Estradniki in baletniki ostajajo brez plače!

28. 5. 2013
Estradniki in baletniki ostajajo brez plače!

Pred kratkim sta se oglasili ogorčeni slovenski estradnici, ki sta na lastni koži izkusili, kako je, če ti delodajalec ne plača za opravljeno delo.

Svoje težave z neizplačevanjem honorarjev sta tako izpostavili Orianna Girotto, ki je vodila oddajo na TV3 Medias, in Jasna Kuljaj, nekdanja sovoditeljica oddaje na Televiziji Slovenija. Kot kaže, pa se z enako težavo ukvarjajo tudi honorarni baletni sodelavci v Operi in baletu v Ljubljani, kjer je med drugim zaposlena tudi žirantka oddaje Slovenija ima talent, Ana Klašnja. Bo tudi ona ostala brez plače?!

Eno leto za izplačilo?

V uredništvu revije Nova so našpičili ušesa in izvedeli, da je v ljubljanski Operi in baletu več honorarnih sodelavcev, baletnikov in baletk že dlje časa brez honorarjev.

Zaupen vir jim je povedal, da so honorarnim sodelavcem v pogodbe zapisali, da je rok za izplačilo honorarja tri mesece, a da že več kot eno leto tega honorarja niso dobili, zdaj pa so dobili nove pogodbe, v katerih piše, da je rok za izplačilo honorarja do enega leta. Nemogoče razmere so nam opisali takole:

»Tudi pri nas ni več tako, kot je bilo – šest mesecev poskusne dobe in potem redna zaposlitev in v tretje podpisana redna zaposlitev je za nedoločen čas. Sedaj je drugače, najprej delo zastonj, da se izkažeš in pokažeš voljo, da bi tudi, če je zastonj, delal in plesal v predstavah, nato če dobiš kakšno predstavo za odplesati, ti dajo v podpis honorarno pogodbo, kjer je bil še pred kratkim rok izplačila tri mesece, sedaj so ga dali na eno leto, ker mladim slovenskim plesalcem ne uspejo plačati v roku in zamujajo več kot eno leto, čeprav na koncu zgodbe vedno plačajo. Zakaj poudarjam slovenskim plesalcem, ker je največkrat izgovor, da so zadnji na vrsti, češ, saj živijo doma in jim je lažje kot plesalcem iz tujine. Sicer pa na leto izobrazimo več baletnih plesalcev, skupaj približno 15 v Ljubljani in Mariboru, ampak talentiranih, da so sprejeti v nacionalni teater v Ljubljani ali Mariboru, je malo – le eden ali dva, zelo redko več. Nekoč je bil to urejen naravni krog upokojevanja (eden ali dva na leto) in zaposlovanja (eden ali dva na leto), zdaj je to v naši deželi postal problem. Zelo žalostno, ne? Tako veste, da se vsake redne zaposlitve mladih baletnih plesalcev v teatru zelo razveselimo.«

Težave, a ne za vse!

Ker je trenutno najbolj medijsko izpostavljena baletka Ana Klašnja, žirantka v šovu Slovenija ima talent, pa je uredništvo revije Nova zanimalo tudi, ali je morda tudi ona že kdaj ostala brez plačila tako kot njeni mlajši sodelavci in ali sploh ve za ta njihov problem. Odgovorila jim je:

»Sama sem v operni hiši redno zaposlena in vsak mesec redno dobivam plačo. Je pa res, da se kriza še kako pozna pri vseh kulturnih ustanovah in tudi pri nas situacija ni rožnata. Za problem honorarnih sodelavcev, ki jih omenjate, mi je stvar prišla na uho, ne morem pa komentirati, za to bi morali poklicati moje mlajše kolegice. Lahko pa vam povem to, da v službi sama tovrstno 'plačilno težavo' občutim pri dodatnih urah in dodatnih obveznostih, za katere ne moremo dobiti dodatnega plačila. Vsi upamo na boljše čase ...«

Nina Keder za revijo Nova

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"