Kraljice in princese - vse o njih na kratko

7. 9. 2014

Njihovo življenje je kot iz pravljice ... Plebejke, ki so osvojile srca moških modre krvi in katerih življenje se je tisti hip postavilo na glavo.

Grace Kelly

Prava filmska zgodba

Že pred več kot pol stoletja je lepa igralka Grace Kelly dokazala, da ni pomembno, ali se ti po žilah pretaka modra kri, temveč glamur in eleganca. Čeprav je izhajala iz zelo premožne družine, je morala leta 1956 pred poroko z monaškim knezom Rainierjem III. podpisati predporočno pogodbo in se podvreči preiskavam, ki so potrdile, da je plodna. Kneza je spoznala na filmskem festivalu v Cannesu, po poroki pa ni posnela nobenega filma več.

Rania iz Jordanije

Pamet in lepota

Lepa kraljica se je rodila pred 40 leti v Kuvajtu. Po končani angleški šoli v Jabriyi se je v Kairu na ameriški univerzi vpisala na študij poslovne administracije. Zaposlila se je v računalniškem podjetju Apple v Amanu. Med neko večerjo pa je spoznala takrat še jordanskega princa Abdullaha bin Al-Husseina. Po nekaj mesecih ljubezni, leta 1993, sta se tudi poročila. Ko je zasedel prestol, je čez mesec dni ženo razglasil za kraljico. Tega njegov oče ni nikoli storil za njegovo mamo.

Mette-Marit iz Norveške

Rada ima nore zabave

Mette-Marit je rojena v mestecu Kristiansand, kjer je na nekem rok koncertu spoznala princa Haakona, s katerim se je leta 2001 tudi poročila. Sama prihaja iz razbite družine, saj sta se mama in oče ločila, mačeha pa je bila striptizeta. Mette se je rada divje zabavala in ima sina iz prejšnjega razmerja z nekdanjim dilerjem. Vse kaj drugega kot pa situacija, primerna za princeso. A zdaj se je vnesla in s Haakonom sta zelo srečna.

Charlene Wittstock

Samozavestna

Monačani so 30 let nestrpno čakali, kdaj si bo njihov knez Albert končno našel družico. In prišla je v podobi lepe plavalke Charlene Wittstock, 33-letnice iz Južne Afrike, ki se svojega porekla ne sramuje. In zakaj bi tudi se, pa čeprav bo kmalu postala monaška princesa. Ima veliko medalj v plavanju, je prijazna, razgledana in ima velik čut za dobrodelnost.

Letizia iz Španije

Nekdanja novinarka

Letizia je prva Španka na prestolu od kraljice Isabelle, ki je vladala leta 1870. Je pa tudi prva, katere dedek je bil navaden taksist v Madridu. Nekdanja televizijska novinarka je princa Felipeja spoznala na obalah Galicije, ko je poročala o potopljenem tankerju. Poročila sta se leta 2004, za njo pa je to drugi zakon. Prvič je bila poročena z novinarjem Alonsom Guerrero Perezom.

Maxima iz Nizozemske

Hči hudobnega ministra

Čeprav je princ Willem-Alexander za ženo, s katero se je poročil leta 2002, dejal, da je povsem normalna ženska, se je kaj hitro izkazalo nasprotno. Njegova življenjska sopotnica je pravzaprav nenavadna. Vendar problem ni v tej 39-letni Argentinki, temveč v njenem očetu Jorgeu, nekdanjem ministru za kmetijstvo med diktaturo Jorgeja Rafaela Videle. Zaradi tega se ni smel udeležiti hčerine poroke.

Mary iz Danske

Ljubezen je zakon

Glede na stroge imigracijske zakone na Danskem bi si lahko princ Frederik olajšal življenje in se zaljubil v katero izmed sonarodnjakinj. On pa se je zagledal v danes 39-letno strokovnjakinjo za marketing iz Avstralije, ki jo je spoznal med olimpijado v Sydneyju. Leta 2004 naj bi celo prilagodili zakon, da se je lahko poročil s svojo Mary. Danes imata štiri otroke in sta zelo srečna.

Napisala Sandra Bratuša, fotografije Profimedia

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"