matematiki maš vsaj dejstva. Zato mislm, da je namen filozofije samo vzpodbujat nek način razmišljanja in da ti da mislt - kar je pa tud namen matematike. Zato ne morš rečt, da je eno pomembnejše od drugega. S filozofijo in sociologijo mogoče res boljš funkcioniraš v socialnem okolju (čeprav jaz npr. ne - mi Sokratova teorija ni nikol pomagala - tko kot teb ne matematika, ker med druženjem s prjatli ne razmišlam o tem, je pa zanimiva iztočnica za debato (čeprov zna bit zanimiva iztočnica tud teorija kaosa, npr.)), ampak brez matematike večine takega okolja sploh blo nebi, mislm civilizacije. (zakaj smo se o Gaussu učil pr psihologiji?)
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 29. Maj. 2008 22:08

Pa...a matematika ureja svet, al svet narekuje matematiko? Ko pravite, da brez matematike ne bi bilo takega sveta, kot je. Tudi dvomim, da je prvi homo sapiens, ko je iznašel kolo ter si postavil prvo kolibo imel kaj pojma o matematiki. Kot drugo, o teoriji kaosa in drugih fizikalnih zadevah, se čisto da parirati v pogovorih s fiziki, brez da obvladaš matematiko.
Zadnjič spremenil Pontifex Maximus, dne 29. Maj. 2008 22:09, skupaj popravljeno 1 krat.
marypa
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1341
Na forumu od: 17. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a marypa » 29. Maj. 2008 22:09

filozofija je največji piflarski drek kar so se ga spomnl in to bi moral definitivno ukinit. ;) Fajn bi blo če bi še sociologijo, sm ok.

Dej, nehi s takmi, da bi moral matematiko ukinit, ker si s tem rahlo smešen :roll: mislim ne morm verjet, kva en piše.. Enim je slučajno odvratna tista filozofija ipd. :roll:
Zadnjič spremenil marypa, dne 29. Maj. 2008 22:11, skupaj popravljeno 1 krat.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov