Sedmi junij je bil žalosten dan za filmske sladokusce. V 94. letu starosti je v Londonu namreč umrl legendarni angleški igralec, pevec in pisatelj Christopher Lee. Visokorasli zvezdnik je bil med drugim znan tudi po svojem globokem glasu, zahvaljujoč kateremu je pogosto dobival vloge negativcev.
Christopher Frank Carandini Lee se je rodil 27. maja 1922 v londonski četrti Belgravia. Njegova starša sta v angleški prestolnici veljala za ugledna in spoštovana človeka, mama, grofica Estelle Marie Carandini di Sarzano, je izvirala iz italijanske plemiške rodbine, oče Geoffrey Trollope Lee pa si je kruh služil kot polkovnik.
Bolj za šalo kot zares, njegovo aristokratsko poreklo je bilo najbolj vidno v njegovi pravilni in vzravnani drži, ki je postala nekakšen zaščitni znak in ki jo je pozneje spretno izkoriščal v vlogi grofa Drakule.
Nadobudni Christopher, ki je imel še sestro Xandro Carandini Lee, je že med šolanjem kazal nagnjenje do igralstva in pogosto igral v šolskih predstavah ter muzikalih.
Znanje si je nabiral v elitnih zasebnih šolah, fakultete pa nikoli ni končal. Je pa res, da so mu tri leta študija prinesla veliko koristnih izkušenj.
V študentskem obdobju se je ukvarjal s številnimi športi, med drugim z boksom in sabljanjem, ki sta mu pozneje, v igralski karieri, prišla še kako prav.
Po študijskem neuspehu je kratek čas delal kot uradnik, kmalu zatem pa se je prostovoljno prijavil v britansko vojsko in odšel v zimsko vojno na Finsko.
V tej vojni, ki se je leta 1939 razvnela med Finsko in Sovjetsko zvezo, pa ni aktivno sodeloval v bitkah, zato se je kmalu vrnil domov in po hitrem postopku postal član SAS, specialne organizacije britanske kopenske vojske, ki spada med najbolj znane vojaške enote na svetu.
O njegovih vojaških podvigih ni veliko znanega, saj je bil član specialne enote in ima posledično večina dokumentov oznako državne tajne.
No, kljub temu pa so nekatere informacije pricurljale v javnost, nekatere pa je izdal kar Christopher, zato smo nekaj podrobnosti vendarle izvedeli.
Med vojno v Afriki je bil član diverzantske enote, ki je s hitrimi napadi izza sovražnikovih linij vnašala nemir in rušila moralo nasprotnikovih vojakov.
Po invaziji na Italijo in koncu vojne v Afriki je postal član tajne vojske Winstona Churchilla, ki ji je ta tedanji britanski premier ukazal, da na nacističnem teritoriju seje strah in kaos.
Christopher se je menda specializiral za ubijanje nacistov, in ko je Churchillu dal njegovih '100 nacističnih skalpov', je postal obveščevalec in vohun, ki se je med drugim ukvarjal z urjenjem članov odpora v okupiranih evropskih državah.
Ravno v tistem obdobju je razvil tesen prijateljski odnos z Josipom Brozom - Titom, s katerim je med desantom na Drvar nekaj časa preživel v pečini in o katerem je vedno govoril z velikim občudovanjem.
"V tistem času sem ga seveda videval vsak dan, a ga nisem dobro poznal. Težko mu je bilo pristopiti zaradi tistega njegovega psa Tigra, poleg tega pa so ga dobro varovali. Stalno je bil v družbi svojih ljudi iz vse države. Kljub Nemcem je združil deželo. Govoril nam je, katere mostove naj zrušimo iz zraka in podobno, naša naloga pa je bila, da smo izvajali njegove ukaze," je pojasnil zvezdnik in dodal, da je imel Tito močno osebnost.
"Ko sem ga spoznal, je bil izredno suh in zelo močan. Zedinil je vse Slovence, Srbe, Hrvate, Bosance in Črnogorce, vse proti Nemcem. Bil je zelo pogumen in močan, kot tudi ljudje okrog njega. Ko si ga pogledal, si takoj videl, da dobro ve, kaj želi. Bil je velik človek in vodja. Bil je komunist, jaz pa nikoli nisem imel takšnih prepričanj. Toda združil je državo, in to je velika stvar," je še dejal Christopher.
Ljubezen je bila obojestranska, saj je karizmatični jugoslovanski maršal oboževal njegove filme, zato sta se družila tudi po vojni, prijateljevala sta vse do Titove smrti.
Igralec je nekoč izjavil, da je med vojno, od afriških bojišč do Pliberka in Dachaua, videl toliko grozot in se 'nagledal smrti za več življenj', da se mu pozneje prav nič ni zdelo posebno hudo.
Tudi njegovo popolno obvladovanje gibov, hoje, pogleda in glasu je bilo po njegovih besedah rezultat življenjskih izkušenj, še posebno tistih iz druge svetovne vojne.
Po uradnem koncu vojne je še nekaj časa ostal v vojski, leta 1946 pa jo je zapustil in se znova zaposlil kot uradnik, a tudi v drugo ne za dolgo.
Neki sorodnik mu je med kosilom namreč povsem spontano predlagal, da se začne ukvarjati z igralstvom, Christopher pa je njegov predlog upošteval in se začel pojavljati v manjših vlogah, najprej v seriji Kaleidoscope, leta 1948 pa je filmski prvenec doživel v drami Corridor of Mirrors.
Njegova kariera je razcvet doživela v petdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je začel sodelovati s produkcijsko hišo Hammer in pod njenim okriljem odigral glavno vlogo v seriji filmov o grofu Drakuli, prvič leta 1958 v grozljivki s preprostim naslovom Drakula.
V tej vlogi je bil tako zelo prepričljiv, da se ob omembi njegovega imena najprej spomnimo prav na tega slovitega vampirja.
Grofu Drakuli še nikoli ni nihče dal in mu verjetno tudi nikoli ne bo dal takšnega spoja fizične in spolne moči, plemiškega dostojanstva in avtoritet.
Čeprav je ta vloga obeležila njegovo kariero, se je seveda pojavljal še v drugih pomembnih vlogah, med drugim je upodabljal Sherlocka Holmesa in njegovega brata Mycrofta Holmesa ter negativca s tremi bradavicami Francisca Scaramango v pustolovskem akcijskem trilerju James Bond: Mož z zlato pištolo.
Ta velja za enega najbolj zabavnih iz serije filmov o slovitem tajnem agentu, ki ga je takrat utelešal legendarni Roger Moore.
Ob koncu sedemdesetih je odšel v Ameriko, kjer je nadaljeval nizanje opaznih vlog.
Glede na to, da je v izredno bogati karieri igral v več kot 200 filmih in več kot 60 serijah, bi lahko dolgo naštevali, koga vse je upodabljal, a med njegove večje uspehe nedvomno spada tudi vloga ruskega meniha in preroka Grigorija Jefimoviča Rasputina v biografski drami Rasputin: blazni menih.
Mlajše generacije se ga seveda najbolje spominjajo po vlogah grofa Dookuja v seriji znanstvenofantastičnih spektaklov Vojna zvezd in izdajalskega čarovnika Sarumana v slovitih filmskih trilogijah Gospodar prstanov in Hobit.
Mimogrede, Christopher je osebno poznal J. R. R. Tolkiena, slovitega angleškega pisca fantazijskih romanov Gospodar prstanov in Hobit, čigar dela je oboževal, zato jih je tudi redno bral.
Kljub vlogam v teh kinematografskih uspešnicah pa je menil, da je njegova najboljša stvaritev grozljivka Mož iz protja, ki jo je posnel leta 1973.
Christopher pa je - poleg že omenjenih vojnih in filmskih - požel še veliko drugih uspehov.
Med drugim je globoko sled pustil v gledališču, saj je igral v številnih dramah in muzikalih, v katerih je kot šolani pevec še posebno blestel.
Znan je bil kot velik oboževalec metal glasbe, med drugim je nastopal s skupinama Manowar in Rhapsody of Fire, pri 88 letih pa je izdal album z naslovom Charlemagne: By the Sword and the Cross, ki je sicer njegov tretji album, a prvi metalni.
Svoj glasbeni izdelek je posvetil frankovskemu kralju in cesarju Karlu Velikemu, ki naj bi bil njegov daljni sorodnik, zato mu je s tem albumom, ki vsebuje tako klasične elemente težkega metala kot tudi klasično simfonijo, izrazil posebno čast.
Maja 2013, na njegov 91. rojstni dan, je luč sveta ugledal še njegov četrti in hkrati zadnji album Charlemagne: The Omens of Death.
"Glasba me poganja. Bolj ko je divja in glasna, bolj mi ustreza," je nekoč izjavil 196 centimetrov visoki možakar, ki je slovel po izredno globokem in melodičnem glasu, zato ga je pogosto 'posojal' junakom računalniških igric, zelo zaželen pa je bil tudi kot pripovedovalec v dokumentarnih filmih.
Njegovo ljubezensko življenje pa ni bilo ravno razburljivo, kar je za zvezdnika njegovega kova, ki bi moral po vseh hollywoodskih zakonitostih ženske menjavati kot spodnje hlače, kar nekoliko presenetljivo.
Do oltarja se je sprehodil samo enkrat, in sicer z dansko slikarko in nekdanjo manekenko Birgit 'Gitte' Krøncke, ki je bila nekoč zaščitni obraz slovite francoske modne in kozmetične znamke Christian Dior in ki sta mu jo predstavila njegov danski prijatelj ter njegova žena.
Sedemnajstega marca 1961 jo je popeljal do oltarja, dve leti pozneje pa ju je razveselilo rojstvo Christine Erike Carandini Lee.
Na žalost pa se je pogosto govorilo, da zvezdnik, ki mu je kraljica Elizabeta II. leta 2009 dodelila viteški naziv, državniška odlikovanja pa je prejel tudi v Izraelu, Franciji in Rusiji, ni imel ravno najlepšega odnosa do svojih oboževalcev, do katerih naj bi bil prepogosto odrezav in bahav.
Kakorkoli že, iz vsega napisanega je jasno razvidno, da Christopher ni imel le dolgega, ampak tudi izpolnjeno življenje, ki mu ga je marsikdo zavidal, zato vam za konec ponujamo še nekaj zanimivih dejstev, povezanih z njim in njegovim življenjem.
Kot igralec je skoraj vedno vse nevarne scene posnel sam, brez kaskaderjev, kar ni nič čudnega, saj je bil član treh kaskaderskih združenj.
Bil je izvrsten v golfu, ki ga je pogosto igral s še eno igralsko legendo, 78-letnim Jackom Nicholsonom. Tekoče je govoril nemško, francosko, špansko in italijansko, tuji pa mu niso bili niti grški, ruski in švedski jezik.
V lasti ima kar nekaj Guinnessovih rekordov, med drugim kot najvišji igralec, ki je kdaj nastopil v glavni filmski vlogi, kot igralec z največ filmskimi vlogami, najrazburljivejšo vojno in vohunsko kariero ter največjim številom vlog negativcev ...
Njegova plodna kariera je povezana s številnimi anekdotami, ena najbolj znanih govori o tem, da se je na snemanju zgodovinske pustolovske drame The Dark Avenger v vinjenem stanju mečeval s soigralcem Errolom Flynnom, kar se je končalo tako, da sta oba pristala v bolnišnici.
V bolnišnici pa je Christopher, ki je leta 2011 osvojil nagrado BAFTA in ob tem izjavil, da se še ne namerava upokojiti, pristal tudi pred kratkim, ko so ga zaradi težav z dihanjem sprejeli v londonsko Chelsea and Westminster Hospital, ki pa je na žalost ni zapustil živ.
Sedmega junija je filmskemu velikanu, ki je 93 let dopolnil prav v omenjeni bolnišnici, namreč odpovedalo srce, njegova soproga pa je žalostno novico javno naznanila šele štiri dni pozneje, ker je hotela najprej v miru obvestiti sorodnike.
Napisal: Tim Jeras
Fotografije: Profimedia
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem