kaj se zgodi mladostikom, ki jim starši ne pustijo žurat

Pomoč iz čustvenih stisk.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
bambina x
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 363
Na forumu od: 16. 1. 2007
Kraj: mb

Neprebrana objavaNapisal/-a bambina x » 28. Avg. 2007 10:23

Smreka napisal/-a:Hm...vidim da so se časi večinoma spremenili, bambina, tvoja zgodba je pa podobna moji. Lahko ti samo povem kaj sem naredila jaz.
Celo srednjo šolo nisem smela nikamor, ne na pijačo zvečer, kje šele v disko ali kaj podobnega. Še po šoli sem morala takoj domov kuhat kosilo!
No in ker pač ni in ni šlo, sem potrpežljivo čakala, da bom stara 18 let. No ko sem bila stara 18 let, je bil izgovor, da moram končat šolo. Moram povedat, da sem bila ful pridna, gimnazijo sem delala s prav dobrim uspehom, uspešno sem naredila maturo in se vpisala na želeni faks. No in ko sem zvedela, da sem vpisana na faks, sem želela malce ven, proslavit. Kolegica je imela slučajno rojstni dan, hotela sem tja in prespat. Ne kje, morala bi biti doma ob 1! Fotr je reku, da če do takrat ne bom doma, da mi ni treba hodit. No in potem se je meni strgalo. Šla se h kolegici, bila par dni tam, potem pa sem našla stanovanje nekje v bližini doma. K sreči sem nekje delala, da sem lahko plačevala najemnino. Kar se pa hrane tiče, sem pa skoraj stradala. No in potem so me starši prosili, naj pridem nazaj. In se prišla (po enem mescu). In od takrat mi niso niti pisnili glede tega, kam smem in kam ne.
Žal mi je, da sem to naredila na tak način, ampak dejstvo je, da če ne bi, bi mi lahko težili do 30. leta oz. dokler bi bila v hiši.
Mislm pa, da mi je ker pustilo posledice in sicer - leta ko bi morala žurat, ko bi morala biti s prijateljicami, skratka celotna najstniška leta, so minila brez kančka zabave. Saj ne rečem, da nisem odgovorna, samo opažam, da bi še kar žurala, nekako sploh nočem odrasti ampak bi bila vedno mlada, brez otrok itd... In verjamem, da je to zaradi tega. hvala bogu sem vsaj toliko odgovorna, da se nisem zaplezala oz. zabluzila, ampak vedno mi bo pa ostal grenek priokus, ker nikoli nisem uspela biti najstnica.




:respekt: ampak čisto iskreno. .jaz tega nisem zmožna. . . moja sestra je tudi pobegnila od doma, pa sem vidla, da mami ni blo lahko, in sem si rekla, da ji jaz tega ne bom naredla. . . nimam srca, da bi ji naredla to. . .vem, da me ma rada, da želi najboljše zame, ampak. . .eh, bom potrpela. . .eno leto sš, potem pa na fax v lj . .to grem, pa mi je čisto vseeno na katerega! ker ne gre več tako. . . pa ko vesta, da vsi hodjo ven, da je to normalno za ta čas, ampak ne. . me ne spustita! in je rekla pred mojim roj. dnevom, da ko bom 18., da naj delam kar mi paše, dase ne bo vtikovala vame. . .a lej ga zlomka! še bolj se vtikuje kot prej! vem, da če bom mela fanta, da se bo vse spremenilo. . ampak kr nekoga pa tudi nočem met. . .sicer pa, a jima naj povem, da grem na zmenek, ko bom šla mogoče na prvi zmenek z nekom? no way! me sprašujejo, pa taki simpatični tipčki, ko bi jih kr mela, če bi še bli karatkerno ok, kam hodim ven, pa če bi šla z njim ven pa to. . . potem pa iščem kr neke izgovore, zakaj ne hodim ven. . ker nočem, da bi meli moja starša za slabe starše. .ampak ne morem več. . eh. ..
"so tell me, do you have someone special in your life?"
"yes, I do. . . me"
Uporabniški avatar
anoyel
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 696
Na forumu od: 3. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a anoyel » 28. Avg. 2007 10:27

moja najstniska leta, žal sem se že poslovila od njih, ko sem prestopila v svet dvojk :P, so tudi potekala pod dokaj strogim režimu. v 1. letniku sploh nisem smela hoditi ven. edino na morju se to recimo ni stelo. ampak kaj tam si sel na sprehod skozi mestece ob morju in via domu. no big deal. potem v 2. letniku sem pa lahko sla, ce je mami tocn vedla kam grem in s kom grem in, ce sm misla ostat dlje sm mogla poklicat, kr me je tak cakala (beri: ona je spala, ampak itak je bedela in me cakala). prespati pri komu - ni sans. to sem lahko storila samo parkrat skozi celo srednjo solo pa še to le pri najboljsi prjatlci, ki jo je poznala. največji podvig je pa bila prosnja, da lahka grema s prjatlco same na morje. več mesecev prosnje, ki se je na koncu le uresnicila. :freude: naj omenim, da nisem nikoli domov pijana prisla, nisem kadila, bila odlična itd. skratka perfect child - kar sm ji seveda vedno, ko mi cesa sprva ni pustila pred nos vrgla. :?

ampak vseeno mislim, da nisem dosti zamudila, kr sem redno ven hodila. po 3. letniku je popustila in sm lahka ven hodla kukr sm hotla - spet dokler je vedla kam in s kom :D
ko si pa na faxu se pa tak vse obrne. tam pa lahka pocnes kar zelis. spis, kjer zelis. zuras, kadar zelis. prides domov ob 7h zjutri. zdej spet odvisno kak ma kdo studij v glavi poslihtan. men je tak: ko so izpiti - se ucimo. ko izpite nardimo - festamo. :wink:

in pogoji so že junija bli :ja:
Čas je vrednota,
ne mineva,
temveč ga uporabljamo.
Uporabniški avatar
bambina x
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 363
Na forumu od: 16. 1. 2007
Kraj: mb

Neprebrana objavaNapisal/-a bambina x » 28. Avg. 2007 10:29

aja, sem pozabla dodat. .jima rečem 1x, če lahko grem ven. . .pa mi reče ati, ja kaj. . .tv(dobla od brata) maš v sobi, rač(kupla ona2) maš v sobi, tel(lastni denar) maš, vse maš, kar želiš. . mi vsi smo doma, da se lahko pogovroiš z nami. . .kaj še hočeš? kaj te je zunaj? :eek: :eek: :eek: nisem vedla, kaj naj rečem! in potem uporabim svoje znanje: a me hočeš naredit asocialnega človeka al kaj? pusti me ven! in potem seveda oba, kaj je to asocialno? pa jima razložim. . .. pa se začne kr nekaj drugega menit. . tipično za mojega očeta. . . . ampak mu vsepovsod pokažem, da sem izobražena, da vem veliko in da ne more bit bolj pameten kot sem jaz, ker ni. . . potem pa tak z muko. .. ja, ne misli si, da boš kr naprej ven hodla. ...te pa idi. .. .

eh, bv. . . :?
"so tell me, do you have someone special in your life?"
"yes, I do. . . me"
sweetkana
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 113
Na forumu od: 2. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a sweetkana » 28. Avg. 2007 10:34

moram priznati, da moji starši niso bili tko strogi. pač smo mel neka pravila, kterih sm se morala držat, če sm hotla spet kam it. če jim nism lagala pa to, je blo vse ok. mam srečo, da imam take starše, ko me niso zapirali v bajto. moj ati je tud vedno hodu po mene, ker pač ni hotu, da se z ne vem kom pelem in sm res hvaležna za to! js ne vem kaj bi blo, če res neb smela nikamor. ena moja prijateljica ni smela nikamor do ne vem kdaj. mislim da do 2. letnika. potem se je pa začelo. droge, alkodol.no pa tud družba dela svoje. zdj pa še končane šole nima. žalostno!
vsak mora met mal svobode, sam pravila morjo bit. to kar se dandanes dogaja, da se 14 al pa 15 letniki zadevajo in opijajo do nezavesti je res obupno!! očitno mislijo da so frajerji, vbistvu pa ne vejo da škodijo sami sebi :!:
Wherever you go
Whatever you do
I want you to know
That you’re on my mind
Uporabniški avatar
anoyel
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 696
Na forumu od: 3. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a anoyel » 28. Avg. 2007 10:35

bambina x napisal/-a:sicer pa, a jima naj povem, da grem na zmenek, ko bom šla mogoče na prvi zmenek z nekom? no way! me sprašujejo, pa taki simpatični tipčki, ko bi jih kr mela, če bi še bli karatkerno ok, kam hodim ven, pa če bi šla z njim ven pa to. . . potem pa iščem kr neke izgovore, zakaj ne hodim ven. . ker nočem, da bi meli moja starša za slabe starše. .ampak ne morem več. . eh. ..


lej, če je dečko karakterno ok bo tudi razumel, če se mu odpres in lepo v miru razlozis kaksno situacijo mas doma. pač poves, da mas malce bolj stroge starsi, ki ti ne pustijo ravno pohajkovati okoli. in če je v redu bo razumel. ni mu treba ravno celo druzinsko zgodbo povedati. ampak po lepsih ovinkih mu zaupaj bistvo. če si mu res simpaticna bo nasel nacin, da se dobita in te bo razumel. npr. kako uro pred poukom greta v bliznji lokalcek na kak jutranji caj ali pa kavico. Ali pa po pouku greta nekam kej spit, greta na sprehod, se vsedeta kam v blizini sole. In, če doma zahtevajo, da gres po pouku direkt domov. Rečes pač, da si bila v knjiznici in si neki za solo se morala nardit ali pa, da je kaka sosolka rabla pomoc in si ji neki razlozila. Prej pa poklices in poves, da bos mal pozna zarad knjiznice ali itd. Vse se da. In pubeci tud znajo razumet :wink:
Čas je vrednota,
ne mineva,
temveč ga uporabljamo.
Uporabniški avatar
*Laura*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 318
Na forumu od: 28. 12. 2006
Kraj: Pariz

Neprebrana objavaNapisal/-a *Laura* » 28. Avg. 2007 10:49

To se mi zdi absurdno.
Jaz nisem smela nikamor do 3. letnika gimnazije.
In kaj zdaj? sprašujem se, kdaj me bo začelo ''metat'', kot da sem najstnica. pri 30.? Upam, da ne.
Zato starši, če kdo to bere: lepo vas prosim, ne zapirat svojih otrok pred zunanjim svetom, razložite jim, kaj in kako ta zunanji svet funkcionara, jih nadzirajte in pustite, da se tudi učijo na svojih napakah! (in jih poskušajte na mili način obvarovat pred velikimi napakami)
Uporabniški avatar
densy
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2048
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a densy » 28. Avg. 2007 11:02

ja in pol se folku pr 20ih odtrga, ker misljo da morjo nadoknadt kar so zamudl. men so sicr v prumu letniku ful težil, pa mi ure postavlal, pol sm pa zmer po pol ure, uro zamujala in na konc so vidl, da mi ni pomoči in so rekl, nj pač sporočim prbližno kje sm pa ob keri uri bom doma da jih ne skrbi, to je pa to.
Uporabniški avatar
lolitaa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1622
Na forumu od: 5. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a lolitaa » 28. Avg. 2007 11:21

meni se ne zdi prau da starši svojih otrok nikamor ne pustijo in jih zapirajo doma.seveda vse do svoje meje. js sem začela tko hodit vn v 8 razredu oš, ampak samo do 22. potem se mi je ura vedno podalšala. če otroka ne pustiš nikamor, je logično da potem ko gre prvič vn se mu utrže (ne trdim da vsakemu, poznam pa veliko takšnih primerov).mislim da moraš otroku pustit tudi malo svobode in zabave. ne pa da mora samo šola-dom,ni čudno da se mu potem utrže.res ne razumem takšnih staršev.kaj pa imajo od tega?? :roll:
I wanna wake up in a city, that doesn't sleep.
Maudisa
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1099
Na forumu od: 29. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Maudisa » 28. Avg. 2007 11:33

Jaz se s tem že 2 leti 'borim' z starši,dosegla pa sem zelo malo..in,ja tako kot je bambina rekla kot da bi govoril steni :roll:

upam,da naslednje leto pridem v lj..
kafrca
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 274
Na forumu od: 24. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a kafrca » 28. Avg. 2007 12:06

men pa moji nikol niso rekli nič glede tega kdaj moram bit doma niti mi ni mami čist nikol rekla če lahko grem al ne...
sam vedno me je prašala s takim tonom: misliš da je pametno da greš? in potem ko sm ji js povedala cel govor da normalno da je pametno ker drugač se sploh nebi odločla, je ona rekla: no potem pa bodi ob primerni uri doma... in res vedno k sm mela namen it po fešti domov, sm bla do 3h doma (drugač sm šla raj k sestrični prespat) ker sm vedla da mami nikol ne spi, ko mene ni doma tak da sm res tak pršla vedno ...
res pa je, da je vedno vedla, kam grem, s kom grem, kje bo ostala če bom kje, kak je z dnarjem in vse te zadeve... nikol mi ni težila res ne ...
razn živčna sta bla oba, če sm šla z avtom in sta me kr dostkrat klicala kje sm... to je blo pa tut use ...
žurat sm pa začela nekje v 2.letniku gimnazije, prej sm pa hodla sam u kako kino pa že do kakih 12h doma :)
drgač pa odvisno je od staršev, njihovga zaupanja in tut tega če si kdaj njihovo zaupanje izrabil...takrat ti ne oprostijo več in jih je res strah usega ...
nevem, js bom pr mojih (če mi bojo kdaj namenjeni) probala z isto taktiko :) ... da sam odgovoarja za svoja dejanja (seveda ko je dozorel za to da ve kaj pomeni odgovornost) ...
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 28. Avg. 2007 12:49

Bambina...takole bom rekla
Zavedaj se tega - gre za tvoje življenje in ne življenje tvojih staršev. Razumem, da ti želita vse naj, tudi meni sta hotela - pa poglej do česa pride. Moraš razumeti, da ni nujno, da imajo starši prav. In če si starš nekaj zabije v glavo, ne pomeni, da je prav. In to, da kao ti ne boš ukrepala, ker nočeš žalostit staršev... To je neumnost. Pa ne mislim sedaj, da moraš naresti kar sem jaz, sploh ne, ampak ne razmišljaj tako, da se boš podrejala vsem njihovim muham, zato da jih ne boš prizadela. To je isto, ko če jaz ne bi recimo hodila s kolegicami, na pijače ker bi bil moj fajn razočaran in bi mu strlo srce. Sori, pričakovanja drugih niso vedno naša pričakovanja. In verjemi, morala boš nekaj narest, ker če ne boš in se boš podrejala, bo vedno tako, kot bodo želeli starši. Nikoli se ne neha, ker nadzor postane potem že stvar podzavesti.
Strinjam se, da se mularija obdrži do nekega leta doma (jaz osebno 15 let starih otrok ne bi spuščala ven žurat za celo noč, ni pa panike za kakšno pijačo), ti si pa stara 18 let in mislim da si toliko zrela oz. odgovorna, da bi lahko malce uživala...
Uporabniški avatar
rdeče vrtnice
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 571
Na forumu od: 18. 5. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a rdeče vrtnice » 28. Avg. 2007 13:26

no jaz mislim da moraš otroku rečmo saj tam od konec osnovne mal pustit vn. ampak na začetk mau man, potem pa z leti vedno malo več. pa seveda da poveš da ne sme delati neumnosti in to. to je tud mal od strašv odvisno da je una punca kar zanosila.
vsak se more zavedat da če komu uničuje živlene ga samo sebi. npr s tem da zanosi ali pa celo pije in kadi. s tem samo sebi škodi.
velikokrat je tko da nobedn ne posluša staršev glede kajenja in pjače. ker vedno več je ljudi ki umirajo za plučnim rakom. zaradi cigret. ampak d ne boste zdj kadilci name navalili.
ℓινє...ℓαυgн...ℓσνє...
ℓυкα<3
Uporabniški avatar
*ClaUdYka*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 284
Na forumu od: 6. 5. 2006
Kraj: Fikšinci :)

Neprebrana objavaNapisal/-a *ClaUdYka* » 28. Avg. 2007 13:41

No, da še jaz povem nekaj o meni in žuranju.
Stara sem 16 let, in odkar pomnim lahko hodim ven.
Moj oče ima diskoteko že 8 let (septembra 22. bo 8 let) tako da že od svojega 8 leta nekako živim v tem. S tem sem odraščala, in mislim da bom s tem umrla. Na ta način, sem videla kaj vse se dogaja po diskotekah, kakši so ljudje, kaj počne alkohol in cigareti.. Ampak, to, da ima oče diskoteko ne pomeni, da sem že pri otroških letih bila tam. Ravno nasprotno.
Moja sarša sta se ločila ko sem jaz imela 11 let, takrat sem tudi nekako odrasla.. Ker je mama cele dneve delala in je včasih ni bilo doma tudi po 2, 3 dni sem mogla nekako prevzeti skrb zase. Čez vikende sem bila pri očetu, kjer sem z babi gledala tv in uživala otroška leta.
Pri mojih 14 pa je nekako postal čas za žuranje. Ker sem se (in seše sedaj) družim z starejšimi ljudmi, mami ni bil problem povedat da lahko grem na koncert. Vse je poznala, vedela je kako grem, kdaj pridem, s kom grem, kam grem- zaupala mi je in to se je tudi izplačalo. Ponavadi sem hodila na koncerte (do 2x mesečno če sem imela srečo). Pri 15 sem pa začela z diskotekami. Najprej pri očetu, ko pa sem imela prevoz in možnost pa v kakšen oddaljen kraj.
Torej, ven hodim že od svojega 14 leta. Mama me je do sedaj videla pijano samo 1x (2 mesca nazaj), kadim ne, nedolžna sem še.. Ne delam sranja. Ko pa sem ga naredila (recimo v šoli) si pa niti nisem upala vprašat če lahko grem ven- imam velik respekt pred mamo.
Sedaj sem stara 16, in že več kot pol leta mi doma ni treba govort kdaj pridem, vse kar treba je da povem s kom grem in kako, pa tudi kam, da lahko potem oba z očimom spita.
Od 14.7.07 sem bila zunaj vse tri dni v vikendu (petek, sobota, nedelja) in doma ni bilo nobenega problema. Vedno sem naredila kar sem mogla, domov sem prišla taka kot sem odšla.

Neglede na to, da že od 14 leta "žuram" sem zelo odgovorna oseba. Vedno ko prispemo v diskoteko pošljem sms da je vse vredu, da se mama ne skrbi. In do sedaj, ni bilo nobenih problemov. Še sem živa in zdrava! :)

(p.s. upam, da se kaj razumete iz te moje pogače ki sem jo našrajbala :D )
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 28. Avg. 2007 14:06

Claudyka, dejstvo je, da si ti ena izmed redkih, ki je taka. Glej, jaz recimo ko sem bila kdaj v gavioliju, se spomnim ene deklice, ki je bila stara 15 let in edini smisel v njenem življenju je bil vikend v Ambasadi Gavioli. S tem, da je potem še sama rekla, da se prodaja za drogo. Izkoriščali so jo vsi po vrsti, samo da je lahko bila zadeta. In nisem vedela, a bi jo pomilovala al bi jo zbila. Res ej. In ironija - mama pa kriminalistka. No in takih primerov je 90% in če sem čist iskreno - če začne žurat z enimi 16,17, je čist dosti zgodaj - ničesar ne boš zamudil.
Uporabniški avatar
*ClaUdYka*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 284
Na forumu od: 6. 5. 2006
Kraj: Fikšinci :)

Neprebrana objavaNapisal/-a *ClaUdYka* » 28. Avg. 2007 14:13

Vem da sem ena redkih.
Recimo ob vikendih ko delam pri očetu (pobiram vstopnino) vidim vse polno 15 pa tudi 14 letnic sprepitih, nališpanih kot nevem in pa tudi zelo arogantnih in preveč pametnih punc, ki mislijo da so Boga potegnile za brado če lahko hodijo ven. In po pravici takrat se tudi jaz, ki sem še najstnica in to najstnica ki vedno rada žura, resno začnem spraševati kje so v takih primerih starši, pa tudi pamet od punc. Jaz sem pri svojih 14-tih vedela kaj je alkohol, droga, kurvarija, neželena nosečnost in vse to- te pa očitno še tega ne vedo koliko je vreden 1€.

Vrni se na Čustva

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov