Marko Korošec - fotograf in čisto pravi slovenski lovilec neviht!

5. 9. 2014
Deli
Marko Korošec - fotograf in čisto pravi slovenski lovilec neviht!

Tudi v Sloveniji imamo lovca na nevihte, kar je precej znano za območje Združenih držav. Marko Korošec že vrsto let lovi ekstremne vremenske pojave in jih fotografira. S svojo fotografijo je nedavno očaral tudi žirijo, ki je izbirala med 18 tisoč poslanimi na natečaju National Geographic Travel.

M arkova fotografija nevihtnega oblaka, ki je zmagala med 18 tisoč fotografijami iz vsega sveta, na prvi pogled spominja na prizor iz filma Dan neodvisnosti.

"Fotografija je nastala na poti mimo mesta Julesborg v državi Kolorado. Z ene strani grozeča nevihta, spodaj pa običajno nedeljsko popoldne. Nevihta je potem še kakšno uro spreminjala oblike in prinesla nekaj toče ter padavin, tornada pa ni spustila. Iz izkušenj veš, do kod se lahko približaš takšni nevihti in kaj te lahko doleti. Največja nevarnost v bližini takšne nevihte so udari strel, ki udarijo povsem sporadično in nenapovedano, tudi daleč stran od jedra nevihte, hkrati pa so običajno ob tem tudi močni vetrovi, toča in tornadi. Odvisno, za kako močno nevihto gre." Marko se zelo dobro spozna na nevihte, saj kot meteorolog dela na Darsu, kjer skrbi za sistem vremenskih postaj na slovenskih avtocestah. "Starši so mi ob koncu osnovne šole kupili fotoaparat, ker sem vedno opazoval vremenske pojave in so očitno videli, da si jih želim tudi ovekovečiti na fotografiji za spomin. Prve fotografije so bile bolj pokrajinske, barve sončnih zahodov ter nevihte v domači okolici. Tako nekako se je vse skupaj začelo. S fotografijo se ukvarjam v prostem času, ko tudi izvajam opazovanja in fotografiranja vremenskih pojavov po svetu. Najbolj me veseli raziskovanje novih odročnih krajev ter zanimivega vremena kjerkoli. Navdušuje me, ker očitno delam dobre stvari, in to navduši tudi druge. Veliko ljudi pa teh stvari ne pozna, mogoče se jih tudi boji, ker ne nazadnje takšni pojavi lahko povzročijo škodo, a z veseljem jih delim s svetom prek svojih spletnih strani in predavanj. Čeprav so takšni pojavi nevarni, so na koncu lahko tudi občudovanja vredni, in če samo za delček povečam ozaveščenost, kako takšne pojave prepoznati in biti pozoren, ko jih človek sreča, sem naredil dobro stvar," še prizna.

Nevarno, a mikavno

Markove fotografije so že zaokrožile svet in postale res prepoznavne. Nova vrata pa mu je odprla tudi zmaga pri izboru fotografije za Natonal Geographic Travel. "Žirija je ocenjevala med 18 tisoč fotografijami v štirih sklopih: potovalni portreti, prizori iz narave, občutek mesta in spontani trenutki. Moram priznati, da nisem pričakoval tega in sem bil kar presenečen ob najavi rezultatov. Običajno se natečajev ne udeležujem, za ta natečaj pa sem izvedel prek kolegov in poskusil izziv z nekaj svojimi fotografijami. Očitno sem se prav odločil in sodeloval. Konkurenca z drugimi fotografijami je bila res izjemna. Veliko je odličnih fotografov." Nagrada, ki jo je Marko dobil, ga bo odpeljala na Aljasko. "Severna Amerika je meka za lovce na nevihte. Nebraska, Oklahoma, Kansas, Kolorado so dežele, kjer je največ tovrstnih pojavov in ležijo na tako imenovani Aleji tornadov, kjer se pogosto tvorijo obsežni nevihtni sistemi (tudi velikosti za dvakratno do trikratno površino naše države) na stičišču vročega toplega zraka iz Mehiškega zaliva na jugu ter hladnega in suhega zraka iz Kanade oziroma ameriškega Skalnega gorovja. Tako se ustvarijo razmere za ekstreme vremenske pojave, kot so zelo velika toča ter tornadi. To območje je eno najbolj očitnih na celotni zemeljski obli in tudi najbolj obsežno. Nagrada za zmagovalno fotografijo natečaja je osemdnevna raziskovalna ekspedicija na Aljasko z ekipo National Geographic. Od tega potovanja si obetam novih zanimivih fotografij ter seveda novih poznanstev in krajev. Ta nagrada mi je v veliko veselje, da dobro opravljam svoje delo in da se trud na koncu poplača. To mi daje tudi novo motivacijo za nadaljevanje in raziskovanje teh pojavov po svetu in pri nas."

Strokovnjak

Za tovrstno početje je treba imeti precej znanja, kar ga Marko kot meteorolog zagotovo ima. Vse to je združil pri svoji veliki strasti – lovu na nevihte. "Poznamo več vrst neviht: prve so običajne poletne, ki spustijo nekaj dežja v obliki poletnih ploh in neviht, v medijih so bolj poznane kot vročinske nevihte, druge pa so organizirane nevihte, ki se tvorijo ob zelo soparnem ozračju in močnem striženju vetra v višinah. Takrat nastanejo nevihte, pri katerih se jedro vrti, tako imenovane supercelične nevihte, kar privede do daljšega trajanja neviht in bolj rušilne moči. Laično rečeno, bolj ko je pregreto ozračje in večja je hitrost vetra, bolj nevarne so lahko nevihte in pojavi. Najbolj me pri raziskovanju tega pritegne dejstvo, da je vreme lahko tako zelo dinamično in nikoli enako. Znani so nekakšni vzorci in ključi, po katerih se nevihte obnašajo, a vedno se kaj novega naučiš in ujameš dober posnetek. Velik izziv mi je tudi raziskovati, zakaj nekatere nevihte kljub na las podobnim pogojem kdaj ustvarijo denimo tornado, drugič pa ne. Motivov tako za raziskovanje kot fotografiranje je še dovolj." Letošnje poletje je precej razgibano in po godu lovcu na nevihte. "Res je precej radodarno z vremenskimi pojavi in trenutki. Dolgčas mi vsekakor ni. (smeh) Pri nas zaznavam nevihte ob naši Obali, saj sem tudi sicer doma s Primorske, ter po bližnji okolici na Hrvaškem in severni Italiji. Pogosto želim prikazati bes in dramatičnost narave in to, kako nemočen je človek v primerjavi z njo. Najbolj me privlači nekako združiti dva svetova, naravo ter civilizacijo, na primer nevihte s strelami nad mestom in podobno."

Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji