Tudi lepota ima svoje trende. Estetska kirurgija po vsem svetu postaja vse bolj priljubljena rešitev za odpravljanje praktično vsega, kar nas pri našem telesu moti, a prof. dr. Uroš Ahčan v podkastu pove, da tudi lepota ni povsem univerzalna. "Kar je lepo danes, ni nujno, da bo lepo jutri," pove Ahčan.
Ko ga Borut Pahor pobara, kaj je v estetski kirurgiji danes največji trend, kaj je tisto, kar ljudje najpogosteje iščejo, ko se obrnejo na plastično in estetsko kirurgijo, Ahčan pove, da so te želje povsem odvisne od starosti pacienta. Kot kirurg, ki je predaval in operiral na vseh koncih sveta, tudi v Moskvi, Las Vegasu, Torinu, Sarajevu, Zagrebu, Dubaju, Varšavi, Istanbulu in še marsikje drugje, pa ve, da je v iskanju lepote treba predvsem zaščititi pacienta, se pogovoriti o pričakovanjih in s tem poskrbeti, da se ne izvajajo nerealne ali nesmiselne želje.
"Če pride ženska z ozkim trupom in želi imeti prsne vsadke v velikosti 400 ali 500 ml, bo vsakdo, ki ji bo to željo uslišal, naredil nekaj proti njej. V njeno škodo. Dolgoročno bo imela bolečine, degeneracijo tkiv, spremembe sklepov. In če nekdo to naredi samo zaradi denarja, je v mojih očeh kirurg psihopat," pravi Ahčan in doda še, da so ljudje, ki si morda želijo nekih nerealnih sprememb, v resnici zavedeni in jim je treba najprej predvsem nuditi vse potrebno znanje o postopku in rezultatih.
Kaj je potem lepota?
"Za moje pojme je lepota neke vrste telesna skladnost," pravi prof. dr. Uroš Ahčan, ki potem še na zanimiv način definira 'lepo žensko'. Pravi takole: "Definicija lepe ženske je zame tista ženska, za katero se trikrat obrneš." A to, kot razloži, je le telesna percepcija. "Kaj je potem notranja lepota, kaj je govorica telesa, kaj je iskriv nasmeh, kako zažarijo oči ob pogledu, to pa potem daje skupaj neko celoto, neko skladnost." Svoja videnja, razumevanja in poglobljena raziskovanja s področja plastične kirurgije je prof. dr. Uroš Ahčan objavil tudi v številnih znanstvenih prispevkih, napisal pa je tudi že več kot deset knjig.
Ko je govora o lepoti, pa moški seveda niso izvzeti. Dandanes nihče ni imun proti privlačnim rešitvam, ki jih ponuja estetska kirurgija. Po besedah Ahčana med pacienti sicer še vedno prevladujejo ženske, a se je moško občinstvo v zadnjem času le nekoliko opogumilo. "So moški, ki redno prihajajo na botoks, nekateri se odločajo za polnila, pogoste so tudi presaditve las," pove in doda, da se moški vedno pogosteje odločajo tudi za liposukcije in korekcije obraza, predvsem nosu in uhljev.
A pri tem seveda ne gre za nečimrnost. Kot pove Ahčan, gre za povsem normalno željo po ugajanju, tako sebi kot drugim. "Je potemtakem nečimrnost, če gremo enkrat na mesec k frizerju," iskrivo namigne Ahčan, ki pa ob tem opozori, da nastane problem, ko želimo ugajati predvsem drugim, sebe pa pozabimo.
Vse podkaste lahko poslušate tudi na: Metroplay | YouTube | Spotify.