Kaj študirat?

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 16. Feb. 2009 8:53

Tudi meni se zdi bolj pametno eno leto ne bit vpisan nikamor, kot pa "kar nekam"
Gost

Neprebrana objavaNapisal/-a Gost » 16. Feb. 2009 11:23

Meni se zdi, da je v prvi vrsti skrajno narobe, da imaš toliko stereotipnih predstav o določenih faksih. Recimo na EF gredo vsi, ki ne vejo, kam bi šli. Aja? Mogoče že obstaja nek delež študentov, ki ne vejo kaj bi in grejo na ekonomijo ali pravo, zagotovo pa obstaja zelo veliko ljudi, ki jih ta smer študija dejansko veseli in zato vpišejo tak program.

Osebno se mi zdi vpisovanje, ko nimaš pojma kam iti, brezveze. Zdaj se boš vpisala, nekomu, ki si mogoče želi na ta program, zasedla mesto in potem nikoli šla na ta faks.

Druga težava - praviš, da si šla samo na en informativni dan, ker ti več ni zneslo. Informativni dnevi so 2 dni, vsak dan 2 termina, torej bi lahko šla na kar 4 predstavitve. In se da. Samo želeti si moraš. V primeru, če nimaš pojma kam, pač izbereš 4 potencialne fakse in greš tja odprte glave, vzameš, kar te zanima in oceniš, kako in kaj. Je dobro za nek splošen vtis. Ampak to si že zamudila.

Meni se ne zdiš pretirano motivirana za študij - vsaj glede na poste. Mogoče bi bilo najbolje, da letoš pavziraš (saj lahko, kajne?) in delaš.

Drugače pa obstaja internet in spletne strani vseh mogočih fakultet, opisi programov, predmetov. Je vredno pregledati, mogoče se ti kaj zazdi lušno.
Gost

Neprebrana objavaNapisal/-a Gost » 16. Feb. 2009 11:26

Pa še to: očitno pavziranje ne pride v poštev, ker se starši s tem ne strinjajo. A s tem, da se vpišeš kar nekam, pa se strinjajo? Jih torej ne moti, da po vsej verjetnosti ne boš uživala v študiju? Se zavedajo (in ti zraven), da je uspeh na faksu pogosto odvisen tudi od zanimanja za izbran program? Ker če se boš vpisala na nek študij, da zadovoljiš starše in pač postaneš študentka, potem pa ugotoviš, da ti zadeve ne ležijo, da se komaj motiviraš za učenje, kaj bo potem? Boš vpisala, izpitov ne boš opravljala ali z veliko muko - v čem je smisel?
Uporabniški avatar
FairyAngel
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 579
Na forumu od: 6. 10. 2004
Kraj: Svet mojih sanj :)

Neprebrana objavaNapisal/-a FairyAngel » 16. Feb. 2009 12:01

classy, bi rada študirala jezik, ker ga želiš poučevati ali ker bi potem postala prevajalka? Ker za prevajalca ne potrebuješ faksa, ampak lahko greš delat samo kakšen mednarodno priznan tečaj (veliko prevajalcev študira npr. primerjalno književnost itd.) in lahko prav tako prevajaš; v bistvu je še bolje, če si strokovnjak za določeno področje, v tvojem primeru gradbeništvo, ker se vseeno bolj spoznaš na stvari kot prevajalec (če se pač usmeriš v prevajanje literature za točno določeno področje). Jaz sicer študiram prevajanje (angleščina), se mi pa ta druga varianta zdi boljša; mislim, da ti študij jezika da toliko, koliko si si pripravljena vzeti.
Tu stojim ponosno s teboj, ti povem misli jasno na glas ... Saj veš, ljubim te do neba.
Uporabniški avatar
lolika11
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 287
Na forumu od: 16. 7. 2008
Kraj: In his room

Neprebrana objavaNapisal/-a lolika11 » 16. Feb. 2009 14:14

Informativni dan je bil v petek 2 termina, v soboto pa samo en termin... Sj ekonomija mi ni čist mimo, mi tudi v SŠ gre in jo mam skoraj najraje. Samo se bojim, da na faxu ni tko k tuki, da gre za čist drugačno snov, neke zahtevne članke itd... Drugače je ekonomija edina stvar, ki me vsaj malo zanima.
♥ Ljubezen je kot šah; vedno te zbije kak konj, medtem ko osvajaš kralja
Uporabniški avatar
lolika11
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 287
Na forumu od: 16. 7. 2008
Kraj: In his room

Neprebrana objavaNapisal/-a lolika11 » 16. Feb. 2009 14:16

Drugače sem slišala za FDV, da gre pri tem študiju bolj kot ne za neke predstavitve seminarskih, projektov... da je non stop samo to. Ne vem pa kako je s točkami za posamezne smeri. Sj EF mislim postaviti na 1. izbirno mesto, potem pa potrebujem še 2 rezervna faxa...
♥ Ljubezen je kot šah; vedno te zbije kak konj, medtem ko osvajaš kralja
Uporabniški avatar
classy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 713
Na forumu od: 12. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a classy » 16. Feb. 2009 16:18

FairyAngel napisal/-a:classy, bi rada študirala jezik, ker ga želiš poučevati ali ker bi potem postala prevajalka? Ker za prevajalca ne potrebuješ faksa, ampak lahko greš delat samo kakšen mednarodno priznan tečaj (veliko prevajalcev študira npr. primerjalno književnost itd.) in lahko prav tako prevajaš; v bistvu je še bolje, če si strokovnjak za določeno področje, v tvojem primeru gradbeništvo, ker se vseeno bolj spoznaš na stvari kot prevajalec (če se pač usmeriš v prevajanje literature za točno določeno področje). Jaz sicer študiram prevajanje (angleščina), se mi pa ta druga varianta zdi boljša; mislim, da ti študij jezika da toliko, koliko si si pripravljena vzeti.



Ja? Na to pa nisem pomislila :) Dobra ideja. Ne vem, jeziki me zanimijao, fajn se mi jih je učit, pa tud talent sm. Bi bla tud turšica, al pa prevajalka, oboje mi je fajn. Hvala za idejo :)

Sicer sem se pa odločila da vztrajam, mal sem se s prjatli pogovarjala, pa ugotovila (no, sej sm že prej to vedla), da lahko mi ne bo nikjer in brezveze da neham nekje na sred, ker ne vem, kaj vse bo še do junija, študij me pa zanima. Problem je moj način dela, ki ga ni, ki pa tud na ff verjetno nebi bil drugačen. Če smo pa iskreni, pa ne da se hvalm (ok no, se), je pa dejstvo da sm dost sposobna in pametna, da če hočem lahko nardim vsak študij. Sam brez dela nikjer ne bo šlo, kar mi sicer je jasno, sam sm vmes pač mal zabluzila. Ok, hvala za nasvete, grem računat :)
Uporabniški avatar
red_rose
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2239
Na forumu od: 12. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red_rose » 16. Feb. 2009 16:25

lolika11 dobila si odlicen nasvet:

PennyBell napisal/-a:Najprej napiši seznam fakultet, na katere se sploh lahko vpišeš (tvoja matura, 5 predmet..).
Potem lahko določene fakultete, ki te ne zanimajo, takoj črtaš. In počasi dobiš nekakšen osnutek oz. ožji izbor.


ce ne ugotovic nic pametnega, eno leto pavziraj. pojdi v tujino, npr. kot au pair (ne rabis nobenga dnarja), potuj...(ce te to veseli). ti bo bolj koristlo kot da si brez veze zapravis leto ponavljanja ali prepisa, ce te faks itak ne bo veselil. eno leto ni nic, pa ceprav zdej mogoce deluje kot da je ogromno... - pomisli, da bos taksno izobrazbo mela se celo zivljenje. pa res je tut da smer izobrazbe niti ni tako zelo vazna ce se znajdes - ampak a ne bi vseeno rada da te faks zanima, tut ta ti bo vzel nekaj let ukvarjanja :wink:
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 16. Feb. 2009 16:26

Mene pa neki zanima... Kako to, da je študij arheologije kr tm nasprot gimnazije Vič, čeprov je uradno na FF? A je premal prostora na FF al kaj? In kako zgledajo predavalnice, a je za kj? A se morš pol v enem dnevu trikrat furat do FF in nazaj? Men je sicer to čist kul, ker je bližje domu, ampak vseen mi je mal čudn.
Uporabniški avatar
classy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 713
Na forumu od: 12. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a classy » 16. Feb. 2009 17:07

Ja ni prostora, zato majo oni pa antropologi tm 8mogoče še kdo, sam mislm da ne), na ffju pa mislm da nimaš nč, si skos tm, tko da se ne rabš furat.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 16. Feb. 2009 18:32

chiqqa napisal/-a:jz ti bom tko rekla. men so govoril da ni tok matematke... hmm ne res sploh ne, zaenkrt smo mel od 5ih predmetov samo 2 brez kakrnegakoli računanjo, vse ostalo je računovodstvo-morš knjižt dogodke,ful računat, nesmeš se zmest pa ful štvilk, potem poslovanje, isto, samo lažje, je laži za naučit, potem matematika,nadgranja 4.letniha srednje šole pa verjetnost,statistika bruhhh..potem še mikroekonomija..v kateror abš zloooooooo vlik uložit da sploh narediš oz. kukr maš srečo..potem pride še predmet statistika-spet matematke ful pa organizacijsko vedenje-pomoje piflarija, pa infromatika-računalniki in to..pa še en predmet se mi zdi
Ja ok, sam je lahka matematika na EF. Bas ni ravno neka visoka znanost.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
°PeeKaBoo°
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 997
Na forumu od: 26. 4. 2008
Kraj: LJuBLjaNa

Neprebrana objavaNapisal/-a °PeeKaBoo° » 16. Feb. 2009 19:06

^^Ja..res ni neka visoka znanost :) Še posebi, ker so izpitne naloge usak let zgrajene na enak princip..so 4 naloge, 4 snovi, enaka fora primerov, samo cifre drugačne :D

Pa lolika11, tist k si rekla, da misliš, da se gre za neke zahtevne članke..v 1. letniku ni blo nč tazga :)
....DeViLiSh LiTTLe AnGeL....
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 16. Feb. 2009 19:47

A pa ni vsakemu povprečno dojemljivemu človeku jasno, da bo ekonomija na ekonomski fakulteti malo bolj zahtevna od srednješolske stopnje, kjer je že razumevanje grafa povpraševanja in ponudbe nek dosežek, na faksu je pa to šele temelj vsega?

Pa btw, na vsakem faksu boš naletela na strokovne članke, knjige,... zato ker je to študij, ne pa gimnazija. Če te pa vse (vključno z ekonomijo) zanima zgolj na nekem poljudnem nivoju in je tvoj interes zlahka potešen z enim kvaziznanstvenim člankom v Oni, pa študij morda ni prava pot zate.
Gost

Neprebrana objavaNapisal/-a Gost » 16. Feb. 2009 20:21

jullia_ napisal/-a:A pa ni vsakemu povprečno dojemljivemu človeku jasno, da bo ekonomija na ekonomski fakulteti malo bolj zahtevna od srednješolske stopnje, kjer je že razumevanje grafa povpraševanja in ponudbe nek dosežek, na faksu je pa to šele temelj vsega?

Pa btw, na vsakem faksu boš naletela na strokovne članke, knjige,... zato ker je to študij, ne pa gimnazija. Če te pa vse (vključno z ekonomijo) zanima zgolj na nekem poljudnem nivoju in je tvoj interes zlahka potešen z enim kvaziznanstvenim člankom v Oni, pa študij morda ni prava pot zate.


Da. Če te skrbijo zahtevni članki, potem faks ni prava pot.
Uporabniški avatar
lolika11
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 287
Na forumu od: 16. 7. 2008
Kraj: In his room

Neprebrana objavaNapisal/-a lolika11 » 17. Feb. 2009 14:44

Je kir/a tu s Fakultete za upravo? Kako poteka študij, kje se sploh lahko zaposliš?
♥ Ljubezen je kot šah; vedno te zbije kak konj, medtem ko osvajaš kralja

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Bing [Bot], Google [Bot]