Osamosvojitev in stroški življenja

Pomoč iz čustvenih stisk.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Wilma
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 26. 2. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Wilma » 26. Feb. 2013 15:54

Jaz lahko naredim primerjavo s študentskim življenjem v LJ in doma.
Ko sem še živela v LJ, sem za sobo plačevala 200eur fiksno s stroški (takrat so mi plačevali še starši). Dobivala sem štipendijo, kar mi je zadostovalo samo za hrano (mesečno okoli 70eur, če računam samo bone in sicer zaokrožim na 3eur, ostali obroki niso všteti sem noter - zajtrk, kakšna malica vmes na faksu in nekaj za večerjo, torej nekje 90eur, v kolikor sem kak vikend ostala v LJ), mesečna karta za trolo (ne spomnim se koliko je stala pred leti, ene 17eur če se ne motim), cca. 50eur za prevoz domov in v LJ preko prevoz.org (včasih 10 ali 20eur manj, če sem ostala v LJ, a sem na ta račun za približno isti znesek jedla in šla na kakšno kavo, a bolj redko), 20eur telefon, kopije skript (kak mesec ali dva seveda nič, največ na začetku prvega in na začetku drugega semestra), kakšen žur ali dva, vendar ponavadi ob urah akcijskih cen pijač ali pri kom doma, da smo ceneje prišli skozi.


Doma sicer ne plačujem bivanja, so pa moji stroški trenutno takšni:
- cca. 60eur bencin (na delo)
- 20eur telefon
- cca. 30eur za kavice+cigarete
- jest hodim včasih na bone, pogosteje pa jem kar doma, zato me hrana (boni+hrana doma) stane tam okoli 30eur največ, saj hrano kupuje vglavnem mama. Jaz si zase kupim samo kaj posebnega, ko gledam na bolj zdrava živila, ki so tudi malo dražja.

Vštete so nujne in malo manj nujne stvari (kofetkanje in cigareti), niso pa všteti nakupi oblačil ipd., ker trenutno itak ne zapravljam in varčujem za kak večji dopust ali potovanje avgusta/septembra.

Če pa gledam stanovanja v okolici (ne preveč m2, a hkrati ne neko polkletno/pritlično stanovanje brez balkona in na slabi lokaciji), pa bi me vsi stroški z bivanjem in tamkajšnjimi stroški vred stali okoli 550eur, tako da bi morala biti redno zaposlena, da bi si upala iti na svoje. :wink:
Zadnjič spremenil Wilma, dne 02. Jun. 2015 17:50, skupaj popravljeno 1 krat.
*Abby**
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2046
Na forumu od: 2. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a *Abby** » 26. Feb. 2013 16:54

^^ 9,72 je treba imet, da pridobiš štipendijo, potem pa 8,5, da jo obdržiš. ;)

In jaz nisem na ''kvazi-faksu'' sem se pa eno celo poletje učila kot nora - po ure in ure, vsak dan - da sem dobila štipendijo. Povprečje sem imela pa 9,73 takrat.
Uporabniški avatar
mastermind
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 593
Na forumu od: 4. 2. 2013
Kraj: London, UK

Neprebrana objavaNapisal/-a mastermind » 26. Feb. 2013 17:25

Uh, z 8.5 bi mogoče še uspel, 9.72 je pa mission impossible pa čeprav sem na FDVju, ki velja za 'lahek' faks.. Abby kje si pa ti doštudirala?
Wilma
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 26. 2. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Wilma » 26. Feb. 2013 17:27

mastermind napisal/-a:Zakaj zanimivo? Ker je letošnja meja za študente povprečen uspeh najmanj 9.72, kar se mi zdi na 90% normalnih faksov nemogoč dosežek.. Mogoče na kaki turistiki ipd. kvazi fakultetah, a vsi večji faksi so kar zahtevni in je prekleto težko priti čez s takim povprečjem.


Jaz sem pisala za svoj primer, kar je nekaj let nazaj. Drugače pa nisem študirala na turistiki ali drugih podobnih (po tvojem t.i. kvazi) fakultetah, kjer visoko povprečje verjetno prav tako ne pade z neba in se je treba malo bolj potruditi kot delati samo toliko, da zvoziš s šestkami.

Tema je o naših stroških bivanja, ne pa o tem kako imamo oz. smo nekateri lahko imeli štipendijo. :?
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 26. Feb. 2013 20:36

posti na temo povprečne ocene, ki j epotrebna za ohranjanje/ pridobitev štipendije scitirani v temo o štipendijah, kjer lahko nadaljujete debato.
*Abby**
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2046
Na forumu od: 2. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a *Abby** » 26. Feb. 2013 21:53

Mastermind: Doštudirala sem na Filozofski fakulteti. :)
Uporabniški avatar
rokerca
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1037
Na forumu od: 20. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a rokerca » 02. Apr. 2013 10:17

Po nekaj mesecih življenja v Lj, so moji povprečni stroški:

110 eur - soba
30 eur - telefon
30 eur - enkrat mesečno prevoz (do doma-MS in nazaj, po Lj se vozim s kolesom/peš
15 eur - pralnica
okoli 100 eur hrana (kuham sama)

Na mesec porabim torej za osnovne stroške 300 eur - kar je cca 75 ur/11 dni (izmenskega) študentskega dela.
Ljudi cenimo bolj na osnovi tega, kako uporabni so za nas, kot pa na osnovi tega, kar so.
Uporabniški avatar
haylee
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 714
Na forumu od: 8. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a haylee » 02. Apr. 2013 11:12

^^ Ni mi jasn, kako vam rata porabit sam 100 EUR za hrano - to je tko 3 eur na dan, kar je zame mission impossible :D
He wants to say "I love you" but keeps it to "goodnight" - because love will mean some falling and she's afraid of heights.
*Lani*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 401
Na forumu od: 1. 12. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a *Lani* » 02. Apr. 2013 13:25

Meni gre dosti manj kot 100 EUR na hrano. Nekaj mi prihrani to, da ne kupujem izredno dragih izdelkov, kot je meso, ki mi ni všeč, in nekaj to, da izdelke kupujem v večih ugodnejših trgovinah, namreč v Hofru, Lidlu in Eurospinu, in imam v vsaki izmed teh trgovin naštudirane izdelke, ki so mi všeč in ki se mi jih najbolj izplača tam kupiti. Izogibam se dražjih trgovin, namreč Spara in še zlasti Mercatorja, ker so tam vsi izdelki dosti dražji, vključno s temi istimi izdelki, ki so mi všeč in ki jih kupujem v drugih trgovinah.
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4999
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 03. Apr. 2013 21:00

Evo jaz sem pa ravno hotla napisat da če je normalno da jaz porabim nekje cca. 140 eur za hrano na mesec. Ker meni se to zdi res veliko. Pa se mi sploh ne zdi da kupujem kaj takega. Sem nisem štela ko grem na bone jest, samo na bone jem res bolj malo.
Uporabniški avatar
Little fairy
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 201
Na forumu od: 6. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Little fairy » 04. Apr. 2013 12:05

S fantom imava fiksnih izdatkov mesečno:

- 200 eur stanovanjskih položnic (flat je najin)
- 55 eur oba mobitela (to se bo znižalo maja na 40 eur)
- 65 eur oba dodatno zavarovanje
- 14 eur fant osnovno zavarovanje
- 200 eur za hrano, pa še od obojih staršev dobima ozimnico, zelenjavo, kak mesek
- 70 eur dodatki k prehrani (vitamini, minerali, proteini)
- okoli 40 eur za kozmetiko, nego, čistila.

V enkratnem znesku plačava registracijo, zavarovanje za avto, garažno hišo za eno leto in fitnes članarino za eno leto.

Za cunje ne bi vedela, jaz si ponavadi kupim vsak teden kaj za oblečt, fant opravlja zase večje sezonske nakupe.
"Sanje vsakomur od nas dovolijo, da smo tiho in varno nori vsako noč svojega življenja"
Fatalna
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 290
Na forumu od: 3. 7. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Fatalna » 05. Apr. 2013 20:15

Ok pa to ni nič za hrano?! Kaj pa jeste? Tko resno! Hofer, Lidl in podobne zadeve dokazano niso cenejše kot Mercator in Špar itd. razn če kupujete neke sokove in podobne bedarije, ki niso osnovna živila. Pa meso tudi ne spada med dražje zadeve.

Res mi ni jasno, kaj jeste? Sadnje, zelenjavo, oreščke, ribe, žitarice? Ja ne?
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7046
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 05. Apr. 2013 20:21

Tudi meni ni jasno, ker vsako živilo nekaj stane, sploh če želiš pojesti kak pameten, hranljiv obrok.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
rokerca
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1037
Na forumu od: 20. 7. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a rokerca » 05. Apr. 2013 20:43

Jaz meso kupujem pri mesarju v večjih količinah (kupim še s kom in je ceneje), s kostmi, kar je spet ceneje, ker jih moraš sam ven pobirat, jajca isto na večje količine in ne v trgovini - torej za kilo piščančjih prsi dam 4,20 eur in to imam za 1 teden (skupaj 17 eur). Zelenjava na dan me ne stane več kot 1 eur (max 35 eur na mesec), jogurta, sirov, sladkarij, skorajda ne jem, kruh spečem sama in še to ga pojem zelo malo, na oreščke sem alergična. Začimbe kupim enkrat na nekaj mesecev, moko pa pri mlinarju, celo vedro imam za ful časa. Testenine nabavim v Italiji isto na večje količine, čeprav jih ne pojem dosti. Čaj me stane nekaj eur na mesec, prehranski dodatki cca 15 eur. Ostalo dam za sadje, gledam da je sezonsko (pozimi zamrznjeno) in po možnosti od kakšnega kmeta v okolici, isto krompir. Ribe si privoščim redko, takoalitako je težko dobiti kvalitetne/divje ribe za normalno ceno. Dimljen losos vem, da je v Hoferju nekaj nad 1 eur za 100g.
Ljudi cenimo bolj na osnovi tega, kako uporabni so za nas, kot pa na osnovi tega, kar so.
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4999
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 05. Apr. 2013 21:28

Ok pa sem se res že sekirala da preveč zapravim za hrano, pa vidim da ste ve podobnega mnenja... :)

Vrni se na Čustva

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov