Waris Dirie bo ta boj bila do konca

23. 3. 2010
Waris Dirie bo ta boj bila do konca

Prišla je ženska, stara ženska zlobnega izraza na licu, in v rokah je držala staro, razbeljeno žiletko. Potem je zarezala. Tam, kjer najbolj boli. Tam, kjer bi moralo biti najbolj prijetno. In nikoli več ni bilo.

Somalski deklici Waris Dirie je bilo komaj 13 let, ko je po obredu obrezovanja spolnega organa pobegnila proč, daleč stran od petkrat starejšega moža, s katerim jo je družina omožila, ne da bi jo kdorkoli karkoli vprašal.

Mož je namreč družini pošteno plačal.

Cena?

Pet kamel.

Trideset let pozneje, po uspešni globalni manekenski karieri in glasnemu ter odločnemu udejstvovanju pri boju za človekove pravice, se Waris Dirie vrača v Afriko.

Nazaj tja, od koder je bežala

"V mojih sanjah ob vznožju gore Kilimandžaro v Tanzaniji stoji kmetija in ob njej apartmajsko naselje. Tam živim in ustvarjam," pravi danes.

"Prepričana sem, da ima moja čudovita celina, moja Afrika, velik razvojni potencial, a ljudje ga morajo šele spoznati."

Waris se je pred 34 leti rodila v družini kozjih pastirjev, iz vasi se je peš prebila do Mogadišuja, kjer jo je babica posadila na letalo za London. Srce parajoč pobeg je pozneje opisala v knjigi Puščavska roža.

V roke ji je stisnil vizitko

V Londonu jo je v restavraciji s hamburgerji in pečenim krompirčkom opazil modni fotograf Terence Donovan. V roke ji se stisnil vizitko.

"Pokliči, če se ti bo zdelo. Vedno nas zanimajo novi obrazi," ji je dejal.

Ko ga je poklicala, sta naredila nekaj posnetkov in pozneje je naredila razmeroma uspešno kariero. Prve dni marca je bila v francoski prestolnici premiera filma Puščavska roža, v katerem Waris igra Liya Kebede, etiopska manekenka.

Barbarstvo, ki se še vedno dogaja

V filmu je nevsakdanje živo prikazano ključno dejanje v njenem življenju, ko so ji kot triletni deklici obrezali spolovilo.

"Snemanje filma je bilo zame zelo naporno, celo moteče, še posebej prizori iz mojega otroštva. Kar se je zgodilo meni in kar se danes še vedno dogaja, je barbarski zločin," je dejala Waris, ki že nekaj časa živi v Avstriji in večino časa posveča prizadevanjem, da bi obred prepovedali.

"Upam, da bo film opravil svoje poslanstvo in pomagal odpraviti ta grozoviti obred, zaradi katerega je do smrti izkrvavela tudi ena od mojih sester."

Politiki se še niso zganili

Diriejevi je kot ambasadorki Združenih narodov do zdaj uspelo prepričati že veliko ljudi. A ne vseh in še posebej ne tistih, ki o usodah deklic tudi odločajo.

"Tisti, ki bi lahko največ naredili, politiki torej, se še niso zganili," je dejala, »in zdi se mi, da si niti ne želijo ali ne upajo ukrepati. Ne v Evropi in še manj v Aziji, Afriki in na Bližnjem vzhodu."

Diriejeva si je seveda zaželela predvsem, da bi film videli v čim več afriških državah, a se hkrati zaveda, da bi k ukinitvi dekliškega obrezovanja največ prispevale izboljšane življenjske razmere in predvsem izboljšan socialni status žensk v afriški družbi, v muslimanskih državah seveda še posebej. Malo je k temu gotovo pripomogla tudi Waris Dirie.

P.S.

  • Z Iman nista v sorodu, čeprav se je to večkrat zapisalo.
  • Leta 2005 je dobila avstrijsko državljanstvo.
  • Maja 2008 je bila menda tri dni ugrabljena.
  • Knjiga Puščavska roža je velika uspešnica.
  • Pred nekaj leti jo je napadel portugalski motenec.