Dalajlama bo obiskal Maribor

19. 2. 2010

Na Mestni občini Maribor so pred dnevi potrdili vest, da bo štajersko prestolnico med 12. in 14. aprilom obiskal tibetanski duhovni in politični voditelj, njegova svetost, 14. dalajlama.

Na njegovi uradni spletni strani obisk še ni potrjen.

Sprejel naj bi ga mariborski župan Franc Kangler, njegova svetost pa bo v Slovenijo tokrat prišla na povabilo Prve gimnazije Maribor, Univerze v Mariboru, Društva za boljši svet in Mestne občine Maribor.

Obisk bo posvetil predvsem mladim, saj bo predaval o etiki mladega človeka, drogah, alkoholu in depresiji, pokazal pa naj bi pot k etičnosti in pravim človeškim vrednotam.

Pride tudi v Ljubljano

Po obisku Maribora naj bi po osmih letih najverjetneje ponovno obiskal tudi Ljubljano.

Dalajlama naj bi bil sicer obveščen, da bo Maribor s še nekaj slovenskimi mesti leta 2012 svetovna prestolnica kulture, leto kasneje pa gostitelj 26. zimske univerzijade.

Dalajlama že pri dveh letih

Dalajlama - Tenzin Gyatso je rojen leta 1935 na severovzhodu Tibeta, za reinkarnacijo 13. dalajlame pa je bil spoznan že pri dveh letih.

Leta 1950, po kitajski okupaciji Tibeta, je prevzel tudi politično oblast, od leta 1959 pa živi v izgnanstvu v Dharamsali v Indiji. Od takrat je prejel več kot 84 različnih nagrad, večinoma kot priznanje njegovega boja za mir, nenasilje, medreligijsko razumevanje in sočutje. Je tudi avtor več kot 72 knjig.

V življenju dalajlama sledi trem obvezam:

  • privrženosti človeškim vrlinam, kot so: sočutje, odpuščanje, toleranca, zadovoljstvo  ter samodisciplina;
  • verski harmoniji
  • in medreligijskemu razumevanju ter reševanju tibetanskega vprašanja.

Slavni holivudski privrženci

Budistični nazori, nenasilen pogled na svet, orientiranost k naravi … imajo tudi v svetu slavnih veliko privržencev.

Med najbolj znane budistične spreobrnjence zagotovo spada holivudski zvezdnik Richard Gere, ki se je z budizmom na potovanju v Nepal srečal že leta 1978. Gere je goreč podpornik dalajlame ter aktivist za podporo Tibetu. Ker močno podpira Gibanje za neodvisen Tibet, mu je za vedno prepovedan vstop na Kitajsko. Oder rad izkoristi za nagovore v korist Tibetu, zato ima menda celo prepoved podeljevanja nagrad na prireditvah.

V družbi Sharon Stone ter Harrisona Forda je finančno podprl dalajlamino ameriško turnejo.

Tudi med njegovimi mlajšimi stanovskimi kolegi je mogoče najti veliko znanih imen. Eden izmed njih je Unicefov ambasador in zagrizen okoljevarstvenik Orlando Bloom, ki je polnopravni član Soka Gakkai International (budistično religij­sko gibanje, povezano z nichiren budizmom) postal šele leta 2004.

Medtem ko je Orlando danes zaprisežen budist, se ima Uma Thurman, ki so jo vzgajali v budistični veri, za agnostika, Madonna pa si je po ponesrečenem prvem zakonu usodni da takratni ljubezni, britanskemu režiserju Guyu Ritchieju, zaželela izreči v budističnem vzdušju. Trenutno je kot mnogo njenih kolegov goreča privrženka kabale, pa tudi zakon je šel po zlu. Resnici na ljubo, budizem ni imel veliko s tem. Njeni malce starejši kolegici Tini Turner pa je menda prav budizem ponudil pogum, da se ji je uspelo postaviti po robu nasilnemu soprogu Iku.

Vir: Story

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"