Boksarski dvoboji, ki dvigujejo prah: "Kdor je sprejel to odločitev očitno ne boksa ali pa ni ženska, ki je prejela udarec moškega podobne teže"

2. 8. 2024
Deli
Boksarski dvoboji, ki dvigujejo prah: "Kdor je sprejel to odločitev očitno ne boksa ali pa ni ženska, ki je prejela udarec moškega podobne teže" (foto: Profimedia)
Profimedia

Kritike še kar dežujejo ...

Na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu so trenutno v ospredju boksarski dvoboji. V središču pozornosti sta Imane Khelif iz Alžirije in Lin Yu-Ting iz Tajvana, ki naj bi bila domnevno biološka moška, na olimpijskih igrah pa se borita v ženski konkurenci. Javnost je vidno zgrožena, ampak Mednarodni olimpijski komite se na očitke ne odziva. V izjavi za javnost so le poudarili, da tekmovalci izponjujejo vse pogoje za nastop na igrah.

Tukaj pa se zatakne. Še lani naj bi na tekmovanju Mednarodne boksarske organizacije zaradi visoke ravni testosterona v telesu bili diskalificirani. To pa sicer v najnovejši izjavi, ki so jo objavili v sredo IBA zanika. Na uradni spletni strani organizacije so namreč zapisali, da športnici nista opravili preiskave v zvezi s testosteronom, temveč sta bili podvrženi "ločenemu in priznanemu testu, pri čemer podrobnosti ostajajo zaupne."

MOK kljub temu pojasnjuje, da do kršitve ni prišlo. "Vsi, ki tekmujejo v ženski kategoriji, izpolnjujejo pravila o upravičenosti do tekmovanja. V potnih listih so ženske. Tam je jasno zapisano, da so ženske. Ti športniki (Khelif in Lin) tekmujejo že mnogo let, niso se kar naenkrat pojavili tu, tekmovali so tudi že v Tokiu (leta 2021)," je še dejal predstavnik za odnose z javnostmi MOK Mark Adams.

Še več pozornosti pa je prejel poseben trenutek. Khelifina prva borba se je končala s škandalom. Njena nasprotnica, Italijanka Angela Carini, je namreč popustila že po 46 sekundah. Že po nekaj močnih udarcih je Italijanka snela zaščito za glavo in nato govorila s trenerjem, poroča oe24. Vrnila se je v ring, a se ni nič izboljšalo. Nato je dokončno obupala. Objokana Carini se po koncu boja z Alžirko ni hotela rokovati. Kasneje so se slišale še njene objokane besede: "To ni pošteno, to ni pošteno!"

Prav tako so se oglasile še nekatere druge boksarke, ki so dejale: "Ko sem se borila z njo, sem se počutila zelo nemočno. Njeni udarci so me zelo boleli, mislim, da se v svojih 13 letih kot boksarka še nikoli nisem počutila tako, niti v sparingih z moškimi. Hvala bogu sem se tisti dan varno rešila iz ringa."

Oglasili so se tudi drugi športniki iz sveta borilnih športov:

Kot poroča portal 24ur. Claressa Shields, večkratna svetovna boksarska prvakinja v različnih kategorijah, je zapisala: "Moški se v boksu na olimpijskih igrah borijo proti ženskam. Tega vsekakor ne podpiram! To je tako srce parajoče za ženske, ki jim moški uničijo sanje. Žalostno!"

Oglasila se je tudi avstralska profesionalna boksarka, ki je dejala: "Kdor je sprejel to odločitev očitno ne boksa ali pa ni ženska, ki je prejela udarec moškega podobne teže. Razlika je več kot očitna. Res mi je žal za BIOLOŠKE ŽENSKE, ki so trdo delale, da so se uvrstile na olimpijske igre, da lahko potem tekmujejo proti transspolnim tekmovalcem, ki so bili sicer diskvalificirani zaradi moškosti. Kam je prišel ta svet? Ne gre se več o podiranju olimpijskih rekordov, ampak o razbijanju kosti."

Morda te zanima še:

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem