Klepetalnica

Pomoč iz čustvenih stisk.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 17. Apr. 2022 9:31

mmm napisal/-a:Ti itak tudi pravis da nism ravno pameten, prej povprecen oz. podpovprecen in da itak IQ testi niso merodajni :twisted:



Da nisi pameten nisem nikoli rekla, da si pa tako visoko inteligenten, nad povprečjem ljudi (s pridobljeno univerzitetno izobrazbo), kot sam sebe opisuješ, pa dvomim, ja. Delno že zaradi tega, ker osebe, ki to so, ne rabijo tega drugim razlagat ali se s tem promovirat.


Imam pa nek občutek, da IQ test gredo delat osebe, ki rabijo potrditev od nekoga, da so dovolj pametne?
Ne vem, kakšen IQ so pred mnogo leti delali na osnovnih šolah, kot pogoj za zoisovo. Tisti klasičen preizkus, kjer nekateri dobijo ven potrdilo o nadarjenosti, ni nič takšnega, ne rabiš bit kakšen genij, pri nas je imelo to potrdilo 3/4 mojega gimnazijskega razreda (zoisovo pa peščica sošolk, ki so imele tudi na gimnaziji vse predmete 5 zaključene). (Je malo smešno, da/ če misliš, da si zaradi tistega potrdila kaj posebi pameten. Pa ko greš na fax tudi dobiš nadarjene ljudi iz cele Slovenije okrog sebe, se običano ne počutiš več kaj posebno pameten.) So pa kasneje omejili stipendijo z visokim povprečjem ocen, ali 1. 3 mesta na državnem nivoju (tako da mislim da tukaj bi tudi ti imel problem štipendijo pridobit ne obdržat, kar si v prejšnjih postih komentiral).


Sem pa tudi nekje nedavno, mogoče v nekem yt videu zasledila izjavo, da naj bi nekje raziskali, da ti na koncu v povprečju, ali v službi ali kot podjetnik (se ne spomnim katera od teh dveh je bila omenjena) k uspešnosti bolj doprinese visok EQ kot IQ.
Zadnjič spremenil hayley, dne 17. Apr. 2022 10:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 17. Apr. 2022 10:37

slovenc79 napisal/-a:
mmm napisal/-a:IQ nima veze s tem, da je nekdo serijski morilec, verjamem pa, da si z višjim IQ lahk lažje serijski morilec, ker si bolj smart. (Ali pa uspešen psihopat. :twisted: )


moj point je, da je IQ ne daje nobene garancije za nekaj dobrega v življenju, tako da se s tem nima smisla hvalit. če že, te lahko ego, ki ga visok IQ ustvari, ovira pri osebnostnem razvoju.


Visok IQ zagotovo ne da garancije za dobro življenje, mogoče v nekaterih primerih, si finančno bolje, ker lahko prideš do boljše službe. More pa vsak človek znat biti srečen, da lahko kakovostno živi in tega ti definitvno ne da IQ.

Tudi, da imajo osebe z visokim IQjem visok ego ne drži. Po mojih izkušnjah in opažanjih so povečini ravno ljudje z visokim IQjem skromni in nekako samozadostni, nimajo ega. ( V resnici imaš takšne in drugačne v vsaki skupini ljudi, tudi pri IQ eni so super nadarjeni za naravoslovje in anti za jezike, nižji EQ, usmerjeni samo v eno smer, kakšni drugi, zelo nadarjeni za naravosljovje in skoraj enako za vsa ostala področja.. )Mnogo je takih z višjim IQ (enkrat je bilo rečeno 25%), ki so toliko bolj nagnjeni k depresiji, ali drugim psihičnim motnjam, ali pa da so toliko bolj samokritični in nezadovoljni sami s sabo od ostalih ljudi.


Na faksu npr. sem del predmetov opravljala skupaj z eno sosednjo smerjo na isti fakulteti, kjer je ena punca imela najvišje povprečje v svojem razredu, zlata maturantka, sama zlata priznanja tako iz srednje šole, kot osnovne, tudi športnica, šla delat magistrski v tujino, in je v prvem letniku študija v tujini naredila samomor.. ni bila pa nič vzvišena ali egocentrična, taka prijazna, skromna delovala, še meni in par drugim je nekaj svetovala, kako se učit za en izpit..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 17. Apr. 2022 13:44

^ visok IQ niti dobre službe ne garantira. je samo potencial, če ni izkoriščen, ni nič od nič, in tudi če je, je to samo en od mnogih faktorjev.

ni bilo mišljeno, da imajo vsi z visokim IQ velik ego. imaš pa sigurno ljudi, ki so zaradi visokega IQ vzvišeni in ignorirajo drugačna mnenja tudi, kadar bi imeli od tega sicer korist.
hej norci :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 17. Apr. 2022 14:00

Odvisno od situacije, kje gre za različno mnenje, na splošno bi prej rekla da bi bilo nesprejemanje drugačnega mnenja značilnost manj inteligentnega, jaz kar sem videla okrog sebe ljudi na gimnaziji, na faxu, zdaj je večina mojih strank z doktorati ali še višjimi nazivi od doktoratov, večina inteligentnih ljudi, se ne zaleti v neko mnenje/ držo (kot to dela mmm), ampak gledajo na problem iz več zornih kotov, dvomijo, kritično razmišljajo, argumentirajo, po eni strani tudi prej pridejo do ideje/ ugotovitve 'vem, da nič ne vem' ..

Zdaj po drugi strani, če si ti na nekem delovnem mestu in se nimaš časa ukvarjat z nekom, ki ti svetuje ali trdi nekaj, kar misliš, da je napačno, se ti mudi, si pod stresom, tudi lahko izpade kdo arogantnem ali vzvišen...
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 17. Apr. 2022 15:11

verjetno je vse skupaj od same osebnostne zrelosti odvisno. če nekdo visok rezultat IQ testa vzame kot izgovor za arogantnost, ne pride daleč (oz. ne bi smel, če pride med ljudi, ki se mu podredijo, lahko pride visoko)
manj inteligentni pa se verjetno raje kot za svoj pogled na svet zatečejo k ideologijam, ki jim ponujajo vse življenjske odgovore, in jih zvesto branijo, tudi za ceno resnice in zdrave pameti.
hej norci :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 17. Apr. 2022 15:20

Jaz ne poznam sploh človeka, ki bi šel dejansko delati IQ. To kar je mmm napisal, da je šel delat, jaz ne verjamem lih no.

Je pa še vedno skoraj bolj verjetno, da ima človek z veliko nadpovprečnim IQ več problemov v življenju od običajnega, večja nagnjenost k mentalnim problemom.
Naj bi bilo celo značilno, da ljudje z visokim IQjem zase mislijo, da imajo nizkega ,ker so tako perfekcionistični in samokritični do sebe ali pa, da ego uporabljajo kot neko masko, ker imajo v resnici zelo slabo smaopodobo in prepričanje o sebi..
Ok stopnja izobrazbe ali doktorat, ne vem če je vedno pokazatelj IQja mislim, da nek miks pridnosti in vsaj nekoliko povišanega IQja najbrž.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 17. Apr. 2022 15:41

Jaz bom sam svoje mnenje povedal, se ne dotikam tukaj mmm-ja.

Imam dva kolega, zdaj se manj družimo, oba sta v Mensi, in tudi oba sta programerja.

Napisal bom tako kot sem njima povedal, to da sta šla delati tisti test je bila ena najslabših odločitev ki sta jih kdajkoli naredila v življenju.

Informacija da sta po tistemu testu nadpovprečno inteligentna, je po mojemu mnenju imel EXTREMNO negativen vpliv na njuno življenje.

Zakaj?

Celo otroštvo in mladostništvo, sta se izogibala socialnemu kontaktu, povezavi s sošolci in podobno. Namesto, da bi ovrednotila svoj vpliv in mnenje o drugih ljudeh, in kaj želita od odnosov...je ta test njima povedal, da sta posebna, in enostavno nerazumljena.

Že prej sta se borila z dosti hudimi izpadi manjvrednosti, beri: kazanje večvrednosti, vtikala sta se v vsake majhne stvari, v trenutku ko sta lahko pametovala sta to počela, in kamorkoli še zdej hodita imata željo po temu da podrejata in da se nekdo počuti neumno. Kar je meni dosti žalostno, ker je en od njiju fantastičen obrazlagatelj fizike in matematike, in bi lahko veliko ljudi naučil. Ta zadeva s testom je samo še poglobila zablodo.

Odnosi z ženskami so bili že prej slabi, da ne govorim kakšni so bili po temu testu...podobno kot socialni stiki, nerazumljen, prekompleksen, preglobok, svet dojema na svoji ravni....katera ga pa lahko razume?
Ironično, se pa oba bojita izobraženih in uspešnih žensk, na smrt ju je strah...da je razen filofaks totalna izguba časa, moderni feminizem in podobne zadeve pa uničujejo našo družbo.

Tukaj nimam namena secirat njiju, ali razvrednotiti pomena rezultata, želim samo povedati, da sta zašla v zablodo, ki zmanjšuje kvaliteto njunega življenja in odnosov. Sta super programerja, delata, ampak noben od njiju ni zadovoljen.
Sta totalno ansprotje mojega prijatelja, ki je isto nad 140...ampak, on je socialno in emocionalno najbolj inteligenten posameznik kar jih poznam.
On pa po domače "hara", ima vso naravoslovja, ki ga skombinira z karizmo in dobrimi odnosi....in je neverjetno uspešen, ima fantastične odnose. Nikoli ni niti rekel rezultata testa, ampak sem ga sam vprašal ko mi je kazal nek program ki ga je napisal pri 16ih za športne stave.

Takrat sem razumel, da smo ljudje neka kombinacija veščin, imaš logične, emocionalne, socialne skille, in ti si kombinacija vsega...in rezultat vsega, je kvaliteta tvojega življenja, in odnosi z drugimi.

Nekako tako so moje misli, za tista dva kolega mi je škoda, ker sta zabluzila, in ne vem kako se bosta potegnila ven.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 17. Apr. 2022 16:03

Ja imaš različne vrste naravoslovno nadarjenih ljudi, sem jih imela v gimnaziji poleg sebe več vrst, eni so res kot, da jim malo manjka na drugih področjih, so pa tudi taki, ki delujejo perfektno nadarjeni za različna področja, poleg naravoslovja, tudi super razumejo ljudi, dobro pišejo, dobri športniki... mogoče prav tisti ekstremni neki fiziki, matematiki, so res po večini malo proti avtizmu in moškega spola, slabše se sporazumevajo z ostalimi ljudmi.. Smo meli v naši generaciji na gimnaziji dva taka, ki sta bila kot malo proti avtizmu, en je šel matematiko, študirat, en fiziko enega od njiju sem ravno ta teden videla v šparu v Lj :D.
Enkrat sem eno punco spoznala v knjižnici, s katero sva se nekaj časa družile, ki je tudi študirala fiziko in je pravila, da je imela prav take ekstremne primere tipov med sošolci, da so se ves čas samo z nekimi matematičnimi enačbami, problemi ukvarjali, niti neke osebne higijene dobre niso imeli.. Sicer ona mi je tudi bila malo posebna, k osem jo prvič videla, neka oblekico je imela, pa očitno neobrite noge. :D Sicer pa lušna punca.


Moj prvi fant je bil pa tudi fizik in ravno tako malo poseben. No sej sem tud js najbrž malo posebna bla.
Programerjev ne poznam toliko, so pa po mojem mnenju najbolj ekstremni naravoslovci med matematiki in fiziki.

En moj sošolec na gimnaziji je dokončal magisterij informatike, ma sploh ni bil dober za nobene naravoslovne predmete v gimnaziji, je bil pa dober pri angleščini in za pisanje esejev, pa mislim da je še kakšen drug iz paralelke šel, ki ni ravno bil najboljši v naravoslovju, ampak je takrat pri nas veljalo, kot da je informatika smer, pri kateri najlažje dobiš službo..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1668
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 18. Apr. 2022 2:58

hayley napisal/-a:Da nisi pameten nisem nikoli rekla, da si pa tako visoko inteligenten, nad povprečjem ljudi (s pridobljeno univerzitetno izobrazbo), kot sam sebe opisuješ, pa dvomim, ja

Ne kujem se v višave, ker nisem, ne vem kje si to zasledila. Edino kar imam je da sem "malenkost ali dve" nad povprečjem, to je pa tudi vse.
Še vedno je večina folka povprečnega - Gausova krivulja :wink:
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 18. Apr. 2022 8:08

Že večina ljudi na gimnaziji in na fakulteti (na nekaterih smereh vsi) je nadpovprečna, potem pa med kadri v službi pa tudi.. Meni je dokaz ne najbolj visoke inteligence, če nekdo misli, da je pametnejši od ostalih..
Ali se pa premakni med ljudi, kjer ne boš več pametnejši od ostalih, si samo na napačnih krajih očitno..


Da imaš manj razvit nek del za sočutje, za razumevanje ljudi, socialni del, je pa videt iz pisanja. Samo ta del je v večini primerov naučljiv, ampak moreš že od otroštva naprej se družiti in biti izven svoje cone udobja.. najlažje in najudobneje je, da nekdo počne, samo tisto, v čemer misli, da je dober in ostala področja zanemari..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 20. Apr. 2022 1:32

Led Zeppelin napisal/-a:Ljudje so bili včasih totalni faki*g čustveni kreteni.

No joke, pomisli na vso količino travm ki so se dogajale, imel si vojne vsako generacijo, vojne kjer se je posiljevalo, sosed ubijal soseda.

Družili so so, prevod, deci so pili, ženske so jih rihtale, ko je Francelj prišel domov si je še lepo "vzel" svojo ženo.

Ko berem razne statistike količine incestov in pedofilije v tistih časih zdaj mi gre na kozlanje, otroci itak niso imeli nobenih pravic, še težje so se obrnili na koga drugega.

Imeli so šihte in se družili, beri: delali so kot idioti, v raznih fabrkah, 6x na teden, že od konca svoje šole. Cele dneve so gonili stroje, in šli 2x na let na sindikalni izlet.

Idealiziramo lahko samo otroštva in mladost naših staršev, izvelkli so se ven iz dreka povojne generacije, o patriarhatu in suženjstvu prejšnih generacij niti ne bomo govorili. Naši starši so vseeno imeli določene luksuze našega sveta, predvsem pa se jim je začel odpirati svet.

Mi smo pač prehodna generacija, smo generacija pred popolno avtomatizacijo, zmanjšanjem populacije, smo poskusna generacije permisivne generacije...predvsem smo pa vzgojeni kot blazno avtonomi in individualistični.

Ergo, naši starši so bili vzgojeni od žrtev hudih travm, fasal prehod v kapitalizem, mi smo pa žrtve spremembe družbe....je pa 100x bolš kot katerakoli generacije prej.
Raje se zakoljem kot da sem poslan v katerokoli čas, razen zlatih časov Jugoslavije.
Cmon, potujemo lahko kamorkoli, izobražujemo se lahko na miljon načinov, lahko si dobesedno izmisliš svoj čas...je pa problematično, ker je tok izbire...jaz dojemam da stiska prihaja predvsem iz tega da moraš vse pogruntati sam. Okvirjev ni več, nekako smo z brezmejsnostjo blazno omejeni.


no, da bo jasno - moj komentar se je nanašal na moderno obdobje pred internetom. za 100, 200 let nazaj pa se popolnoma strinjam, da je bila mentaliteta precej slabše razvita in se marsikaj od tega, kar danes štejemo med grozote, sploh ni smatralo za grozno, ampak je bilo vsakdanje manjše zlo (in čez 100 let bo verjetno za grozno veljalo tudi nekaj, na kar danes gledamo kot manjše zlo).

je pa treba vedet, da do ene 100 let nazaj sploh ni bilo neke možnosti osebnostnega razvoja, ker so se življenja vseh generacij vrtela okoli preživetja in premagovanja lakote, pomanjkanja, in šele zdaj ima povprečen človek lahko sploh čas raziskovati samega sebe in svet.

napredovali smo na mnogih področjih in na splošno je življenje vedno boljše, ampak določene stvari pa grejo sigurno v napačno smer, in generacija, na katerih se bojo posledice zares pokazale, se šele rojevajo. dobro je imeti izbire in možnosti v življenju, ampak če je človek zaradi tega občutka svobode zblojen do te mere, da v 20, 30, 40+ letih življenja ne ugotovi smisla lastnega življenja, ne zmore biti več zadovoljen z ničemer in z nikomer, mu je vse prezahtevno, vsaka odgovornost prevelika in občutek ogroženosti ob vsaki malenkosti, potem je šlo že zelo predaleč. in to počasi postaja normalnost, kar je po mojem mnenju zaskrbljujoče.

nekatere tradicionalne vrednote in človeške trdnosti, tako psihične kot fizične, pač morajo ostati. ljudje smo še vedno preprosti, inteligentne živali z nagoni, ki bojo živele okoli 100 let, in več kot to nikoli ne bomo. in brezveze je sanjariti o popolnosti in vsem tem, kaj ne bomo.
hej norci :)
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1668
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 20. Apr. 2022 5:30

mogoče so eni problemi, zaradi katerih se toliko prej gre k psihoterapevtu povezani s hitrim tempom življenja ( kapitalizma?) da ni dovolj časa se odpočiti in razmišljati o svojih problemih, se sprostiti, zaradi stresa, psihičnega stresa... Ki je pa najbrž največji v zdajšnjem času.

Se strinjam s hayley + dodajam se.

Hitro spreminjajoca druzba prinasa en kup osebnostnih motenj pri potomcih

Tempo kapitalizma dolgorocno ni vzdrzen. To sem videl ze pred korona krizo. Zato mi je lockdown sprva bil vsec, dokler me ni socialno “zlomil”. Naso mladino je zlomil se 100x bolj ;(

Zdaj se nam tempo vraca nazaj, folk je kolektivno ranjen od korone, pa se v resni vojni smo

Osebno pa… sem si vedno zelel imeti punco, ki bi do mene bila topla, razumevajoca, odprta - kakor terapevt. :oops:
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 20. Apr. 2022 5:53

Ne vem zdaj na kaj se nanašajo tisti smisli življenja in zakaj je to prišlo iz teme o psihoterapevtu. Smisla življenja ni, tisti, ki je 100% prepričan, kaj je njegov smisel, je mogoče po eni strani se najbolj izgubljen ali zaveden. Človek živi, ne rabi imeti smisla življenja, to je spet bolj neka kapitalistična ukana. Lahko se mu smisli Oz želje spreminjajo skozi življenjska obdobja.

Spet ljudje, ki gredo k psihoterapevtu(med tistimi, ki imajo to možnost) ulozijo nek svoj zaslužek/energijo v razvoj sebe in delo na sebi, morajo biti že kar skoncentrirani in vedet kaj delajo, kaj zelijo, zakaj se želijo izboljšati..
Najlažje je sedeti križem rok, ni najlažje iti k psihoterapevtu.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 20. Apr. 2022 13:43

da si človek ne zmore vzet časa zase in za razmislek o sebi, za pogovore (in s tem se da marsikaj o sebi ugotovit, terapevt te samo vodi, da je vse skupaj hitreje), nikakor ni kriv noben kapitalizem, ampak se ljudje enostavno raje zapravljajo čas za druge stvari. če je čas za razne izlete, potovanja, telovadbe, meditacije/joge, žure, brskanje po internetu, je tudi za to.

tudi tempo življenja si izbiraš sam. trg je pač tak kot je, ampak ti lahko izbiraš ali imaš stresno noro službo ki te izmozga, ali pa nekaj bolj v izi, služb, kjer je ljudem med delom dolgčas, je dovolj.

ne štekam zakaj bi bil smisel življenja kapitalistična ukana? če bi že bila neka zarota, bi bila popolnoma obratna - kapitalizem najbolj cveti ravno zaradi na zmedenosti in brezglavem, impulzivnem zapravljanju, kar počnejo ravno tisti, ki ne vejo, kaj bi s sabo in kaj si sploh želijo. tisti, ki ve, kaj si želi in si odločno začrta pot po kateri bo šel skozi življenje, bo svoj čas in premoženje investiral v to, kar ga zadovoljuje na dolgi rok - smisel življenja - , in ne v kup drugih nepotrebnih stvari (in ne vem, kje bi bila tukaj lahko kakršnakoli izgubljenost in zavedenost. eno je, da nekdo misli, da ve kaj si želi, ampak to ni isto kot da dejansko ve).

drugo pa je, ko nekomu paše živet iz dneva v dan, brez načrtov, brez dolgoročnih odgovornosti, ciljev, karkoli že.. in če je s tem zadovoljen in prepričan, da je to tisto, kar si želi, je pač to njegov smisel življenja.

če v življenju ne vidiš nobenega smisla, kaj za vraga te potem sploh motivira da živiš in karkoli počneš, vlagaš energijo, poizkusiš, raziskuješ?
hej norci :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 21. Apr. 2022 14:15

Lahko da nisem dovolj razgledana v tej smeri, ampak dvomim, da lahko nekdo z v izi službo, v kateri je dela tako malo, da je dolgčas, zasluži dovolj, da se osamosvoji, brez da bi mu kdo drug rit spodnasal z materjalno/ ekonomsko pomočjo...
Lahko me pa kdo razsvetli. :D
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?

Vrni se na Čustva

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Bing [Bot]