Depresija!

Pomoč iz čustvenih stisk.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Si kdaj depresivna?

Nikoli nisem depresivna.
24
11%
Včasih sem depresivna.
171
81%
Veliko sem depresivna in jemljem zdravila proti depresiji.
17
8%
Skupaj glasov : 212

FemmeFatal
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 651
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a FemmeFatal » 07. Feb. 2008 17:04

MsN napisal/-a:Vprasanja so zastavljena tako, kot da gre za 'come and go' stanje, pa temu ni tako. Depresija je resna bolezen in imam obcutek, da se je, kot se to pogosto dogaja, tudi tukaj pomesalo med seboj slabo voljo in 'depresivno' razpolozenje, ki pa ni stalnica, in depresijo kot bolezensko stanje, ki se ne vklopi kar tako ob neki situaciji, niti se ne neha, ko je situacija mimo, ampak izhaja iz motenj v delovanju mozganov.

Mogoce se motim in je anketa res skoncentrirana na depresijo v pravem pomenu te besede, zato zgolj v opozorilo :wink:


Evo, ko sem odprla temo, sem najprej pomislila na to. Vsakemu, ki depresijo v pravem pomenu besede pozna, se zdijo vprasanja enostavno neumno zastavljena. Slabo (recimo temu depresivno) razpolozenje in depresija sta si med sabo tako razlicna, da je zadevi skoraj smesno povezovati.

Je pa razliko med tema dvema pojavoma oz. med boleznijo in razpolozenjem v eni stevilki glasila zdruzenja SENT dobro opisala Rebeka Novak.
Uporabniški avatar
Vojcha
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 137
Na forumu od: 14. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Vojcha » 07. Feb. 2008 17:54

1. Si bila že kdaj depresivna? sem

2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka? Vrglo mi je vn vse žive še iz otroštva

3. Kaj narediš, ko si depresivna? Najprej sem se zdirala na fanta in na družino brez razloga, potem pa sem povedala kaj me muči in je bilo ok.

4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati? Nikoli jih nisem jemala.

5. Kako se bojuješ z depresijo? Skušam se pomiriti, zvedet v čem je vzrok in razčistit pri sebi kako naj popravim, da ne bom več depresiva.

6. Kaj bi rada vedela o depresiji? ...

7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna? Imam prijateljico, ki je depresivna in na antidepresivih. Kaj češ nardit. Poslušat, jokat z njo in ji pač stat ob strani. Razumet, da ji pač razpoloženje niha.
Uporabniški avatar
Aloha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2848
Na forumu od: 20. 9. 2005
Kraj: Havajsko otočje

Neprebrana objavaNapisal/-a Aloha » 07. Feb. 2008 21:14

Lahko mogoče kera, k je kupla Cosmo, pove na kašn način je biu objaulen prispeuk ...

Če so vzel za osnovo zastavljena vprašanja, pol dvomm v korektnost podatkou o tej bolezni.
Smell the warm and salty air... see a wave reflect a beam... stop and find a pretty shell... make it real your summer dream...
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 11. Feb. 2008 11:15

V zadnji številki ni bilo še nič o tem ... verjetno bo v naslednji.
Sicer je pa ta tema jasen primer, kako večina uporabnic piše svoje poste. Preberejo prvi post in naklofajo odgovor, redkokatera pa prebere še kaj vmes ... :?
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
shaikica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 72
Na forumu od: 19. 10. 2007
Kraj: entre amor y el odio

Neprebrana objavaNapisal/-a shaikica » 17. Feb. 2008 22:57

1. Si bila že kdaj depresivna?
Ja,velikokart

2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka?
Največkrat je za to bil potreben vzok; ko se doma skregamo s starši,ko mi gre narobe v šoli, ko mi škripa v ljubezni -TO je še najpogostejši vzrok,in prijateljstvu,ko se mi naenkrat začnejo podirati vse stvari,ki mi kaj pomenijo in za kar se trudim in jaz sem brez moči in lahko samo gledam kako se mi vse to podira. kdaj opa kdaj pa tudi kar tako,brez vzroka v času pms-a,slabega vremena,utrujenosti,vzrokov je res nešteto.

3. Kaj narediš, ko si depresivna?
Ko sem depresivna se jočem vsak dan v povprečju, na žalost pa se zadiram in kregam z domačimi,uteho pa najdem v delu,tako da vsaj ena dobra stvar. Veliko hodim vn na sprehode,da se sprostim in pomirim,hkrati pa veliko spim-popoldan,zjutraj,zvečer... vendar pa vseeno se ko se tako počutim nemočno in obupano zelim pobrati,popraviti
in stvar,zivljenje s5 spraviti v red,na vsak način in za vsako ceno...



4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati?
antidepresivov nisem še nikoli jemala,čepraw pa sem kar nekajkrat vzela persen. ne velikokrat,oz.zaporedoma,da se ne bi navadila nanj,a samo takrat ko sem res zivcna i obupana.počutila sem se pomirjeno oz.potolaženo,vsaj jokala nism več potem.

5. Kako se bojuješ z depresijo?
z depresijo se bojujem tako,da se skušam veliko časa gibati oz.posvetiti sportu- še posebej s prej omenjenimi sprehodi v naravi. potem mi pomaga pisanje dnevnika, ali pa izpoved,izliv čustev in pogovor z nekom,ki mu zaupam-mama,prijateljica,sestrica...
pomaga pa mi to,da se prisilim iti ven, v družbo,med ljudi, pohajat četudi mi to ne paša za nič na svetu. a na koncu vselej pomaga in dobro dene. veliko je odvisno od samega sebe-ali si zelis pomagati ali se samo smiliš naprej samemu sebi-ali oboje. pomaga mi,če sm zaposlena in tako pozabim na depresijo,to je pa najbolje izvedljivo v družbi.
6. Kaj bi rada vedela o depresiji?
o depresiji bi rada vedela,koliko ljudi ,mojih vrstnikov trpi za njo, rada bi vedela ali je ozdravljiva, kako si lahko še bolje sam pomagaš in predvsem kako motiviraš, pomagas drugemu sočloveku ki trpi za njo.

7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna?
imam izkušnje s tem,saj je moja najboljša prijateljica bila zrtev depresije in je bilo grozno za vse nas,ki jo imamo radi. poskušala sem ji pomagati na vse možne načine,čeprav je pomoč odklanjala in se vse bolj zapirala vsae. tako da navsezadnje mi je preostalo samo to,da sem ji dala vedeti in ji vsakič povedala,da jo imam rada, da jo pogrešam,da lahko računa name kadarkoli, da jo podpiram pri vsaki njeni odločitvi,da ji hočem pomagati... nudila sem ji pogovor, pogovarjali sva se veliko,predvsem po telefonu,kjer je izlila svoja čustva,tegobe in sama sem ji svetovala,nudila oporo in tolažbo in se počutila kot kakšne psiholog. vendar mi ni zal niti sek,ki sem ji namenila.
hkrati pa prijatelja skušaš pripraviti do tega,kar je rad počel oz počne- ga spraviti na shopping, v kino,diskoteko, na sprehod,pijačo,bowling,karkoli in kamorkoli,na izlet,samo da ni sam,da se dobro počuti in da ni osamljen!
in vedeti,čutiti da nisi sam,osamljen a da je nekomu mar zate,da te potrebuje in da te iam rad je največ kar lahko storimo!
lp,nika
Novinarka bo po svoji končani misiji prebiranja vaših odgovorov izbrala eno, ki bo prejela čudovito knjigo: Pozitivno mišlje
lost in the moment,lost in you...
Uporabniški avatar
ryu10kyu
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2140
Na forumu od: 14. 6. 2005
Kraj: Sonce

Neprebrana objavaNapisal/-a ryu10kyu » 18. Feb. 2008 16:12

Cosmopolitan napisal/-a:Drage cosmofrikice!

Naša novinarka spet potrebuje vašo pomoč pri pripravi članka. Tokrat je tema: depresija, vprašanja, na katere iščemo vaše odgovore, pa so:

1. Si bila že kdaj depresivna? DA

2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka? TO SE NE ZGODI OB POSEBNIH PRILOŽNOSTIH, AMPAK SE STOPNJUJE DO TAKE MERE, DA NE ZMOREŠ VEČ NORMALNO FUNKCIONIRATI!

3. Kaj narediš, ko si depresivna? DEPRESIJA NI KRATKOROČNA ZADEVA...ČE SE SMATRA DEPRESIJO KOT BOLEZEN SE TO NE POJAVI IN SAMO OD SEBE IZGINE! V PRIMERU KO JE ČLOVEK SLABE VOLJE RECIMO POJE ČOKOLADO ALI PA SLADOLED IN ČIPS...

4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati? DA

5. Kako se bojuješ z depresijo? HOJA V NARAVO, ŠPORTANJE,ITD.

6. Kaj bi rada vedela o depresiji? NIČ

7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna? PSIHIJATRA

Novinarka bo po svoji končani misiji prebiranja vaših odgovorov izbrala eno, ki bo prejela čudovito knjigo: Pozitivno mišljenje založbe Didakta. Splača se torej malo potruditi.
Žene so zato, da jih ljubimo, ne pa da bi jih razumeli. Oscar WILDE
Uporabniški avatar
shaikica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 72
Na forumu od: 19. 10. 2007
Kraj: entre amor y el odio

Neprebrana objavaNapisal/-a shaikica » 18. Feb. 2008 22:17

Aloha napisal/-a:Lahko mogoče kera, k je kupla Cosmo, pove na kašn način je biu objaulen prispeuk ...

Če so vzel za osnovo zastavljena vprašanja, pol dvomm v korektnost podatkou o tej bolezni.

kaj zej,kdaj bomo zvedle?:)
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 18. Feb. 2008 22:18

Ja, verjetno v naslednjem Cosmu, ne? :roll:
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
bla bla
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 4. 2007
Kraj: nekje na Zemlji

Neprebrana objavaNapisal/-a bla bla » 19. Feb. 2008 17:52

1. Si bila že kdaj depresivna?
Da.

2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka?
Razmere v družini so se spremenile, to je bil vzrok za mojo slabo voljo, žalost, slabo počutje, ki je kasneje preraslo v depresijo.

3. Kaj narediš, ko si depresivna?
Počutje si poskušam dvigniti z glasbo, kadar ne gre se preprosto zjokam, da gre ven iz mene. Tudi pogovori s prijatelji pomagajo. Vsekakor pa se ne splača zapirat vase, ker je potem še hujše.

4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati?
Tudi to smo že preizkusili.

5. Kako se bojuješ z depresijo?
Glej 3. odgovor.

6. Kaj bi rada vedela o depresiji?
Veliko že vem.

7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna?
Da si poišče pomoč pri zdravniku. Se čim več druži s prijatelji in se poskuša s kakršnokoli stvarjo zamotit.
[/i]
Missa
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 4
Na forumu od: 1. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Missa » 21. Feb. 2008 22:39

1. Si bila že kdaj depresivna? Da.

2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka? Trajalo je dve leti, bilo je (tudi) zaradi bivšega ...

3. Kaj narediš, ko si depresivna? Pri dveh letih depresije se ti ne da več posebno ukvarjat s tem ... Mogoče sem pojedla kakšno čokolado, ali pa poklicala fanta, čeprav mi je bilo po tem še huje oz. sem po telefonu večinoma samo jokala.

4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati? Ja, približno dva meseca, ampak mi niso pomagali. Potem sem se počutila normalno, ker niso imeli učinka.

5. Kako se bojuješ z depresijo? Se mi hvalabogu ni treba več.
6. Kaj bi rada vedela o depresiji? Čimveč, to je vedno uporabno.

7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna? Naj obišče psihiatra oz. samo zdravnika, če ji je težko.
Uporabniški avatar
Dorotheia
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 241
Na forumu od: 2. 11. 2006
Kraj: Na poti k sanjam...

Neprebrana objavaNapisal/-a Dorotheia » 22. Feb. 2008 17:01

1. Si bila že kdaj depresivna?
Ja, bila sem v takem depresivnem stanju, čeprav ne bi rekla, da me je mučila dobesedno depresija.

2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka?
Ni bilo kar tako brez vzroka. Ponavadi je bilo to obdobje, ko se je zgodila kak negativna sprememba, predvsem na področju odnosov z ljudmi, ki so mi kaj pomenili ali pa neuspeh na področju izobraževanja.

3. Kaj narediš, ko si depresivna?

Meni najbolj pomaga glasba in druženje s prijatelji in se tega v takem "stanju" tudi držim, ker se tako sprostim in nekako pozabim oz. odmislim raznorazne težave.


4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati?

Nisem.

5. Kako se bojuješ z depresijo?

Kot sem že omenila, poslušam glasbo, čimveč se družim s prijatelji, grem v naravo itd.

6. Kaj bi rada vedela o depresiji?
Kako najuspešnejše premagovati to stanje.

7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna?
Poskušala bi ji predlagati, da naj počne stvari, ki jo veselijo in zadeve, ki pomagajo tudi meni. Vsekakor bi ji bila na razpolago za pogovor, če bi ga potrebovala, kajti vem, da to tudi pomaga.
Uporabniški avatar
cukr8
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 945
Na forumu od: 7. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a cukr8 » 09. Jul. 2008 14:36

Ok, tema je že malo stara, ampak vsebina je pa še vedno aktualna :) ..

*purple* napisal/-a: 4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati?
ne, ker ne verjamem v to. če že, mora človek sam skušat najti razlog obolenja in ga sa rešiti. tablete ne pozdravijo tega. Za čustva ni zdravila.


Hm, če govorimo o depresiji kot bolezni, se ne bi ravno strinjala s tem :| ...

Del članka o depresiji npr. pravi: ''Depresija je bolezen, prav tako kot sladkorna bolezen ali povišan krvni tlak. Kot za številne druge bolezni tudi za depresijo ne vemo, kaj natančno jo povzroča, kljub temu pa jo lahko učinkovito zdravimo.
Depresija je posledica kemičnega neravnovesja v možganih in zdravila imajo pomembno vlogo pri ponovnem vzpostavljanju tega ravnovesja. Brez zdravljenja bi depresija trajala več mesecev ali celo let. Čeprav je večina depresivnih bolnikov prepričana, da so sami krivi za depresijo ali da je znak njihove šibkosti, to nikakor ni res. Ni znano, zakaj nekateri ljudje zbolijo za depresijo in drugi ne, jasno pa je, da bolniki sami ne povzročijo svoje bolezni.
Zmotno je mišljenje, da je depresija posledica človekove šibkosti in da jo je moč premagati z močno voljo. Depresivni ljudje samih sebe ne morejo prisiliti, da bi se počutili bolje. Zato je zelo pomembno ustrezno zdravljenje, v katerem so najpomembnejši antidepresivi (zdravila proti depresiji).''

Imam občutek, da se sama borim z depresijo že kakšno leto in pol, pa mi do sedaj z lastnim trudom še ni uspelo izboljšati stanja :( ..
Uporabniški avatar
manculina*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 127
Na forumu od: 26. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a manculina* » 09. Jul. 2008 17:11

1. Si bila že kdaj depresivna?
- ja še zdei učasih postanem..
2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka?
to se mi zgodi kadar se z nečim zeloo obremenjujem
3. Kaj narediš, ko si depresivna?
poskušam misliti na lepe stvari..
4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati?
- ne nism..ni pa velik manjkal
5. Kako se bojuješ z depresijo?
poskušam ostat mirna v težkih situacijah.
6. Kaj bi rada vedela o depresiji?
- kako jo 'izptrebiti'
7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna?
- poskušaj misliti na lepe stvari..
Uporabniški avatar
Queen Bitch
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 9. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Queen Bitch » 10. Jul. 2008 9:04

1. Si bila že kdaj depresivna?
Včasih.

2. Je bila to posebna priložnost ali se je zgodilo kar tako, brez posebnega vzroka?
Vedno je obstaja vzrok.

3. Kaj narediš, ko si depresivna?
Ponavadi le še poslabšam vse skupaj, ker se zaprem v svojo sobo, jem čokolado in gledam filme na računalniku. Takrat ponavadi nimam volje za šport...

4. Ali si že kdaj jemala antidepresive? Koliko časa? Kako si se takrat počutila in kako potem, ko si jih nehala jemati?
Nikoli še jih nisem jemala.

5. Kako se bojuješ z depresijo?
Čez vikend grem ven in poskušam pozabiti na vse skupaj.

6. Kaj bi rada vedela o depresiji?
Predvsem kako se spoprijeti z njo, če nimaš nikogar, ki bi ti pomagal, da bi se je dolgoročno otresel.

7. Kaj bi svetovala prijateljici, če bi bila depresivna?
Naj se čim pogosteje odpravi ven med ljudi, še posebej prijetna družba so pozitivni ljudje, ob katerih ne moreš biti slabe volje. Meni je to vedno pomagalo.
She`s an old-time ambassador
Of sweet talking, night walking games
And she`s known in the darkest clubs...
But she`s a Queen.

David Bowie
Uporabniški avatar
Miss September
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 346
Na forumu od: 7. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Miss September » 10. Jul. 2008 12:29

Depresivna sem bila nekaj let in počasi sem to premagala s pomočjo alternativnega zdravljenja, lastne volje, prijateljev, družine. Mislim, da je najbolj kriva šola- težko se mi je bilo navaditi na srednjo šolo, na veliko učenja, na slabše ocene kot v osnovni šoli. Vedno sem stremela k popolnosti in me je to čisto potrlo. Verjetno je prispevala k temu tudi puberteta, ker se še nisem uspela najti, težave doma (brat je od otroštva izvrševal nasilje nad mano; svoje težave so imeli tudi starši, kar je vplivalo name), primerjanje in tekmovanje z drugimi, tudi s prijatelji. Izgubila sem voljo do življenja, zabave, vsega... Nisem se želela učiti, nič mi ni imelo več smisla, pogosto sem zbolela, pomislila sem tudi na samomor. Veliko sem prejokala ali pa sem bila tako globoko v tem, da sem postala popolnoma apatična in nisem mogla iz sebe spraviti niti solze. Bila sem zaprta vase, izhoda nisem videla iz globoke praznine in samote. Nisem videla ljudi okoli sebe, ki so mi želeli pomagati in so mi stali ob strani. Bila sem poglobljena vase in v obup. Iz depresije je nekomu težko pomagati, ker te ne opazi. Pravzaprav se mora sam odločiti za zdravljenje. Sem take vrste človek, ki ve, da mora sam nekaj (tj. veliko) storiti, da mu uspe. Moja prirojena ambicioznost mi je pomagala, da sem poiskala pomoč in se dolgo borila sama s sabo. Ni lahko, priznam. Zdravljenje traja dolgo. Včasih se zgodi, da zopet padeš v isto stanje, a se ne smeš nikoli ustaviti. Ko si že na pol poti, ti pomagajo samo pozitivne afirmacije, lepe misli... Še vedno imam težave s samozavestjo, vendar delam tudi na tem.
Worship me or walk away.

Vrni se na Čustva

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov