Morrissey: "Jesti meso je nekaj najbolj odurnega"

23. 12. 2014
Morrissey (foto: Profimedia)
Profimedia

Sloviti angleški glasbenik Morrissey je znan tudi kot aktivist za pravice živali. Ko pojasnjuje, zakaj že skoraj vse življenje ne je mesa in kako gleda na tiste, ki ga, pa nadvse rad uporablja zelo sočne in slikovite izraze.

V pesmi I'm Not a Man s svojega najnovejšega albuma Morrissey poje: "I'd never kill or eat an animal/And I never would destroy this planet I'm on" (Nikoli ne bi ubil ali pojedel živali/in nikoli ne bi uničeval planeta, na katerem sem).

S takšnimi in podobnimi stališči, trdnimi etičnimi principi in glasnim zagovarjanjem pravic živali ta 55-letni glasbenik že več kot 20 let izstopa med številnimi drugimi slavnimi ljudmi.

Vegetarijanec je postal že kot 11-letni deček, ko je gledal neki britanski dokumentarni film o klavnicah, svoje vegetarijanstvo pa pojasnjuje z zelo preprosto logiko:

"Če imaš rad živali, zelo očitno nima smisla, da jim zadajaš bolečino."

Že pesem Meat Is Murder njegove kultne skupine The Smiths z istoimenskega albuma iz leta 1985 je v javnost posredovala močno in neposredno sporočilo proti ubijanju živali zaradi njihovega mesa.

Z verzi, kot je na primer 'to prekrasno bitje mora umreti, smrt brez razloga pa je umor, in meso, ki ga s tako polno domišljije pečeš, ni sočno, okusno ali humano. To je smrt brez razloga, smrt brez razloga pa je umor', je prav gotovo številne ljudi spodbudil, da so nehali jesti meso.

Morrissey je prepričan, da ne obstaja niti en dober argument za uživanje mesa:

"Nekateri ljudje v šali pravijo, da je meso okusno. Toda okusno je šele po tem, ko ga dobro začiniš, spečeš, okrasiš in dodaš 300 stvari, da prikriješ njegovi pravi okus. Če bi začinil stol ali tkanino, bi imela verjetno tudi dober okus. Jesti meso je nekaj najbolj odurnega, kar se lahko spomnim. Kot bi zagrizli v lastno babico!"

Morrissey nikoli ne pošlje pisma, ne da bi pred tem na kuverto dodal nalepko z aktivističnim sporočilom. Po njegovem mnenju so prav takšne drobne geste zelo učinkovite. Javne osebe, ki promovirajo uživanje mesa, ostro kritizira, svoje brezkompromisno stališče pa med drugim izraža tudi s prepovedjo prodaje mesnih izdelkov v prostorih, v katerih ima koncerte.

Skupaj z dalajlamo in avstralskim modelom, igralko in pevko Imogen Bailey je leta 2002 pozival k bojkotu Tajske, dokler tajska vlada ne prepove krutega tretmaja, zapiranja in dresure slonov ter njihovega izkoriščanja za komercialne namene in zabavo.

Imogen

Dve leti pozneje je sodeloval v kampanji organizacije aktivistov za pravice živali PETA, s katero so se bojevali proti Iamsovim krutim testiranjem na psih in mačkah, leta 2005 pa je na svoj DVD Who Put the 'M' in Manchester? vključil PETA-in raziskovalni dokumenta­rec Meet Your Meat. Da je pri svojem početju iskren, dokazuje s tem, da pravice živali čvrsto zastopa tudi takrat, ko to škoduje njegovi karieri.

Marca 2006 je izjavil, da v svojo svetovno turnejo ne bo vključil Kanade, in sicer v znak protesta proti kanadskemu letnemu 'barbarskemu in krutemu klanju' tjulnjev, hkrati pa je pozval k bojkotu kanadskih izdelkov. Istega leta so člani njegovega benda v Zagrebu nosili majice z napisom 'meso je umor'.

Tri leta pozneje je na slovitem glasbenem festivalu Coachella naredil še korak naprej in zaradi nekaterih posameznikov v občinstvu, ki so med njegovim nastopom jedli meso, celo zapustil oder.

Svojo potezo je kontroverzni zvezdnik pojasnil z besedami, da ga vonj pečenih živali dela bolnega in da tega preprosto ne more prenesti.

Napisal: Tim Jeras za revijo Nova

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ